Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Na situaci v zemi jsme se ptali politologa, humanitární pracovnice a Afghánce, který utekl před Talibanem.
Zoufalí Afghánci utíkají letištěm v Kábulu a snaží se dohnat americké letadlo. Všude je slyšet křik, vládne tu chaos. Šplhají na křídla letadla, dokonce vylezou k motoru. Po ničem netouží tolik jako po útěku. Pokud zůstanou, pravděpodobně je popraví. Vítej v militaristickém světě, ve světě Talibanu.
Záběry z posledních dnů se zdají téměř nereálné. Připomínají 90. léta, kdy extremistické hnutí Taliban po desetileté okupaci sovětskými jednotkami využilo nestability v zemi a po občanské válce převzalo moc. Ženy nemohly vyjít ven bez muže po svém boku, musely nosit burky, nemohly chodit do školy či poslouchat hudbu. Méně se kradlo, ale bylo to proto, že zlodějům odřezávali ruce. A pak přišlo 11. září 2001.
Po teroristickém útoku na Dvojčata Taliban poskytl útočiště zakladateli Al-Káidy Usámu bin Ládinovi. Máme tedy dnes věřit slovům o tom, že chtějí pro svou zemi bezpečí a mír? Opravdu povolí, aby ženy působily v politice, když jejich tváře nemohou být ani na plakátu? Snažili jsme se proniknout do afghánského světa a přiblížit vám dění v zemi, kde někdo zaplatil za taxík ženou.
V tomto článku si přečteš:
Co a kdo je Taliban.
Proč chtějí z Afghánistánu utéct statisíce lidí.
Jak se k vládě militaristické organizace postaví Evropská unie a USA.
Proč se vzdělané ženy bojí žít v Afghánistánu.
Co je to nejhorší, co se může stát.
Taliban s lidskou tváří, nebo stejná násilná monstra?
Taliban je militaristická organizace, která vznikla v 90. letech. V jeho čele stojí několik mužů (samozřejmě), ale nejvýraznějším lídrem je 53letý Abdul Ghaní Baradar. Tentýž muž, který Taliban vedl mezi lety 1994 až 2001. Ten samý muž, který nařídil veřejné popravy, amputaci končetin či kamenování.
„Lidé, kteří nyní reprezentují Taliban, stáli v jeho čele od počátku. Nelze od nich očekávat výraznou změnu. Nebude to tedy jiné,“ komentuje situaci v Afghánistánu expert na Blízký východ Jozef Lenč. Talibanci však podle něj pochopili, že pokud se chovají příliš nerozumně vůči mezinárodnímu společenství, může to mít špatný vliv na jejich přežití.
Přesně jako v roce 2001, kdy do Afghánistánu vpadla americká vojska a vyhnala je na 20 let. Proto se snaží dohodnout se Západem. Novinkou je anglicky mluvící mluvčí, který tlumočí jejich ideologii.
Afghánistán by se pod vedením Talibanu mohl postupně měnit po vzoru Íránu nebo Saúdské Arábie. „V prvních měsících o to budou usilovat, později budou možná přitvrzovat,“ vysvětluje profesor Lenč. V těchto zemích vládnou totalitní režimy, ale mezinárodní společenství je akceptují a mají s nimi určité vazby — přesto, že jsou v nich hrubě porušována lidská práva. Taliban si bude zřejmě po vzoru svých sousedů interpretovat islám, konzervativně pohlížet na věci a omezovat lidem míru svobody.
After a militant's encounter, there's curfew in shillong, internet banned in 4 districts, Home minister resigned, CM house attacked by petrol bombs and still no news in media channels about Meghalaya!!
Stát jako takový je už léta v rozvratu. Míru korupce, nepotismu a mafie si ani neumíme představit. „Korupce v evropských zemích je oproti té v Afghánistánu absolutně nic,“ vysvětluje Jozef Lenč. Politický systém, který dosud krajinu „řídil“, fungoval podle něj jen na papíře.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co se děje v Afghánistánu.
Proč odtud chtějí uprchnout statisíce lidí.
Jak se k vládě militaristické organizace postaví Evropská unie a USA.
Američané podle experta na Blízký východ korupci významně podcenili, což mělo za následek, že Afgháncům se v zemi prostě nežilo dobře. „(Korupce) ničila afghánskou demokracii a vytvářela ve společnosti frustraci,“ vysvětluje politolog. Zná několik Afghánců, kteří dosavadní režim kritizovali stejně jako Taliban.
