Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tyson Fury je nejenom zřejmě nejlepší boxer současnosti, ale zároveň také člověk s obdivuhodným příběhem a trnitou životní cestou. Prošel si peklem a vyhrál nad vlastními démony.
Za velkými šampiony se často skrývají velké příběhy. Pro Tysona Furyho to platí dvojnásob. Není totiž mnoho bojovníků jako on, kteří by dobyli vrchol světového boxu, jen aby následně kvůli drogám a alkoholu o vše přišli a nakonec po obrovské tělesné a psychické proměně znovu usedli na trůn. Tyson Fury to však dokázal, a i když si prošel velmi temným obdobím, kdy dokonce uvažoval o sebevraždě, ze spárů depresí a sebedestruktivního chování se vymanil a podepsal se pod jeden z nejlepších comebacků v dějinách bojových sportů.
Jméno: Tyson Luke Fury Narození: 12. srpna 1988 Skóre: 33:0:1 Přezdívka: The Gypsy King
Doktoři si mysleli, že porod nepřežije
Boj byl s Tysonem Furym spjat odjakživa. Ještě předtím, než se narodil, mu totiž lékaři dávali jen malé šance na přežití. „Doktoři mi řekli, že není moc velká šance, že přežije. Kvůli předčasnému porodu jsem už přišel o dvě dcery. Podle doktorů měl jen malou naději. Psal se rok 1988, Mike Tyson byl na vrcholu jako světový šampion, tak jsem řekl, že ho pojmenujeme ,Tyson‘. Doktoři se na mě jen podívali a usmáli se,“ popisoval John Fury, otec Tysona Furyho.
Jak uvádí portál Childhood Biography, Tyson Fury se narodil zhruba o tři měsíce předčasně a v době narození vážil méně než půl kila. Furyho máma byla podle portálu StoryTell těhotná celkem čtrnáctkrát, ale jen čtyři děti přežily. Malý Tyson však chmurné předpovědi lékařů, kteří mu věštili brzkou smrt, vyvrátil a vyrostl z něj urostlý zdravý chlapec.
Box byl s rodinou spjat odnepaměti. Například Tysonův otec John roky zápasil bez rukavic a teprve až později přesedlal ke klasickému boji v rukavicích. A rány rozdával i mimo ring. V roce 2011 jej dokonce soud poslal do vězení za to, že se s jistým mužem dostal do pěstní šarvátky, v důsledku které dotyčný přišel o oko.
Není proto divu, že pro dráhu boxera se rozhodl i Tyson. Ten navíc ze školy odešel už v pouhých deseti letech, aby mohl pracovat společně se svým bratrem a otcem a aby tak pomohl rodině v nesnadné finanční situaci.
Zajímavost #1 – Tyson Fury je známý svou výstředností a svérázným vystupováním, což před lety potvrdil i na jednom bláznivém videu, ve kterém ukázal, jak úderem hlavou rozbije vodní meloun. A to na jeden pokus. Doma to ale nezkoušej, u obyčejného člověka by totiž podobný kousek mohl skončit cestou na pohotovost.
Otci ve 14 letech zlomil žebra
Vzhledem k jeho dnešní divoké povaze možná leckoho překvapí, že jako malý chlapec byl Tyson Fury tichý a plachý. Tak jej alespoň popisuje jeho bratr Shane. To se ale prý změnilo poté, co začal boxovat. „Získal sebevědomí, protože v tom byl dobrý,“ říkal Shane Fury o svém bratrovi. Jeho přirozený talent pro box se projevil velmi brzy a spoustu úspěchů posbíral už v amatérském ringu. A když mu bylo 14 let, svému otci při tréninku dokonce jedním úderem zlomil žebra.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak Tyson Fury popisuje moment, kdy si chtěl vzít život.
Díky čemu se dostal z depresí a závislosti na drogách a alkoholu.
Co mu pomáhá vypořádávat se s negativními myšlenkami.
Přestože se Tyson Fury narodil v Manchesteru, na boxerských šampionátech reprezentoval nejen rodnou Anglii, ale dokonce třikrát i Irsko. Ze soutěží si odvezl řadu medailí. Později usiloval také o to, aby na olympijských hrách v roce 2008 mohl reprezentovat právě Irsko, ze kterého pochází jeho otec a sám se za Ira považoval, ale to mu bylo zamítnuto. Fury byl v té době přesvědčen o tom, že by si na hrách v Pekingu kolem krku pověsil zlatý kov.
