Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 5. 12. 2022 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Hudba - Zahraniční

Billie Eilish se hledá, široké mikiny vyměnila za korzety. Její kariéra má rychlejší spád než Lady Gagy

Popová zpěvačka stojí před zatím nejtěžším úkolem ve své kariéře – musí potvrdit rekordní úspěch debutového alba.

Viktor Kniš
24. 7. 2021 12:30 Čas čtení: 5:05
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Billie Eilish se hledá, široké mikiny vyměnila za korzety. Její kariéra má rychlejší spád než Lady Gagy
Zdroj: Refresher/Filip Poreba
Hudba - Zahraniční
0
Viktor Kniš
24. 7. 2021 12:30
Čas čtení: 5:05

Billie Eilish se hledá, široké mikiny vyměnila za korzety. Její kariéra má rychlejší spád než Lady Gagy

Popová zpěvačka stojí před zatím nejtěžším úkolem ve své kariéře – musí potvrdit rekordní úspěch debutového alba.

Viktor Kniš
24. červenec 2021, 12:30
Čas čtení: 5:05
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Billie Eilish se hledá, široké mikiny vyměnila za korzety. Její kariéra má rychlejší spád než Lady Gagy
Zdroj: Refresher/Filip Poreba
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Široké oblečení nosila, protože nechtěla, aby ji lidé na první pohled soudili podle vzhledu. „Jsem unavená z komentářů, že pokud bych se oblékala normálně, byla bych atraktivnější,“ napsala Billie Eilish k fotografii v XXXL tričku a teplákách, do kterých by se vešla i 5krát před rokem a půl.

 

Popová zpěvačka se stala hlavní reprezentantkou fenoménu, který byl pro dospívající dívky návodem, jak získat v době zranitelnosti dostatek sebevědomí. Šlo zároveň o trend, se kterým se dokázali i samotní rodiče ztotožnit mnohem jednodušeji ve srovnání s těmi, které přinesly předchůdkyně jedné z líderek hudebního průmyslu ve Spojených státech.

 

Billie Eilish se dnes před očima milionů svých fanoušků mění z dívky na ženu a některým její přirozený vývoj vadí. Fanoušci naznačují, že na kontroverznosti přidává také v souvislosti s blížícím se druhým studiovým albem. Pravdou však zůstává, že ji čeká velmi těžký úkol. Překonat debut When We All Fall Asleep, Where Do We Go? čísly a počtem cen bude skoro nemožné.

 

 

V tomto článku si přečteš:
  • Jak se Billie Eilish před očima fanoušků za poslední tři roky změnila
  • Která zásadní prohlášení zpěvačky už dříve naznačovala, že dojde ke změně
  • Proč stojí před vydáním druhého sólového alba před náročným úkolem
  • Jak vnímá odborník na popkulturu změny, které Billie Eilish prezentuje na Instagramu i v médiích a ke komu ji přirovnává

 

Zdroj: Refresher/Filip Poreba

Zrychlený vývoj popové hvězdy

Odborník na popkulturu vnímá cestu mladé zpěvačky jako přirozenou, zároveň však upozorňuje na to, že si jednotlivými fázemi v osobně-veřejném životě prochází mnohem rychleji než její kolegyně.

 

„Průběh její kariéry připomíná typický vývoj popové hvězdy, akorát s tím problémem, že je to zrychlené. To, co například Lady Gaga trvalo 5 až 10 let, se v případě Billie Eilish děje v podstatně kratším časovém úseku. V každém případě je to stejný model,“ řekl Refresheru Juraj Malíček. Zpěvaček a zpěváků, kteří s odstupem času odhalili problémy s duševním zdravím, je mnoho.

 

Kromě Ariany Grande, Seleny Gomez, Adele nebo Katy Perry a zmiňované Lady Gaga jsou to i Miley Cyrus nebo Pink. I když v některých případech sehrály roli drogy či pověstné „semletí“ mediálními domy a přehnanými požadavky, ve většině případů byl ústředním problémem, resp. výzvou vyrovnání se se slávou.

 

Billie Eilish se podle Malíčka hledá, ne nutně jako interpret, ale jako přirozeně dospívající teenager, který v tomto věku přichází na to, co od života chce.

 

„My sice uvažujeme o Billie Eilish jako o nějaké postavě hudebního průmyslu, ale ve skutečnosti je to konstrukce. Je to jméno, která se dnes hledá. Třeba brát ohled na to, že samotná soukromá osoba zpěvačky je někdo úplně jiný než postava, kterou známe ze sociálních médií,“ upozornil odborník na popkulturu.

 

Zpěvačka zároveň viditelným způsobem staví do popředí sebe, a to i na úkor fanoušků, o které přijde kvůli změně některých názorů. Zatímco ti, kteří vyžadují konzistentnost odcházejí, mnohem větší cílová skupina s Billie Eilish vyrůstá.

 

Zdroj: Refresher/Filip Poreba

 

Marketing nebo přirozený vývoj?

 

Billie Eilish se do povědomí širokého publika dostala ještě jako 16letá. V té době byly mediální výstupy s její účastí spíše o jejím psychickém zdraví, protože si podle svých slov prošla depresemi. Chtěla zároveň šířit povědomí o důležitosti duševního zdraví. Na pohodě jí nepřidal ani úspěch debutového alba, kdy se přirozeně stala jednou z nejvybookovanějších interpretek na planetě. V rozhovoru pro CBS z ledna 2020 přiznala, že chtěla spáchat sebevraždu.

 

„Minulý rok jsem byla nešťastná a bezradná (...) Nechci působit příliš temně, ale opravdu jsem si nemyslela, že to do sedmnácti let zvládnu,“ řekla s tím, že nejtěžší chvíle prožívala na koncertu v Německu.

 

Postupně se se svou pozicí vyrovnala. S psychickými obtížemi populární hvězdě pomohla zejména její matka, která zajistila terapeuta a zařídila dceři program tak, aby měla kromě práce více času i na sebe. Přibližně tři měsíce před dovršením dospělosti už Billie Eilish připravovala své fanoušky na to, že mohou očekávat změny. „Budu žena, budu chtít ukázat své tělo,“ řekla pro Elle v září 2019.

 

V rozhovoru si ještě vzpomněla na to, jak nekompromisní umí být sociální sítě, což se jí později potvrdilo při „kauze“ ze závěru minulého roku, když se jí muž na Twitteru vysmál a její tělo přirovnal k „matce třicátnici, která má v oblibě víno“.

 

V každé z těchto zlomových situací Billie Eilish podrželi fanoušci a popová hvězda zároveň vždy dokázala situaci efektivně využít, aby šířila osvětu. Od duševního zdraví plynule přešla ke komunikaci problematiky tzv. normalizace ženského těla. Dlouhodobě podporuje ženy, aby si nevšímaly těch, kteří mají potřebu šikanovat. Těžko hovořit o promyšleném marketingu, některá dřívější vyjádření zpěvačky se s realitou setkala, aniž by si události měla možnost naplánovat.

 

Vyrostla díky samotě. Stačí se zaposlouchat

První velký zlom byl soukromého charakteru a přišel, když si Billie Eilish uvědomila, že dokáže žít v samotě a spoléhat se sama na sebe. Teprve tehdy prý opravdu vyrostla. „Potřebovala jsem čas pro sebe a dostala jsem ho. Bylo těžké přestat se spoléhat na lidi a spoléhat se pouze sama na sebe,“ prozradila skoro přesně před rokem v rozhovoru pro Apple Music s legendárním moderátorem Zanem Lowem.

 

Druhý velký zlom přišel s focením pro Vogue. Bylo sice soukromého charakteru, ale zpěvačka se jím podělila se všemi. Billie Eilish nafotila pro prestižní módní magazín vkusné fotografie v korzetu, bodýčku a podvazcích. S argumenty ani vysvětlováním si těžkou hlavu nedělala. „Všechno je to o tom, zda se cítíte dobře. Pokud chcete jít na operaci, jděte. Pokud si chcete obléknout šaty, na které vypadáte podle někoho příliš velká, vys*rte se na to – pokud máte pocit, že vypadáte dobře, tak to tak je,“ řekla v doprovodném vyjádření pro magazín v květnu 2021.

 

Třetím zlomem bude její druhé sólo s názvem Happier Than Ever. Na zatím zveřejněných skladbách jde do hloubky svých minulých pocitů, které již má prožité a dokáže se od nich odosobnit. To se týká například expřítele, který jí zjevně způsobil nemalé životní trauma.

 

„Nebyl jsi tam v ten den/čekala jsem na tebe...“


(o expříteli, který za Billie Eilish nepřišel na Coachella label party)

 

První album bylo rekordní, druhé propadákem nebude, ale...

Každý interpret stojí při vydání druhého sólového alba před náročným úkolem, obzvláště, pokud má za sebou velmi povedený debutové projekt. Za první týden nasbíralo album When We All Fall Asleep, Where Do We Go? necelých 200 milionů streamů, což z Billie Eilish dělá třetí nejúspěšnější ženskou interpretku v této novodobé disciplíně, upozornil Billboard. Předběhly ji jen Cardi B (202 milionů streamů) a Ariana Grande (307 milionů streamů).

 

Billie Eilish ve staromódnejších disciplínách, resp. dlouhodobých žebříčcích Billboardu předběhla i Demi Lovato a Britney Spears. Debut Billie Eilish se stal rekordním s přihlédnutím na věk zpěvačky. Jako nejmladší vůbec udržela projekt na první příčce Billboard 200 déle než týden. Dříve se to podařilo v roce 1999 Britney Spears s albem ...Baby One More Time. Zároveň si Billie Eilish drží titul nejmladší zpěvačky na prvním místě prestižního žebříčku, tento titul odebrala Demi Lovato.

 

V roce 2019 bylo v rámci fyzických prodejů úspěšnější jen album DNA od Backstreet Boys.

 

Billie Eilish přepsala i historii Grammy. Je vůbec první 18letou zpěvačkou, které se nejprve podařilo získat nominace a následně ještě vyhrát ve všech čtyřech nosných kategoriích Grammy. Ocenění získala v kategoriích nejlepší skladba, nejlepší nahrávka, objev roku a nejlepší album. Kromě toho ještě získala cenu za nejlepší popové vokální album.

 

Toto všechno jsou důvody, proč bude samu sebe překonávat jen velmi těžko. Už jako 17letá vyprodala každou arénu na světě, na kterou ukázala prstem. Sama však tvrdí, že album tvořila s úsměvem na rtech a to, jak se cítí, naznačuje i jeho název. Ze 16 skladeb má zatím vydaných 5.

 

Bezkonkurenčně nejúspěšnějšími zůstávají skladby Bad Guy a Lovely s Khalidem, které budou do pár měsíců atakovat 2 miliardy streamů jen na Spotify. Tahounem nového projektu je skladba Therefore I Am s půl miliardou streamů na této platformě. Album oficiálně vychází 30. července, hodnotit ho po stránce úspěšnosti čísel budeme moci po přibližně 8 dnech.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Billie Eilish/Instagram
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu hudba
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.