Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S Porthosem Black Pearls o koních, pony play, mýtech, které o převlékání se za koně kolují i dominantě-submisivním vztahu.
Porthos Black Pearls se pony play věnuje již od roku 2016. Převlékání se za koně v rámci dominantně-submisivního vztahu se svojí ženou propadl natolik, že před pár lety začal kostýmy dokonce i vyrábět a prodávat. Proč se tento Čech převléká právě za koně? Nechává se lonžovat? A jak na tuto neobvyklou zálibu, které se u nás věnuje pouze 23 lidí, reagovala jeho rodina? To a mnohem více se dočteš v našem rozhovoru.
Vy se věnujete tzv. pony play, kdy se převlékáte za koně. Proč jste si ze všech zvířat, která se k role play využívají, vybral právě koně?
Ke koním mám velmi blízký vztah, sám jsem je v minulosti měl a jsou pro mě taková modla. Pro role play v rámci DS vztahu jsem si pak vybral koně z toho důvodu, že se mi líbil esteticky nejvíce.
Vzpomínám si, jak jsem pony play poprvé viděl na nějakém německém webu a hned jsem se do toho zamiloval, zajímalo mě to a chtěl jsem to dělat také
Fascinuje vás pouze koňské estetično nebo například i jejich dynamika, pohyby, temperament?
Roli tam hraje spousta faktorů a říkat, že jsem si koně vybral kvůli estetice, by byla chyba. Kůň v antropomorfním podání člověka chodí po dvou a vybrat si psa by znamenalo běhat po Staroměstském náměstí po čtyřech, což není příliš příjemné (smích). Vzpomínám si, jak jsem pony play poprvé viděl na nějakém německém webu a hned jsem se do toho zamiloval, zajímalo mě to a chtěl jsem to dělat také. Oproti puppy play, které mi navíc nic moc neříká, má převlek koně určité výhody, například právě v tom pohybování.
Odkoukáváte od opravdových koní i jejich pohyby, způsob komunikace a další?
Ano, máme to našprtané, ale pravda je, že když půjdu na hezkou procházku Prahou, tak to bude spíše o nějakém exhibicionismu, nebudu uprostřed náměstí hrabat zadním kopytem. Každý kůň chce i nějaký svůj klid a kde to dělá, proč to dělá, jestli to třeba někdo dělá v ložnici, to je velmi individuální. Ale ano, chování koně odkoukáváme, ale prezentujeme se tak pouze v rámci role play a na veřejnosti se to moc neděje, tam spíš probíhají nějaké náznaky. Když jste převlečený za koně, tak prostě nemůžete jít jako fotbalista (smích).
Pořádám srazy pony play, kde dokonce děláme soutěže zaměřující se na chování a hraní si na koně, soupeříme v různých disciplínách a jsme naprosto otevření. Dvakrát do roka se sejdeme v uzavřeném penzionu a každý se tam může projevit tak, jak chce, protože ho tam nikdo neodsoudí.
Soutěže zahrnují reálné disciplíny, jako je drezura, parkur a další?
Přesně tak.
Chceme se pobavit, takže máme slalom, skok přes překážky… na soutěže navíc jezdí spousta latexáků a po nich nemůžeme chtít, aby skákali metr a půl vysoko, protože by si poškodili vybavení
Každý z vás se pak zaměřuje na určitou disciplínu nebo jste všestranní?
Ve spolku Porthos Stable, který jsem založil a v rámci něhož tyto akce pořádáme, jsme tři a naše mezinárodní soutěže, kterých se účastní koně z celého světa, vymýšlíme tak, aby vyhovovaly každému. Najít společnou zábavu pro partu lidí, kdy každého zajímá trochu něco jiného, je velmi komplikované. Proto se snažíme dělat to kamarádsky a nedávat tam šílená pravidla, která platí pro skutečné koňské závody.
Chceme se pobavit, takže máme slalom, skok přes překážky… na soutěže navíc jezdí spousta latexáků a po nich nemůžeme chtít, aby skákali metr a půl vysoko, protože by si poškodili vybavení. Naše srazy bych spíše přirovnal k dospělému táboru plnému trhlých nápadů a v hodnocení soutěží se pak zaměřujeme na rychlost, hodnotíme, kdo je jak oblečený, jak obtížný výkon předvedl a spoustu dalších věcí.
Co na srazech a soutěžích jíte? Normální pokrmy nebo seno a oves?
V penzionu, do kterého jezdíme, nám normálně vaří, máme to s kompletní obsluhou, ale musím říct, že po poslední sešlosti mi přišel zajímavý komentář, že jednomu z koní chybělo více koňského chování. Chvilku jsme proto zvažovali, že příště zřídíme i výběh vystlaný slámou (smích).
Vy jste tedy v Porthos Stable tři. Máte přehled o tom, jak velká je komunita pony play v Česku?
Přehled o tom mám velmi dobrý a v současné chvíli by se pony play mělo věnovat 23 lidí. My navíc vidíme trochu do budoucnosti, protože vybavení pro pony play i vyrábíme a víme, kdo si jaké zboží objednal. Nyní tedy mohu říct, že do roku a půl nám tu vyrostou další dva čeští koně a bude nás 25.
Vnímáte je jako konkurenty či rivaly nebo jste přátelé?
Určitě je nevnímám jako rivaly, a naopak cítím vděk, že tu vůbec tato menšina lidí je. Přesto musím říct, že představa, jak jsou všichni fajn, je trochu mylná, a i zde existují šedé eminence, což vzniklo z nějakých osobních vztahů, kdy si dotyční nesednou. Ale z 90 % naši komunitu vnímám optimisticky, vždy se rádi vidíme a je to parta skvělých lidí.
Jak dlouho se už pony play věnujete?
Aktivně se mu věnuji od roku 2016.
Poprvé jste se o pony play tedy dozvěděl na nějakém německém webu?
Ano, toto téma mě zajímalo a na internetu jsem našel nějaké fotky a videa, kterými jsem se nechal inspirovat. V Česku tehdy existovali pouze dva aktivní koně, které jsem neznal a myslel jsem si, jak jsem vymyslel něco hrůzostrašného (smích). Posléze jsme se však seznámili a pamatuji si, jak jsem jim říkal, že chci začít pořádat nějaké akce a srazy, ale oni si klepali na čelo, že to v tomto počtu nemá smysl. O pár let později se naše komunita rozrostla a dostat se v takto malé republice přes číslo 20 je hodně velký úspěch.
Je to hra, která vychází z DS vztahu, BDSM, ale samozřejmě ne každý to má takto nastavené
Co je účelem pony play? Proč se převlékáte?
Je to hra, která vychází z DS vztahu, BDSM, ale samozřejmě ne každý to má takto nastavené. Znám kluka, který je show pony a v převleku rád vystupuje na různých akcí, někdo má rád latex a kombinuje to, jiný má prostě jenom rád role play, nevyžaduje velké vybavení a stačí mu udidlo, postroj a je spokojený. Každý to má jinak a mně osobně na tom baví od všeho trochu, líbí se mi obleky, přestrojení za koně i fungování v DS vztahu.
Ke spokojenosti tedy potřebujete dominantního trenéra?
Já se rád ukazuji, takže v převleku koně klidně vyrazím ven v partě kamarádů a budu spokojený, že přitahuji pozornost a že na mě lidé fascinovaně koukají. Ale důležitý je samozřejmě i trenér, který může být váš partner či domina.
Nejsem úplný sub a jsem switch, takže trénuji spoustu našich koní, a dokonce mám i svého vlastního koně, se kterým fungujeme v platonickém DS vztahu
Působíte v roli trenéra někdy i vy?
Ano, nejsem úplný sub a jsem switch, takže trénuji spoustu našich koní, a dokonce mám i svého vlastního koně, se kterým fungujeme v platonickém DS vztahu. On se rád podřizuje, a protože nemá partnerku a já jsem switch, tak pracujeme spolu.
Dokázal byste říct, zda upřednostňujete být v dominantní, nebo submisivní roli?
Řekl bych, že na 60 % jsem raději sub, v roli koně a na 40 % dominantní, v roli trenéra.
Může mít jeden kůň i více trenérů?
Vše je o domluvě a v pony play neexistují takřka žádná pravidla, takže ano.
Když se podíváme na opravdové koně, tak mají svoji hlavu a rozhodně o nich nelze mluvit jako o submisivních jedincích. Promítáte do pony play i to? Vzpouzíte se někdy trenérovi?
Samozřejmě (smích). V soutěžích jde především o naprostou sehranost, protože pokud kůň dělá trenérovi nějaké vylomeniny, tak prohraje, takže i my si někdy rádi vystřelíme z našich trenérů.
Jak často se necháváte trénovat?
Ještě minulý rok jsem trénoval zhruba jednou za 14 dní, ale poslední dobou je to horší, protože jsem najel na novou práci, které věnuji hodně času. Také jsme začali vyrábět masky a postroje pro pony play, takže nemám příliš volného času.
Jak vypadají vaše tréninky? Chodíte na jízdárnu, lonžujete se?
Já se nelonžuji, ale tím se dostávám zpátky k tomu, že pony play nemá pravidla a každý ho dělá tak, jak mu to vyhovuje. Například svého koně beru na lonž, potrénuji ho, ale já sám mám jiné priority.
Co konkrétně vás na pony play nejvíce vzrušuje?
Pokud bych vám na to odpověděl svými slovy, tak to nebude prezentovatelné (smích). Je to spojení spousta věcí, nadvláda partnera, roli tam hrají i kostýmy…
Kostýmy vyrábím a prezentuji je sám na sobě, takže mám i veškeré doplňky a za moji výbavu, která zahrnuje i méně potřebné věci, jsem zaplatil více než 200 000 korun
Jak moc je tato záliba finančně náročná?
Šíleně, cena jednoho kompletu začíná na 80 000 korunách. Pokud někdo bude chtít nadstandardní kopyta, která mohou stát i 50 000 korun, tak se dostáváme ještě výš. Kostýmy vyrábím a prezentuji je sám na sobě, takže mám i veškeré doplňky a za moji výbavu, která zahrnuje i méně potřebné věci, jsem zaplatil více než 200 000 korun.
Existují různé varianty kostýmů, vše je z kůže, přírodních materiálů, používáme skutečné hřívy koní, které draze objednáváme, kopyta jsou z dubového dřeva… to všechno se promítá do konečné ceny a ano, lze to vyrobit i levněji, ale tímto směrem jsem jít nechtěl. Chceme patřit mezi nejkvalitnější výrobce z celého světa, což se nám také daří.
Při průzkumu na internetu jsem viděla, že většina z vás používá černé převleky. Má to nějaké opodstatnění?
Nemá, každý si vybere barvu, která se mu líbí. V České republice máme jednoho bělouše, Athose, který je spolu s Aramisem a se mnou v Porthos Stable. Aramis je černý Frís, já také a Athos je bílý. Ještě vím o jedné slečně, která je světlounce hnědá, ale u zbytku převládá černá. V době, kdy jsem si kostým vybíral a plánoval, pro mě ani nic jiného nepřipadalo v úvahu. Černá byla můj sen, je magická a vysoce estetická.
Zmiňoval jste, že veškeré kostýmy jsou z kůže. Jak se vám v nich dýchá?
V maskách je to trochu obtížnější a zaběhnout v tom slalom je opravdu očistec. Ale my jsme do hlav vymysleli kompaktní systém větráků, který tahá vzduch ušima dovnitř a tlamou ven, což na běžné fungování bohatě stačí. Když jsem byl na jedné akci v Berlíně, tak jsem v převleku strávil 8 hodin a dalo se to, ale určitě v tom nelze dělat nějaké extrémní sporty. Celý kostým je navíc dost těžký a pokud má někdo ještě latex, tak je to úplná vražda.
Je právě i ztížené dýchání to, co ocení milovníci BDSM?
Breath play je jiná komunita, má jiná pravidla a nemyslím si, že by někdo pony play dělal z těchto důvodů. K breath play se používají různé vaky, přidušováním, plynovými maskami, a to koňská maska nesplňuje, je otevřenější.
Zálibu k pony play nijak neskrýváte. Jak na to reagovala vaše rodina, přátelé a okolí?
Můj play partner je moje manželka, se kterou jsem celý život, takže tam nebylo co řešit a vymysleli jsme si to společně. U dětí je krásné, že nemají předsudky, nevidí v tom to špatné, jako mnoho dospělých, ale nezatěžujeme je tím a v domě máme sklep, kde máme všechny tyto věci zamčené.
Co se týče přátel, tak zpočátku jsme si převlékání nechávali doma, nikam jsme to netahali, ale zlomilo se to v době, kdy jsme kostýmy začali i vyrábět a začala se o nás zajímat média. V tu chvíli jsme si řekli, že je čas jít s pravdou ven a s manželkou jsme nafotili vánoční přání, kdy jsem byl v koni, ona v takovém Santa Claus kostýmku, nechali jsme to natisknout na pohledy a poštou jsme to poslali všem známým.
Pohledy jsme poslali i našim obchodním partnerům, takže pak následovalo období vyptávání se, kdy nejčastější otázkou bylo, zda v převlecích i souložíme
A pak už jste jen čekali, až začnou zvonit telefony.
To se ani moc nedělo, ale někdo to dal na Facebook a lidé byli překvapení spíše z toho, že v dnešní době ještě někdo posílá vánoční přání poštou (smích). Mám autoservis a pohledy jsme poslali i našim obchodním partnerům, takže pak následovalo období vyptávání se, kdy nejčastější otázkou bylo, zda v převlecích i souložíme. Původně jsem se to lidem snažil vysvětlovat, ale pak jsem to vzdal, řekl jsem jim, že ano a ono jim to sebralo vítr z plachet.
Vyrábíte kostýmy pouze pro český trh, nebo i ten zahraniční?
Nejmenší klientelu máme v Čechách. Z 80 % vyvážíme do Spojených států, Německa a dalších 23 zemí.
Jak dlouho trvá výroba jednoho kostýmu?
Jedná se o poměrně složitou anabázi, kterou nelze uspěchat a která se skládá z různého odlívání, máčení, schnutí, barvení. Samotná práce tak zabere zhruba 3 neděle, přičemž pracuje na jedné sérii, v rámci které zvládneme vyrobit i 4 kostýmy.
Sem tam se objevují i extrémní a absurdní názory lidí, kteří nás označují za zoofily, což samozřejmě není pravda
Jaké nejčastější mýty o pony play kolují?
Jeden už jsem zmiňoval a tím je, zda v převleku i souložíme. Není to tak, upřednostňujeme asexuální pony play. Sem tam se objevují i extrémní a absurdní názory lidí, kteří nás označují za zoofily, což samozřejmě není pravda.
Pokud by někdo chtěl začít s pony play, jak má postupovat? Co byste mu doporučil?
Nejdůležitější je být sám sebou a žádná univerzální rada, jak přesně pony play dělat, neexistuje. A ještě bych rád znovu zdůraznil, že není nutné žádné speciální vybavení a vše je o domluvě s partnerem a společném nastavení.