„Získat irský pas je těžší než se stát světovým šampionem v těžké váze,“ říkal Fury, který měl i po letech problémy s tím, aby úřadům prokázal, že nehledě na to, kde se narodil, mu v žilách koluje irská krev.
Díky kombinaci obrovského talentu a tvrdé přípravy se skutečně ukázalo, že Tyson Fury bude postrachem pro všechny boxery v těžké váze. S profesionální dráhou začal v roce 2008 a nebylo soupeře, který by mu mezi šestnácti provazy dokázal vzdorovat. Poté, co posbíral ohromnou šňůru 24 výher v řadě a několik mezinárodních titulů, dostal Fury příležitost utkat se o ty nejcennější pásy na poli světového boxu.
Tyto opasky vlastnil legendární Vladimir Kličko a jejich vzájemná bitva, k níž došlo v roce 2015, byla vysoce očekávaným střetem. Ale přestože se ukrajinský šampion pokoušel své pásy obhájit, na britskou hvězdu zkrátka nestačil a po dvanácti kolech a po jednomyslném verdiktu rozhodčích se novým světovým šampionem organizací WBA, IBF, WBO a IBO stal Tyson Fury.
A v čem tkví jeho největší přednosti? Zejména ve výšce a pohybu. Tyson Fury měří 206 centimetrů a jeho rozpětí paží dosahuje ohromných 216 centimetrů, čímž si dokáže soupeře často snadno držet dál od těla. Na svůj typ postavy je ale zároveň také nebývale pohyblivý, a přestože síla úderu není tou nejnebezpečnější zbraní jeho arzenálu (jako tomu bylo například u jeho jmenovce Mikea Tysona), většinu svých zápasů i přesto zvládl ukončit před časovým limitem.
Drogy, alkohol, myšlenky na sebevraždu
Po cestě na samotný vrchol však ale přišel také strmý pád. V ringu sice nebylo muže, který by se mu mohl rovnat, boj s osobními démony však byl příliš i na něj. Kvůli psychickým potížím upadl Tyson Fury do hlubokých depresí, oddával se drogám a alkoholu, a dokonce si chtěl sáhnout na život. „Peru se se spoustou osobních démonů. (…) Nemá to ale nic společného se zápasením, souvisí to jen s mým soukromým životem,“ svěřil se v době, kdy na tom byl nejhůř.
Zajímavost #2 – Přezdívku The Gypsy King si Tyson Fury zvolil proto, že jeho rodina má kočovné kořeny a boxer se k těmto kořenům hrdě hlásí. Jeho otec do ringu chodil s přezdívkou Gypsy.
Kvůli špatné životosprávě během tohoto období přibral několik desítek kilogramů tuku. Dle vlastních slov v jednu dobu vážil až kolem 200 kilogramů. Tohoto období ale překvapivě nelituje, a to ani přesto, že byl v ohrožení života.
„Jedna pinta piva má asi 500 kalorií. Já jich v baru vypil osmnáct. Potom jsem si dal whisky, vodku a na cestě domů jsem se zastavil na pizzu nebo kebab. Vážil jsem 200 kilo, byl jsem závislý na drogách, byl jsem alkoholik. Kokain jsem užíval pravidelně. Kokain a alkohol. Míchal jsem drogy a alkohol jako blázen. Když se na to ale dívám zpětně, tak bych nic neměnil. Potřeboval jsem si sáhnout na dno, abych zjistil, kdo doopravdy jsem,“ řekl upřímně.
„Chtěl jsem také spáchat sebevraždu. (...) Byly chvíle, kdy jsem byl úplně na dně a hlavou se mi honily šílené věci. Koupil jsem si nové ferrari a na dálnici se rozjel na 300 kilometrů v hodině. Bylo mi jedno, co si kdo myslí. Chtěl jsem prostě umřít,“ uvedl Fury. Ve svém sportovním voze se prý řítil po dálnici a byl odhodlaný v plné rychlosti narazit do nosné konstrukce mostu, který nad ní vedl. Zastavil ho ale vnitřní hlas.
