Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. dubna 2021 9:30
Čas čtení 13:09
Vojtěch Vanda

Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)

Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)
Zdroj: se svolením Dominiky Weyrové
REFRESHER BRNO
Uložit Uložené

Dvakrát si prošla vývojem od malého dítěte až po dospělou ženu. Čím si musela Dominika Weyrová projít, aby se vrátila zpět do života? A chybí jí její minulost?

Stačí jedna špatná náhoda, a člověk může přijít o celý život. Své o tom ví osmadvacetiletá studentka VUT v Brně Dominika Weyrová, pro kterou se studijní pobyt na Tchaj-wanu změnil po dvou týdnech v noční můru s příchutí smrti a ztráty vlastního charakteru, se kterou se musí vyrovnávat dodnes.

Dominika Weyrová měla totiž dopravní nehodu na skútru, která nejenže jejího kamaráda připravila o život, ale jí vzala 24 let předchozího života, který zapomněla. Kvůli zjištěnému krvácení do mozku upadla do kómatu který jí vzal veškeré prožitky, emoce, vzpomínky a vlastní identitu. Po probuzení nevěděla, kdo je její matka, nepoznala svou rodinu ani vlastní domov. 

Mladá vysokoškolská studentka se REFRESHERu svěřila, jakým způsobem žije nyní. Jak se vyrovnala s realitou? Je stejná jako dřív? Čím vším musela projít, aby se vrátila do normálního života? Dočteš se v rozhovoru.

V tomto článku si přečteš:
 • Co se Dominice na Tchaj-wanu stalo
 • Jak probíhala rekonvalescence
 • Jak vnímá svůj předešlý život, který zapomněla
 • Jak se vyrovnává s realitou
 • Co jí pomohlo se vrátit zpátky do života
 • Která skutečnost byla v její léčbě klíčová
 • Čeho by chtěla v životě dosáhnout
Doporučeno
Naše aplikace zachránila minimálně 100 životů, říká autorka projektu Nepanikař! (Rozhovor) Naše aplikace zachránila minimálně 100 životů, říká autorka projektu Nepanikař! (Rozhovor) 15. října 2020 15:00

Potkala vás událost, která vám změnila život. Můžete popsat, o co šlo? 

Ukončila jsem bakaláře a na navazujícím magisterském studiu jsem chtěla odjet na studijní pobyt na Tchaj-wan. Vždycky jsem chtěla cestovat a zažít studium jinde, poznávat lidi, a podobně, což se mi v roce 2017 povedlo. Byla jsem tam ale jen dva týdny; po nich následovaly pětidenní prázdniny, během nichž jsme jeli se dvěma spolužáky, Kanaďany, na výlet k vodopádům.


Bohužel, rychle se tam stmívalo, a my jsme nějak špatně najeli na skútrech na svodidla, narazili jsme do kovové konstrukce a vybourali se. Můj spolujezdec Patrick na místě zemřel. Za námi jel Quentin, který to ubrzdil. 

Dominika Weyrová
Zdroj: se svolením Dominiky Weyrové


Po nehodě si z místa nic nepamatujete?

Ne, vůbec nic. Prý jsem tam ale chvíli šílela, asi šok z bouračky, a pak jsem upadla do kómatu. Všechno po úrazu jsem zapomněla. 


Kdo vám o tom blouznění řekl?

Ke mně se všechno zpětně donáší, kdo komu co řekl. Ale nejspíš to někomu řekl Quentin. Pravděpodobně jsem ale nebyla hned po bouračce „tuhá“, spíš v šoku. Pak jsem jen ležela na zemi.


Jak to pokračovalo? 

Údajně mě převezli do normální nemocnice, jelikož si nemysleli, že je to se mnou tak vážné. Nejspíš jsem ale nějak mělce dýchala, tak mě zaintubovali, a radši mi udělali magnetickou rezonanci, kde zjistili, že krvácím do mozku. Tak mě převezli na ARO.

Existuje Coma scale, což má být nějakých 15 bodů lidské bdělosti. (...) Když jsem po úrazu do kómatu upadla, tak jsem prý byla na stupni 4. Přičemž u stupňů 1, 2 a 3 je člověk prakticky mrtvý.


Za jak dlouho jste se z kómatu probudila?

V kómatu jsem byla vlastně měsíc, ale vzhledem k tomu, že jsem byla na tom tak bídně, mě k tomu ještě trochu „přispávali“ léky. Abych vás uvedla do kontextu, existuje Coma Scale, což má být nějakých 15 bodů lidské bdělosti. Sestavuje se podle toho, jak tělo reaguje na podněty. Když jsem po úrazu do kómatu upadla, tak jsem prý byla na stupni 4. Přičemž u stupňů 1, 2 a 3 je člověk prakticky mrtvý. 


Během té doby se mi to asi i zlepšovalo, nicméně bylo akorát vidět, že sebou cukám. Nakonec, když mi udělali tracheostomii (chirurgický zákrok, který slouží k otevření přístupu k zajištění dýchání proříznutím prudušnice, pozn. red.), tak mě museli přivázat, abych si to všechno nestrhla.


Když se to stalo, přijela za vámi rodina?

Ano. Mamka se sestrou se mnou byly celou dobu. Hladily mě, staraly se o mě, a prý mi tam pouštěly Saturnina a moje oblíbené písničky. Zhruba po měsíci mě potom převezli do Brna. Prý jsem měla takové malé letadýlko jen se dvěma doktory. Mamka mi pak říkala, že jakmile se se sestrou z Tchaj-wanu vrátily, tak jsem sice bezvládně, ale seděla na vozíčku.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
  a čti vše bez omezení
  Přidej se k předplatitelům
  nebo Odemkni článek přes SMS
  Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 96558 a dočti tento článek.
  Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
  Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
  POSLAT SMS
  Domů
  Sdílet
  Diskuse