Mezi ně patří i vedoucí Institutu pro migraci a komunikaci Azim Farhadi, který utekl před Talibanem na Slovensko v roce 1996. Vystudoval tam žurnalistiku a dnes se věnuje rozvojovým a kulturním aktivitám pro mládež. „Afghánci se bojí zejména války,“ vysvětluje Azim. Sám ji zažil, bojovat musel v 17 letech.
Azim kritizuje dosavadní režim. „Během vlády prezidenta Ašrafa Ghaniho se kradlo. Byl zkorumpovaný stejně jako vláda. Pokazil vztahy mezi Afghánci a různými menšinami,“ říká rozzlobeně. Doufá, že dnešní Taliban je jiný než ten, před kterým utekl. „Taliban je špatný, ale doba je dnes jiná a lidé mají jiné požadavky,“ vysvětluje.
Z Afghánistánu se nyní snaží uprchnout i jeho teta. Přihlásil ji na vládní speciál, který na Slovensko přiveze 10 žadatelů o azyl. „Nemyslím si bohužel, že to vyjde,“ říká. Jeho teta se prý ale nebojí proto, že je žena. „Bojí se války,“ opakuje několikrát. Také ji totiž v 90. letech zažila.
„Doufejme, že talibanci nebudou utlačovat ženy a ty budou moci chodit do školy,“ dodává Azim Farhadi.
Internetem nedávno prolétlo video mladé Afghánky, kde prosí Západ o pomoc. Říká, že všechny mladé dívky si budou muset vzít bojovníky Talibanu.
Afghánistán pod vládou Talibanu bude jako Gilead, fiktivní krajina z populárního seriálu, kde jsou některé ženy považovány za věci, míní expert na Blízký východ. „Ženy budou muset žít podle islámského práva šaría. Jejich svoboda tím zřejmě skončí,“ vysvětluje Jozef Lenč.
Ačkoli Taliban tvrdí, že se Afghánky budou moci nadále vzdělávat a pracovat dokonce i v politice, je to jaksi těžko uvěřitelné. Za pár dní už totiž stihli sundat plakáty, které zobrazovaly ženské obličeje.
Podle více svědectví chodí představitelé Talibanu ode dveří ke dveřím a hledají nevěsty od 12 let, které si mají vzít jejich bojovníci. Je proto těžké uvěřit, že by se v takové společenské atmosféře mohly ženy svobodně vzdělávat a pracovat.
Na první tiskové konferenci Talibanu včera jeho vůdcové tvrdili, že ženám neodepřou jejich práva. „Chceme, aby ženy byly součástí společnosti, aby pracovaly a studovaly — ale v souladu s naším právním systémem šaría,“ prohlásil mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžáhid. Jeden z členů Talibanu v televizi řekl, že ženy budou muset nosit nikáb, který odhaluje jen oči.
All our sisters, all our women are secure. Our God, our Quran, says women are a very important part of our society.
Kromě příběhů o dětských nevěstách zveřejnil britský deník The Guardian další děsivý příběh dívky, pomocí které její rodina zaplatila taxík. Afghánská studentka popisuje, jak plakala, když slyšela tento příběh. „Jedna rodina ztratila syna ve válce a neměli při útěku do Kábulu žádné peníze na taxi. Namísto peněz tedy nabídli taxikáři svou dceru jako nevěstu. Jak může mít život ženy stejnou cenu jako taxík?“ psala pro deník Guardian.
„Situace žen se postupně zlepšovala“
Slovenka Janka Jakubíková pracovala v Afghánistánu pro rozvojové a humanitární organizace přes deset let. Sama se často musela přizpůsobovat tradiční společnosti av některých částech Afghánistánu nosit burku. „Ženy, se kterými jsem v kontaktu, se bojí, co se stane. Jsou to ty, co mají nějakou úroveň vzdělání, zaměstnání či podnik.“ Podle nejnovějších informací médií je po burkách v Kábulu nyní největší poptávka, dokonce jsou vyprodány.
Do not believe the lies of Taliban. I’m 23. Taliban forcibly marry women like me to their fighters. The spokesman of Taliban have account on Twitter. For what? For spreading their lies in the world.
Ani před příchodem Talibanu nebyl život afghánské ženy růžový. Studovala i pracovala jen menšina z nich. Přesto se postavení žen postupně měnilo a situace se zlepšovala. „Pracovali jsme s muži s tradičními názory. Vysvětlovali jsme jim, že je pro jejich dobro, když bude žena pracovat. Pokud budou mít větší příjem, bude se žít jejich rodinám lépe,“ říká Janka Jakubíková. „Mnohdy se nám je podařilo přesvědčit. Často to ale nebylo jednoduché.“
Rozdíly bylo podle ní vidět zejména mezi venkovem a městem. Afghánky ve městě často pracovaly i studovaly, setkávaly se v kavárnách. Na venkově však žily stále stejně a velmi tradičně, zejména v oblastech, které nebyly pod kontrolou vlády.
Od Talibanu k Talibanu
Taliban si za poslední léta získával podporu stále většího počtu obyvatel Afghánistánu, ale nikdo nečekal takový převrat. „Američtí experti mluvili teprve před čtyřmi dny o tom, že Kábul padne do tří měsíců. Den nato už předpověděli měsíc. A nakonec se to stalo předevčírem,“ vysvětluje Jozef Lenč.
Američané podle něj neměli připravený plán, jak mohou pomoci Afgháncům v případě, že se jejich země zmocní Taliban. „Je jasné, že pokud bynyní americké jednotky kladly odpor, znovuzískání kontroly nad Afghánistánem by nebylo tak rychlé ani úspěšné,“ dodává politolog. Pokud by Američané ze země neodešli, Taliban by se podle něj nestal silou, která ovládá celou zemi.
Spojené státy americké se tedy zařadily na nepříliš dlouhý seznam velmocí, které v Afghánistánu fatálně selhaly. I když odchod sovětských vojsk v roce 1989 nebyl ani zdaleka tak dramatický, byl minimálně stejně potupný. Za dění v zemi se na Bílý dům aktuálně nese jedna kritika za druhou a kromě republikánů kritizují Joea Bidena i přívrženci demokratického tábora.
Uprchlíci padající z letadla
Podle premiéra Babiše už česká evakuační mise skončila. V Afghánistánu se však v těchto dnech nacházejí tři slovenští občané. Jen jedna žena z nich ale požádala o evakuaci. Slovenská vláda slíbila, že pro slovenské občany přiletí vládní speciál. Navíc nabízí azyl sedmi Afgháncům. Uprchnout ale mohou chtít miliony lidí. „Afghánistán má přibližně 31 milionů obyvatel. I kdyby uteklo jen deset procent z nich, jsou to už tři miliony. Proto si myslím, že můžeme očekávat miliony, i když je nyní těžké odhadovat, kolik přesně to bude,“ vysvětluje Jozef Lenč.
Za poslední dny uprchlo z Kábulu už 250 000 lidí. Mnozí experti mluví o uprchlické krizi.
Už dnes je jasné, že migrovat chtějí minimálně statisíce. Na letišti bylo vidět mnoho mladých lidí, zejména mužů. Je to proto, že pro bývalou vládu vedli většinou muži. Bojí se, že je nyní Taliban vidí jako pomocníky Západu. Podle Josefa Lenče zřejmě nejčastěji pomáhali na ambasádách jako tlumočníci a zásobovači.
„Dalším faktorem je i nebezpečná cesta. Rodina raději pošle chlapce, který má větší šanci cestu přežít,“ vysvětluje expert. Dodává, že často unikají i vzdělané ženy. „V tomto totalitním režimu bude stačit, když někoho rozhněváte, a může vás udat. Najednou se stane talibancem každý a budou si navzájem vracet nevyřešené spory z minulosti.“
Je možné, že některé teroristické organizace si najdou v novém Afghánistánu útočiště. Lenč ovšem zdůrazňuje, že Taliban je vnitrostátní organizaci. „Nechtějí, aby do Afghánistánu chodili bojovníci z Evropy nebo jiných arabských zemí,“ naráží na teroristy z ISIS. Proti těm Taliban bojoval. „Pokud budou mít vazby s teroristy, tak spíše s al–Káidou. Možná se nějací z nich přijdou do Afghánistánu skrýt, možná tam budou mít i základnu,“ dodává.