Závěr, že za klimatickými změnami ohrožujícími naši planetu stojí lidé, plyne z více než 90 000 studií.
Vědci z celého světa se shodli na tom, že za klimatickou krizi mohou lidé. K závěru došli po přezkoumaní více než 90 000 studií týkajících se právě klimatických změn a není tak pochyb o tom, že spalováním fosilních paliv škodíme planetě a zahříváme ji, kvůli čemuž dochází k extrémním výkyvům počasí, informuje The Guardian.
Paradoxní je, že tvrzení, na kterém se shoduje 99,9 % vědců, někteří čeští poslanci stále odmítají. Například pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (ODS) na otázku, zda je změna klimatu způsobená člověkem, pro Respekt uvedl, že „odpověď není úplně jednoznačná.“
Na to, že za klimatickou krizi mohou lidí, poukazovalo 97 % průzkumů, které byly uveřejněny v letech 1991 až 2012. Nyní se však toto číslo zvedlo na 99,9 % a o naší vině již není pochyb.
„Považuji to za uzavřené. Mezi vědci se nenajde nikdo, kdo by pochyboval o tom, že za klimatické změny nemohou lidé,“ řekl hlavní autor studie Mark Lynas z Cornellovy Univerzity. „Je jasné, že za zahřívání atmosféry, oceánů i pevniny mohou lidé,“ doplnil pak.
Naše zavinění si stále nechce připustit velká část veřejnosti včetně politiků. Například ve Spojených státech si společnosti vyrábějící fosilní paliva platí mohutné dezinformační kampaně, která tvrzení vědců podrývají a veřejnost se snaží přesvědčit, že lidé za klimatické změny nemohou. Není se proto čemu divit, že pouze 27 % dospělých Američanů věří vědcům.
Klimatická krize je velkým tématem i v Česku a ač většina stran podporuje zelenou politiku, budoucí premiér a předseda ODS Petr Fiala si není jistý tím, kdo za klimatické změny může. „Myslím, že odpověď není úplně jednoznačná,“ odpověděl na otázku, zda za klimatickou krizi mohou lidé.