Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. února 2022 v 19:50
Čas čtení 1:23
Tereza Šnajdrová

Historický moment pro ZOH v Pekingu. Na led se postaví první otevřeně nebinární soutěžící

Historický moment pro ZOH v Pekingu. Na led se postaví první otevřeně nebinární soutěžící
Zdroj: TASR/Martin Baumann
NEWS ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY 2022
Uložit Uložené

Ačkoliv Čína LGBTQ+ komunitu nepodporuje a tamní obyvatelé se za veřejné vyoutování mohou dostat až do vězení, během olympijských her je všechno jinak. Peking dokonce zažívá historický moment, neboť na ZOH bude závodit první otevřeně nebinární soutěžící.

LGBTQ+ komunita se nejen ve světě sportu rozrůstá a letošní zimní olympijské hry v Pekingu hostí nejvíce přiznaných gayů, leseb, bisexuálů, nebinárních, pansexuálních a queer sportovců v historii olympijských her. Na ledě se tento rok ukáže i první otevřeně nebinární soutěžící, a to v kategorii krasobruslení. „Mám kolem sebe úžasné lidi, kteří mi s tímto dobrodružstvím pomohli,“ uvedli Timothy LeDuc pro AP News.

Doporučeno
Ezra Švagr: Jsem demisexuál, nebinární, ale v poslední době se trochu kloním i k identitě trans muže (Rozhovor) Ezra Švagr: Jsem demisexuál, nebinární, ale v poslední době se trochu kloním i k identitě trans muže (Rozhovor) 4. února 2021 v 12:00

Čína se k LGBTQ+ komunitě nestaví příliš otevřeně, a ač je v zemi jiná než heterosexuální orientace tolerována, pokud se k ní lidé hlásí veřejně, mohou být například vyhozeni z práce nebo mohou skončit ve vězení. Během zimních olympijských her je ale všechno jinak.

Do Pekingu přijelo nejvíce přiznaných gayů, leseb, bisexuálů, nebinárních, pansexuálních a queer sportovců v historii olympijských her. Těch by mělo být nejméně 36, přičemž nejvíce z nich je z Kanady, USA, Velké Británie, Švédska, Rakouska, Francie a Česka. Toto číslo ale prý podle Outsports není konečné a je pravděpodobné, že soutěžících hlásících se k LGBTQ+ komunitě do Číny přijelo mnohem více.

V článku, který vyšel na webu Outsports, je ocitována i česká sportovkyně Šárka Pančochová. „Vždy je pro mě ctí, že mohu reprezentovat svou zemi na olympijských hrách a také zastupovat LGBTQ komunitu a prosazovat sňatky gayů v České republice. Mám to neustále na mysli,“ řekla snowboardistka.

Timothy LeDuc, historicky první otevřeně nebinární sportovec

Timothy LeDuc (31) je první otevřeně nebinární soutěžící na olympijském ledě. „Doufám, že až lidé uvidí můj příběh, tak si neřeknou: ‚Timothy je první nebinární osoba, která ve sportu dosáhla této úrovně.‘ Jde o to, že queer lidé mohou být otevření a sportovat. Vždycky jsme tu byli, vždycky jsme byli součástí sportu. Jen jsme ne vždy měli šanci být otevření,“ uvedli pro HuffPost.

Doporučeno
KVÍZ: Které olympijské sporty jsou real a které jsme si vymysleli? Otestuj se v kvízu! KVÍZ: Které olympijské sporty jsou real a které jsme si vymysleli? Otestuj se v kvízu! 6. srpna 2024 v 16:00

Pro mě, jako člověka, kterému se daří mimo binární systém, může být někdy velmi komplikované prosadit se v genderovaném sportu,“ pokračovali s tím, že párové krasobruslení pro ně bylo velkou výzvou. 

Budou tam lidé, kteří tomu nerozumí. Podívají se na mě, uvidí, že mám vousy, nebo se možná podívají na mé fyzické vlastnosti a řeknou: ‚Jsi kluk, chovej se jako kluk.‘,“ dodali Timothy LeDuc.

Domů
Sdílet
Diskuse