Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Až 75 % žen zažívá PMS každý měsíc. Dá se s tím něco udělat? Zeptali jsme se odbornic na ženské zdraví.
Prudké změny nálad, nevysvětlitelné bolesti břicha či hlavy, plačtivost, i když nevíš proč, nebo tak oteklá prsa a končetiny, že je náročné se hýbat. Přes tři čtvrtiny žen trpí nějakou formou premenstruačního syndromu (PMS).
Trvá jen několik dní, ale dokáže zcela rozbít pracovní harmonogram, narušit plány na klidný večer a vyčerpat psychicky i fyzicky. Zjišťovali jsme, co PMS způsobuje a zda lze upravit tak, aby ženám nesnížil výkon v práci a nezkazil náladu na celý den.
Věnujeme se tématům reprodukčního zdraví a mluvíme o něm s odborníky. Klademe jim také citlivé a tabuizované otázky, abychom věděli, jak o své zdraví pečovat. Pokud si chceš přečíst další články o ženském zdraví, klikni sem a dostaneš upozornění pokaždé, když takový obsah na webu přibude. Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, přidej se do klubu Refresher+.
V článku hovoříme také o konkrétních lécích na předpis. Užívej je až po konzultaci s lékařem.
Proč jsi taková, máš své dny?
PMS je na jedné straně něco, co ženám komplikuje, v hraničních případech ztrpčuje život. Na druhé straně různé chování u žen, které není způsobeno hormonálními změnami v těle, ve společnosti často stejně označíme za projevy PMS. Dá se to ovšem jednoduše rozlišit.
PMS má žena pouze během poovulační (luteální) fáze cyklu, obvykle 2—3 dny před začátkem menstruace. K projevům PMS nepatří silné krvácení při menstruaci ani silné křeče a bolesti. O menstruačních bolestech jsme psali v tomto článku, kde jsme zjišťovali, co je způsobuje a co proti nim opravdu zabírá.
Pokud se tedy žena nachází v konkrétní fázi, ke konci cyklu, může u sebe pozorovat symptomy, které jsou pro PMS typické. Mnohé z nich jsou psychického charakteru — s nárazovými hormonálními změnami v těle se mění i nálada, mohou přicházet vlny smutku, žena může být citlivější, dokonce i agresivnější.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jaké fyzické projevy má PMS.
Kdy už podle gynekoložky nejde o běžné PMS a potřebuješ léčbu lékařem.
Jak lze příznaky PMS zmírnit natolik, že ti nebudou ztrpčovat život.
Má problém soustředit se, je zmatená nebo má jiné potíže, které ovlivňují její běžné fungování. Cítí se vyčerpaná, může mít i nižší sebevědomí. Mezi tělesné projevy může patřit nafouknutí či nalití prsou, která mohou být citlivá na dotek, bolest v podbřišku nebo zádech, bolesti hlavy, bušení srdce, kožní problémy (obvykle akné), problémy s trávením a spánkem. PMS běžně doprovázejí i změny v apetitu, ženy mají nejčastěji chuť na sladké.
Nejde o žádný výmysl, kterým se ženy ohánějí, když se jim nechce pracovat nebo jsou smutné, jak to potvrzuje tato, tatonebo tatostudie. A je jen velmi obtížné PMS ovládnout, pokud si žena nechce uměle zasáhnout do cyklu pomocí hormonální antikoncepce (která nahradí přirozené hormonální změny). Po menstruaci všechny projevy PMS zmizí a objeví se znovu v dalším cyklu. Takto se opakují desítky let.
Podle gynekoložky Denisy Marcišové je premenstruační syndrom v jisté míře normální. „Je způsoben samotným menstruačním cyklem, je to normální fyziologická odpověď na cyklus v konkrétní fázi.“ Podle různých zdrojůho zažívá přibližně 75—90 % žen.
Existuje však i PMDS (premenstruační dysforický syndrom nebo i premenstruační dysforická porucha, PMDD), které již ovšem lékaři považují za onemocnění, které by mělo být diagnostikováno a léčeno. Jedná se o vzácnou formu, kterou je třeba zvlášť diagnostikovat.
Když už PMS není normální
Většina žen dokáže PMS zvládnout, jen si musí najít své metody. Najdou si svoji oblíbenou fyzickou aktivitu, dopřejí si čokoládu, „vyšperkují“ si jídelníček nebo sáhnou po oblíbené erotické hračce, která jim zlepší náladu a uklidní je.
PMDS už ale patří do rukou lékařů. Pokud si žena není jistá, který syndrom má, musí se několik měsíců sledovat, než půjde k lékaři. Konkrétní symptomy totiž musí přetrvávat dlouhodobě a lékař o nich potřebuje mít přehled, kdy se objeví, co na ně zabralo nebo nezabralo.
„Velmi důležitá je diferenciální diagnóza — potřebujeme rozlišit, zda jde opravdu o PMDS, nebo o klasickou depresi, která již patří do psychiatrické léčby. Měla jsem i takové pacientky, které mi popisovaly své syndromy v přesvědčení, že je to PMDS, ale šlo o depresi. Musíme vyloučit i poruchy štítné žlázy, které silně ovlivňují psychiku,“ popisuje gynekoložka.
Přidružené psychické poruchy se v období před menstruací také mohou zhoršovat.
Symptomy PMDS podle medicínského centra Univerzity Johnse Hopkinse: – depresivní nálada – podrážděnost – změny nálad – úzkost – snížený zájem o denní aktivity – problémy s koncentrací – únava – změny apetitu, silná chuť na sladké – problémy se spaním – pocit, že žena ztrácí nad situací kontrolu – otoky či nalití prsou
Pro diagnostikování PMDS musí být přítomno minimálně 5 z nich, přičemž alespoň jeden musí být z prvních čtyř (zvýrazněných hrubým písmem), vysvětlila gynekoložka Denisa Marcišová. Tyto symptomy musí být přítomny zhruba týden před menstruací a jindy je ženy neregistrují.
„Měla jsem pacientky, které nemohly jít do práce, nedokázaly ani vylézt z postele,“ vzpomíná lékařka na případy PMDS, které léčila. „Tento syndrom již ovlivňuje kvalitu života ženy. Není to jen o tom, že se cítí smutnější nebo citlivější.“ Pokud se ti nezdá, že je to tak závažné, a našla sis způsob, jak se s PMS vyrovnat, nepotřebuješ ho „hlásit“ lékařce. Je to něco, s čím se při menstruačním cyklu počítá a co se může podobně jako cyklus samotný v průběhu života vyvíjet a měnit.
PMDS se léčí i různými léky na předpis, říká Marcišová. „První skupinou je hormonální antikoncepce s obsahem drospirenonu. O té máme dostatek výzkumů, které dokazují, že je účinná při PMDS. Pokud žena nechce nebo nemůže užívat hormonální antikoncepci, tak se předepisují antidepresiva. Studiemi potvrzený účinek mají účinné látky escitalopram nebo sertralin.“
Zatímco antikoncepci by měla žena používat kontinuálně, pokud chce léčit premenstruační dysforický syndrom, u zmíněných antidepresiv stačí, pokud je užívá jeden nebo dva týdny v měsíci.
„Klasická antidepresiva mají nástup účinku do dvou týdnů při léčbě deprese. Ale výzkumy potvrdily, že při PMDS se první účinky dostaví již po 24 hodinách. Pozorovala jsem to i na svých pacientkách,“ říká doktorka Marcišová.
Třetí skupina léků, která pomáhá při PMDS, obsahuje účinnou látku spironolakton, což je diuretikum (zvyšuje tvorbu moči). Také je to lék, který stačí brát v ty dny, kdy je pacientce špatně.
Dá se PMS „vypnout“?
Zuzana Kopáčiková, která se věnuje ženskému cyklu a pomáhá ženám, které mají potíže s plodností, říká, že PMS vůbec nemusí být součástí cyklu. Přestože je to běžné, nenazývá premenstruační syndrom normálním. „K cyklu patří změna a to, že se žena jinak cítí — cítí mírnou bolest v podbřišku nebo je unavená. Ale to není PMS. PMS je porucha, něco, co by nemělo být a co se dá úpravou stravy a životosprávy zmírnit,“ říká. V některých případech změna životního stylu povede až k vymizení projevů.
Důležité podle ní je, aby se žena sladila se svým cyklem a aby si uvědomovala hormonální změny v průběhu cyklu. „Neměly bychom se snažit to „vypnout“, ale naučit se s tím fungovat.“
Silné projevy, které ženě brání v normálním fungování, je podle ní třeba řešit s lékařem. Ale většina žen PMDS nemá (podle Harvard Health Publishing zažívá PMDS 5—8 % žen) a této většině Kopáčiková radí sladit si životní styl se svým cyklem.
„Určité typy potravin jsou v určité fázi cyklu lepší nebo horší,“ říká Zuzana Kopáčiková. Organismus je podle jejích slov na změny velmi citlivý a tělo ženě „spočítá“ celý její životní styl právě během cyklu. Projevy PMS sice zcela nevymizí, ale expertka na ženský cyklus říká, že pokud si žena nastaví životosprávu správně (složení stravy v průběhu cyklu, pohyb, spánek a psychická pohoda), tak se zmírní natolik, že s nimi dokáže fungovat bez větších problémů. „Nebude to tak obtěžující a zničující."
Když pomohla svým klientkám s nastavením jídelníčku, s odstupem času jí většina hlásila, že se projevy PMS značně zmírnily. Její rady o správné stravě splňují rozšířené a všeobecné rady i od jiných odborníků: strava bohatá na zdravé tuky, složité cukry, kvalitní bílkoviny, množství zeleniny a ovoce v kombinaci s dobrým spánkem a pravidelným pohybem.
Vliv stravy na premenstruační syndrom zkoumali například v této studiiz Cambridge, kde sledovali stovky žen ve věku 20—46 let, či v této, při které sledovali životní styl vysokoškoláků.
„Mnoho žen vynechává sacharidy nebo tuky, ale ty k dobré stravě patří. Musí si najít takové zdroje, které jim budou chutnat. Pomáhá snížit nebo zcela eliminovat konzumaci červeného masa, vysoce zpracovaných potravin, alkoholu či kravského mléka,“ radí Kopáčiková. Pokud si chceš přečíst více o zdravém stravování, klikni sem. Najdeš zde články s vyjádřeními odborníků, ve kterých rozebíráme jídlo v moderním světě.
Na trhu najdeš i spoustu doplňků výživy, „ženských čajů“ nebo různých pilulek, které mají pomoci s příznaky PMS. Kopáčiková radí doplňovat hořčík, zinek, vitamín B6 a omega-3 mastné kyseliny, které najdeš i v běžné stravě.
„Doplňky výživy neprošly žádným klinickým zkoumáním, takže nevíme, jestli to pomáhá, a ani to, co to přesně ovlivňuje,“ upozorňuje gynekoložka Denisa Marcišová. Navíc připomíná, že účinné látky v bylinkách mohou být velmi silné a nelze je přesně dávkovat. Ale pokud ženě pomáhají, nebránila by jí v tom, aby je nadále brala.
„Já jako lékařka to ale doporučovat nebudu, protože to nejsou látky, které prošly procesem, který je v souladu s EBM, tedy evidence-based medicine (medicína založená na důkazech — pozn. red.).“ Při výběru postupuj opatrně a než se vrhneš na čaj, který slibuje zázraky, by měl projít inventurou tvůj životní styl.