Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Při prohlídce kostnic si rychle uvědomíš, že tu nikdo z nás nebude věčně.
Opravdu zde bylo kdysi více než 50 000 kosterních pozůstatků? Nemohli jsme tomu uvěřit. Po příchodu do podzemí jsme zleva i zprava viděli nespočet lidských lebek a tříkomorová krypta jimi byla doslova přeplněná. Není divu, že v minulosti museli lidé po pozůstatcích v kostnici přímo chodit. Epidemie cholery a moru pozabíjely takové množství lidí, že je jednoduše nebylo kam uložit.
Když se tělo rozložilo, pozůstatky vzali do podzemí
Kostel sv. Jakuba v Brně prostě nemůžeš přehlédnout. Dominanta centra města postavená počátkem 13. století se tyčí ve svém okolí a možná by sis ani nevšiml, že na pravé straně kostela se nachází vchod do druhé největší podzemní kostnice v Evropě. Číslo jedna představují obrovské pařížské katakomby.
I když na celý týden hlásili poměrně teplé červnové počasí, pro jistotu jsme si s sebou vzali bundu — a dobře jsme udělali. Jak se dalo očekávat, podzemní chodby kostnice byly poměrně chladné. Zatímco jsme se pustili do prohlídky podzemí, museli jsme podle současných opatření podepsat čestné prohlášení, že jsme otestovaní antigenním testem nebo očkovaní.
Vstupní hala kostnice je její nejmodernější částí a budovali ji až do roku 2012. Nás ale zajímalo především historické podzemí, které představuje zbytek někdejšího hřbitova. Ten v minulosti obklopoval prostranství na povrchu v okolí kostela sv. Jakuba.
„Kostnice byly kdysi velmi časté objekty, protože samotný hřbitov nefungoval jako pietní místo jako dnes. V minulosti se lidé na hřbitovech pravidelně setkávali, probíhaly tam trhy, vystupovali tam baviči. Jednoduše měly úplně jiný smysl,“ prozradila nám průvodkyně Lucie Křížová.
Hřbitovy jsou v současnosti většinou situovány na okraji měst, případně v oblastech, kde je prostor k jejich rozšíření. Hřbitov při kostele sv. Jakuba byl ale obklopen zástavbou hradeb a rodinných domů. Bylo tedy nutné, aby se začalo pohřbívat i do podzemní kostnice. Dělali to tak, že tělo nejprve pohřbili na hřbitově a po zhruba 10 až 12 letech, když už se rozložilo, uložili pozůstatky do podzemí.
Kosti až po strop
Prohlídku jsme si dohodli na dopoledne uprostřed týdne, díky čemuž byla kostnicekromě personálu zcela prázdná. Procházení se podzemními chodbami v obklopení tisíců kosterních pozůstatků je samo o sobě zážitkem. Nejlépe si ho ale člověk vychutná o samotě, respektive pouze v přítomnosti těch, kteří na místě odpočívají dlouhá staletí.
Podzemí se skládá ze tří částí. Po levé straně od vchodu (na výše přiložené fotce mapy místnost číslo 4 vpravo) se nachází prostorná tříkomorová krypta, která leží přímo pod kostelem sv. Jakuba. V ní jsme se zdrželi nejdelší čas.
Uvnitř sloupu na fotografii je husté pletivo, do kterého jsou kosterní pozůstatky zasazeny
Na konci krypty je zcela nejstarší část kostnice. „Říká se jí třetí komora. Je ponechána bez úprav tak, jak byla objevena. To znamená, že uskladnění kostí v dané části odpovídá tomu, jak to tu vypadalo původně,“ řekla nám průvodkyně.
Vzrůstem vyšší návštěvníci mohou ve třetí komoře nahlédnout na vrch navršených koster, které byly od nás odděleny skleněným krytem. V minulosti byla kostnice naplněna kostrami odspodu po strop a v některých částech proto lidé po kostrách přímo chodili, upřesnila Lucie.
Zapomeň na vizuálně působivé, do sloupů tvarované pozůstatky. Tohle bylo moře kostí, u kterých si člověk rychle uvědomí, že nikdo z nás nebude žít věčně.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak objevili kostnici pomocí sondy.
V jakém stavu byla, když ji našli.
Proč měl hřbitov problém s vyplavováním těl během silných bouří.
Jak těla na hřbitově zapříčinila epidemii cholery.
Jak přistupovali k tělesně nebo duševně postiženým osobám.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
V tříkomorové kryptě se dále po levé straně nachází velký kříž. Lucie nám vysvětlila, že tento prostor je posvěcený a původně mělo jít o křesťanskou kapli, kde by se mohly i dnes konat bohoslužby. Upřímně řečeno si neumíme představit, jak by se na takovém místě účastnily bohoslužeb děti či osoby citlivější povahy. Z místa určitě nevyzařuje pozitivní energie. Inu, posuď sám.
Po několika minutách v chladném podzemí jsme se zaposlouchali do hudby v pozadí, která nám připomínala soundtrack z neznámého hororu. Lucie řekla, že jde o skladbu s názvem Sub Terra (z latiny podzemí) od skladatele Miloše Štědroně, který ji složil exkluzivně pro brněnskou kostnici po tom, co ji sám navštívil. Na internetu ji tedy nenajdeš.
Na hřbitově v okolí kostela sv. Jakuba a v kostnici v prvním období jejich existence pohřbívali lidi, kteří zde byli pokřtěni nebo tu měli pohřeb. Mezi pozůstatky bychom našli významné místní měšťany nebo duchovní. V podzemí měl například náhrobní kámen František Felix Žalovský, „pán na Víceměřicích, Hosticích a Horních Moštěnicích“. Podle nápisu prý šlo o urozeného rytíře, který se dožil 63 let.
Osoby tělesně nebo duševně postižené, sebevrahy, katy, nevěřící a mnoho jiných pohřbívali jinde. To se ale změnilo díky pozdějším dekretům, které zaručily, aby do kostnic pohřbívali všechny. Místo se dokonce našlo i pro sebevrahy, což je vzhledem k církevnímu postoji k lidem, kteří si sáhnou na život, poměrně překvapivé. Záměrně jim ale přidělovali okrajové části místností.
Největší unikát z pozůstatků ale ukrývá samotný kostel sv. Jakuba, ve kterém se nachází hrob legendárního obránce Brna Louise Raduita de Souches, vojevůdce z období třicetileté války, který ochránil město před švédskými vojsky.
V největší a nejstarší místnosti kostnice se nachází i dvojice kovových schránek na kosterní pozůstatky, které se podařilo zachovat a zrestaurovat. Předpokládá se, že v nich byly uloženy ostatky významných osobností města.
V pravé části místnosti jsme obdivovali barevnou vitráž, za kterou se kdysi nacházel originální vstup do kostnice. Do ní se v minulosti vstupovalo přes kostel sv. Jakuba, kudy i přinášeli kosterní pozůstatky. Barvy vitráže zvýrazňuje malá lampa umístěná přímo za sklem. Bohužel je tento vchod zastavěný, a tak jsme se přes něj přímo do kostela nedostali.
Kostnici a hřbitov zavřeli v 18. století, kdy vydal císař Josef II. takzvané josefínské reformy. Ty mimo jiné z hygienických důvodů zakázaly pohřbívání lidí ve městě. Hroby v okolí kostela sv. Jakuba byly totiž často velmi mělké, a když přišla pořádná bouřka, voda vyplavila těla z hrobů.
„Bylo to neuctivé a nehygienické. Další věc je ta, že přes hřbitov vedl jeden z místních vodojemů. Nečistoty z rozložených těl tedy prosákly do vody, v důsledku čehož propukla i epidemie cholery,“ upřesnila průvodkyně Lucie. Hřbitovy se tedy přesunuly za město a kostnice byla uzavřena. Evropa je prý stále plná kostnic, které dosud nikdo neobjevil.
Na existenci kostnice pod kostelem sv. Jakuba se od roku 1784 až po začátek 21. století prakticky zapomnělo. Když v roce 2001 brněnskou kostnici objevili, našli v ní přes 50 000 kosterních pozůstatků. Lidské kosti sahaly až po klenbu místností a byly tam naskládané ve vrstvách tak, aby se jich tam vešlo co nejvíce.
Aby zůstaly kosterní pozůstatky dobře zachovalé, jednou za rok či za dva do kostnice přijdou technici, kteří je čistí a bělí. V současnosti v kostnici ponechali přibližně 10 procent z jejich celkového počtu a zbytek pochovali v masovém hrobě na Ústředním hřbitově v Brně.
Objevit kostnici přitom vůbec nebylo jednoduché. Archivy z místního kostela totiž nejsou kompletní, protože během historie ho několikrát vykradli a nacisté ho během druhé světové války i vypálili. Kostnici v Brně našli archeologové víceméně náhodou při rekonstrukci dlažby.
Lebky do tvaru schodiště
Z tříkomorové krypty jsme se vydali na opačnou stranu do expozice situované pod náměstím. Po levé straně nás zaujaly oválné železné dveře s obrazy koster. Ty podle Lucie sloužily v roce 2001 jako vchod, přes který se zaváděly sondy s kamerami.
Díky nim dokázali zjistit, co vše se nachází v podzemí. V hloubce čtyř metrů sonda potvrdila, že se pod zemí skutečně nachází kostnice. V současnosti jde pouze o místnost s technikou, kde je umístěný například reproduktor. Žádné tajemné pozůstatky za nimi tedy nehledej.
Chodba, přes kterou jsme prošli na druhou stranu, vznikla v roce 1741 v reakci na vysokou úmrtnost obyvatel, která se tehdy zvýšila na asi 16 obětí denně, což bylo na ty časy obrovské číslo. Podzemí se tehdy zaplňovalo zejména následkem morových a cholerových epidemií.
Nápor mrtvých neustával a i nová chodba přestávala stačit. Do šesti let ji úplně naplnili, a tak se vedení města rozhodlo v rozšiřování pokračovat. Na konci jedné chodby pod náměstím najdeš plastiku s názvem Věčný svit od umělce, který má pseudonym Gary.
Ve druhé chodbě jsou lebky postavené do tvaru schodiště. Tato chodba měla podle Lucie vést přes náměstí ještě dál. Z jakého důvodu se tak nakonec nestalo, nikdo neví.