Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Boxer Vinny Paz má za sebou dechberoucí příběh. Ustál všechny rány osudu, překonal gamblerství a po autonehodě si doktoři mysleli, že už se nepostaví na nohy. Přesto se ale vrátil se do ringu a vybojoval zpět titul šampiona.
Vypadalo to, že má všechno. Úspěchy, slávu, peníze i titul šampiona. Dne 12. listopadu 1991 se však život profesionálnímu boxerovi Vinnymu Pazovi obrátil vzhůru nohama. Na cestě z posilovny se dostal do autonehody, která jej málem stála život.
Řidič auta, ve kterém se Vinny Paz toho osudového dne nacházel na sedadle spolujezdce, čelně narazil do protijedoucího vozidla a boxerský šampion měl štěstí, že nehodu přežil. Zlomil si však dva krční obratle a další obratel si vykloubil.
Prognóza doktorů byla hodně zlá. Podle nich byla šance, že Vinny Paz už nikdy nepostaví na nohy. Nepřízni osudu se však boxer vzepřel a nejenže se vrátil do profesionálního ringu, ale taky znovu vybojoval pásy šampiona.
Jeho soukromý život byl navíc podobně divoký jako ten sportovní. Dle svých slov totiž spal s více než tisícovkou žen a překonal závislost na gamblerství, kvůli kterému přišel o více než 10 milionů dolarů. Toto je fascinující příběh legendárního boxera, který byl ďáblem nejen v ringu, ale i mimo něj.
„Nejděsivější bolest, jakou jsem v životě zažil, bylo, když mi z lebky vytahovali šrouby.“ – Vinny Paz
REFRESHER ti dlouhodobě přináší obsáhlé rozhovory se známými bojovníky, zajímavosti, novinky i strhující příběhy ze světa bojových sportů. Pokud chceš tuto tvorbu podpořit a zajistit si přísun exkluzivního obsahu, přidej se do našeho REFRESHER+ klubu.
Miloval divoký styl boje a kvůli hubnutí málem zemřel
Jméno: Vinny Pazienza (později si změnil jméno na Vinny Paz) Narození: 16. prosince 1962, Cranston (Rhode Island) Přezdívka: The Pazmanian Devil Skóre: 60 zápasů – 50 výher, 30 KO, 10 porážek
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
O drastickém hubnutí, po kterém boxer málem zemřel
Jak se cítil, když ležel v nemocnici v kritickém stavu
O autonehodě, po které už podle doktorů neměl nikdy chodit, ale přesto se znovu dostal na vrchol
Vinny Paz se narodil jako Vincenzo Pazienza, příjmení si však později v životě nechal změnit. „Pazienza bylo mé otrocké jméno,“ vysvětloval boxer změnu jména s tím, že spousta špatných věcí v životě se mu stala, když měl své staré příjmení.
K boxu přilnul už v dětství. Podle vlastních slov tomuto sportu propadl poté, co uviděl kultovní film Rocky. Další a neméně zásadní inspirací pro něj byl mnohonásobný šampion Muhammad Ali, kterého viděl zápasit a přál si být jako on.
„Bylo mi 5 let, když jsem ho poprvé uviděl. Poslouchal jsem, jak mluví. Sledoval jsem, jak mlátí soupeře. Byl neuvěřitelný. Hned jsem věděl, že chci dělat toto a nic jiného,“popsal, jak jej Muhammad Ali ovlivnil. Po jeho vzoru se tak vydal na dráhu boxera. Důležité pro něj bylo i to, že mu rodina na splnění snu poskytla zázemí. Otce mu kupoval potřebné vybavení a byl s ním na každém kroku jeho cesty.
S profesionální kariérou boxer z východního pobřeží USA začal na začátku 80. let a velmi si brzy vybudoval slušné renomé. To zejména díky svému nekompromisnímu bojovému stylu. Likvidoval jednoho soupeře za druhým a zhruba po 16 měsících se už mohl pyšnit šňůrou 14 výher v řadě bez jediné porážky. Drtivou většinu svých soupeřů navíc ukončil na KO nebo TKO.
Svým tvrdým stylem boje se stal pověstným. Na své cestě porazil i hned několik zvučných jmen, jako například Joea Fraziera Jr., Melvina Paula nebo bývalého šampiona Harryho Arroyoa. „Můj gameplan byl ničit. V tělocvičně jsem jel naprosto nadoraz. I když máš nějaké problémy, musíš se tím probít. To je filozofie mého života. Život je boj,“ vysvětloval Vinny Paz svůj přístup k zápasení a životu.
Boxer, který v roce 1987 vybojoval titul šampiona IBF v lightweight divizi a později další tituly do sbírky přidal, dobře věděl, o čem mluví, když tato slova vyslovil. Jak říká, život je boj a není jen o výhrách. Když totiž Vinnymu Pazovi bylo 25 let, manažer mu radil, aby boxu zanechal.
Neměl jsem vůbec žádnou energii, žádnou sílu. Byl jsem tak dehydrovaný, že jsem po zápase v ringu ztratil vědomí.
Stalo se tak poté, co v roce 1988 v rámci junior welterweight divize podlehl tehdejšímu šampionovi organizace WBC Rogeru Mayweatherovi. A nejenže tento titulový zápas boxer prohrál, ale jak sám přiznal, kvůli drsnému hubnutí do zápasu málem zemřel.
Váhový limit sice na opakovaný pokus nakonec splnil, ale drastické odvodňování se podepsalo na jeho výkonu. Zápas prohrál a přímo v ringu omdlel.
„Neměl jsem vůbec žádnou energii, žádnou sílu. Byl jsem tak dehydrovaný, že jsem po zápase v ringu ztratil vědomí,“prozradil boxer. Okamžitě jej převezli do nemocnice, kde dostal kapačky do obou rukou, ale i přesto zůstával v kritickém stavu.
