Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Igor Obuch, který se věnuje odborným psychologickým posudkům, mluví v rozhovoru pro Refresher o párech, které se chtějí rozejít, ale soudí se o péči o dítě.
Rozchodem (či rozvodem) nejvíce trpí děti, pokud už ve vztahu jsou. Přesto jsou někteří rodiče schopni vyprodukovat i více než půl metru vysokou kopu papírů pro soud. Jednu takovou nám při návštěvě v jeho ordinaci ukázal i klinický psycholog a soudní znalec Igor Obuch. Rozdělená je na dvě hromádky, jinak by se zřejmě zhroutila. „Rodiče vyprodukovali kvůli dítěti takovýto spis. Změřil jsem to, měří 68 centimetrů.“
Spisů má v ambulanci několik. Kopí se v nich žaloby, žádosti, stížnosti, trestní oznámení a mnoho jiného. Doručením takového spisu začíná práce znalce, po důkladném nastudování musí osobně vyšetřit oba rodiče i děti a napsat odborný posudek pro soud, který si jej vyžádal. „Čím delší je spis, tím je to pro děti horší,“ řekl nám.
Podle jeho slov na sebe rozcházející se dvojice na konci vztahu vytáhnou i to, co kdysi považovaly za milé. Říká, že páry, které se k němu dostanou, jsou na tom už opravdu špatně.
Článek je součástí série textů o vztazích a lásce v různých podobách. Věnujeme se v ní i otázkám rodičovství, vztahům s dětmi, vztahům mezi kamarády i těm partnerským. Rozebíráme také nevěru, manželství a netradiční vztahová uspořádání. Klikni sem, pokud si chceš přečíst všechny články v sérii.
Vaším úkolem je pomoci při rozvodu nebo rozchodu určit, jak bude vypadat péče o dítě. V jakých případech k vám přicházejí lidé, kteří už spolu nechtějí žít?
Když do toho vstoupí soudní znalec, už je to pro děti špatná situace. Znamená to, že se rodiče nedokázali dohodnout a ani soud nebo sociálka to neuměly vyřešit. Trošku přehnaně řečeno nikdo neví, co s tím dál dělat, a tak je pošlou k psychologovi.
Ve chvíli, kdy k vám přijdou, už tedy není cesty zpět? Není šance vztah zachránit?
Za celých třicet let jsem měl dvě takové situace, kdy se rodiče nakonec mezi sebou dohodli. Uvědomili si, že nechtějí, aby to řešil psycholog, a že se, pokud jde o dítě, dohodnou sami. Ale že by někdo zařadil zpátečku a obnovil vztah, to se mi nestalo.
Setkáváte se s rodiči i dětmi?
Soud skoro vždy dá vyšetřit všechny, i rodiče, i děti. Mluvím s dětmi i rodiči, u všech dělám psychologické vyšetření. Kromě toho děti pozoruji v kontaktu s rodiči, přičemž pozoruji reakce rodičů i dětí. Celý proces je časově náročný, zabere i dva pracovní dny. Kromě toho ale musím nastudovat spis, což je velmi individuální, každý případ je jiný.
Na co se při vyšetření zaměřujete?
Soud mi položí konkrétní otázky, na které hledám odpovědi. V rámci mého posudku musím udělat vše pro to, abych uměl v závěru na tyto otázky odpovědět.
Jaké otázky vám obvykle soud položí?
Většinou se ptá na povahové charakteristiky rodičů a na vztah rodičů a dětí. Ptá se i na to, který z rodičů je takříkajíc vhodnější pro děti. Tato otázka může vyvolat rivalitu mezi rodiči.
Když si povídám s otcem a matkou, v rámci svého „rituálu“ je konfrontuji se skutečností. Připravím si jejich spis na stůl, ukážu jim ho a zeptám se jich, jestli si myslí, že je to vůči jejich dítěti nebo dětem normální a slušné. Snažím se poukázat na to, že oba přispěli k tomu, že se situace dostala až na můj stůl. Jsou v tom spolu. Opravdu se ve většině případů nedá říci, že by jedna strana byla naprosto špatná a ta druhá naprosto dobrá.
Jak na takovou „taktiku“ reagují?
Většinou zkrotnou. Jasně, navzájem se obviňují, to ne já, to manželka… Ale já jim na to řeknu, že mě to nezajímá. Oni jsou rodiče, jejich úkolem je starat se a ten spis vyrobili sami.
Když jsem začal dělat soudního znalce, bylo mi zhruba 35 let. Tehdy byli ti rodiče, kteří za mnou přicházeli, vrstevníci. Dnes by moji klienti mohli být i mými dětmi. Takže asi ke mně mají i respekt.
Ukázal jste nám jeden ze spisů, kterému se věnujete. Jak vnímáte rodiče, kteří vytvořili tak vysoký štos papírů?
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Zda si děti mohou vybrat, ke kterému rodiči po rozchodu půjdou.
Zda se rozdělují sourozenci.
Jak rodiče manipulují při rozvodu se svými dětmi.
Co si myslí o skupině ukřivděných rodičů, kteří si stěžují na soud nebo znalce.
Obvykle mám už po nastudování spisu přehled, o co v daném případě půjde. Vidím, kdo neustále podává stížnosti, za co byla podána trestní oznámení a kde je asi problém.
Já jsem toho názoru, že dítě se na svět nedostalo z vlastní vůle a nemůže ani za to, že se jeho rodiče rozvádějí. Rodiče by k dítěti měli být slušní, ačkoli to zní jako klišé. Svůj rozchod by měli dětem co nejvíce usnadnit. Rodiče, kteří vytvořili takový spis, na to nemyslí.
Může si dítě vybrat, se kterým rodičem chce žít? Berete to při psaní posudku v úvahu?
Závisí to na věku. Čím je dítě menší, tím více to závisí na povaze rodičů. Čím je starší, tím více bere znalec v úvahu jeho názor. Nelze říci, kde je ta hranice.
Stalo se vám už, že jste takhle dal na názor dítěte?
Jednou jsem dělal posudek ukrajinsko–slovenskému páru, který měl 16letého syna. Chlapec chtěl žít se svým otcem, přestože to byl líný muž a matka by se o něj z objektivního hlediska lépe postarala. Ale nemůžete poslat šestnáctiletého syna žít s matkou, se kterou nemá dobrý vztah. On tíhnul k otci.
Do posudku jsem napsal, že může bydlet s otcem, ale doporučil jsem setkávat se nadále i s matkou. Otevřeně jsem tam popsal i charakterové vlastnosti otce.
Jak to funguje v případě sourozenců? Stává se, že doporučíte, aby je soud rozdělil?
Když se rozpadá vztah rodičů, sourozenci většinou drží spolu. V zásadě si myslím, že děti nemáme rozdělovat, zvláště když je mezi nimi malý věkový rozdíl. Děti se během rozchodu svých rodičů dokáží vzájemně podporovat.
Pokoušeli se vás už rodiče „ukecat“, případně uplatit, abyste napsal pro ně příznivější posudek?
Ne, to se mi ještě nestalo. Ale není vzácné, že si na můj posudek jeden z rodičů stěžuje. Nemůžete ovšem dát dítě domů k oběma rodičům, když se rozvádějí.
Setkal jste se s tím, že by jeden rodič poštvával dítě proti tomu druhému?
To už vidíte i ve spise, jak rodiče s dětmi manipulují. Měl jsem takové zkušenosti. Kdysi dávno jsem měl případ, kdy matka o dceři tvrdila, že se bojí otce. Prý se s ním proto nemůže setkávat, neboť dcera z něj má prostě strach.
Zavolal jsem si oba rodiče i s dítětem na stejný termín. Už ze spisu jsem viděl, že ten pán není zřejmě tak nebezpečný, jak ho žena popisovala. Ona a holčička přišly jako první a hrály si spolu, s mírným zpožděním přišel i muž. Zaklepal na dveře, otevřel jsem mu a v momentě, kdy ho malá uviděla, jen radostně vykřikla: „Táta!“ a rozběhla se k němu. Hned mi bylo jasné, že se ho zjevně nebojí. Byla to jen slova matky.
Kdo „vyhrává“ dítě podle vašich posudků častěji, muži, nebo ženy?
Statisticky děti dostávají častěji matky a otcové si na toto běžně stěžují. Já jsem v oblasti rovnosti pohlaví asi staromódní, ale nedá se být ve všem stejný. Rodová rovnost podle mě spočívá v tom, že máme tu možnost být odlišní a že si ty odlišnosti akceptujeme.
Je jistá skupina tzv. ukřivděných rodičů. S více kolegy jsme se ale shodli, že v této skupině jsou často lidé, kteří skutečně mají problém postarat se o dítě sami. Oni se sami podíleli na tom, že děti s nimi nemají dobrý vztah, a po rozchodu si stěžují, že dítě nedostali do péče. Už jsem takové lidi zažil i já.
Co konkrétně jste zažil v souvislosti s ukřivděnými otci?
Seděli jednou u mě v ambulanci otec se synem. Chlapec byl tichý, žil s matkou. Otec se domáhal, aby se mohl s chlapcem setkávat, a říkal, že to matka mu v tom brání. Ten pán si na mě i stěžoval, že jsem napsal špatný posudek.
Tak jsem si je pozval k sobě a otec hned spustil. Ptal se syna, proč si s ním nechce povídat, a byl při tom naléhavý a mírně agresivní. Ten malý mu na to odpověděl, že se ho bojí. „Ty se mě bojíš? To ta tvoje máma a její rodiče!“ pokračoval rozzlobený otec. Čili mně tvrdil, že to matka jim brání v kontaktu, ale ve skutečnosti se ho vlastní syn bál. A hned se potvrdilo, že důvod ke strachu tam i byl.
Žijí podle vás lidé v podobných případech v iluzi? Je opravdu možné, aby si neuvědomovali, že vztah s dětmi mají nahnutý kvůli svému chování, a upřímně věří tomu, že za to může jejich partner nebo partnerka?
Ano, myslím si, že ve většině případů tomu opravdu věří. Pokud jde o rodiče, kteří jsou schopni sebereflexe, tak neskončí v mé ambulanci. Málokdo je u mě schopen si přiznat, že i on má svůj podíl viny na tom, že se vztah rozpadl. Obvykle lidé nadávají na své partnery nebo řeknou, že asi byli až „příliš hodní“. Skoro žádný rodič mi neřekne: Ano, pos*al jsem to i já. Ti, kteří to dokážou, ke mně nechodí.
Pracujete s rodinami i po rozvodu?
Ne, nikdy. Práci s rodinou po rozvodu často navrhuji, ale sám to odmítám. I když byly nabídky ze strany rodičů nebo dětí, vždy jsem to odmítl.
Odmítám i znalecké posudky lidí, které znám nebo se kterými jsem už něco řešil. Budete-li se rozvádět vy, nebudu vás chtít posuzovat, budete muset jít k nějakému mému kolegovi, protože vedeme tento rozhovor. (úsměv)