Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Platy v UFC se staly třaskavým tématem. Zápasníci se ozvali s tím, že vyplácení podle nich není spravedlivé a chtěli by dostat přidáno. Ne vždy je to však reálné.
Ultimate Fighting Championship (UFC) je nejznámější a nejprestižnější organizací v MMA (smíšená bojová umění) na světě. Nespočet zápasníků dlouhé roky dře a pracuje na svých výkonech s vidinou toho, že se jednoho dne divákům představí pod hlavičkou největší MMA ligy. Nicméně i přesto, že UFC platí za globálního lídra na poli bojových sportů, se z jejích řad ozývají hlasy, podle kterých nejsou bojovníci dostatečně spravedlivě ohodnocovaní. Tato problematika opět ožila zejména v posledních měsících, kdy se ozvalo i několik velkých hvězd.
Redakce REFRESHERu za účelem lepšího vhledu do tématu a získání názoru někoho, kdo v UFC aktivně zápasí, oslovila elitního českého bojovníka Davida Dvořáka. Ten v UFC posbíral již několik cenných výher a se slavnou organizací před několika týdny podepsal novou smlouvu, která zahrnovala právě i lepší finanční ohodnocení. V článku se tedy dozvíš, jak vyplácení bojovníků David vnímá, jak těžké je si v UFC vyjednat lepší peníze nebo i to, proč podle něj nemá smysl porovnávat platy MMA bojovníků s platy boxerů.
11 let jsem žil v chudobě, ale dělal jsem a dělám, co mě baví, jsem zdravý já i má rodina a to je hlavní. Chtěl jsem přidáno a vybojoval jsem si to. Jinak to v téhle době nejde – bojovník UFC David Dvořák.
Kolik průměrný UFC bojovník vydělává?
Pojďme ale popořadě. Řadu lidí zajímá, kolik průměrný bojovník UFC vydělává. Nicméně zprůměrovat plat několika stovek bojovníků, které má UFC pod svými křídly, je problematické. To proto, že mezi platy jednotlivých zápasníků mohou být (a mnohdy jsou) obrovské rozdíly.
Podle zpráv zveřejněných v zahraničních médiích si více než třetina bojovníků (36 procent, což představuje 210 zápasníků) za rok 2020 vydělala méně než 45 tisíc dolarů, což má být průměrný roční příjem amerických domácností. Zároveň však 219 bojovníků (38 procent, tedy zhruba stejné množství) dosáhlo i na mnohonásobně vyšší část, řádově ve výši několika stovek tisíc dolarů. Kdyby se měl však ze všech platů vypočítat celkový průměr, tak by si jeden bojovník UFC za rok 2020 vydělal 147 965 dolarů. To je zhruba o 1 300 dolarů více, než tomu bylo předchozí rok.
A nyní jedno lehce úsměvné srovnání. Vůbec nejlépe placeným bojovníkem v roce 2020 byl podle MMA Manifesto Khabib Nurmagomedov. Ten ve své době jakožto neporažený šampion vládl lehké divizi (do 70 kilogramů) a následně ukončil kariéru. Odchod to byl však po finanční stránce pohádkový, vydělal si totiž prý přes 6 milionů dolarů – jedná se přitom o peníze za zápas a další bonusy, částka nezahrnuje podíly z PPV (placený živý přenos).
Podle MMA Manifesto Conor McGregor za svůj zápas s Dustinem Poirierem v roce 2020 inkasoval přes 3 miliony dolarů, stanice ESPN s odvoláním na Forbes však informuje, že ve skutečnosti jeho celkový výdělek byl až 22 milionů dolarů.
Na druhé straně pak byl v roce 2020 nejhůře placeným zápasníkem jistý Cole Williams, který si vydělal jen 9 500 dolarů. Mezi prvním a posledním místem je tedy rozdíl naprosto propastný. Právě proto tedy může být počítání průměrného platu mezi bojovníky UFC poněkud zavádějící.
UFC by se mělo stydět, myslí si bývalý šampion. Založte si svou ligu, vzkazuje kritikům Dana White
Do vedení UFC se kvůli nerovným platovým podmínkám opřel mezi jinými i bývalý šampion lehké váhy Sean Sherk, který ostrými slovy nešetřil. „UFC by se mělo extrémně stydět, že se jejich bývalí šampioni a vysoce postavení bojovníci chodí mlátit s nezkušenými youtubery a vydělávají tím desetkrát více peněz, než když byli v UFC,“ napsal bez okolnů na Facebooku. Narážel tím přitom na zápasy Bena Askrena a Tyrona Woodleyho, kteří ve snaze velkého výdělku vstoupili do boxerského ringu se známým youtuberem Jakem Paulem.
„Do důchodu jsem odešel před deseti lety a od té doby se v organizaci nic nezměnilo. UFC bojovníci jsou nejhůře placení vrcholoví sportovci,“ dodal Sherk.
Samotný šéf UFC Dana White ke kritice stran výplat zápasníků zaujímá neoblomný postoj. Bojovníci podle něj špatně placení nejsou, a pokud chce někdo vydělávat pořádné sumy, musí nejen vyhrávat, ale také umět přilákat fanoušky. „Kdybyste věděli, kolik Conor McGregor vydělává, netvrdili byste, že bojovníci dostávají málo,“ prohlásil Dana White.
McGregor se vskutku placen naprosto královsky, a to právě díky tomu, svou popularitou láká rekordní davy diváků. Zde mluví čísla jasnou řečí – na všech šesti nejúspěšnějších turnajích v historii UFC z hlediska prodejů PPV (placený živý přenos), měl vždy irský zápasník hlavní zápas. A právě z těchto prodejů dostává McGregor (a někteří další zápasníci, kteří to mají ve smlouvě) podíl, který základní výplatu za zápas ve výsledku ještě výrazně navyšuje.
Od doby, co tento byznys vlastníme, se výplaty bojovníků se každým rokem kontinuálně zvyšovaly – šéf UFC Dana White.
Conor McGregor je však jen jeden a stovky bojovníků v UFC na částky, které se pro Ira staly samozřejmostí, velice pravděpodobně nikdy nedosáhnou. I přesto však Dana White trvá na tom, že systém, podle kterého jsou bojovníci vypláceni, je spravedlivý.
„Od doby, co tento byznys vlastníme, se výplaty bojovníků se každým rokem kontinuálně zvyšovaly,“ říká šéf UFC. „Bojovníci mají spoustu příležitostí. Nikdy tady nebude žádný bojovníky, který by řekl, že mu platíme až příliš moc. Všichni naši šampioni dostávají podíly z PPV,“ řekl White.
„Jestli se vám to nelíbí, běžte a založte si vlastní MMA ligu a plaťte jim kolik jen budete chtít. Tato liga je moje a takto to budeme dělat,“ dodal.
Podle Dany Whitea si mohou bojovníci přijít na lepší peníze i tím, že zkrátka zvýší své zápasové tempo. „Čím více zápasíš, tím více lidí tě uvidí a tím známějším se staneš. A když budeš vyhrávat a stoupat nahoru, tak vyděláš hromadu peněz,“ prohlásil prezident organizace.
S tímto názorem souhlasil i bojovník Kevin Holland. „Bojovníci musí být aktivní. Když budou aktivní, budou vydělávat více peněz,“ řekl. „Pokud si někteří bojovníci stěžují, že dostávají málo zaplaceno, ať se zkusí zamyslet nad svými trenéry. Pokud budeš zápasit jen jednou ročně, tvůj trenér si nevydělá skoro nic,“ prohlásil.
Zvýšit počet zápasů v roce ovšem není vždy tak jednoduché, jak se může zdát. Zápasu totiž zpravidla předchází i několikaměsíční příprava s náročnými tréninkovými kempy a po zápase bojovník potřebuje jistý čas na to, aby se zregeneroval a odpočinul si. Vstoupit do toho samozřejmě může také zranění, kvůli kterému bojovník zápasit třeba i po delší dobu nemůže.
Youtubeři vydělávají v ringu desítky milionů dolarů. Proč ne bojovníci UFC?
Stížnosti ohledně finančních podmínek přichází i od velkých hvězd, od kterých by to někdo možná nečekal. Jedním z nich byl například šampion těžké váhy Francis Ngannou, který si postěžoval poté, co zjistil, kolik oproti němu vydělávají zápasící youtubeři. „Je to šílené, když se zamyslím nad tím, že Logan Paul (0-1) vydělal 20 milionů dolarů za exhibici v boxu. Co děláme špatně?“ ptal se. Ngannou za svůj titulový zápas proti Stipemu Miocicovi získal 730 tisíc dolarů (500 000 za účast + 130 000 za výhru, 50 000 bonus za výkon večera a dalších 50 000 jako sponzorský bonus).
Stejně tak se s vedením nepohodl ani legendární Jon Jones, který dlouhé roky kraloval polotěžké divizi, poté se v roce 2020 titulu vzdal a oznámil přechod do těžké váhy. Jedním z jeho dalších spekulovaných zápasů je právě bitva se šampionem Francisem Ngannou, o které Dana White řekl, že pokud ji Jones chce, může ji mít. Dosavadní jednání se však zasekla na to, že podle šéfa UFC chce Jon Jones nereálně vysoké peníze, které přirovnal k výplatě světoznámého boxera Deontaye Wildera. Ten za souboj s Tysonem Fury vydělal odhadem 25 až 30 milionů dolarů. Jones však popřel, že by si řekl o tolik peněz.
Za celou svou kariéru v UFC si Jon Jones podle počtů portálu Sports Manor na výplatách za zápasy vydělal více než 7 milionů dolarů. Číslo však ve skutečnosti bude ještě vyšší, protože nezahrnuje například podíly z PPV, sponzorské bonusy a další přivýdělky.
Právě díky různým bonusům by si podle šéfa UFC přišel Jones v boji s Francisem Ngannou na slušné peníze. „Funguje to tak, že bojovníci mají podíly z PPV. Byl by to rozhodně velký zápas a část profitu by šla za ním. Takhle to funguje,“ řekl k potenciální bitvě bývalého krále polotěžké divize proti současnému králi těžké váhy.
Svým názorem přispěl i legendární Daniel Cormier, bývalý soupeř Jona Jonese. Ten říká, že zkrátka ne každý si může diktovat finanční podmínky tak jako Conor McGregor, a když bojovníci nepřitahují k obrazovkám tolik lidí, měli by dostávat méně. „Nevím, kolik vydělává Conor McGregor, ale slyšel jsem, že dostává 15 milionů dolarů za účast. K tomu se pak ještě připočítávají podíly z PPV. Pokud tedy McGregor skutečně vydělává 15 milionů jen za účast, Jon Jones si takové peníze nezaslouží. Jestli se McGregorova výplata pohybuje v těchto číslech, Jones by měl dostávat řádově méně,“ řekl Cormier.
David Dvořák si lepší podmínky v UFC vybojoval
Redakce REFERSHERu se ohledně této zapeklité problematiky obrátila na českého UFC zápasníka Davida Dvořáka. Ten v největší světové organizaci zápasí od roku 2020 a už si stihl připsat tři výhry. Před nedávnem navíc s UFC podepsal novou smlouvu, v rámci které se jeho týmu podařilo vyjednat lepší peníze. Jak ale „The Undertaker“ říká, jednání s UFC o lepších platových podmínkách není vůbec jednoduché a bojovník pro to musí splnit několik podmínek.
Zápasník v UFC musí předvést dobré výkony. Bez toho to nejde. Musí mít sérii výher a musí lidi bavit a být zajímavý.
„Vyjednat peníze je vždy velice náročné, ostatně jako všude. Nikdo nechce platit víc než by většina lidí chtěla. Nejdřív musí zápasník v UFC předvést dobré výkony. Bez toho to nejde. Musí mít sérii výher a musí lidi bavit a být zajímavý. Po tom všem se dá celkem vyjednávat. Nám přišla nabídka na čtvrtý zápas v UFC a rovnou jsem je jim dali návrh, že máme zájem smlouvu prodloužit, protože všechny předpoklady k tomu dostat novou smlouvu jsem splnil. UFC nám poslalo velice pěknou nabídku a s ohledem na výplaty jiných zápasníků nám ta částka a podmínky přišly fér, ale dohodl jsem se s Patrikem Kinclem, mým manažerem z MMASTERS, že to zkusíme a pokusíme se prosadit víc, a to se Patrikovi povedlo. Za nás velká spokojenost a velký krok,“ řekl nám David Dvořák
Český bijec se domnívá, že za požadavkem Jona Jonese o lepší peníze se ukrývá spíše to, že si za dlouholetou kariéru vydělal více než dobře, a aby měl motivaci se znovu vůbec vrátit do boje, muselo by to být právě za obrovský balík. Platy předních bojovníků podle něj nízké nejsou, právě naopak. „Já jsem viděl jejich výplaty a ty částky, jaké má třeba Jones, mi přijdou obrovské. S výplatou za jeho jeden zápas bych už nikdy nemusel pracovat, ale nemám tušení, jaké má finanční výlohy a podobně. A ne nadarmo se říká, že kdo chce moc, nemá nic. Jones už hrozně dlouho nezápasil, a to jen dokazuje, že vlastně přidat vůbec nepotřebuje. Je do smrti zajištěný. Podle mě jen chce super sumu, která ho bude motivovat k návratu. Nemá nejmenší důvody se jinak vracet,“ podělil se s námi Dvořák o názor.
Nesmyslné je podle něj také srovnávání platů ve světovém boxu a MMA. Box má totiž oproti smíšeným bojovým uměním o mnoho delší tradici. David souhlasí s tím, že by MMA zápasníci mohli vydělávat ještě lépe než nyní, bude ale ještě trvat, než se jejich platy přiblíží těm v profesionálním boxu. A pokud chce bojovník přidáno, musí pro to sám něco udělat.
Jsem pro, aby MMA zápasníci měli víc, ale ne vždy je to reálné. Vždy budou velké rozdíly v platech podle jmen a nikdy to nebylo ani nebude fér.
„Hodně se mluví o porovnání boxu a MMA, ale to se dle mého nedá porovnávat. Box je tady strašně dlouho. MMA je hodně mladý sport a jednou to bude na vrcholové úrovni placeno podobně, ale to ještě mnoho let potrvá. Jsem pro, aby MMA zápasníci měli víc, ale ne vždy je to reálné. Vždy budou velké rozdíly v platech podle jmen a nikdy to nebylo ani nebude fér. Tak to prostě bylo, je a bude. Pokud MMA zápasník není spokojený s platem, musí něco změnit. Já osobně bych taky chtěl ještě víc, ale prostě není důvod brečet. 11 let jsem žil v chudobě, ale dělal jsem a dělám, co mě baví, jsem zdravý já i má rodina a to je hlavní. Chtěl jsem přidáno a vybojoval jsem si to. Jinak to v téhle době nejde,“ říká David Dvořák.
Výše platu je jedna věc, důležité je však si také uvědomit, že vrcholoví MMA zápasníci na Davidově úrovni mají také velmi vysoké výdaje během tréninkových kempů před zápasy. Například v březnu minulého roku nám David prozradil, že pět týdnů přípravy jej vyjde na více než 100 tisíc korun. Podobně to má i celá řada dalších zápasníků. Odvádět se musí navíc daně a část peněz jde týmu bojovníka. Kolik tedy ve výsledku zápasníkovi ze zápasové výplaty zbyde?
„To se jen těžko dává dohromady, ale stručně řečeno bych viděl asi tak: daně, manažer, trenérský tým, kempy, náklady na život a podobně tvoří cca 80 % procent z výplaty. Záleží, zda je to prohra, nebo výhra. Tam se vždy výplata liší,“ řekl nám David. Rozdíl mezi výplatou po prohře či výhře přitom může být značný. Například za jeden ze zápasů v Las Vegas měl David garantováno 14 tisíc dolarů za účast a dalších 14 tisíc dolarů za výhru. Pokud by tedy nevyhrával mohl by se po zápase dostal blízko k nule.
Pokud se nám podaří i další smlouvu takhle vyjednat, tak se bavíme o mnohamilionových částkách za zápas.
Díky skvělým výkonům v kleci se však Davidovi a jeho manažerskému týmu podařilo vyjednat lepší podmínky. A i když David nemůže konkrétně prozradit, kolik bude dostávat za zápasy v rámci nové smlouvy, jedná se podle něj o přibližně dvakrát větší částku, než když do UFC nastoupil. V budoucnu to navíc může být ještě lepší. „Pokud se nám podaří i další smlouvu takhle vyjednat, tak se bavíme o mnohamilionových částkách za zápas, a to je i jeden z našich cílů. Aktuálně byl náš cíl vše vyhrát a prodloužit smlouvu a to se povedlo. Další cíl do konce roku 2022 je stejný. Tři výhry a nová smlouva a pak už půjdeme pro titul,“ uzavírá David.
Jak tedy Davidův příklad potvrzuje, vyjednat si lepší platové podmínky v UFC je možné. Za bojovníkem však musí být kvalitní výkony a k vyšší výplatě se musí postupně propracovat krok po kroku. Pořád ale přitom bude platit, že kromě výher musí být zápasník zajímavý pro diváky, aby se na jeho zápasy chtěli dívat. To je i jeden hlavních důvodu, proč právě třeba zmiňovaní bratři Jake a Logan Paulovi vydělávají vysoké miliony dolarů – ať už se to někomu líbí nebo ne, jejich zápasy přitahují obrovské množství fanoušků. Kde jsou diváci, tam jsou peníze.
Je to fér?Z pohledu některých možná ne. UFC je alev první řadě byznys, a to samozřejmě platí i pro další organizace. A je to byznys, který může být zlatým dolem i pro bojovníka. Musí pro to ale hodně udělat. Slovy Davida Dvořáka: Pokud MMA zápasník není spokojený s platem, musí něco změnit.