Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. července 2021 10:08
Čas čtení 0:55
Vojtěch Vanda

Čestné prohlášení o samotestu na covid už nebude stačit. V restauraci bude uznán jen ten, který se provede na místě

Čestné prohlášení o samotestu na covid už nebude stačit. V restauraci bude uznán jen ten, který se provede na místě
Zdroj: FOTO TASR - Martin Baumann
NEWS KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Čestné prohlášení o provedení domácího samotestu v restauračních zařízeních či hospodách už nestačí, tvrdí ministerstvo zdravotnictví.

Čestné prohlášení o provedení samotestu, který indikuje přítomnost koronaviru v těle, pro příchod do restaurací nestačí. Podle informací České televize lidé pravidla neznají, na vině však může být i neustálé měnění podmínek ze strany rezortu. Namátkovým kontrolám, které obchází restaurační a další zařízení, tak stačí pouze samotest, který je proveden na místě.

Doporučeno
Přehledně: Otevírají se další očkovací místa bez registrace. Najdeš je v těchto krajských městech Přehledně: Otevírají se další očkovací místa bez registrace. Najdeš je v těchto krajských městech 21. července 2021 8:05

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že toto prohlášení již není dokumentem, který by stačil k dokladu bezinfekčnosti při návštěvě hospod nebo při ubytování se v hotelech. Podniky proto často skoupily spousty samotestů, které však návštěvníci neužívají. Kontroly již také neuznávají čestné prohlášení o negativním testu v práci, a to podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové z toho důvodu, že se ve školách a na pracovištích testovat přestalo.

Státní rezort zdravotnictví nyní uvažuje o tom, že by kontroly prováděly nejen namátkové obchůzky policistů a hygieniků, ale že nutnost kontroly podstoupeného očkování nebo testu připadne samotným restauračním zařízením. Svrčinová však dodala, že ministerstvo momentálně čeká na vyhlášení legislativního odboru, jestli je případné vyhlášení nové povinnosti v souladu se zákonem.

Doporučeno
Přehledně: Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a který je na tom nejhůře? Přehledně: Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a který je na tom nejhůře? 20. července 2021 15:00

K 21. červenci provedla laboratorní pracoviště 23 181 767 antigenních testů8 621 501 PCR testů. Jen během včerejšího dne bylo provedeno přes 30 tisíc PCR testů a 46 tisíc antigenních testů, statistika o odhalených nakažených však k vydání článku nebyla k dispozici. Poslední číslo, 216 osob, tak bylo zaznamenáno v pondělí.

Dobrou zprávou nicméně zůstává, že počet obětí zůstává oproti dřívějším měsícům velice nízko. V posledních čtyřech dnech zemřel pouze jediný člověk na koronavirus. 

Domů
Sdílet
Diskuse