Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Více než polovina vztahů na dálku prý má šanci přežít. Jak to dělají naši čtenáři a co na to říká psycholožka?
Podle malého průzkumuna vzorku 1 000 Američanů mají vztahy na dálku 58% úspěšnost. Průzkum realizovala firma Kiiroo, která prodává erotické pomůcky. Podle odpovědí respondentů jim při udržování vztahu pomáhají sociální sítě – průměrný pár si týdně vymění 343 textových zpráv a protelefonuje až osm hodin (počítají se klasické telefonáty i videohovory). Přestože většině chybí fyzický dotek, 66 % toto označilo za nejtěžší výzvu.
Na našem instagramovém účtu se čtenáři dělí na dva tábory. Mnozí nevěří, že dlouhodobě by vztah na dálku mohl fungovat. „Vždyť to ani není vztah,“ napsal nám jeden čtenář. „Nevím, jak by mohl na dálku fungovat sex,“ dodal další.
Ti, kdo tomu věří nebo takový vztah dokonce mají, říkají, že musí platit jistá pravidla. Ideální to je tehdy, pokud se mohou pravidelně setkávat, komunikují otevřeně a obě strany se upřímně snaží vztah udržovat. „Může to fungovat, ale je to o důvěře,“ napsala nám fanynka. Další tvrdí, že bez pravidelných telefonátů to nepůjde. Seznam jakýchsi podmínek tím nekončí, vztahy na dálku podle čtenářů fungují spíše jen na krátkou dobu, obě strany si na sebe musí vyhradit dost času a, nepřekvapivě, neměly by se podvádět.
Částečně mohou pomoci některé aplikace, například k ovládání erotických pomůcek na dálku nebo ke společným hrám či sledování seriálů. Všechno stojí a padá na komunikaci, říká Markéta, třiadvacetiletá studentka, která má také vztah na dálku.
S přítelem se znají už sedm let, randí zhruba půl roku a ještě se osobně nesetkali. Přesto je mladá Slovenka o hloubce a reálnosti vztahu přesvědčená. „Funguje nám to super, protože navzdory té dálce tady Elijah stále je, je mou obrovskou morální podporou,“ říká.
Mohou vztahy jako Markétin skutečně fungovat? Psycholožka a vztahová poradkyně Martina Šlosáriková říká, že ano. „Vztahy na dálku mohou fungovat stejně dobře jako ty, kde partneři žijí blízko sebe či dokonce žijí spolu.“ Největším pomocníkem je podle ní pozitivní myšlení, které pomůže překonat úzkosti a nedůvěru a pokračovat v budování vztahu, i když to není vždy jednoduché.
O vztazích a lásce(nejen partnerské) píšeme stále více. Odborníkům klademe otázky, na které nás ve škole nikdo nepřipravil. Více podobných článků můžeme dělat jen s tvojí podporou, proto pokud chceš více podobného obsahu, přidej se do klubu Refresher+.
S vojáky na dálku
Markéta randí s Afroameričanem Elijahem, který je momentálně před vstupem do armády, takže ho bude zřejmě čekat i úvodní bootcamp. Ten trvá zhruba tři měsíce, po které nebude mít přístup k elektronice, což jim může narušit dynamiku ve vztahu.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaké praktické kroky pomohou vztahům na dálku přežít.
Za jakých okolností mají tyto vztahy podle párové poradkyně šanci přežít.
Které aplikace jsou vytvořené speciálně pro vztahy na dálku a jak mohou pomoci překonat vzdálenost i časový posun.
Čemu by se podle psycholožky páry neměly vyhýbat, jinak riskují svůj vztah.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Navzdory radám, které se opakují snad v každém článku o vztahu na dálku, tito dva zamilovaní nemají pevně stanovená pravidla komunikace a ani nevědí, kdy se nejdříve setkají. „Komunikujeme spolu často, každý den. Píšeme si, a když na to máme čas, tak si zavoláme,“ popisuje nám. Podle jejích slov jsou k sobě upřímní – pokud se jim něco nelíbí, otevřeně si o tom popovídají a nenechávají si to pro sebe. Mají mezi sebou důvěru.
Využívají spíše aplikace pro komunikaci, přestože zvažovali erotické pomůcky na dálku. „Ale to všechno má svůj čas. Oba víme, že se to stane tehdy, když to bude vhodné.“
Přestože si často zanadává na velkou vzdálenost mezi nimi, do vztahu vkládá velkou naději. Jiní muži ji fyzicky ani nepřitahují, oba jsou podle jejích slov na sebe navázaní a nehledají náhradu za chybějící fyzický dotek jinde. Málokdo z jejího okolí však o vztahu ví; má obavy z reakcí kamarádů a rodiny i proto, že je Afroameričan.
Základní tipy „na přežití“, jako dohodnutá pravidla fungování a komunikace, jsou podle vztahové poradkyně a psycholožky Martiny Šlosárikové dobré kroky. Ale všechno závisí na tom, jak moc jsou obě strany ochotny investovat do vztahu. „Velmi velký vliv má závazek, tedy rozhodnutí, že chci s partnerem zůstat a vynaložím úsilí na udržení vztahu. Kromě toho jsou důležité i důvěra a věrnost. Toto neplatí jen pro geograficky vzdálené vztahy.“
Na dálku ano, navěky ne
S námořníky to není o nic jednodušší, říká Gabriela, která s jedním chodí už od roku 2017. Mladá Slovenka také žije v zahraničí, v Irsku, a její přítel je momentálně na misi na Filipínách, takže netuší, kdy se znovu uvidí. Původně to mělo být v prosinci 2021, ale pandemie a následné povolání do služby vše zkomplikovaly. Doufají, že se uvidí ještě letos, běžně se setkávají alespoň dvakrát ročně.
„Komunikace a důvěra jsou vším,“ zdůrazňuje. Kromě toho doporučuje mít volnočasové aktivity, které člověka rozptýlí. „Pomáhá vědět, že takto na dálku nebudete fungovat navždy a že jednou tu propast mezi vámi překonáte.“ Je pro ně náročné sladit se, protože mají 8 hodinový časový posun, ale nechybí zprávy na dobré ráno a na dobrou noc a komunikují online vždy, když se dá.
Posílají si fotky jídel či aktivit, kterým se věnují, vtipná memečka a pravidelné zprávy o tom, co dělají a jak se mají. „Sledování stejných seriálů nám také pomáhá v tom, abychom se cítili více propojení.“
Vztahy na dálku nemohou podle párové poradkyně trvat věčně. „Musíte se domluvit na konečném datu, kdy se rozhodnete buď přestěhovat jeden k druhému, nebo společně do nového města.“ Šlosáriková říká, že je důležité mluvit o těchto plánech, diskutovat o možnostech a o představě o budoucnosti. Předejdeš tak i zbytečným nedorozuměním či konfliktům.
„Hlavním důvodem, proč se lidé obvykle nechtějí pouštět do vztahu na dálku, je nedostatek důvěry,“ říká Šlosáriková. Podle ní obava z toho, že nás druhá osoba nahradí někým jiným, někým, kdo je blíž, způsobuje i vyšší míru úzkosti než v jiných druzích vztahů. Navíc úzkost mohou prohloubit i ty nejmenší, nejlépe myšlené lži nebo tajemství. „Důvěra se však dá posilovat. Tím, že si budete s partnerem otevřeně povídat o vašich očekáváních a touhách, o tom, jak se vám daří ve škole nebo v práci, nebo prostě o životě,“ povzbuzuje psycholožka.
K udržení vztahu na dálku podle ní pomohou i metody, které využívají naše respondentky: posílání videí a fotek, pravidelné chatování či volání, jednoduše zůstávat v kontaktu i při běžných, každodenních věcech. „Toto sdílení dá partnerovi nebo partnerce pocit, že je součástí vašeho života.“
Digitální láska
Vztahů na dálku přibývá. Svědčí o tom také virální videa na Tiktoku, kde si mladí lidé doporučují aplikace k udržování takové lásky. Zdá se, že zažíváme novou éru romantiky, ve které nepřevládají doteky a společné výlety, ale sdílené obrazovky, zaheslované zprávy a digitální podoba milostných dopisů. Hitem se v roce 2021 stala aplikace Locket, prozatím dostupná pouze pro iOS.
V praxi si můžeš přes Locket aktivovat widget na své obrazovce, kam si tvoje polovička může kdykoli během dne nahrát fotku. Rovněž můžeš posílat fotozprávy ze života i ty a fotka se hned objeví na obrazovce druhé osoby. Podle tvůrce Matta Mosse jde o velmi osobní věc, protože se ti daná osoba hned objeví na obrazovce, jako by sis ji nastavil prakticky jako pozadí.
Zároveň si tímto lidé udělují souhlas vůbec si fotografie posílat a vzniká tak prostor i na vtipné momenty (co když ti pošle grimasu během přednášky?) nebo na překvapivě lechtivé zprávy (hlavně aby si nahé fotky nevšiml někdo v okolí!).
Podle USA Today se Mossovi podařilo apku proslavit právě na Tiktoku. Původně ji vymyslel pro sebe a svou přítelkyni a na populární sociální síti jednoduše sdílel reel s několika fotkami, které si během jejich vztahu takto poslali.
Vztahy, které začaly na internetu, mohou být podle psycholožky rizikové. „Je mnoho lidí, kteří se na internetu tváří, že jsou někým jiným. Proto je důležité – dříve než do takového vztahu půjdete – ujistit se, že daná osoba je opravdu tím, za koho se vydává.“ Doporučuje proto i osobní schůzky, přičemž ani ty nejsou zpočátku hned zárukou. Přestože vypadá člověk stejně, pořád může jít i o podvodníka, který se z tebe snaží vytáhnout citlivé informace.
Nebo po vzoru podvodníka z Tinderu z tebe může rovnou táhnout i peníze. Tinder Swindler doporučuje i samotná psycholožka jako dobré upozornění před riziky online randění. Neodrazuje od něj, jen upozorňuje, že s ním přichází řada rizik, která jsme v minulosti – bez internetu – nemuseli řešit.
Další aplikací, která je zde na pomoc pro odloučené milence, je Between. Nahradí hned několik jiných aplikací a stane se nekonečnou připomínkou vaší lásky. Dostupná je pro iOS i Android. Uživatelé si přes ni mohou posílat zprávy (i s klasickými memečky, nálepkami, emotikony či fotkami a jinými přílohami), ale fotky lze také zálohovat v různých složkách.
Kromě toho nabízí možnost sdílet si kalendáře (skvělá pomůcka při časovém posunu nebo pro zaneprázdněné lidi se spoustou meetingů), lze nastavit i připomínky (například na výročí nebo na den, kdy se opět uvidíte). Základní verze je zdarma, ale s reklamami.
Aplikace Love Nudge je inspirovaná světovým bestsellerem 5 jazyků lásky. Jedná se o knihu od známého autora Garyho Chapmana, která pomáhá párům překonat komunikační šum, předcházet hádkám a celkově si lépe rozumět. Aplikace, která je dostupná pro iOS i Android, velmi snadno pomáhá zapamatovat si jazyk lásky té druhé osoby a pravidelně jej používat. Posílá milé notifikace, které mají dvojicím pomoci nezapomínat na to, že způsoby, jakými lidé předávají a přijímají lásku, se mohou lišit.
Díky tomu občas vystoupíš z komfortní zóny, ale zároveň si nebudeš muset necitlivě stěžovat, pokud nepociťuješ náklonnost nebo uznání. Aplikace pro iOS je dokonce kompatibilní i s Apple Watch.
Na dálku si můžeš zorganizovat i tradiční rande na styl „Netflix and chill“. Stačí využít službu jako Twoseven, která nabízí možnost sledovat videa společně na rozdílných obrazovkách. Twoseven podporuje i Netflix či HBO Max, a pokud nevíš, co si pustit, na Refresheru pro tebe máme vždy mnoho tipů na kvalitní filmy a seriály. Pokud si k tomu uděláte popcorn, pořídíte oblíbený drink a budete si volat nebo psát, je to nejblíže osobnímu rande, jak se dá.
Jedna věc, na kterou tě však aplikace neumí upozornit: nevyhýbej se hádkám. Psycholožka radí, aby se jim páry nevyhýbaly, protože ty také patří k mezilidským vztahům. „Páry mohou mít tendenci odkládat konflikty nebo se jim nevěnovat, protože se jim to zdá jako zbytečné plýtvání společným časem. Jenže pak se to v člověku nakupí a může vybuchnout.“ Doporučuje se věnovat i konstruktivním výměnám názorů, protože i ty přispívají k prohloubení vztahu. Je to příležitost pracovat na sobě a na vztahu, na kterém ti záleží.