Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 26. 9. 2021 svátek má Andrea

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat…
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale…
News

Čekali jsme na papeže Františka na letišti v Bratislavě. Přivítala ho i prezidentka, nabídli mu chléb a sůl

Slovensko přípravu a organizaci návštěvy papeže nepodcenilo, oblast zajišťovali vojáci a policisté.

Daniel Mikolášik
12. září 2021, 15:55 Čas čtení: 3:30
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Čekali jsme na papeže Františka na letišti v Bratislavě. Přivítala ho i prezidentka, nabídli mu chléb a sůl
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
News
0
Daniel Mikolášik
12. září 2021, 15:55
Čas čtení: 3:30

Čekali jsme na papeže Františka na letišti v Bratislavě. Přivítala ho i prezidentka, nabídli mu chléb a sůl

Slovensko přípravu a organizaci návštěvy papeže nepodcenilo, oblast zajišťovali vojáci a policisté.

Daniel Mikolášik
12. září 2021, 15:55
Čas čtení: 3:30
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Čekali jsme na papeže Františka na letišti v Bratislavě. Přivítala ho i prezidentka, nabídli mu chléb a sůl
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Papež František přiletěl do Bratislavy v rámci čtyřdenní návštěvy Slovenska. Jde o jeho v pořadí 34. apoštolskou cestu během více než osmiletého pontifikátu a historicky první návštěvu Slovenska.

 

Na Slovensko přiletěl v neděli odpoledne a zpět do Vatikánu odcestuje až ve středu. Po příletu a přivítání na Letišti M. R. Štefánika prezidentkou Čaputovou, delegací a částí veřejnosti či novinářů ho čeká ekumenické setkání na Apoštolské nunciatuře v Bratislavě, proslov a soukromé setkání s členy Společnosti Ježíšovy na Apoštolské nunciatuře v hlavním městě.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Nedělní program papeže na Slovensku15.30 h  Přílet z Budapešti na mezinárodní letiště v Bratislavě
15.30 h  Oficiální přijetí na mezinárodním letišti v Bratislavě
16.30 h  Ekumenické setkání na Apoštolské nunciatuře v Bratislavě a proslov
17.30 h  Soukromé setkání s členy Společnosti Ježíšovy na Apoštolské nunciatuře v Bratislavě

 

Všudypřítomní vojáci a policisté

Na letiště jsme dorazili 3 hodiny před příletem hlavy katolické církve. Všude byli vojáci, kteří postávali vedle cesty a střežili oblast. V areálu letiště a před ním se to zase hemžilo policejními auty, muži zákona a policejními psy.

 

Je zjevné, že Slovensko přípravu a organizaci návštěvy papeže nepodcenilo. Jeho návštěva si dokonce vyžádala dočasné uzávěry několika silnic, s čímž souvisí například přerušení provozu MHD a změny některých linek.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Po trasách přesunů je zároveň zakázáno zastavení i stání. To se týká i chodníků. Omezení se dotklo i hranic či bratislavského Starého Města. V neděli a pondělí je totiž omezen vjezd do historického centra. Regulovat ho bude policie a bezpečnostní složky. Zároveň nebudou v neděli od 18:00 do pondělí do 18:00 vpouštěna do historického centra ani zásobovací auta. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2439 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
10 nejlepších filmů Clinta Eastwooda10 nejlepších filmů Clinta Eastwooda
Nikdy nejsi doma, nepomáháš mi, v kuse jsi na mobilu! Jak reagovat na nejčastější výtky tvých rodičůNikdy nejsi doma, nepomáháš mi, v kuse jsi na mobilu! Jak reagovat na nejčastější výtky tvých rodičů
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav KuželaMěl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela
VÍCE

 

„Pokud to nebude nutné, prosíme i návštěvníky této části Starého Města, aby zvážili svoji návštěvu. Omezené bude v tomto čase i opuštění historického centra. Proto plánujte svou návštěvu tak, že se může prodloužit i o několik hodin,“ upozornila městská část.

 

Uvítala ho i prezidentka a děti z folklorního souboru

„Děti chtěly přivítat papeže osobně, a jelikož se zde naskytla ta možnost, tak jsme ji využili,“ prozradila pro REFRESHER zástupkyně dvou dívek z folklorního souboru Stuapavjánek ve Stupavě. Děti vítaly papeže v tradičních slovenských krojích a se šátky s potiskem oficiální návštěvy.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik
Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Papeže Františka přivítala na bratislavském letišti i prezidentka Zuzana Čaputová. „Je to jen krátké uvítání. Zdvořilostní setkání papeže a prezidentky se ještě uskuteční v prostorách letiště a oficiální uvítací ceremoniál se uskuteční až v pondělí v prezidentském paláci,“prozradil nám před příjezdem papeže na letištní ploše mluvčí prezidentky SR Martin Strižinec.

 

Na letišti byl při papežově příjezdu i předseda parlamentu Boris Kollár (Jsme rodina), předseda vlády Eduard Heger (OLaNO), ministr zahraničí Ivan Korčok (SaS) a vedoucí Kanceláře prezidenta SR Metod Špaček spolu s velvyslancem Slovenska při Svaté stolici Markem Lisánským a primátorem Bratislavy Matúšem Vallem.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik
Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Přítomni byli i veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, představitel katolického disentu František Mikloško, Herta Vyšná, která přežila holokaust, a Marie Jasenková, ředitelka občanského sdružení Plamínek zabývajícího se rozvojem dětské domácí paliativní péče. 

 

„Tyto osobnosti symbolizují hodnoty, které prezidentku SR spojují s papežem Františkem: ochrana lidských práv, svobody a demokracie a soucit s nejslabšími a nejzranitelnějšími,“ vysvětlil Strižinec.

 

Papeži nabídli chléb a sůl

Kromě nás se přímo na letištní ploše nacházelo i přibližně 150 domácích a zahraničních novinářů. Rovnou na dráze jsme na přímém slunci čekali více než hodinu, jediným útočištěm byly posuvné schody do letadla.

 

Na letištní ploše se nacházeli i členové čestné stráže prezidentky. Členové dětského folklorního souboru Lúčka z Važci v krojích přivítali papeže podle tradice chlebem a solí. Nadšeni věřící čekali na papeže s dvoustrannými vlajkami Vatikánu a Slovenska.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Letadlo s papežem chvíli kroužilo nad Veľkým Mederem. Po přistání letadla z něj nejprve vyšli vatikánští novináři a biskupové, až o pár minut nato se ve dveřích ukázal i papež František. Dav jásal, tleskal a skandoval papežovo jméno.

 

Svatý otec se nejprve jednotlivě přivítal s každým přítomným vládním a církevním představitelem, poté krátce zamával veřejnosti, ale šlo jen o rychlou záležitost. Vzápětí nasedl do státní limuzíny.

 

Kytici, kterou papež František dostal při přivítání, vytvořili jen z původních slovenských druhů rostlin a bylin charakteristických pro slovenský region. „Jde například o třezalku, starček, bedrník a oměj. Autorem kytice je florista Róbert Bartolen a mimo jiné symbolizuje i poděkování Bohu, že právě Slovákům daroval zemi s takovou krásnou přírodou,“ objasnil Strižinec.

 

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

 

Slovensko hostí hlavu církve počtvrté

Přestože jde o Františkovu první návštěvu Slovenska, hlava katolické církve navštívila naše sousedy přesně třikrát. Papež Jan Pavel II. vůbec poprvé v roce 1990 ještě v rámci Československa, v letech 1995 a 2003 už jako samostatnou republiku. Celkově papež Jan Pavel II. během svého 27 let trvajícího pontifikátu absolvoval 104 zahraničních cest.

 

Zájem o návštěvu projevili věřící již v roce 1985 na pouti ve Velehradě na Moravě. Komunističtí funkcionáři to však odmítli. V lednu 1990 po pádu komunismu tlumočila papeži pozvání oficiální delegace. Přestože se papežovy cesty obvykle připravují rok či dva dopředu, našel si volný termín hned v dubnu.

 

Zdroj: TASR/Michal Svítok

 

Jan Pavel II. přijel do Prahy 21. dubna 1990. Další den celebroval mši na Velehradě, a pak se přesunul do Bratislavy na letiště ve Vajnorech, kde se konala další mše.

 

Návštěvu papeže nepříznivě ovlivnilo mimořádně špatné počasí. Přesto se v areálu letiště ve Vajnorech shromáždily statisíce lidí. Když papež vystoupil z helikoptéry, políbil slovenskou zem. Učinil tak přesto, že je protokolární zvyklostí políbit zem pouze v hlavním městě země, kterou Svatý otec navštíví, což byla tehdy Praha.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: TASRNáhledový obrázek: TASR/Pavel Neubauer
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 18:52
V Německu přestanou vyplácet ušlou mzdu dobrovolně nenaočkovaným. Je to takto spravedlivé, říká ministr zdravotnictví.
včera v 18:11
Rytmuse ještě letos čeká boxerský zápas s dalším raperem. Poprvé od zápasu s Vémolou se porve i Attila Végh.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Dnes populární články
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít