Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. července 2021 10:30
Čas čtení 5:35
Tereza Šnajdrová

Jak se zasadit o lepší stav naší planety? Stačí nemít děti, myslí si někteří z vás

Jak se zasadit o lepší stav naší planety? Stačí nemít děti, myslí si někteří z vás
Zdroj: Unsplash/Markus Spiske/volně k užití
ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Nechtít děti je stejně normální, jako je chtít a naše důvody vedoucí k tomuto rozhodnutí mohou být různé.

Planeta se během několika posledních let změnila k nepoznání, v létě často bojujeme s nadprůměrnými teplotami, silnými bouřkami a před nedávnem se v České republice dokonce vyskytlo i ničivé tornádo. Pro lepší stav naší planety toho můžeme udělat mnoho, od omezení jízdy automobilem, přes snížení spotřeby masa až po rozhodnutí, že si nepořídíme děti.

Doporučeno
Harry a Meghan si kvůli ochraně klimatu pořídí jen dvě děti. Za osvícené rozhodnutí nyní dostanou ocenění Harry a Meghan si kvůli ochraně klimatu pořídí jen dvě děti. Za osvícené rozhodnutí nyní dostanou ocenění 12. července 2021 15:35

Někteří, jako například princ Harry a Meghan, se rozhodli, že nechtějí více než dvě děti, ale najdou se i tací, kteří potomky z ekologických důvodů nechtějí vůbec. Říká se jim antinatalisté a mezi jejich hlavní argumenty patří strach z genetického dědictví, přelidnění i z vývoje životního prostředí, které se za poslední roky změnilo k nepoznání. Věděl jsi, že rodiny, které mají o jedno dítě méně, ročně vyprodukují až o 56,8 tun uhlíkových emisí míň? Pro porovnání, takové auto za rok vypustí „pouze“ 2,4 tuny emisí, takže právě příchod nových lidí na svět má největší ekologický dopad na naši planetu. 

Tomuto tématu se ve svém krátkometrážního audiodokumentu Apokalypsa – děti nechceme věnovala i režisérka Eva Lammelová. „Dostala jsem možnost natočit krátký, s formou si hrající audio tvar pro Vltavu pod dramaturgyní Brit Jensen a zadání bylo ‚apokalypsa‘. Přemýšlela jsem, co bych natočila a toto téma jsem kolem sebe vnímala již delší dobu. Zaujalo mě to, a tak jsem si řekla, že je to něco, co do tématu spadá, je to aktuální a současně vypovídající o určité realitě konkrétních lidí, kterým ekologický stav planety na základě jejich vědomého rozhodnutí velmi ovlivní život,“ řekla pro REFRESHER. 

Sama režisérka děti má a na tuto problematiku se tak může dívat i z jiného úhlu pohledu. Jsou obavy lidí, kteří nechtějí potomky z ekologických důvodů, reálné? Samozřejmě, že jsou reálné. Tito lidé mají reálné obavy z ekologické katastrofy, apokalypsy. Jejich obavy nelze zpochybnit. A ano, já jsem matkou, ale jejich obavy a rozhodnutí absolutně respektuji,“ dodala. 

Doporučeno
Říkají jim české Grety. Anička a Eliška bojují za ochranu životního prostředí Říkají jim české Grety. Anička a Eliška bojují za ochranu životního prostředí 2. února 2021 10:45

Ač by se mohlo zdát, že se jedná o nový trendy názor, který právě rezonuje ve společnosti, není tomu tak. Podle Evy Lammelové nebylo těžké respondenty sehnat. „Díky Facebooku jsem našla poměrně rychle aktéry, kteří byli vhodní a dobře se doplňovali. Ženy i muži různého věku a povolání, kteří měli na problematiku různé pohledy. Zároveň byli rétoricky nadaní a zajímaví,“ řekla nám na závěr.

O tom, kolik lidí se o tuto problematiku zajímá, jsme se přesvědčili i my, když jsme na Instagram vyvěsili výzvu a následně jsme si s některými z vás vyměnili pár zpráv. 

Děti nechceme, protože...

Nechci, aby moje dítě žilo v podmínkách, k nimž se schyluje. Představa, že se jednou bude dívat na moje fotky z dětství a bude se divit, že jsme měli sníh, je hrozná,“ odpověděla nám 15letá studentka Zuzana na otázku, proč nechce děti.

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 100975 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse