Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. prosince 2020 9:54
Čas čtení 9:07
Tereza Šnajdrová

Život Anny s hraniční poruchou osobnosti: Až 90 % hraničářů o sebevraždě buď přemýšlí, nebo se ji rozhodne provést (Rozhovor)

REFRESHER
Uložit Uložené

Anně byla hraniční porucha osobnosti diagnostikována před třemi lety, ale s psychickými problémy bojuje celý život.

O životě s hraničních poruchou osobnosti jsme si povídali s Annou, která se s různými psychickými problémy potýká celý život. Před třemi lety jí byla oficiálně diagnostikována HPO, díky čemuž konečně pochopila, s jakou nemocí se vlastně potýká. V tomto článku se dozvíš, jaké má hraniční porucha příznaky, jak obtížný je život s ní a jestli je český zdravotnický systém na její léčbu připravený.

Doporučeno
Yungblud: Moje první deska byla plná hněvu, nevěděl jsem, kam patřím a bylo to takové volání o pomoc (Rozhovor) Yungblud: Moje první deska byla plná hněvu, nevěděl jsem, kam patřím a bylo to takové volání o pomoc (Rozhovor) 4. prosince 2020 11:43

Pokud někdo nemá ponětí, co hraniční porucha osobnosti znamená, jak bys ji popsala?

Hraniční porucha osobnosti je, když máš problém s určováním hranic. Ať už se jedná o emoce, vztahy, sebepojetí, nechápeš takový ten klasický společenský konsenzus, co je správně a co ne. Plus mnoho z nás bojuje s nepochopením společenských vazeb, celkově vztahy jsou těžce zvladatelné, ať už je řeč o rodině, práci nebo vztazích partnerských. K onemocnění se váže také úzkostně depresivní porucha, kdy člověk nemá správné limity toho, kdy je ještě normální a kdy už je v depresivní fázi. A vlastně to sám na sobě ani nedokáže rozpoznat. O HPO lze i říci, že v těchto projevech je na hraně s bipolární poruchou.

Oficiální diagnóza se vlastně jmenuje emočně nestabilní porucha osobnosti a dělí se na hraniční a impulzivní. Nejsou v tom úplně obrovské rozdíly, ani doktoři moc neví, jak přesně nemocného diagnostikovat, léky na to mnohdy nezabírají a jediné, co zabírá, je intenzivní psychoterapie.  

Až 90 % hraničářů o sebevraždě buď přemýšlí, nebo se jí dokonce rozhodne provést, takže u této nemoci je relativně vysoká úmrtnost.

Zmiňuješ společenské vazby. Znamená to, že třeba nepoznáš, kdy je tvoje chování nevhodné?

Přesně tak, nepoznám, kdy je něco nevhodné říct, udělat. S těmi společenskými vazbami také souvisí to, že hraničáři se moc vážou na lidi kolem sebe, nedokážeme číst emoce ostatních lidí a zároveň nemáme pocit, že něco děláme špatně. Společenská interakce u nás prostě nefunguje.

Hodně hraničářů má také problémy se závislostí, ať už mluvíme o závislosti právě na vztazích, na alkoholu, drogách nebo čemkoliv jiném, vytvořit si na něčem závislost je pro nás velmi jednoduché. A to samé platí pro nezdravé rituály, často žijeme na hraně života a smrti, mnoho z nás si pohrává i s poruchou příjmu potravy, vyhledává nebezpečné prostředí, máme sklony k sebepoškozování a sebevraždám. Až 90 % hraničářů o sebevraždě buď přemýšlí, nebo se jí dokonce rozhodne provést, takže u této nemoci je relativně vysoká úmrtnost. 

Kdy ti byla diagnostikována?

Je to asi tři roky.

Život Anny s hraniční poruchou osobnosti: Až 90 % hraničářů o sebevraždě buď přemýšlí nebo se jí rozhodne provést (Rozhovor)
Zdroj: instagram.com/analog.anna/Jindřich Mika
Na základě čeho ses rozhodla vyhledat lékařskou pomoc?

Už dlouho jsem věděla, že mám problémy, o sebevraždě přemýšlím už od nějakých patnácti let, takže jsem věděla, že něco není asi úplně v pořádku. Když jsem se poprvé rozhodla jít k doktorce, tak mi ani žádnou diagnózu nesdělila a pouze mi napsala léky. Což je vlastně šílené, nemáš diagnózu, hned tě dopují léky a nikdo se tě ani pořádně nezeptá, co se ti děje. Hned jsem dostala léky na spaní, na denní fungování a čus, uvidíme se příště. A takhle jsem fungovala asi dva roky, než jsem se úplně sesypala a až pak jsem jela poprvé na psychiatrii. 

Následující dva roky jsem brala léky od psychiatra, chodila jsem na terapie, nikdo moc pořádně nevěděl, co se mi děje. Sama terapeutka mi řekla, že jsem beztak nějaká slečinka, co si hraje na to, že má problém a že to prostě odezní. Česká psychiatrická péče je obecně dost špatná a pro hraničáře takřka neexistuje.

Takže máš pocit, že český zdravotnický systém na tuto nemoc není dostatečně připravený?

Mám pocit, že psychiatrická péče není připravena skoro na nic.

Normální hraničář potřebuje být ve vztahu, za každou cenu potřebuje mít někoho vedle sebe a já jsem opak, pálím mosty hned, jak můžu. Ale co typického se u mě projevuje, je úzkost, deprese, které mnohdy trvají i měsíc a nemůžu se z nich dostat, společenská úzkost a všemožné strachy.

Jaké konkrétní znaky nemoci se u tebe projevují?

Jsem trochu atypický hraničář, protože nemám takové problémy se vztahy, jaké mají ostatní. Nebo respektive mám, ale trochu jiné. Normální hraničář potřebuje být ve vztahu, za každou cenu potřebuje mít někoho vedle sebe a já jsem opak, pálím mosty hned, jak můžu. Ale co typického se u mě projevuje, je právě úzkost, deprese, které mnohdy trvají i měsíc a nemůžu se z nich dostat, společenská úzkost a všemožné strachy. Také trpím na nespavost, insomnie se projevuje u mnoho nemocných, protože nedokážeme vypnout hlavu. Dále je to porucha příjmu potravy, prošla jsem si anorexií, se kterou si pohrávám tak nějak pravidelně už pár let a vždycky se odněkud objeví.

Doporučeno
Proč jsme to nenahlásili. Český projekt rozšiřuje povědomí o problematice sexuálního násilí Proč jsme to nenahlásili. Český projekt rozšiřuje povědomí o problematice sexuálního násilí 2. prosince 2020 16:02

Jak moc to ovlivňuje tvůj běžný život?

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 92312 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse