Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 17. 9. 2021 svátek má Naděžda, Naďa

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Seriály

Proč museli Přátelé skončit, i když ve sledovanosti absolutně rozprášili i takové hity jako Game of Thrones?

Již pár dní můžeme sledovat setkání přátel po 17 letech. Proč je seriál tak úspěšný a kultovní a proč si ho užívá několik generací?

Dominik Vetrák
27. květen 2021, 9:33 Čas čtení: 4:47
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Proč museli Přátelé skončit, i když ve sledovanosti absolutně rozprášili i takové hity jako Game of Thrones?
Zdroj: NBC
Filmy a Seriály - Seriály
2
Dominik Vetrák
27. květen 2021, 9:33
Čas čtení: 4:47

Proč museli Přátelé skončit, i když ve sledovanosti absolutně rozprášili i takové hity jako Game of Thrones?

Již pár dní můžeme sledovat setkání přátel po 17 letech. Proč je seriál tak úspěšný a kultovní a proč si ho užívá několik generací?

Dominik Vetrák
27. květen 2021, 9:33
Čas čtení: 4:47
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Proč museli Přátelé skončit, i když ve sledovanosti absolutně rozprášili i takové hity jako Game of Thrones?
Zdroj: NBC

NBC odvysílala první epizodu Přátel 22. září 1994. Seriál nepřestala vysílat až do 6. května 2004. Během tohoto období stihla vydat 10 sérií a 236 epizod o obyčejných lidech, z nichž se stali i naši přátelé. Skupina lidí, se kterými jsme se dokázali ztotožnit, být jejich fanoušky a rozebírat jejich problémy, ale i radosti. Nebylo to však tak růžové od samotného začátku.

 

V USA šlo nejprve o docela obyčejný a ničím výjimečný seriál. Po první sérii dokonce televizní stanice NBC uvažovala, že Přátele zruší a další série se nenatočí. Nakonec se však rozhodla pokračovat. Toto rozhodnutí nepochybně potěšilo mnoho lidí. Ty nejlepší série totiž určitě přišly až po té první.

 

 

Tvůrci tehdy měli za sebou pár seriálů, ale až s Přáteli přišel obrovský úspěch. Expert na popkulturu Juraj Malíček říká, že seriál byl na tu dobu dost progresivní.

 

„Fenoménem se v 90. letech stali i díky tématům, které rozebírali. Skvělým příkladem je lesbický vztah matky Rossova dítěte s jinou ženou. Tehdy nebylo běžné, aby něco podobného běželo v hlavním vysílacím čase na velké televizní stanici v mainstreamu. Druhou věcí je již inkluzivita a fakt, že v seriálu nehráli černošští či asijští herci. Hollywood však byl v těch letech zcela jiný, což můžeme vidět i na jiných seriálech,“ říká pro Refresher Malíček.

 

Seriál se nesnažil šířit nějaké dramatické poselství, ale zobrazoval život takový, jaký je, a díky tomu se nám tak dostal pod kůži. Většinu času šlo o feel-good formát, který se snažil děj nenarušovat negativními událostmi ve světě. Neřešili hladomor, války, ekologii a děj nijak neovlivnil ani pád dvojčat, který se udál během vysílání osmé série.

 

Zdroj: NBC

 

„Jednou z největších kritik jinak vynikajícího seriálu bylo to, že mladí lidé po skončení školy žijí v New Yorku v drahých bytech. Přátelé se snažili žít a fungovat v reálném světě, přizpůsobovali si ho však svým potřebám a konceptu seriálu,“ upozorňuje Juraj Malíček.

 

Seriál se většinou nezabýval tím, kde vlastně jednotliví „přátelé“ pracují, odkud berou peníze a podobně. Jindy měli zase až příliš mnoho volného času, ale to jsou detaily, které nikdo později nerozebíral.

 

„V Česku se seriál začal vysílat celkem rychle po americké premiéře. My jsme tehdy byli pár let po změně politického i společenského režimu, takže i Přátelé byly pro nás něco nového, svěžího a nevídaného, i když jsme ve více případech nechápali kontext děje či humoru, což je vidět i na původních překladech. Seriál ukázal, že problémy té generace jsou globální, takže jsme k těm postavám měli zase blíž, protože se nás jejich problémy týkaly přímo,“ říká Malíček.

 

„Jedna z epizod, která silně zarezonovala, byla ta, v níž Ross žádá Rachel, aby se oblékla jako princezna Leia ze Star Wars. Diváci tehdy tematizovali Leiu a herečku Carrie Fisher, která ji hrála, jako sexuální objekt. Celé té generaci fanoušků Star Wars to bylo blízké, protože stejně jako Ross, i my jsme o ní měli sexuální fantazie,“ dodává.

 

 

Přátelé se stali celosvětovým fenoménem a lokální televizní stanice je vysílají do dnešního dne. Jak je však možné, že je seriál tak populární a úspěšný i po 17 letech, kdy ho objevuje nová generace diváků?

 

Jednoduchou odpovědí by bylo, že jsou v něm sympatické postavy, vtipné události, dialogy a témata, které jsou blízké i dnešnímu divákovi. Přátelé byli skvělým odrazem tehdejší doby, o níž se tak dnešní diváci dozvídají více než z historických knížek (které nečtou).

 

Doba se měnila společně s přibývajícími sériemi, takže diváci v reálném čase sledovali změny ve společnosti a technologiích. Mladí lidé si v seriálu dokáží najít spoustu zajímavostí o tom, jak žili jejich rodiče.

Proč Přátelé skončili?

Seriál po 10 letech skončil. Juraj Malíček nabízí jedno z logických vysvětlení, proč se tak autoři rozhodli. Vysvětluje, že s postavami jsme žili 10 let, během nichž se nějakým směrem vyvíjely a měnily.

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 98796 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč seriál skončil.
  • Jaké neuvěřitelné sumy vydělávali herci za jednu epizodu, přičemž překonali i herce z Game of Thrones.
  • Kolik lidí vidělo závěrečnou epizodu.
  • Které slavné osobnosti a herci se v Přátelích objevili v menších rolích.
  • Jak dlouho trvalo natočení jedné epizody.
  • Které postavy měly být původně vedlejší.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: NBC
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 22 minutami
Neprávem si odseděl 15 let ve vězení. Několik let po propuštění zemřel na Covid-19.
před hodinou
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně svoboda a radost ze života (Rozhovor) Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož…
Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10 nejodpudivějších fotografií historie Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10…
Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto 5 bizarních reality show ti zpříjemní konec léta Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít