Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Portrét vizionáře a zakladatele Applu Steva Jobse.
„Myslet jinak.“ Na světě neexistuje moc známějších hesel a sloganů, než je právě tento. Za dvěma slovy se skrývá nejen pohled technologické značky Apple na svět, ale právě obraz světa, který se každému z nás dnes a denně naskytuje.
Bez produktů, které posouvaly technologie mílovými kroky tenisek New Ballance vpřed, by možná společnost vypadala úplně jinak. Bylo by pošetilé tvrdit, že se o posun zasloužila pouze společnost s nakousnutým jablkem v logu, ale je jen málo ostatních značek si okolo sebe vytvořilo takový kult.
Pravda, daleko přesnější by bylo říci, že kult se nevytvořil kolem značky, ale spíše kolem jejího zakladatele a vizionáře Steva Jobse. Člověka, který pod černým rolákem ukrýval nejen vizionáře, ale také mimořádně křehkou, komplikovanou a v jistých oblastech života i nebývale tvrdou osobnost, s níž nebyl jednoduchý úkol vyjít.
Člověka, kterého ani bohatství a zápal posouvat svět nedokázaly zachránit před nakousnutím jablka poznání přímo v ráji. Zakladatel firmy Apple zemřel před deseti lety, 5. října 2011 na rakovinu slinivky.
První odmítnutí ještě před narozením
První prasklina na displeji Stevova života vznikla ještě před tím, než si ji sám byl schopný uvědomit. Narodil se dvěma vysokoškolským studentům v roce 1955. Ti jej však krátce po porodu dali k adopci.
„Maminka chtěla, aby mě adoptoval právník a jeho manželka. Chtěla, aby moji rodiče byli vzdělaní lidé. Vše nasvědčovalo tomu, že se k nim dostanu, až do té doby, než těsně před porodem právnický pár zjistil, že chtěli holčičku,“ vzpomínal v jednom ze svých projevů Jobs.
A tak se stalo, že uprostřed noci zazvonil Paulovi a Claře Jobs telefon, na jehož druhém konci hlas oznámil, že na ně čeká malý Steve. Prostí rodiče malého vizionáře vychovali jako vlastního a později ho velmi podporovali, ať už během studia, chvil, kdy byl Apple v plenkách, v době úspěchu, i v období, kdy vše, co Steve vybudoval, vypadalo jako ztracené.
Psychedelika, minimalismus a víra
Během studií procházel Jobs, ostatně asi stejně jako většina mladých lidí, výraznými proměnami osobnosti. Najít se bylo o to těžší v době, kdy se Spojené státy americké, s prezidentem Nixonem v čele, bily v prsa, jak skvěle zvládají válku ve Vietnamu. Zástupný konflikt studené války silně zasáhl i mládež, která buď odcházela do asijských džunglí bojovat, nebo začala vést osobní válku proti násilí v rámci doznívající beatnické generace a hnutí Hippies.
Východní učení, svoboda, láska a psychedelika v té době ovládaly popkulturu a plnily duše mladých. Sám Jobs se výletům do jiných dimenzí nebránil. Sám nazýval prožitky s LSD jako jedny z nejhlubších ve svém životě. Cítil se jako mnich a psychedelika mu pomáhala zapomenout na rány z období před narozením a na veškeré hrůzy, které objímaly lidstvo v chladných spárech hlavní.
„Se Stevem jsme se skamarádili, když jsme zjistili, že oba čteme knihu Here and Now o psychedelikách a spiritualitě,“vzpomíná v interview pro CNN jeden z prvních zaměstnanců Applu a bývalý Jobsův spolužák Daniel Kottke. S tím se později vydal na cestu nejen po Státech, během které se oba dva, jak ve stejném rozhovoru Kottke říká, rádoby mniši vzhlédli ve východních náboženstvích.
V knize Steve Jobs: Můj život, má láska, mé prokletí popisuje Stevova někdejší žena Chrisann Brennan i několik velkých transformací, které Jobs zažil. Vzpomíná, že jednou přišla k němu do pokoje a zjistila, že se zbavil všeho, co mělo menší hodnotu než 20 dolarů. Statky podle něj neměly žádnou hodnotu a navíc jej rušily u hloubání. Jobs tak naplňoval stereotyp beatnického mnicha, který pláče nad obrazem světa i vezdejší realitou školy, která jej konfrontovala.
„Netušil jsem, co chci ve svém životě dělat, a netušil jsem, jak mi vysoká škola pomůže přijít na to. A tady jsem utrácel všechny peníze, které pro mě rodiče celý život šetřili. Rozhodl jsem se tedy odejít a věřit, že to všechno dobře dopadne,“ svěřil se později již úspěšný Jobs při svém projevu na promocích Stanfordské univerzity. Než ale vše „dobře dopadlo“, chvíli to trvalo.
Z podlahy u kamarádů až k tátovi do garáže
Když Steve školu opustil, nebylo to nejveselejší období jeho života. V té době šetřil každý cent, přespával u kamarádů na podlaze a sbíral odhozené plechovky, aby si mohl alespoň jednou týdně dopřát plnohodnotné jídlo. Díky této zkušenosti a zápalu pro vzdělání, který v něm stále přetrvával, ale zjistil, že se může věnovat jakémukoliv oboru chce.
Absolvoval tak kurzy kaligrafie, designu nebo technologické semináře a později se díky svému charismatu a znalostem dostal do Atari jako designér her. Tam také našetřil dostatek peněz na to, aby se mohl vydat do své milované Indie a ukotvit v sobě východní hodnoty.
Plný nadšení se po svém návratu v roce 1974 znovu potkává se svým někdejším spolužákem a tehdejším zaměstnancem HP Stevem Wozniakem, který mu ukazuje něco, co by tehdy asi většině lidí nic neřeklo. Předchůdce osobních počítačů Apple I.
„Začínali jsme úplně od začátku. Z nejskromnějších začátků, jaké si můžete představit. Ale měli jsme výhodu. Naše kategorie produktu – osobní počítač – tehdy ještě neexistovala. Existovaly ohromné mainframové počítače, to nebylo nic pro lidi. A my přinesli počítače lidem,“vzpomíná na Startup World Cup & Summit Wozniak. Tehdy Woz a Jobs, jako daleko větší „hippík“ a kreativní duše vedl v garáži svého otce vývoj prvního jablečného produktu, o kterém tehdy nikdo nevěděl, jak moc svět změní.
Vizionář i tyran v černém roláku
Ve stejnou chvíli, kdy se vrátil z Indie, se Jobs často vídal s výše zmiňovanou Chrisann Brennan, která pro něj v tu dobu představovala spíše kamarádku s výhodami. Steve ji inspiroval natolik, že se pak sama vydala na duchovní cestu po Indii.
V roce 1976 žil Jobs na ranči s Danielem Kottkem za 600 dolarů měsíčně. „Myslím, že tehdy nechtěl bydlet sám,“ vzpomíná Daniel v knize Jobs od Waltera Issacsona. Společně se tam oddávali meditacím a duchovnímu rozvoji. Apple v tu dobu již poměrně dobře fungoval, což se ale nedalo říct o vztahu mezi Chrisann a Stevem.
Jobsova přítelkyně toho času otěhotněla, a to se mladému podnikateli nehodilo do karet. Sám tehdy odmítl, že by snad mohl být otcem mladé Lisy a zkresloval realitu nejen ostatním, ale podle jeho přátel i sám sobě. Issacson v knize popisuje odvrácenou stránku Stevova života, která se k problémům často otáčela zády a to, co by měl řešit, jednoduše vytěsnil.
Jobsovi bylo 23 let a trval na tom, aby šla Chrisann na potrat. Lisa se přesto narodila a jejich vztah po celý zbytek Jobsova života byl plný komplikací. Napomohl tomu i fakt, že svou vyživovací povinnost zanedbával a chtěl tahat Lisinu matku po soudech, aby dokázal, že jej Chrisann podvedla. Ani po DNA testech ale dlouho nebyl s to srovnat se s faktem, že by byl otcem.
Později Jobse dostihly výčitky svědomí a sám na sklonku života přiznal, že toto chování bylo jednou z největších chyb, kterých se kdy v životě dopustil. „Kdybych mohl teď něco změnit. Udělal bych to jinak. Nebyl jsem připravený být otec,“ přiznal se později.
Fakt, že dokázal tak dlouho zapírat otcovství, svědčí o strachu, který v sobě vizionář ukrýval. Rodina přitom nepředstavovala jedinou frontu, kde se Stevovou povahou lidé bojovali. Podle některých zaměstnanců se dokázal velmi krutě chovat i ke svým kolegům a konkurentům, snad v zájmu toho, aby produkty Applu posunul co možná nejdál. Často je dokázal velmi nevybíravě urážet a bez přestávky na ně křičet i půl hodiny vkuse.
Jeho eskapády, které v pracovním prostředí Applu tvořily velmi napjatou atmosféru, vedly k tomu, že byl za velkého mediálního humbuku vyhozen ze své vlastní společnosti. V tom období rozvíjel práci na projektech své nové technologické firmy NexT a fungoval i v rámci známého Pixaru, kde se podílel i na velkých projektech, jako je Příběh hraček. V tu chvíli se skloubila Jobsova vášeň pro umění a technologii.
Všechno je dočasné
Steve Jobs představoval velkého vizionáře, který ve své uniformě posouval svět dál. Nehleděl ani tolik na to, co lidé potřebují a chtějí, jako spíš na to, co lidé budou potřebovat a chtít. Nebýt tohoto nastavení mysli, těžko se domnívat, kde by svět byl a jaké technologie by ho zdobily.
Vedle toho ale pro jeho nevybíravé chování přišel o velkou část svých blízkých, ať už z rodiny, přátel nebo kolegů. S nemocí, která často i v dnešních dnech znamená rozsudek smrti, bojoval roky, než jej v roce 2011 dostihla.
Je s podivem, že i člověk, který vždy hleděl dopředu a „šel přes mrtvoly“, aby jeho technologie vypadaly přesně tak, jak si je ve své, řadou traumat zasažené, hlavě vysnil, během sedmiletého souboje s nelítostnou nemocí otočil a přiznal, že vztahy a láska jsou to, na čem skutečně záleží. Nejsou to peníze a už vůbec ne názory okolí.
„Váš čas je omezený, tak ho neztrácejte životem někoho jiného. Nenechte hluk názorů ostatních přehlušit váš vlastní vnitřní hlas. A co je nejdůležitější, mějte odvahu následovat své srdce a intuici. Někde uvnitř víte, čím se opravdu chcete stát. Všechno ostatní je vedlejší.“