To, že sociální sítě souvisí s psychickými problémy mladých lidí, tě možná nepřekvapuje. Zjišťovali jsme, jak se před tím můžeš chránit.
To, že sociální sítě souvisí se psychickými problémy mladých lidí, tě možná nepřekvapuje. Konkrétně Instagram způsobuje psychické problémy zejména teenagerům. K tomuto závěru přišel samotný Facebook, a to opakovaně, když si nechal vypracovat několik studií o tom, jak čas strávený na sociální síti ovlivňuje chování a psychický stav mladých lidí.
Podle vědců sociální síť funguje jako návykový produkt, který uživatelům podsouvá jen ty nejlepší fotografie a nerealisticky upravuje vnímání skutečného světa. (Nepřekvapivě.)
Nic na světě však není černobílé a rozhodně se nedá svalit duševní nepohoda mnoha mladých lidí jen na Instagram. Jak je to tedy se sociální sítí, kde všichni publikují jen ty nejlepší fotografie z těch nejlepších životních chvil? Je toxická nebo jsou toxičtí lidé na ní?
Špatný Instagram, špatný!
Obšírné zjištění interního zkoumání publikoval The Wall Street Journal (WSJ). Studie se věnují vlivu Instagramu na mladé lidi, zejména na dívky, a zjišťovali konkrétně spojitosti s různými psychickými problémy. Výsledky vědců, kteří mohli zároveň pracovat i s daty Instagramu (a zajistit tak přesnější závěry), jsou děsivé.
Téměř polovina uživatelů v USA a ve Velké Británii, kteří se v průzkumu vyjádřili, že se cítí „neatraktivní“, odpověděla, že tento pocit se objevil, když začali používat Instagram. Sociální síť podle průzkumů přispívá k vyšší míře úzkostných stavů, deprese a také sklonů k sebepoškozování či sebevraždě.
Až 32 % dívek a 14 % chlapců se po používání Instagramu cítilo hůře ve vztahu ke svému tělu. Tyto pocity se časem mohou prohloubit k tzv. body image issues (problémy s vnímáním vlastního těla). Ty mohou vyústit do více psychických poruch včetně poruch příjmu potravy, které jsou životu nebezpečné. Jak tvrdí WSJ ve svém článku, jednotlivé funkce Instagramu „se navzájem zhoršují a společně vytvářejí dokonalou bouři“ pro duševní zdraví uživatelů.
Nejhorší na celé věci je, že Facebook o tomto problému věděl. Věděl o tom i Mark Zuckerberg v době, kdy vypovídal před kongresem. Na druhé straně však tyto poznatky znamenají, že Instagram netápe a nevytahuje si inovativní pravidla a změny z malíčku, ale rozhoduje se na základě tvrdých dat. I proto se jim podařilo zavést několik vylepšení, která uživatelům reálně pomáhají.
Bez Instagramu špatně, i s Instagramem špatně
„Víme, že umírá více lidí, protože dochází k automobilovým nehodám,“ bránil se vůči kritice šéf Instagramu Adam Mosseri v podcastu Recode Media. „Ale auta vytvářejí mnohem větší hodnotu pro svět, než je množství škod, které napáchají.“
Podle ředitele sociální sítě, který usiluje o jasnou komunikaci na svém účtu na Instagramu, jsou sociální sítě v tomto ohledu podobné autům. Z jejich používání vyplývají jasná rizika, ale přinášejí také mnoho výhod, že to za ty rizika stojí.
Přestože s přirovnáním Instagramu k autům psycholožka Šárka Šuvadová nesouhlasí, míní, že sociální síť není až tak špatná, jak ji vykresluje americký deník. Jde zejména o kontext všech problémů, které mladí uživatelé Instagramu hlásí. Ten je totiž offline, v jejich „běžném“ životě.
„V první řadě neznáme všechna data, která Facebook zkoumal, a nevíme přesně, kolika lidí se ptali a jaké měli predispozice, případně z jakých pozadí pocházela,“ upozorňuje psycholožka Šuvadová. Pro Refresher řekla, že sledování obsahu na Instagramu, kde dlouhodobě vidíme idealizovaný „vzor“ krásy nebo životního standardu, může mít špatný vliv na duševní zdraví.
Podle jejích slov to v naší mysli může nastavit nový „standard“ nebo normu, se kterou se začneme podvědomě porovnávat. Přirozeně z toho mohou vyplynout negativní následky.
Nicméně lidé, u kterých se podle průzkumů Facebooku prokázala vyšší míra úzkostných nebo depresivních vztahů, případně větší nenávist vůči svému vzezření, mají podle expertky predispozice pro tyto stavy.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co pro Refresher řekla zástupkyně společnosti Facebook o snahách zlepšit sociální síť.
- Jak si můžeš nastavit svůj účet a chránit se před šikanou i před zhoršeným psychickým zdravím.
- Jak by se mohly sociální sítě v budoucnu zlepšit a na čem to závisí.