Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Roman propadl hraní až natolik, že často nevnímal realitu. Ztratil přátele, partnerku a všechny finance. Byl jen kousek od toho, aby skončil na ulici.
„Nejprve jen nevinné pokoušení štěstí, nakonec cesta peklem.“ Takto popisuje svou osudovou chybu abstinující gambler Roman. Hraní automatů holdoval více než deset let, ke konci se dostal téměř na úplné dno.
V důsledku hraní přišel o vztah i všechny finance a jen proto, aby zažil pocity euforie, které mu uměla dát pouze barevná obrazovka mašiny v herně, si dokonce vzal půjčku. Nakonec se však ze všech problémů s odřenýma ušima vyhrabal. Jak nám prozradil, herny musí dodnes obcházet obloukem a nechce si ani představit, kolik peněz v nich za poslední desetiletí prohrál.
O gamblerství jsme nemluvili jen s Romanem, ale také s odborníkem na závislosti Ľubomírem Okruhlicou, který nám řekl, jaký má vliv na chronické hráče pandemie a jaký je rozdíl mezi psychickou a fyzickou závislostí. Kromě toho nám prozradil, co bys měl udělat, pokud máš ve svém okolí gamblera a chceš mu pomoci.
V článku s ohledem na ochranu soukromí respondenta neuvádíme jeho celé jméno a pravé místo bydliště. Jelikož jde o citlivé téma, je uveden pouze anonymně.
V tomto článku si přečteš:
Jak Roman propadl gamblerství.
Co Romana neustále táhlo do herny.
Kdy zjistil, že s tím musí seknout, nebo skončí na ulici.
Jaká životní událost mu pomohla obrátit stránku a vyhrabat se z problémů.
Co si Roman dodnes představuje, když si vzpomene na toto těžké životní období.
Jaký vliv má pandemie na gamblery.
Jaký je rozdíl mezi psychickou a fyzickou závislostí.
Romanův těžký životní pád odstartovalo nevinné sledování kamaráda při hraní ještě za dob používání slovenských korun. „Působilo to super a bezpečně. Zabavíš se a ještě můžeš přijít k nějakým penězům,“ popsal svůj první dojem z hraní vyléčený gambler Roman.
Podle jeho slov se z něj gambler nestal po první desetikoruně vhozené do stroje. Tvrdí však, že už tehdy se cítil jako „vítěz“, protože se mu z něj podařilo vybrat padesát korun. „Zvítězil jsem nad strojem, jenže ten má vždy poslední slovo. Mozek si hned neuvědomí, že i když vyhraje pět set korun, tak stejných pět set korun tam v okamžiku zmizí jako pěna z piva,“ popsal své pocity z minulosti.
Roman tvrdí, že trvalo roky, než hraní zcela podlehl. „Nikdy bych si to nepřiznal, dokud jsem se nedostal do bodu, kdy jsem za jeden večer dokázal prohrát to, co vydělám za celý měsíc," dodal bývalý gambler. Podle jeho slov přijde to nejhorší až druhý den, když člověk vystřízliví.
„Výčitky svědomí a uvědomění si toho, jak těžce musí člověk dělat pro pár minut euforie. Když jsem hrál, nevnímal jsem realitu, okolí a ani kamarády, kteří mě vždy chtěli dostat z herny. Nevnímal jsem ani partnerku, která mě už mezitím opustila.“
Bankomat navštívil šestkrát za noc
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co Romana neustále táhlo do herny.
Kdy zjistil, že s tím musí seknout, nebo skončí na ulici.
Jaká životní událost mu pomohla obrátit stránku a vyhrabat se z problémů.
Co si Roman dodnes představuje, když si vzpomene na toto těžké životní období.
Jaký vliv má pandemie na gamblery.
Jaký je rozdíl mezi psychickou a fyzickou závislostí.
Roman nám prozradil, že během nejhoršího období své závislosti se za večer dokázal k bankomatu vrátit pět až šestkrát. „Od večera do rána jsem utíkal od problémů a neúspěchů za blikajícím strojem, který byl mým nejlepším kamarádem. Šlo hlavně o ten adrenalin a euforii. Dát ho na nejvyšší základ, zdvojnásobit výhru a sedět tam chvíli spokojený — jako král, s drinkem a pocitem blaženosti.“
Takovým způsobem utrácel své těžce vydělané peníze až osm let. Pak se však jeho závislost ještě více prohloubila. Podle vlastních slov si za poslední dva roky závislosti prošel peklem.
„Roky jsem to měl jakžtakž pod kontrolou. Myslím tím, že jsem hrál jen o víkendech. Později jsem si však chodil „zaťukat“ už i po práci, dokonce jsem měl i dny, když jsem se vzbudil ve dvě v noci a šel jsem hrát.
„Perpetuum mobile — deprese“
Nepřekážela mu ani možná ztráta přítelkyně, která mu celou dobu vyhrožovala, že ho opustí. „Bylo mi to tehdy jedno. Měl jsem deprese z toho, že hraji, a hrál jsem, protože jsem měl deprese,“ popsal Roman dlouholetý začarovaný kruh, kterým si procházel. Hraní automatů propadl až tak, že když byl v hlubokém minusu, vzal si půjčku, kterou rovněž nechal „zmizet v útrobách stroje“.
Roman vzpomíná na toto období jako na nejhorší čas svého života. „Gambler nikdy skutečně nevyhraje, už nikdy ti automat nevrátí to, čím jsi ho krmil po celý ten temný čas. Často jsem si představoval, jak do místnosti, v níž se nacházím, začnou padat všechny bankovky, které jsem do toho stroje naházel. Chtěl jsem vědět, jestli by mě zasypaly jen po kotníky, po kolena, po pás nebo dokonce celého. Netroufnu si odhadnout, kolik peněz jsem takto ztratil. Vlastně mi je špatně, když si na to vzpomenu.“
Velkým problémem Romanova období závislosti bylo i to, že se neměl komu svěřit. Přestože věděl, že má obrovský problém, a dokonce to vědělo i jeho blízké okolí, za žádných okolností se nechtěl dát léčit nebo vyhledat odbornou pomoc.
„Nikdo netušil, že je to až tak špatné. Peníze pro mě zcela ztratily hodnotu. Tisíc eur? Za chvilku jsem je dokázal vyhrát a za chvíli i prohrát. Muselo přijít mé rozhodnutí. Měl jsem dvě možnosti: buď skončím na ulici, nebo s tím seknu a přežiju,“ řekl s hlubokým nádechem.
V nejhorším otočil stránku
Romanovi pomohla postavit se na nohy poslední špetka odpovědnosti, když si s novou přítelkyní vzali hypotéku na byt. „Věděl jsem, že jsme v tom dva. Už to nebyly jen moje peníze a nechtěl jsem ji zklamat. Věděl jsem, že když s tím hned nepřestanu, můj život dopadne katastrofálně.“
Dnes je to už pět let od jeho poslední návštěvy herny a v kapse má peníze. „Zvládl jsem to, zatím. V minulosti jsem hrál do posledního halíře. Nejhorší je na tom to, že mě sžírá myšlenka, že vím, že do toho mohu kdykoli spadnout znovu.“
Roman se musí i dnes vyhýbat hernám obloukem. Na otázku, jaký na něj měla vliv pandemie a zda ho napadlo znovu se do toho ponořit přes online kasina, odpověděl, že jim nikdy nevěřil. „Ne, jsem z toho venku. Online hraní jsem i v minulosti vyzkoušel pouze jednou, ale neoslovilo mě. Ten pocit je úplně jiný, nevěřím tomu. Všichni hráči, které jsem znal, na tom byli stejně — nevěřili online hernám, jen skutečným mašinám.
Co je to vlastně gamblerství?
Odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica nám vysvětlil, že princip závislosti na gamblingu je po psychické stránce stejný jako u jiných látkový závislostí. Hráče přitahuje vzrušení vyvolané hrou, které působí na aktivaci center touhy v mozku.
Základní rozdíl mezi psychickou závislostí, jakou je například gambling, a fyzickou závislostí (drogy, alkohol) je ten, že v případě náhlého omezení gamblingu (tedy behaviorální závislosti) nenastane u člověka tělesný abstinenční stav, který vzniká v důsledku zabudování látek do tělesných funkcí organizmu. „V obou případech je ovšem společná existence psychické závislosti,“ dodal Okruhlica.
Podle jeho slov se abstinenční příznaky gamblera projevují v první řadě chutí hrát a craving, který se ukáže, pokud je pro něj možnost hraní dostupná, ale chtěl by s hraním sám skončit. „V takové situaci je zapotřebí odborně vedená léčba, která by měla trvat alespoň rok. K ústupu psychického abstinenčního stavu v přirozeném, nechráněném prostředí při léčbě dochází postupně během týdnů až měsíců. Postupně nutkání hrát (craving) slábne a vytrácí se,“ vysvětlilodborník.
WHO definuje craving jako silnou touhu pociťovat účinky psychoaktivní látky, s níž měla osoba v minulosti již zkušenosti. Craving je i součástí definice patologického hráčství — postižený popisuje intenzivní nutkání ke hře, které může jen těžko ovládnout, spolu se zaujetím a s představováním si hry a okolností, které tuto činnost doprovázejí.
Pandemie může mít na gamblery pozitivní účinky
Jak zmínil už i Roman, zavřené herny a omezený přístup k hraní během pandemie mohly gamblerům pomoci jejich závislost překonat, protože mnoho z nich nemuselo mít přístup k online kasinům a hernám, nebo jim prostě nevěřili.
Okruhlica nám potvrdil, že na základě poptávky pacientů po léčbě nezaznamenali, že by se gambleři během pandemie přesunuli do online prostoru. Podle jeho slov je mezi hraním online a ve fyzické herně zásadní rozdíl — při online hraní musí mít hráč elementární technickou výbavu a digitální dovednosti, kterými nedisponují všichni gambleři.
Pandemie proto může mít na takové lidi i pozitivní vliv — klinická zjištění ukazují, že když jim opatření zamezí přístup k hernám, gambleři přestanou mít potřebu vyhledávat hazardní hry. „Je to i v souladu s vědomostmi, že v případě zamezení přístupu ke zdroji závislosti se ztratí i chuť a craving. Typickým příkladem jsou lidé se závislostí na alkoholu či drogách, ale i gamblingu ve věznici. Při takovém zamezení přístupu gambleři často zažívají úlevu, která vzniká na základě poznání, že nemají fyzický přístup k hraní,“ dodal odborník.
Na závěr nám Okruhlica poradil, že pokud máme v blízkosti osobu trpící touto závislostí, měli bychom jí doporučit, aby vyhledala radu odborníka, ať už psychiatra nebo psychologa, a to buď osobně, nebo na bezplatné anonymní telefonické lince určené pro problémy s hraním hazardních her: 800 350 000.