Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. července 2021 v 15:33
Čas čtení 10:10
Vojtěch Vanda

Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit, říká Zahradníček

Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit, říká Zahradníček
Zdroj: se souhlasem Pavla Zahradníčka
REFRESHER PŘEDPOVĚĎ POČASÍ TORNÁDO NA JIŽNÍ MORAVĚ
Uložit Uložené

Jestli přijdou další ničivá tornáda jako bylo to červnové na jihu Moravy, předpovědět nedokážeme. Co ale víme přesně, je podle Pavla Zahradníčka to, že se bude Česko oteplovat do roku 2050. Co bude poté, je na vládách a nás všech.

Momentálně se v České republice střídají vedra, jež následují prudké bouřky. Z jejich síly pak mohou vzniknout nepředvídatelné jevy, kterým bylo i tornádo na jižní Moravě, které doslova odneslo sedm obcí a vyžádalo si několik životů. Ačkoliv se to nyní nemusí zdát, z dlouhodobého hlediska stojíme před větším nepřítelem, než jsou tornáda, a tím je sucho a s ním spojená změna klimatu. Své o tom vědí i vědci, kteří se jej snaží předpovídat. 

REFRESHER kontaktoval vědce z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky a Českého hydrometeorologického ústavu Pavla Zahradníčka, jenž na oddělení klimatických modelování a na oddělení meteorologie a klimatologie pracuje i s tzv. klimatickými modely. Velice zjednodušeně předpovídá, jak se bude v nejbližších desetiletích vyvíjet klima na našem území. Vše o tom, co je to letos za počasí, jak je pro nás sucho nebezpečné a co proti němu můžeme dělat, se dozvíš v článku.

V tomto článku si přečteš:
  • Jestli stojíme před klimatickou změnou
  • Proč je rok 2021 tak jiný než ty předchozí
  • Proč je největším klimatickým nepřítelem sucho
  • Co se dá proti oteplování planety dělat
  • Jestli se máme v Česku připravit na další tornáda 
Doporučeno
Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor) Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor) 8. května 2021 v 15:31

Rád bych se vás zeptal na sucho. Pokud vím, tak je to jeden z největších klimatických problémů v Česku... 

Je to jeden z nejviditelnějších problémů. Sucho není žádná novinka; v Česku bylo, je a bude vždycky stejně jako povodně. Nám se mění akorát četnost a intenzita sucha. 


Čím je způsobeno?

V minulosti bylo sucho způsobeno nedostatkem srážek. V současné době, v posledních dvaceti až třiceti letech, nám ale začíná vzrůstat vliv teploty vzduchu na intenzitu sucha. Otepluje se nám, srážky se nemění, a tím pádem se nám více vypařuje voda z půdy, což znamená, že teplota začíná být výrazným činitelem sucha.


Na sucho, které jsme tu měli v letech 2015 až 2020, měla asi z padesáti procent vliv právě teplota, na jižní Moravě byla příčinou dokonce ze sedmdesáti procent. A když má být nejviditelnějším projevem změny klimatu růst teploty, tak tím pádem se bude sucho stávat četnější a intenzivnější. Neznamená to, že bude každý rok a také to neznamená, že bude pořád – může se střídat s vlhkými obdobími, ale logicky se vzrůstem teploty bude tendence k sušším periodám častější.


Když si to tak vezmeme, tak nám krajina posledních třicet let vysychá, i když tu byly povodně. Vláhová bilance opravdu klesá. Minulý rok vyšly dvě zásadní zprávy – v dubnu 2020 bylo pětisetleté sucho, ale zároveň bylo v Evropě v posledních třiceti letech nejvíce povodní za pět set let.

vláhová bilance akademie věd
Zdroj: se souhlasem Pavla Zahradníčka

Lidé si musí říkat, že se klimatologové zbláznili, ale ono to tak je a do české krajiny to patří. Jevy akorát zintenzivněly a jsou extrémnější, létáme ode zdi ke zdi, sráží se to a normální počasí se nám trošičku vytrácí. Sucho tu bude častější a můžeme předpokládat, že ta perioda nebude jednou za dvacet let, ale třeba jednou za pět let. Nárůst té četnosti může být pro krajinu zátěž.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Zda stojíme před klimatickou změnou
  • Proč je rok 2021 tak jiný než ty předchozí
  • Proč je největším klimatickým nepřítelem sucho
  • Co se dá proti oteplování planety dělat
  • Jestli se máme v Česku připravit na další tornáda 
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 100332 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG , Měsíční předplatné ve Skillmea ZDARMA nebo Kaliforňan miska dle vlastního výběru ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse