Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Někteří vidí zrod nového velkého sportu, jiní zase jen odpornou podívanou plnou krve. Zápasy bez rukavic si však i přes brutalitu nacházejí své diváky.
Je tady úsvit nového sportu. Tento příběh známe z MMA, které bylo ještě před 25 lety považováno za barbarské – Evgeny Kurdanov, bojovník organizace BNFC.
Patří zápasy bez rukavic do 21. století? Tento fenomén dělí fanoušky bojových sportů na dva tábory. Podle kritiků totiž tento druh boje se sportem nemá mnoho společného a domnívají se, že jde spíše jen o barbarskou podívanou.
Na druhou stranu však i přesto zápasy bez rukavic lákají nemalé množství diváků a zapojují se do něj i známí bojovníci, kteří o boji holými pěstmi dále rozšiřují povědomí. Někteří z nich boj bez rukavic považují za nejčistší formu zápasení, jiní v něm vidí šanci finančně si přilepšit, někoho zase jen láká vyzkoušet si toto brutální měření sil na vlastní kůži.
Boxerské zápasy bez rukavic vyvolávají povyk a rozporuplné reakce zejména v posledních letech, tento druh boje jako takový však není žádnou novinkou. Ostatně bez rukavic se bojovalo už v dávných antických dobách a je tomu něco málo přes 300 let, co se Angličan jménem James Figg stal prvním šampionem v zápasech holými pěstmi. Právě z těchto zápasů se později vyvinul tradiční box, jak jej známe dnes.
Boom zápasů bez rukavic?
V současné době se boxerským zápasům bez rukavic věnuje hned několik organizací. Těmi zřejmě nejznámějšími jsou americká soutěž Bare Knuckle Fighting Championship, britské organizace Ultimate Bare Knuckle Boxing a Bare Knuckle Boxing a ruská Top Dog Fighting Championship. Každá z nich má přitom trochu jiná a něčím specifická pravidla.
Zajímavost #1: Nejdelším zápasem bez rukavic byl údajně souboj mezi Jamesem Kellym a Jonathanem Smithem v Austrálii. K boji došlo v roce 1855 a po 17 kolech zvítězil James Kelly. Zápas trval neuvěřitelných 6 hodin a 15 minut.
Pravděpodobně největší boom, alespoň na sociálních sítích, v uplynulých měsících zažívá poslední ze zmíněných organizací – Top Dog Championship sídlící v Rusku. Zápasníci bojují v „ringu“, který ohraničují jen balíky slámy. To celé akci dodává ještě o něco surovější a více „pouliční“ či „venkovskou“ atmosféru.
Sledování šílených ruských rvaček, kdy zápasníci do boje nastoupí jen v teniskách a teplákách, jako kdyby šli jen náhodou kolem, nemusí být po chuti každému příznivci bojových sportů, čísla ale jasně naznačují, že po takového show je mezi lidmi poměrně velká poptávka.
Jen od minulého roku totiž ruská Top Dog Championship získala na svém youtubovém kanále více než milion odběratelů a videa za tu dobu dohromady posbírala zhruba 140 milionů zhlédnutí. Vliv na tato masivní čísla měl zřejmě i lockdown kvůli pandemii koronaviru, kdy lidé seděli doma a bavili se třeba právě sledováním těchto zápasů.
PPRAVIDLA Konkrétní pravidla se mohou v rámci různých organizací lišit. Zakázány většinou bývají kopy, údery lokty, koleny nebo boj na zemi.
Některé organizace povolují obvázání pěstí či kloubů bandážemi a různit se může i tvar samotného ringu.
V americké BNFL se bojuje v ringu ve tvaru kruhu a zápasníci nesmí mít obvázané klouby. Musí bojovat skutečně holými pěstmi. Povoluje se však třeba obvázání zápěstí.
Napříč organizacemi se může lišit i délka či počet kol. Někde mohou kola trvat dvě minut, jinde zase tři.
Organizace zdůrazňují, že bezpečnost a zdraví bojovníků je pro ně na prvním místě.
Velké diváckému zájmu se těší i americká Bare Knuckle Fighting Championship (BNFC), jejíž obsah na YouTube zaznamenal také více než 100 milionů přehrání. Tato organizace vznikla v roce 2018 a v jejím čele stojí bývalý boxer David Feldman. První turnaj se uspořádal ve městě Cheyenne ve Wyomingu a v rámci celých Spojených států se jednalo o první oficiální a státem povolené boxerské zápasy bez rukavic od roku 1889.
Během dosavadních tří let se organizaci BNFC podařilo poměrně výrazně rozrůst a řady jejích bojovníků rozšířilo i několik známých jmen a někdejších zápasníků největší MMA organizace světa UFC. Za zmínku stojí například bojovníci Artem Lobov, Héctor Lombard, Thiago Alves nebo půvabná ženská bojovnice Paige VanZant.
Zajímavost #2: Americká organizace Bare Knuckle Fighting Championship se pokoušela do ringu na zápas bez rukavic nalákat i Mikea Tysona. Legendární boxer ale nabídku na zápas za 20 milionů dolarů odmítl.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč jsou podle promotéra známé organizace zápasy bez rukavic bezpečnější než box a MMA
Proč podle promotéra nejsou zápasy bez rukavic žádnou hospodskou rvačku, ale vyžadují velký um
Jaký názor na zápasy bez rukavic vyjádřil šéf UFC Dana White
Kolik vydělává slavná bojovnice, která z MMA přešla k zápasům bez rukavic
Nelze se však divit tomu, že reakce veřejnosti na zápasy bez rukavic jsou přinejmenším rozporuplné. Jaké škody totiž taková rvačka holými pěstmi může na obličeji napáchat, světu ukázal krvavý duel již zmíněného Artema Lobova (kamaráda Conora McGregora) s Jasonem Knightem z první poloviny roku 2019. Ti se bili celých pět kol, po kterých se z výhry radoval Lobov, který Knightovi mimo jiné v boji i vyrazil zub.
Oba si však z bitvy odnesli spoustu modřin, stehů a šrámů a z pozápasových fotografií ještě dnes běhá mráz po zádech.
Just another day at the office for Artem Lobov and Jason Knight...last nights bout definitely made my top 5 greatest fights of all time...Probably going to throw away my bloody suit...@bareknucklefcpic.twitter.com/oJodqnpYmQ
Výběr nejlepších momentů z prvního zápasu Lobova s Knightem
Zajímavost #3: Samostatnou kapitolou je pak tzv. barmský box neboli lethwei, který je často označován za nejdrsnější a nejkrvavější bojový sport na světě. Jsou v něm totiž dovolené i techniky, které jiné sporty zakazují. Více se o tomto sportu dočteš zde.
Je to bezpečnější než box, tvrdí promotér
Navzdory záběrům, které ukazují bojovníky zbité do krve a které jsou spíše pro otrlejší povahy, trvá promotér organizace Bare Knuckle Fighting Championship David Feldman na tom, že zápasy bez rukavic jsou bezpečnější než tradiční box v rukavicích.
Feldman vysvětluje, že v případě zápasů bez rukavic sice dochází častěji k tržným ranám nebo frakturám v oblasti pěstí či zápěstí, nicméně boxeři v rukavicích podle něj během zápasů inkasují daleko více úderů do hlavy a tím se u nich zvyšuje riziko poškození mozku. Z tohoto pohledu jsou tedy podle Feldmana například právě tradiční box nebo MMA nebezpečnějšími sporty.
„Měníme způsob, jakým se na zápasy bez rukavic nahlíží, a přitahujeme spoustu fanoušků. Je to tvrdý sport, je v něm hodně krve, ale je bezpečnější než jiné sporty z hlediska otřesů hlavy. Měli jsme už přes 100 zápasů a zatím žádný otřes mozku, je zde ale hodně tržných ran a několik zlomenin ruky,“ říkal dříve Feldman pro Business Insider.
Feldmanovi v tomto směru dává věda do jisté míry za pravdu. Doktoři Don Muzzi, Guillem Lopez a Dr. John Neidecker totiž mezi lety 2018-2020 provedli výzkum na základě 131 zápasů bez rukavic, v rámci kterého byly známky otřesu mozku zaznamenány jen u 1,5 procenta případů. Naopak u boxu se míra tohoto druhu poškození odhaduje na 6 až 12 procent a u MMA na necelých 15 procent.
V současné době však stále nemáme dost informací a vědeckých poznatků na to, aby bylo možné jednoznačně určit, zda je box bez rukavic z hlediska poškození mozku skutečně méně nebezpečný, jak Feldman tvrdí. Ačkoliv se bez rukavic bojovalo už před stovkami či tisíci lety, v dnešním světě je tento typ boje stále poměrně mladým fenoménem a nebylo mu zatím věnováno dostatečné množství vědeckého zkoumání.
Zajímavost #4: Nejdelší kariéru v zápasení bez rukavic měl anglický bojovník jménem Jem Mace. Ten zápasil více než 35 let a do svého posledního exhibičního zápasu nastoupil ve věku 78 let. I když vážil jen necelých 80 kilo, byl šampionem těžké váhy a střetával se s boxery, kteří byli i o několik desítek kilogramů těžší než on.
Žádná hospodská rvačka
Feldman se snaží také vyvrátit představu, že zápasy bez rukavic jsou jen jakousi hospodskou rvačkou v ringu. Jak totiž říká, bojovníci musí být velmi precizní v tom, kam soupeře udeří. Trefit se totiž snaží primárně do měkké tkáně na tváři, pokud by totiž trefili tvrdou kost, jako třeba čelo nebo temeno hlavy, mohli by si sami ublížit a zápas kvůli tomu prohrát.
„Pokud bojovník rozumí zápasení bez rukavic, tak před přicházejícím úderem mírně skloní hlavu,“ říkal Feldman. Útočící zápasník si totiž takto může snadno zlomit kost u nechráněné pěsti. Sypat slepě jeden úder za druhým se tedy nemusí vyplatit. „Musíte být přesní a vědět, kdy a kam udeřit. (…) Vyžaduje to velký um,“ uvedl Feldman.
Proč ale vlastně někteří bojovníci dnes dávají boji bez rukavic přednost před MMA nebo boxem? Jednou z motivací může být například to, že v zápasení bez rukavic někdo vidí boj, který je o něco blíže realitě. Tak to vnímá právě Lobov, který také přiznává, že bolest je zde daleko větší.
„Zvuk při úderu rukavicí je tlumený, ale bez rukavic to je jako kdyby vás řízla břitva. Ta bolest je hodně ostrá. Líbí se mi to, nebudu lhát. Mám rád opravdové, tvrdé boje a zápasy bez rukavic tomu mají nejblíže,“ uvedl bývalý bojovník UFC.
Stejně tak velkou motivací můžou být pro někoho ale taky zkrátka peníze. Například slavná ženská bojovnice Paige VanZant před svým prvním zápasem pod organizací Bare Knuckle Fighting Championship neskrývavě přiznala, že dostane zaplaceno mnohonásobně více, než kolik dostávala v UFC.
„Když jsem byla v UFC, brala jsem 40 tisíc dolarů za účast a dalších 40 tisíc dolarů za výhru. Tady mám 10krát více a můžu dělat to, co miluju. Jsem zde tedy velmi šťastná a nechystám se nikam odejít,“řekla.
Platové podmínky pro světovou hvězdu tohoto typu jsou však samozřejmě velmi nadstandardní. Obyčejně se výplaty bojovníků americké Bare Knuckle Fighting Championship dle odhadů pohybují v řádu jednotek až desítek tisíc dolarů.
V neposlední řadě však účastníky může do ringu dohnat taky jen prostá touha po adrenalinu a chuť si to vyzkoušet. Sledování zápasů bez rukavic navíc může pomáhat i divákům, aby u obrazovky vypustili ventil a relaxovali. Tak to alespoň popisuje amatérský bojovník ruské organizace Top Dog Championship Danil Andreev.
„Pro lidi je to dnes těžké, jsou frustrovaní. (...) Žijí ve stresu a nemají se kde odreagovat. Když ale vidí něco takového, tak na své problémy zapomenou,“ říkal Andreev. Pandemie tedy podle něj dopomohla tomu, že tuto krvavou show na internetu dnes sledují miliony lidí a další fanoušci pořád přibývají.
Vzhledem k tomu, jaký nárůst popularity zápasy bez rukavic v posledních letech zaznamenaly, je nasnadě otázka, zda tento čeká další vzestup a zda budou širší veřejností nakonec považovány za opravdu regulérní sport.
Navzdory současné kritice si ale bojovník BNFC Evgeny Kurdanov myslí, že v zápasech bez rukavic je budoucnost. „Je tady úsvit nového sportu. Tento příběh známe z MMA, které bylo ještě před 25 lety považováno za barbarské,“ řekl.
V začátcích MMA před pár dekádami se na smíšená bojová umění nahlíželo skutečně podobně odmítavým a předpojatým pohledem jako dnes na zápasy bez rukavic, nakonec se ale z MMA stal jeden z nejpopulárnějších sportů planety. Dnes jde jen těžko uvěřit, že například v New Yorku bylo pořádání MMA zápasů až do roku 2016 nelegální.
Šéf UFC Dana White je však k budoucnosti zápasů bez rukavic skeptický. David Feldman pro ESPN promluvil o setkání s Whitem, ke kterému došlo před lety na jedné z akcí UFC, a šéfovi světové organizace prý řekl o pořádání zápasů bez rukavic a své snaze toto odvětví dál budovat. „Nikdy se ti to nepodaří. Tohle nikdo nepovolí,“ řekl mu Dana White, na což Feldman odvětil: „Neříkali tohle kdysi i tobě?“
Představa, že by zápasy bez rukavic mohly vážněji konkurovat největším MMA organizacím, je zatím poněkud nereálná. Na řadě míst se totiž tyto zápasy pořádat stále nemůžou a jak uvádí ESPN, problémem je i menší ochota televizí tyto zápasy vysílat. Podle Forbes by se však zápasy bez rukavic jednou mohly stát miliardovým byznysem jako UFC.
Svízel s vysíláním či povolováním zápasů si uvědomuje i samotný Feldman, který ale svému projektu věří. „Potýkáme se s podobnými problémy jako v začátcích UFC. (…) Máme před sebou ještě hodně dlouhou cestu, ale to pro nás není nic nového,“ říká a nevzdává se naděje, že se mu podaří zbourat předsudky, které o zápasech bez rukavic dosud panují. Podaří se mu to? To ukáže až čas.