Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jiří Procházka se už 1. května střetne s nebezpečným Dominickem Reyesem. Při této příležitosti jsme vyzpovídali trenéra Martina Karaivanova, pod jehož vedením se Procházka připravuje.
Už za dva týdny čeká fanoušky bojových umění nejvýznamnější událost českého MMA. Nejlepší domácí bojovník Jiří Procházka se totiž 1. května na akci UFC Fight Night v Las Vegas utká s bývalým titulovým vyzývatelem Dominickem Reyesem. Bude to vůbec poprvé v historii, co se v hlavním zápase večera představí Čech. Případná výhra by navíc mohla Procházku zase o krok blíže posunout k titulové šanci.
O této velkolepé události (a nejen o ní) jsme si popovídali sMartinem Karaivanovem, zakladatelem vyhlášeného Jetsaam Gymu a trenérem Jiřího Procházky. Ten nám prozradil mimo jiné to, kdo Procházkovi v přípravě napodoboval Reyesův styl, zhodnotil rozdíl mezi organizacemi Rizin a UFC, ale v neposlední řadě jsme se zeptali také na to, zda se letos dočkáme dalšího turnaje Fusion, které Karaivanov v minulosti pravidelně pořádal.
V jaké psychickém rozpoložení je před zápasem Jiří Procházka
Jak jako trenér vnímá to, že Procházka bojuje s rukama dole
V čem je podle Karaivanova největší rozdíl mezi dnešními bojovými sporty v Česku v porovnání s tím, jak to bylo před 20 lety
Zda je v Jetsaam Gymu někdo, kdo by Procházku mohl následovat do velkých organizací
Jak to vypadá s dalším turnajem Fusion
Příští týden odlétáte na další zápas v UFC. Jak proběhla příprava? Bude Jiří v životní formě?
V přípravě jsme se zase o dost posunuli a jestli je v životní formě, nebo ne, se ukáže v zápase. My tréninkem žijeme 24 hodin denně a posun tam určitě je, ale jak moc velký, to se ukáže. Jsme dobře připraveni, věříme ve vítězství a jedeme zvítězit.
V jakém psychickém rozpoložení je Jiří? Cítí nějaký tlak, nebo do toho jde s chladnou hlavou?
Jde do toho s chladnou hlavou. Co se týče přípravy, tak teď jsme měli poslední týdny dost náročné z hlediska množství a náročnosti tréninků a do toho jsme měli ještě mediální povinnosti. Natáčeli jsme jak pro UFC a ESPN, tak pro místní média, takže prakticky nebyl den, kdy jsme za zády neměli kameru.
Pro tým to bylo dost náročné, ale teď už ten vrchol nastal, Jiří začíná víc odpočívat a až přijedeme do Las Vegas, tak tam ještě doladíme důležité detaily, které potřebujeme, a budeme připraveni.
Pomohl vám v něčem ten odklad zápasu, třeba abyste mohli v přípravě něco doladit? Nebo to nehrálo roli?
Brali jsme to prostě tak, jak to je, a vykřesali jsme z toho maximum. Určitě nám to pomohlo, Jiří si po té první fázi odpočinul, vstřebal věci, lehce jsme doladili zbytek a teď je připravený ještě líp.
Využívali jste během sparringů někoho, kdo by Jiřímu napodoboval Reyesův styl?
Určitě. Byl to Matěj Peňáz, který má obrácený guard, je to dobrý postojář a stylem odpovídá právě Reyesovi. A pomáhali nám i bojovníci z Reinders Gymu, kde jsou těžcí kluci, jako Michal Martínek, Meloun (Miloš Petrášek, pozn. red.) a další, za kterými Jiří jezdil na wrestling. Takže příprava probíhala podle plánu a děkujeme všem, kteří se na tom podíleli a pomáhali nám.
Myslíte si, že bude Reyes poslední bojovník na cestě za titulovou šancí?
Nehodnotíme to. Uvidíme, jak to bude. Může se stát cokoliv, nepředbíhejme. Budeme moudřejší po zápase a nebereme to tak, že teď je Reyes a potom titul. Musíme si to vybojovat a ukázat, jak jsme na tom, abychom si případně pak tu titulovou bitvu zasloužili. Aby nám to nespadlo do klína, ale abychom si to zasloužili výkony a aby Jiří byl opravdu právoplatný vyzývatel a případně držitel titulu.
Kolikrát musel Jirka během přípravy absolvovat dopingové testy? Jezdilo UFC na kontroly často?
Docela ano. Přesný počet nevím, ale párkrát se objevili v tělocvičně. Nevím, kolikrát byli u něj doma, ale byli tady a potkávali jsme se vícekrát.
Jiří je známý tím, že v zápase rád nechává ruce dole. Co se Vám jako trenérovi honí hlavou, když to vidíte? Jak velké nervy to pro Vás jsou, když to dělá třeba se soupeřem, který má ránu a mohl by ho knockoutovat?
V dobách, kdy jsme byli ještě v Rizinu, tak jsme s tím dost bojovali. Ale když s tím člověkem trávíce spoustu času, vidíte ho sparrovat a jak se připravujeme, tak potom tomu postupně začínáte důvěřovat.
Je to hodně o vnitřním rozpoložení. Pokud máte dobře nastavenou hlavu a jste dobře nastaven do zápasu, tak potom si ty ruce dole můžete dovolit, protože v podstatě vidíte všechno. Ale pokud je hlava hůř nastavená a je v daném zápase křeč, tak potom jsou ruce dole problém.
Kolik bojovníků kromě Jiřího Procházky pod sebou máte?
Máme MMA tým jak profesionální, tak amatérský. Máme tým thajského boxu, taky profesionální a amatérský, a nově tady máme profesionální boxerský tým, o který se starají kluci boxeři. Ale co se týče amatérského a profi MMA a thajského boxu, tak odhadem to může být kolem 20 lidí. Nedokážu to přesně určit, ale je to dost.
Vnímají u vás bojovníci v gymu Jiřího jako nějaký vzor?
Samozřejmě. Vidí, kam se dá pílí, dřinou a odhodláním dostat. Mají to v přímém přenose a trénují s UFC pětkou na světě. Ale není tu nějaká psychologická propast, že by tady byl Jiří megastar a všichni kolem něj našlapovali. Všichni jsme členové jednoho týmu, a tak se to bere. Tak to bere Jiří i všichni ostatní a šlape to tak dobře.
Je mezi Vašimi svěřenci nějaký výrazný talent, který by mohl Jirku následovat do velkých organizací?
To je těžká otázka, protože vždycky, když jsou nějací mladí kluci, tak se většinou dávají na zápasení kolem 17. nebo 18. roku. To je ta hranice, kdy jim končí škola a začíná další studium nebo začíná práce, začínají první holky, takže pokud u toho ten kluk vydrží, tak je to potom samozřejmě o dřině a píli.
Jestli tady teda bude nějaký další nástupce? Já pevně věřím, že ano. Mám tady pár vytipovaných kluků, ale uvidíme. Je to o tom, kam se vrtnou potom. Obzvlášť v této době, která není pro nikoho jednoduchá. Dnes je těžké se přes finanční problémy nějak prokopat k tréninku. Doba není dobrá, ale jakmile se to uvolní, tak kluci začnou zase trénovat a určitě tady potenciál je.
Jirka má kromě Vás taky jako trenéra Jaroslava Hovězáka. Jak máte v týmu trenérské role rozdělené? Zaměřuje se každý z vás na něco trochu jiného?
Já mám na starosti celý Jetsaam a další zápasníky a Jarouš se stará vyloženě o Jiřího, objíždí s ním silovou přípravu, která probíhá u našeho kamaráda v Girja. Tam probíhá Jiřího silová příprava a jelikož je Jarouš z historie úspěšný judista, tak má víc na starosti wrestling a zemařské techniky.
Já mám zase na starosti postojářské věci, jelikož jsem bývalý postojář, tak se snažím Jiřího zdokonalovat v postoji – takže boxerské a thajboxerské techniky, boj s koleny, lokty a podobně. Oba pak samozřejmě koukáme na soupeře a vymýšlíme taktiku, jak Jiřího připravit. Fungujeme jako tým.
Vy máte jako jeden z mála možnost porovnat to, jak to funguje v Japonsku v Rizinu a v Americe v UFC. Je tam z hlediska vyjednávání nějaký zásadní rozdíl? Vycházel Vám třeba Rizin v něčem víc vstříc než UFC?
Rizin byl řekněme trochu domáčtější, osobnější. Vazba na člověka v Rizinu byla intenzivnější a víc jsme byli v kontaktu. Jiří tam byl jedna z jejich hlavních osobností a vzhledem k tomu, že ty galavečery neměli nasekané každý večer jako UFC a nejeli to jako ligu, tak i ta vazba a komunikace tam byla jiná.
UFC i Rizin jsou určitě top co se týče profesionality a organizace, ale Rizin byl víc familiární. Každopádně dobré vazby máme i v UFC. Když komunikujeme, tak taky není s ničím problém, ale Rizin byl víc osobitější.
Lidi Vás dnes znají jako trenéra, ale dlouhou dobu jste se bojovým sportům věnoval i jako bojovník. Začínal jste thajboxem v roce 1992 u Karla Kaisera v Brně. Od té doby se ale bojové sporty ohromně posunuly. Dokázal byste pospat, v čem je největší rozdíl mezi tím, jak to bylo tehdy a jak to je dnes? V čem je z Vašeho pohledu ta hlavní změna?
Nejzásadnější rozdíl je asi v tom, že vzniká nová generace trenérů, kteří si prošli začátky, zdokonalováním a růstem bojových sportů u nás. Prošli jsme si thajským boxem nebo bojovou scénou úplně od začátku a jelikož máme něco odžito a odzápaseno, tak dokážeme zápasníkům nabídnout, dejme tomu, nějaké zkratky.
To, k čemu jsme se dopátrávali dva až tři roky, tak to tady dneska kluci mají během půl roku na talíři. Víme, kde jsme udělali my chyby v přípravě a snažíme se, aby se potom těch chyb naši kluci vyvarovali. Díky těm zkušenostem, vývoji a tomu, že jsme se účastnili různých turnajů a soustředění a jezdili po světě, se dokážeme vyvarovat chyb, které jsme dělali my jako zápasníci. To je podle mě asi nejzásadnější rozdíl.
Pak samozřejmě celkově podpora bojových sportů ze strany veřejnosti. Dostalo to neskutečný náboj a ta komunita se rozšířila. Dřív tady bylo několik nadšenců a lidí kolem, ale teď už bojové sporty vnímají všichni. V dnešní koronavirové době funguje celosvětově jen pár sportů, MMA je na špici a je hodně vidět.
Zajímal by mě taky Váš názor na to, jak se česká veřejnost dneska obecně dívá na bojové sporty nebo přímo na bojovníky. Koukají na ně lidi pořád skrz prsty, nebo už vidí, že za nimi je i nějaký příběh, úsilí a podobně?
Určitě se to pohnulo výrazně dopředu. Samozřejmě se vždycky najde někdo, komu se nebudeme líbit, stejně jako se zase někomu nelíbí fotbal. Někdo si třeba říká, jak se můžou honit za mičudou. Každý sport má svého fanouška a bojové sporty získaly hrozně moc fandů. A to i docela vysoce postavených ve světě byznysu.
Když jsme zápasili s Oezdemirem (Procházkův první soupeř v UFC, pozn. red.), tak lidi vstávali brzo ráno a jeden kamarád mi pak říkal: „Já jsem po tom UFC byl v kuchyni a normálně jsem brečel, bylo to pro mě jako Nagano. Manželka přišla do kuchyně a říká co děláš vole, proč brečíš, no a já že jsme vyhráli.“ (smích) Lidi to prostě vnímají a fanouškovská základna tady je, takže klobouk dolů a děkujeme všem za přízeň.
Dočkáme se letos dalšího turnaje Fusion?
To je těžká otázka. Samozřejmě bych chtěl uspořádat Fusion, ale když to řeknu byznysově, tak u mě je na prvním místě Jetsaam Gym, tým a tělocvična. Fusion byl takový doplněk k Jetsaam Gymu, aby ti kluci měli kde zápasit. Kvůli této době někteří partneři odpadli, dlouhodobě se teď nic nedělo, protože nebyla možnost.
Samozřejmě budu chtít udělat Fusion, ale musí na to dozrát doba. Jít do rizika s tím, jestli to můžu, nebo nemůžu udělat, to si teď nemůžu dovolit. To je pro mě ztráta času. Kdyby byla nějaká jistota co se týče opatření a rozvolnění, tak samozřejmě další Fusion udělám velice rád.