Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Studenty i sezónní pracovníky letos tvrdě zasáhne brexit. Školné se zvyšuje, pracovní agentury se přesouvají do jiných zemí.
Studentské párty, internáty jak z Harryho Pottera nebo vysoká kvalita vzdělání. Británie je známá úžasným studentským životem. I proto se na univerzity ve Spojeném království každoročně hlásí stovky slovenských studentů. Tento rok však spousta z nich vzhledem k brexitu mění plány. Poplatky za školné se totiž zvyšují a slovenští studenti si již nebudou moci vzít půjčku od britské vlády.
Spolu s nimi mířili na britský ostrov i sezónní pracovníci. Agentury však sezónní pracovníky do Británie momentálně neposílají vzhledem k zpřísnění podmínek pro udělení pracovních víz. Velká Británie nadobro opustila Evropskou unii a ovlivnila tím životy statisíců Slováků.
Jak bude tedy vypadat tamní studentský život v roce 2021 a co se po odlivu sezónních pracovníků z EU stane s britskou ekonomikou?
My jsme Britové, vy Evropané
V tomto článku si přečteš:
Jak ovlivní brexit studentský život v Británii.
Proč je těžké nyní cestovat do Spojeného království za prací.
O kolik se v Británii zvýšilo školné pro slovenské studenty a jaké mají možnosti.
Na co myslet před studiem na britské univerzitě v roce 2021.
Cena za jeden akademický rok se v Británii pohybuje od 7 do 30 tisíc liber za rok, studium je tedy pro většinu slovenských rodin cenově nedostupné. Studenti z Evropské unie si mohli dosud brát na vysoké školné půjčku od britské vlády.
Ta jim pomohla pokrýt náklady na školné. Vytvořili si sice dluh, ale díky půjčce měli možnost studia na univerzitě jako Oxford nebo Cambridge. Měli stejné podmínky jako britští studenti. Dnes se však situace mění a studenti z EU si už nemohou vzít půjčku od britské vlády. Kromě toho musí platit mnohem vyšší školné – stejné jako studenti z Indie nebo Ameriky.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak ovlivní brexit studentský život v Británii.
Proč je těžké nyní cestovat do Spojeného království za prací.
O kolik se v Británii zvýšilo školné pro slovenské studenty a jaké mají možnosti.
„Navíc studenti musí počítat s poplatkem za studentská víza a zdravotní péči. Co se týče finanční podpory ze strany slovenských bank, prozatím o žádné nevíme. Studenti však mají možnost vzít si půjčku z Fondu na podporu vzdělávání. Loni si mohli vzít půjčku do výše 3 500 eur, což jim alespoň částečně pomohlo pokrýt náklady spojené se studiem,“ vysvětluje Dominika Jarkovská ze studentské agentury Interstudy.
„V roce 2020 jsem byl přijat na Cambridgeskou univerzitu, ale začátek studia jsem měl posunutý na rok 2021. Mezitím mi přišel e-mail z univerzity, že se v důsledku brexitu moje školné zvyšuje z 9 250 na 31 827 liber ročně,“ říká středoškolák Richard Rybár, který se těšil na jednu z nejlepších univerzit v Evropě.
Takové zvýšení školného bylo pro Richarda příliš finančně zatěžující. Jelikož podle něj neexistovalo stipendium pro lidi v podobné situaci, musel se zaměřit na jiné univerzity.
„Vinou brexitu jsem přišel o možnost studovat na světově uznávané univerzitě. Je škoda, že takto přijde spousta dalších mladých talentovaných Evropanů o možnost studovat na předních britských univerzitách a mnoho z nich bude v důsledku přeplnění evropských vysokých škol nuceno jít na horší univerzity,“ dodává Richard.
Podle agentury Interstudy se do Spojeného království hlásí až o 74 procent méně Slováků než předešlý rok. Stovky lidí si letos místo Velké Británie zvolí Nizozemsko nebo Dánsko.
I československé sdružení studentů Unimak, které vzniklo s cílem pomoci studentům při přípravě na přijímací zkoušky do Velké Británie, dnes eviduje mnohem menší počet žádostí.
„Pro studenty, kteří oslovovali Unimak, byla Velká Británie vždy nejpopulárnější destinace. Dnes je pokles studentů, kteří nám píší v souvislosti s touto zemí, až o 80 procent. Evidujeme i nárůst přihlášek do Holandska, kde se zájem studentů zvýšil až o 40 procent,“ popisuje situaci prezidentka Unimaku Kristína Pauliaková.
Podmínky pro Slováky mění i skotské univerzity. Ty byly oblíbené zejména vzhledem k nízkým nebo nulovým poplatkům za školné. „I tam už bude pro občany z EU školné stejně vysoké jako pro zámořské studenty,“ dodává Kristína.
Velvyslanec Nigel Baker z britské ambasády v Bratislavě tvrdí, že náklady na studium v Británii se dají zvládnout v případě, že je kandidát opravdu odhodlaný.
„Každá univerzita má jistou flexibilitu a nabízí stipendia pro toho správného kandidáta. Doporučuji potenciálním studentům ze Slovenska, aby se spojili přímo s institucí, v níž chtějí studovat,“ říká diplomat. Dodává, že Británie po odstoupení od smluv Erasmus+ přichází s programem Turing.
„Tento program představuje pro slovenské školy příležitost rozjet reciproční partnerství s britskými univerzitami. To by vedlo k nižším poplatkům,“ vysvětluje Nigel Baker.
Nejde však jen o poplatky, ale také o administrativní úkony. Slovenští vysokoškoláci studující v Británii by se od ledna měli zaregistrovat v EU Settlement Scheme, což dříve nebylo povinné. Pokud již studenti, kteří se nacházejí ve Velké Británii, požádali o status před získáním trvalého pobytu – pre-settled status –, měli by mít stejné výhody jako dosud a nová pravidla by se na ně neměla vztahovat. Rovněž se vyhnou zvýšení poplatků i studenti, kteří začali své studium před rokem 2021.
Kristína Pauliaková z Unimaku si momentálně dělá magisterský titul v oboru reklama na univerzitě v Londýně. Upozorňuje i na další komplikaci. Tou je hledání práce při studiu.
„Může se stát, že v důsledku těchto komplikací v budoucnu zaměstnavatelé nezavolají studenty na pohovor i proto, že nemají britská jména, a budou se bát, že automaticky nemají status před získáním pobytu nebo trvalý pobyt v Británii,“ vysvětluje prezidentka Unimaku. Velká Británie tak vysílá studentům z EU signál: vy jste Evropané, my Britové.
Kromě studia v Británii se vzhledem k brexitu pro Slováky komplikuje i situace na pracovním trhu. V tomto období se na odjezd do Británie obvykle připravují sezónní pracovníci, kteří nastupují do hotelů nebo restaurací.
Tento rok je však pro pracovní agentury vinou brexitu téměř nemožné zajistit jim v Británii pracovní místa. Své agendy přesouvají do jiných zemí.
„Vzhledem k momentální situaci přesouváme pracovní i studijní program do Irska. Je vůči Evropanům přátelštější. Pracujeme tedy na přesměrování všech procesů z Londýna do Dublinu,“ říká Přemysl Piskač, majitel československé agentury CZECH-US.
Ta se už sedm let stará o zajištění pracovních míst v hotelech, restauracích nebo kavárnách ve Velké Británii. V důsledku brexitu nyní sezónní pracovníky z Česka a Slovenska nemůže poslat do Londýna.
„Když chce jet do Británie občan Evropské unie, potřebuje zaměstnavatele, který si ho vysloveně vyžádá. Musí za něj navíc zaplatit poplatek. Následně zaplatí poplatek i pracovník z EU a může doufat, že mu udělí víza,“ vysvětluje ekonom. Dodává, že místa dokážou jednodušeji zajistit Slovákům, kteří již v Británii byli a mají pre-settled nebo settled status.
Do Spojeného království podle něj přichází celá Evropa na čele s Italy a se Španěly. Nejde tedy jen o Východoevropany. Británie tímto způsobem ztratí obrovské množství pracovní síly na pozicích, které nechtějí provádět Britové.
„Je to opravdu smutný vedlejší jev brexitu. Evropané prostě nemohou přijít do Británie za prací. Čekáme na změnu atmosféry, na moment, kdy vláda pochopí, že tento postup je nesprávný,“ popisuje situaci ve Spojeném království Přemysl Piskač.
Brexit je podle něj vítězstvím strachu a fake news. „Britové si vymohli samostatnost, ale není to optimální stav pro jejich ekonomiku. Po koronakrizi jsou na tom se zadlužením podobně jako po druhé světové válce,“ říká ekonom.
„Lidé, kteří z našich regionů do Británie přicházejí, jsou často ti nejlepší z nejlepších. Ať už jde o studenta, který projde přísnou selekcí na britské univerzitě, nebo o baristy, kteří si založí v Británii startup. To vše přispívalo k tomu, že Británie směřuje hospodářsky nahoru. Nyní se však dá očekávat spíše hospodářská izolace,“ dodává.
Podle Piskače by vše probíhalo jednodušeji, kdyby do Británie přicházely miliony lidí z Evropy a odváděly tam daně. Odliv občanů z EU se může britské ekonomice vymstít.
Podle britského velvyslance Nigela Bakera budou Slováci se schopnostmi, s energií a nasazením ve Spojeném království vždy vítáni. „Británie je hrdá na to, že ji mnozí Slováci nazývají domovem a že tak utužují vazby mezi našimi zeměmi. Jsou druhou nejpočetnější komunitou žijící mimo svou zemi,“ dodává Baker.