„Kdybych narazil, auto by se rozmáčklo jak plechovka Coca-Coly. Najednou jsem slyšel hlas, který mi říká: ‚Nedělej to, Tysone. Mysli na svou rodinu a svoje děti, které budou vyrůstat bez táty.‘ Všichni by jim říkali: ‚Tvůj táta byl slaboch, opustil tě, protože na nic jiného se nezmohl.‘ Pak jsem zastavil a celý jsem se třásl. Byl jsem vyděšený a už nikdy jsem nechtěl přemýšlet nad tím, že si vezmu život. Vyhledal jsem pomoc,“ vzpomíná na temné chvíle.
Toto období se mu nakonec podařilo překonat, a jak říká, pomohl mu v tom právě box a postupný návrat do tělocvičny. „Myslím, že jsem se naučil lépe pečovat o své dušení zdraví díky tréninku. To je můj lék,“ řekl. To ale neznamená, že by negativní myšlenky z jeho mysli zcela zmizely. Stále je prý má, už ale ví, jak je ovládat a nenechat se jimi stáhnout na dno. „Když se mi v hlavě začnou rojit takové myšlenky, tak mi je zase hůř, proto se musím plně soustředit například na krátkodobé cíle. To mi při boji s dušením zdravím pomáhá,“ uvedl.
Neuvěřitelný comeback a trilogie s Wilderem
Poprat se s vlastními duševními problémy je jedna věc, vrátit se zpátky na špičku boxerského světa, kterému dřív vládl, už je ale věc druhá. Tyson Fury však slíbil, že se na trůn boxu vrátí, a tři dlouhé roky po vyhraném zápase s Vladimirem Kličkem se znovu postavil do ringu. Cesta zpět na vrchol mohla začít a na předešlé suverénní výkony navázal další šňůrou výher.
Ta jej dovedla až do titulového souboje s americkým ranařem Deontayem Wilderem, který tehdy držel pás organizace WBC a stejně jako Fury nikdy předtím neprohrál. Právě z této památné bitvy pochází moment, kdy Američan poslal tvrdou kombinací Furyho k zemi a už málem začal slavit vítězství. Pak ale přišlo zmrtvýchvstání. Britský boxer totiž v posledních sekundách počítání rozhodčího náhle vstal ze země a tím šokoval nejen všechny sledující diváky, ale i samotného Wildera. Vyrovnaný boj nakonec skončil remízou.
Rivalové se spolu znovu střetli zhruba o dva roky později v Las Vegas. Tomuto zápasu přecházely impozantní nástupy do ringu, kdy Fury přijel jako král na trůnu a Wilder se oblékl do černé rytířské zbroje. Fury však v boji ukázal, že koruna mu na hlavu opravdu patří. Wilder poprvé na zem zamířil ve třetím kole, tlak neustával a v sedmém kole hodil Američanův roh do ringu ručník, aby svého svěřence ochránil. Wilder si připsal první porážku v kariéře a Fury se stal novým šampionem WBC.
Zajímavost #3 – Tysonův nevlastní bratr Tommy je také úspěšným boxerem. Jeho dalším soupeřem by se měl stát slavný youtuber Jake Paul, který v ringu už posbíral několik výher. Tyson Fury o tomto zápase prohlásil, že pokud Tommy Fury prohraje, přinutí ho změnit si příjmení.
Americký bojovník svou prohru odůvodnil mimo jiné tím, že zbroj, se kterou do ringu nastupoval, vážila několik desítek kilogramů a unavil si v ní nohy. Za tato slova schytal nemalou kritiku, a to i od bývalého šampiona Mikea Tysona, který Wilderovi vzkázal, že by se měl přestat litovat a usilovat o to, aby ztracený pás získal zpět.
Tuto možnost Wilder dostal v říjnu 2021 a opět se jednalo o nezapomenutelnou podívanou. Mnozí diváci i odborníci završení vzájemné trilogie mezi Tysonem Furym a Deontayem Wilderem dokonce označili za jeden z nejlepších boxerských zápasů v těžké váze všech dob.
A není se čemu divit. Oba borci se postarali o řadu dechberoucích momentů, kdy jedna tvrdá výměna střídala druhou. Jak Fury, tak i Wilder se dostali na zem do počítání, prokázali však bojové srdce a znovu se postavili. Britský boxer nicméně opět předvedl, proč je právě on světovým šampionem, a hřebíček do Wilderovy rakve zatloukl v jedenáctém, tedy předposledním kole. Fury zasadil soupeři tvrdý úder pravačkou na spánek, Wilder padl na podlahu ringu a rozhodčí boj ihned ukončil.
Po obhajobě titulů WBC a magazínu Ring uvedl, jak moc sil a odříkání jej příprava na tento zápas stála. „Za posledních šest měsíců jsem byl doma dva týdny,“ řekl po boji. Zároveň ale také kromě svého týmu poděkoval Bohu, bez kterého by dle svých slov něco podobného nezvládl.
Za to, co všechno na cestě za nejprestižnějším titulem překonal, vděčí ale hlavně sám sobě. V době nejhoršího temna, které by pro mnohé znamenalo definitivní konec kariéry, Tyson Fury povstal, dostal se zpět na vrchol a do historie i díky tomu vejde jako jeden z největších šampionů, jaký kdy do ringu vstoupil. Šampion, který porazil nejen každého, kdo se s ním odvážil zkřížit cesty, ale především své vlastní démony.
A co dál? Ještě vyšší cíle
Kdyby se nyní pětatřicetiletý Fury rozhodl definitivně pověsit boxerské rukavice na hřebík a v nejlepším odejít, nikdo by mu to nemohl mít za zlé. Dosáhl totiž všeho, co si zamanul. Fury ale místo zaslouženého odpočinku vyhlíží nové, ještě vyšší cíle. Tím je mimo jiné sjednocení titulů pro mistra světa v těžké váze.
V historickém sjednocovacím duelu se má Fury utkat s Oleksandrem Usykem, který drží mistrovské pásy WBA, WBO a IBF, zatímco Brit má pás WBC. Posledním absolutním šampionem se stal v roce 1999 Furyho krajan Lennox Lewis. To, zda na něj dokáže Fury navázat, se ukáže pravděpodobně v příštím roce.
Už 28. října se však Fury postará taky o boxerskou událost letošního roku. Mezi šestnácti provazy se totiž střetne s bývalým šampionem UFC v těžké váze Francisem Ngannouem, jejichž duel slibuje velkolepou show, která přitáhne tisíce a tisíce fanoušků bojových sportů. A oba si přijdou na miliony dolarů.
Bojovat se bude ve Furyho disciplíně, tedy boxu, což z něj dělá obrovského šampiona. V boxu je jako doma, a navíc nikdy neprohrál, musel by se tedy stát zázrak, aby jej Ngannou porazil. Fury si však dobře uvědomuje, že Ngannou má obrovskou sílu, a pokud by se na začátku zápasu dobře trefil, mohl by jej ohrozit. Sám Fury nazval hvězdu UFC „absolutním vrahem“, což o lecčem svědčí.
„Mám za sebou dobrý kemp a devět týdnů nepřetržitého tréninku. Neponechávám vůbec nic náhodě, a proto jsem za 15 let nikdy neprohrál,“ prohlásil Fury a řekl, že soupeřovu sílu musí respektovat. „Má za sebou 20 zápasů a během šesti let se z bezdomovce vypracoval na světového šampiona, takže nikoho takového nemůžu podcenit,“ řekl.
Zajímavostí je, že Francisi v tréninku pomáhal i samotný Mike Tyson, podle kterého je Fury pojmenován. To, že Tyson bude v rohu jeho soupeře, je podle Furyho „smutné, protože bude odcházet jako poražený“. To, že Mike Tyson nebude právě v jeho rohu, si ale Fury nebere osobně. Prý jde jen o byznys a ani z této pomoci, kterou jeho soupeř dostává, si vrásky nedělá.
„Je jedno, kolik ho naučí a kolik toho spolu natrénují. Každý má v ringu nějaký plán předtím, než dostane ránu do obličeje,“ dodal Fury s pomrknutím po Tysonovi, který tato slova kdysi dávno pronesl. A nutno uznat, že alespoň v případě Furyho soupeřů je to pravda. Všichni Furyho soupeři měli plány, ale ty ztroskotaly. Zda se Francis Ngannou postará o senzaci, nebo ho Fury uspí, se dozvíme už brzy.