Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Bob Sapp se v bojových sportech stal hvězdou, reputaci si však pošramotil kvůli nepřesvědčivým výkonům zejména v druhé polovině kariéry. Někteří jej dokonce obvinili, že záměrně prohrává zápasy.
Už od pohledu budil údiv a strach, který byl v dobách jeho největší slávy zcela oprávněný. 150kilový kolos jménem Bob Sapp byl svého času ve světě bojových sportů obrovským fenoménem, který diváky zvedal ze židle svou ohromnou silou a šílenými zápasy, jež už se dnes jen tak nevidí.
Z obávané hory svalů se však postupem času stal spíše terč urážek a posměšků kvůli ne zrovna přesvědčivým výkonům v pozdější fázi kariéry. Mnoho fanoušků jej dokonce obvinilo z toho, že schválně prohrává zápasy.
Navzdory pošramocené reputaci se však Bobu Sappovi jedno upřít nedá – ať už vyhrával, nebo prohrával, vždy dokázal přitahovat velkou pozornost.
Základní informace Jméno: Robert Malcolm Sapp Narození: 22. září 1973 Výška: 196 cm Váha: cca 150 kg Přezdívka: The Beast Skóre: 12:19 (kickbox), 12:20 (MMA)
V NFL údajně skončil kvůli steroidům
Sportovní kariéra Boba Sappa začala už na střední škole. Tehdy se však nevěnoval bojovým sportům, ale americkému fotbalu, díky kterému získal stipendium na univerzitě v Seattlu a v roce 1997 to dotáhl až do NFL. V národní fotbalové lize se však moc dlouho neohřál. Jen rok nato byl totiž suspendován za údajné užívání steroidů.
Na tyto doby, kdy byl ještě hráčem amerického fotbalu, Bob Sapp zavzpomínal v jednom ze svých rozhovorů. A jak říká, už tehdy oplýval neobyčejnou silou. „Zvedal jsem kolem 270 kilo na bench press a asi 340 nebo 360 kilo na dřep. Pro powerliftery mé velikosti to možná není tak působivé, ale na fotbalistu to jsou poměrně vysoká čísla,“ řekl Sapp v rozhovoru pro magazín Muscle and Fitness.
Kvůli náhlému konci kariéry v americkém fotbale však Bob Sapp přišel i o zdroj obživy. Našel si proto práci u pohřební služby, která mu zajišťovala střechu nad hlavou, ale i tak stále živořil. To se ovšem změnilo kolem roku 2001, kdy dostal šanci uplatnit se na poli wrestlingu.
Během let Bob Sapp vystřídal hned několik wrestlingových organizací a tomuto sportu se s několika přestávkami věnoval až do roku 2014. V začátcích wrestlingové kariéry také přijal přezdívku „The Beast“, která jen podtrhovala jeho děsivé vzezření.
Zajímavost #1 – Bob Sapp se blýskl i na stříbrném plátně. Filmoví diváci jej mohli vidět například ve známých filmech Blood and Bone nebo The Longest Yard, kde opět dával na odiv svou hrubou sílu.
Dnes už je sice zápasníkova sláva poněkud zapadlá prachem, byly však časy, kdy jméno Bob Sapp znali příznivci bojových umění prakticky po celém světě. Jak ale samotný velikán říká, zdaleka největších ovací se mu dostávalo v Japonsku, kde dlouhé roky působil.
Divákům v zemi vycházejícího slunce se Sapp poprvé představil v roce 2002. Stalo se tak pod hlavičkou známé K-1 organizace Pride, a to i přesto, že s bojovými sporty teprve začínal a na kontě měl jen jeden zápas v boxu. Organizace Pride však o hromotluka i tak projevila zájem a Sapp se jí za to ve svém debutu odvděčil rychlým ukončením – svého soupeře knockoutoval hned v prvním kole.
Sappův bojový styl byl vždy poměrně přímočarý – od prvních sekund se na své soupeře rozjel jako tank, který válcoval vše, co mu stálo v cestě. A to, co mu chybělo v technice a talentu, doháněl brutální silou.
„Kdybych se naprosto oddal silovému tréninku, rozhodně bych byl jedním z nejsilnějších mužů na planetě,“ prohlásil Sapp v rozhovoru, ve kterém poodhalil i svůj tehdejší jídelníček. Dle svých slov každý den přijímal 400 gramů bílkovin z proteinových nápojů, kterých prý vypil někdy až pět denně. A komu samozřejmě konzumoval velké porce jídla.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Kolik peněz bral Bob Sapp za zápasy
Jak reaguje na odvinění, že schválně prohrával zápasy
„Musím přijímat obrovské množství kalorií, pořád tedy hledám něco, co mi pomůže nabrat váhu a neztratit ji. Nejde ale jen o to zachovat si hmotu, musím mít taky pořád hodně energie,“ řekl s tím, že právě v Japonsku jedl převážně kombinaci sushi a steaků.
Nikoho tak zřejmě nepřekvapí, že Bob Sapp těžil primárně ze své obří velikosti – většina soupeřů, proti kterým nastoupil, totiž byla i o desítky kilogramů lehčí než on. Řada bojovníků právě na tento masivní váhový rozdíl doplatila, ačkoliv zkušenosti měli třeba daleko bohatší než Sapp. Například ostřílený japonský bojovník Kiyoshi Tamura, který měl skoro o 70 kilo méně, Sappovi podlehl už po 11 sekundách.
Kdo by si však myslel, že tohle byla nejrychlejší výhra Sappovy kariéry, byl by na omylu. V roce 2005 totiž na akci HERO's v Soulu pod pravidly K-1 nastoupil proti domácímu Jong Wang Kimovi, kterého Sapp umlátil za neuvěřitelných 8 sekund.
Pozoruhodně rychle si Bob Sapp poradil také s uznávaným Ernestem Hoostem, nad kterým pod pravidly kickboxu zvítězil hned dvakrát. V prvním vzájemném zápase byl boj po prvním kole ukončen doktorem kvůli tržným ranám na tváři Hoosta a v následné odvetě Sapp svému soupeři uštědřil TKO ve druhém kole. Právě tyto dvě výhry patří mezi nejvýznamnější úspěchy, který Sapp v ringu dosáhl.
Zajímavost #2 – Nepříliš známým faktem je, že Bob Sapp má i vlastní písničku, ve které rapuje. Nese název Sapp Time a vznikla v Japonsku, kde k ní natočil i videoklip.
Váha a síla jsou sice mocné zbraně, ale nejsou zdaleka všechno, na co by se bojovník mohl spoléhat. O tom se diváci mohli na vlastní oči přesvědčit v napínavém boji Boba Sappa s Brazilcem Antôniem Rodrigem Nogueirou. I ten málem hromotlukovi podlehl hned v úvodu zápasu, tlak ale dokázal ustát a po opakovaných pokusech Sappovi nakonec nasadil páku na ruku, z níž se Američan už nedokázal vymanit a zápas prohrál.
Pro brazilského bojovníka to byl velmi cenný skalp a skutečně vydržené vítězství, kvůli kterému inkasoval nespočet nesmírně tvrdých ran. Boj si nenechal ujít ani legendární Mirko „Cro Cop“ Filipovič, kterého překvapilo, kolik úderů dokázal Nogueira ustát. „Byl to jeden z nejšílenějších zápasů, jaký jsem kdy viděl,“ řekl Cro Cop. Sapp dokonce Nogueirovi v zápase údajnězlomil obě lícní kosti.
Památné bitvy se diváci dočkali i při měření sil Boba Sappa právě se zmíněným Cro Copem, chorvatským bojovníkem, který je považován za jednu z největších osobností bojových sportů všech dob. Cro Cop byl v té době zároveň jedním z mála bojovníků, kteří proti Sappovi chtěli nastoupit. „Všichni se Sappa báli, obzvlášť po tom, co dvakrát ukončit Ernesta Hoosta,“vzpomínal Filipovič. On prý ale při nabídce vůbec neváhal.
Dvojice se spolu utkala na konci března roku 2003. Sapp vsadil na svou tradiční taktiku a snažil se vyvíjet tlak, Cro Cop byl však daleko pohyblivější a nesrovnatelně lépe technicky vybavený. To nakonec taky rozhodlo o výsledku zápasu, konec přišel už po minutě a půl prvního kola.
„Musel jsem být velmi opatrný a porazit ho díky technice. Nejdřív jsem ho kopl do jater a pak ho trefil levým přímým úderem nad oko a zlomil mu nos. Kost mu zajela dovnitř, a ještě ten večer musel jít na operaci. Bylo to pro něj hodně bolestivé, ale já byl samozřejmě šťastný,“ popsal Cro Cop kultovní zápas.
Další nezapomenutelná podívaná se fanouškům naskytla o několik měsíců později, kdy se Sapp postavil proti další legendě – Remymu Bonjanskymu, světové špičce v kickboxu a K-1 z Nizozemska. Ten je pověstný zejména svými nebezpečnými kopy, které se snažil uplatnit i v boji se Sappem, ten však odpověděl svou skoro nadlidskou silou a Bonjanskyho skoro vyhodil z ringu.
Zápas však nepřinesl takový konec, jaký by si diváci asi přáli. Bonjanskymu se sice dařilo zasazovat tvrdé kombinace, Sapp ale svého soupeře ve druhém povalil na zem, kde mu následně zasadil zakázaný úder. Po tomto kontroverzním incidentu nebyl otřesený Bonjansky schopen v boji dál pokračovat a Sapp tak byl v souladu s pravidly diskvalifikován. Následně se vynořily spekulace, podle kterých se měl Sapp zakázaného úderu dopustil schválně, jelikož věděl, že prohrává.
Zajímavost #3 – Během let se spekulovalo o možném zápase mezi Bobem Sappem a Mikem Tysonem. Bob Sapp byl zvažován i jako jeden z možných soupeřů při návratu Mikea Tysona před pár lety do exhibičního ringu. Nakonec k tomu ale nikdy nedošlo.
Prohrával schválně zápasy?
Záměrné prohrávání zápasů je něco, z čeho byl Sapp hojně obviňován zejména v druhé polovině kariéry. V letech 2011 až 2013 totiž posbíral jen těžko uvěřitelných 14 porážek v řadě bez jediné výhry, což je ve světě bojových sportů vskutku nevídané skóre. A když byl Sapp s těmito nařčeními konfrontován, reagoval na ně nepříliš přesvědčivým vysvětlením.
„Prohrávám schválně zápasy? Ne. Budu chodit do ringu, abych za málo peněz riskoval velká zranění? Ne,“ řekl obr, který v pozdějších letech zápasení prohrával i se skoro dvakrát menšími bojovníky. Často se totiž po inkasování několika úderů ihned schoulil a padl k zemi.
„Nebudu se vystavovat riziku dlouhodobého zranění kvůli malé výplatě. (...) Dostávám zaplaceno daleko méně, než kolik by dostávali profesionální boxeři jako třeba Manny Pacquiao. V žádném případě se tedy nebudu vystavovat trvalým následkům kvůli málo penězům. To se nikdy nestane,“obhajoval se Sapp.
„V průměru dostávám zhruba 30 tisíc až 40 tisíc dolarů za zápas. Mezi zápasy ale ještě natáčím televizní pořady nebo reklamy, díky kterým vydělám několikanásobně víc. (...) Pokud jde ale jen o zápasy, tak je to momentálně mezi 30 tisíci a 40 tisíci dolary,“ popisoval svou průměrnou výplatu. Za méně peněz se ale dle svých slov nehodlá vystavovat něčemu, z čeho by měl trvalé následky.
„Když bylo K-1 na vrcholu, bojovníci brali víc než dost peněz za to, aby vlezli do ringu a riskovali, že se zraní. Dám vám příklad. Cro Cop mi zlomil očnici, dostal zaplaceno a já taky. Zaplatili mi i veškeré nemocniční poplatky. Dneska vám ale všechny tyto malé organizace, které se tváří tak skvěle, žádné poplatky za léčbu nezaplatí. Nikdy. Pokud si někdo chce nechat ubližovat za málo peněz, může jít do armády,“ prohlásil Sapp.
Nebyli to však pouze fanoušci, kdo se nad sérií proher dříve tolik obávaného siláka pozastavoval. Pochybnosti ohledně bojovníkových výkonů vyjádřil i samotný Cro Cop, Sappův někdejší přemožitel.
„Je vážně nebezpečný, je to skutečný obr. Viděl jsem některé jeho zápasy po Evropě, kde 99 procent z nich prohrál, přitom ale mohl soupeře snadno zmlátit. Proč to neudělal? Na mě to působilo tak, že to dělal záměrně, prostě ty zápasy chtěl prohrát,“ myslí si Cro Cop. Ať už to ale bylo jakkoliv, Bob Sapp nikdy dobrovolné prohry explicitně nepřiznal.
V roce 2014 Bob Sapp oznámil konec kariéry, rukavice na hřebíku ale dlouho viset nevydržely a brzy si je znovu nasadil. Naposledy mohli diváci Boba Sappa vidět v ringu v roce 2018, a to na turnaji japonské organizace Rizin, kde opět po dlouhých letech okusil příchuť vítězství. Byla to definitivní tečka za jeho unikátní a rozporuplnou kariérou? Dost možná ano. A dost možná na něj budou mnozí vzpomínat jako na jediného bojovníka, který nerad dostával rány, ale přesto vešel do historie.