Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 23. 6. 2021 svátek má Zdeňka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Rodiče si stěžují na přijímací zkoušky na střední školu. Tohle není ani pro maturanty, uvádí

Na Cermat se valí po pondělních a úterních zkouškách kritika. Studentům i rodičům se zdály nepřiměřeně těžké zejména testy z matematiky.

Vojtěch Vanda
5. květen 2021, 12:14 Čas čtení: 2:23
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rodiče si stěžují na přijímací zkoušky na střední školu. Tohle není ani pro maturanty, uvádí
Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc
News
4
Vojtěch Vanda
5. květen 2021, 12:14
Čas čtení: 2:23

Rodiče si stěžují na přijímací zkoušky na střední školu. Tohle není ani pro maturanty, uvádí

Na Cermat se valí po pondělních a úterních zkouškách kritika. Studentům i rodičům se zdály nepřiměřeně těžké zejména testy z matematiky.

Vojtěch Vanda
5. květen 2021, 12:14
Čas čtení: 2:23
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rodiče si stěžují na přijímací zkoušky na střední školu. Tohle není ani pro maturanty, uvádí
Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc

Z jedné strany frustrace, z druhé strany její nepochopení. Přijímací zkoušky pro deváťáky, které připravila společnost Cermat, rozdělily Česko na různé tábory. Neshody panují hlavně nad testy z matematiky. Silnějším hlasům, které nechápou, jak to, že mohly být test tak těžké, oponují ty, které se domnívají, že obtížnost testu byla v pořádku. Situace se probírá na sociálních sítích.

 

Na Facebooku Cermatu lidé argumentují hlavně tím, že se žáci neměli jak připravit na příklady z geometrie, které se přes webkameru nedají pořádně probrat. Také časový limit 85 minut se jim zdál krátký„Vy jste se snad pos**li, ne? Tohle není ani pro maturanty. Cermat zapomněl na to, ze žáci byli cely rok doma na online výuce, kde to nejde vysvětlit tak jako ve škole, i kdyby se snažili,“ tvrdil jeden z rozlícených rodičů.

 

„Deváťáci se snaží, učí se, nervují se a my starší je uklidňujeme, že to daj, že i maturita je v pohodě, a vy zase jednoduše shodíte sebevědomí všech,“ dodal.

 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2108 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

„Zajímalo by mě, jestli má vůbec MŠMT představu, co Cermat dětem zadává. Troufám si říci, že i sám pan ministr byl měl problém některé úlohy vypočítat,“ tvrdila další komentující. „Zřejmě úlohy zadává někdo, kdo vůbec nemá představu o učivu na základní škole a možná ani žádného žáka ze základky nikdy neviděl,“ konstatovala.

 

Ze strany rodičů bylo také Cermatu vyčítán domnělý nedostatek empatie. „Naše dcera se od ledna nesmírně poctivě připravovala. Měla den přesně rozfázovaný, je velmi samostatná a cílevědomá, ale bohužel velká trémistka. Absolvovala přípravné kurzy a postupně vypracovala veškeré dostupné příkladové testy. Nedělali jsme si tedy obavy, že by něco zanedbala, naopak jsme obdivovali její vytrvalost a houževnatost, na nás bylo hlavně pracovat s její psychikou, protože ta dokáže veškeré úsilí rychle spálit,“ komentovala jedna z maminek.

 

„Nad tím, co ale předvedl Cermat v pondělním testu z matematiky, zůstává rozum stát. Chtěl to těm floutkům pořádně nandat? Udupat jejich, někdy už tak nízké sebevědomí a do budoucna jim dát lekci, že poctivě se připravovat na zkoušku (jakoukoli jinou životní) se prostě nevyplácí?“ položila řečnickou otázku.

Žáci dostali úlevy

Letošní přijímačky byly přitom atypické. Žáci měli jisté úlevy. Na některé střední školy se přijímačky nekonaly, a tam, kde nakonec přijímací řízení proběhlo, měli termíny. odloženy o 14 dní. 

 

Proto se zase objevovaly hlasy, které se vyjádřily v tom smyslu, že by si rodiče měli přestat stěžovat, jelikož život není sám o sobě jednoduchý. Další měli zase pocit, že je to výsledek distanční výuky, kterou děti nemusely brát úplně vážně. „Holt se ty děti musí doma na distanční výuce učit. Devadesát procent z nich na to s**e a pak je na vině Cermat a Ministerstvo? To si děláte srandu,“ myslel si další komentující.

 

Během distanční výuky vypadlo 10 000 dětí

Na problematiku distanční výuky jsme se v rozhovoru zeptali učitele Daniela Pražáka. Ten neskrýval, že situace není ideální. „Máme přibližně 10 000 dětí, které podle dat České školní inspekce ze vzdělávání úplně vypadly. Nepodařil se s nimi jediný kontakt. Kromě nich tu budeme mít celou řádku dalších, kteří se do hodiny připojují sporadicky,“ komentoval.

 

Jak nám prozradil, stalo se, že některé děti místo soustředění se na hodiny hrály počítačové hry nebo prostě nedávaly pozor. Což ale není nenormální. „Je normální, že ve třídě nevydržíš věnovat látce 45 minut, a že si budeš dělat něco jiného. Že se únikové mechanismy dějí i v on-linu, tak není překvapivé,“ sdělil Pražák.

 

Neúspěch navíc nemusel pramenit z distanční výuky, ale už z dřívější školní docházky. V problémech mohly být hlavně děti ohrožené školním neúspěchem. „My říkáme, že jsou to děti, které nám z toho vzdělávání teď vypadly, ale ono je taky možné, že ze vzdělávání vypadly dříve. Ve školách byly, ale jejich efektivní zapojení ne,“ řekl Pražák.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: FOTO TASR - Roman Hanc
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 54 minutami
Pohřeb DMXe stál 35 tisíc dolarů. Nejdražší byla červená rakev vyrobená na míru pro legendárního rapera.
dnes v 12:48
Nahota, sex, vraždy a krev této kontroverzní režisérce nevdí. Film Titane opět pobouří návštěvníky prestižních festivalů.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít