Dlouhodobé následky infekce koronavirem zatím nikdo přesně nezná, postihují však nejen dýchací ústrojí, ale i nervovou soustavu.
Onemocnění Covid-19 může s největší pravděpodobností poškodit mozek natolik, že pacient ztratí úroveň inteligence, kterou měl před infekcí koronavirem. Výsledky nového výzkumu publikovaného v žurnálu The Lancet – EclinicalMedicine ukazují, že infekce dokáže negativně ovlivnit kognitivní schopnosti člověka, uvádí Psypost.
Výzkumník Adam Hampshire z Imperial College London sbíral loni uprostřed pandemie data o kognitivních schopnostech lidí ve Spojeném království, jakož i o jejich psychologickém stavu, a tak se mu podařilo navázat na probíhající pandemii a sbírat data přímo od infikovaných lidí po překonání koronaviru.
Vzorek studie nakonec tvořilo 81 337 účastníků, kteří podstoupili test inteligence v minulém roce, přičemž 12 689 osob z nich překonalo onemocnění covid-19. Účastníci po překonání koronaviru v testu dosahovali výrazně většího poklesu ve skóre v porovnání s lidmi, kterým se virus vyhnul.
Hampshire na základě dat tvrdí, že po překonání koronaviru měli lidé nejčastěji problémy s úlohami vyžadujícími plánování, argumentování a řešení problémů. V angličtině použili na tento stav výraz „brain fog“, což je možné přeložit jako „mozková mlha“, kdy mají lidé pocit, že jejich mysl nefunguje na plné obrátky a zaostává.

Ukázalo se, že čím závažnější příznaky nákazy lidé překonali, tím větší pokles inteligenčního kvocientu byl zaznamenán. U lidí připojených v minulosti na plicní ventilaci občas IQ spadlo až o sedm bodů, což je výrazný pokles inteligence, který by podle všeho nepřišel jen tak sám od sebe. Dlouhodobé následky koronaviru na nervovou soustavu a mozek ale stále v detailu neznáme.