„Vůbec nevím, jak to popsat. Měl jsem pocit, že se zvedám vzhůru a prostupuju bílými mraky,“ popsal dramatickou chvíli. V místnosti s ním prý nebyl nikdo z týmu ani jeho trenéři, jen otec a zdravotní sestřička. Ta prý jeho tátovi řekla: „Pane Pazienzo, ztrácíme vašeho syna. Srdce mu tluče jen jednou za šest až osm sekund.“
V tu chvíli otec svým synem na nemocničním lůžku zatřásl a křičel na něj: „Šampione, je mi jedno, že jsi prohrál. Tohle mi nedělej!“ Boxer na tato slova nikdy nezapomene. „Najednou mraky zmizely a vrátil jsem se zpátky dolů. To je jediný důvod, proč tady ještě dneska jsem,“ řekl po letech o této příhodě.
Zásadní moment v boxerově kariéře přišel ve chvíli, kdy jako svého trenéra najal Kevina Rooneyho. Ten byl mimo jiné i trenérem legendárního Mikea Tysona. Na doporučení Kevina Rooneyho nabral Vinny Paz na váze a poskočil o několik kategorií výše – do light-middleweight divize. To se ukázalo jako správná cesta. V roce 1991 vybojoval v souboji s Francouzem Gilbertem Delem titul šampiona organizace WBA a zdálo se, že život nemůže být lepší.
„Kdybych poslouchal lidi, kteří mě odrazovali, nikdy bych se šampionem nestal. Kdo ví, kde bych teď byl. Možná bych pracoval někde za barem. Kdybych odešel do důchodu po prohře s Rogerem Mayweatherem, už nikdy bych znovu titul nezískal,“ popisoval Vinny Paz toto období.
Auto se dostalo do smyku a viděl jsem, jak se na nás řítí náklaďák. Chytil jsem se bočního madla u dveří a držel se tak silně, jak jsem jen mohl.
Po autonehodě podle doktorů už nikdy neměl chodit
Když to však vypadalo, že je boxer na vrcholu přišla další krutá rána osudu – daleko tvrdší, než jakou dosud zažil. Jen několik týdnů po zisku šampionského pásu se Vinny Paz se svým řidičem vracel z tělocvičny, když jejich auto vrazilo do protijedoucího vozu.
„Auto se dostalo do smyku a viděl jsem, jak se na nás řítí náklaďák. Chytil jsem se bočního madla u dveří a držel se tak silně, jak jsem jen mohl. Problesklo mi hlavou, že svůj titul už nikdy neobhájím. A pak do nás vrazil,“ popsal boxer okamžiky bezprostředně před nárazem.
„Když mě vytáhli, celým tělem mi proletěla bolest. Od krku až dolů. Měl jsem pocit, jako by můj krk byl v ohni. Začal jsem křičet, ať přestanou, protože jsem si zlomil krk,“ řekl boxer.
Nehodu přežil, ale jak vyšetření ukázalo, jeden krční obratel měl vykloubený a další dva zlomené. „Doktor za mnou přišel se slzou v oku a řekl, že ho to mrzí, ale už nikdy nebudu boxovat. Já mu odpověděl, že se plete, že se do ringu znovu postavím,“ uvedl Vinny Paz.
Boxer týdny po autonehodě ležel v nemocnici, odkud jej následně propustili s kovovou konstrukcí (tz. „halo“), která byla přišroubovaná přímo do jeho lebky. Jak uvádí list Independent, konstrukce byla k boxerově hlavě přišroubovaná čtyřmi šrouby.
Podle doktorů byl zázrak už jen to, že chodil. Vinny Paz se však už relativně krátce po návratu domů pustil zpátky do tréninku, navzdory obavám své rodiny.
„Mámě jsem řekl, že vrátím zpátky a jsem odhodlaný i zemřít. Začala okamžitě plakat. Měsíc nato jsem už zase trénoval. Řekl jsem to svému otci a pozval ho do gymu. Po tréninku mě zavezl domů a při cestě zpátky byl propocený skrznaskrz. Řekl jsem mu, ať se nebojí, že všechno bude v pořádku,“ vzpomínal boxer.
S podpůrnou konstrukcí přišroubovanou k hlavě strávil několik dlouhých měsíců a jak přiznává, nikdy nezapomene na utrpení, které prožíval, když mu ji doktoři sundávali. „Nejděsivější bolest, jakou jsem v životě zažil, bylo, když mi z lebky vytahovali šrouby,“ popsal. Záměrně navíc odmítl anestetika, takže cítil každé bolestivé otočení šroubu.
Vytahování šroubů z lebky bylo zpracováno ve scéně filmu Bleed For This (Krev šampiona), který popisuje boxerův příběh a návrat do ringu
Návrat k boxu však nebyl těžký jen kvůli bolesti, kterou při každém pohybu prožíval. Problémem byli zpočátku také sparring partneři, kteří se báli Vinnyho Paze udeřit, aby se boxerovy krční obratle znovu nezlomily, uvádí BBC.
Při jednom z takových sparringů Vinny Paz celá první kola útočil na svého tréninkového partnera, který se kryl a bál se údery vracet. Nakonec se však mezi oběma borci strhla divoká pěstní přestřelka, a když Vinny Paz viděl, že je jeho krk v pořádku, věděl, že je připraven na návrat.
Cesta zpátky na vrchol
A tak se taky stalo. Zní to neuvěřitelně, ale pouhých 13 měsíců po tom, co si Vinny Paz od doktorů vyslechl, že už možná nikdy nebude chodit, už stál znovu v profesionálním ringu. Při svém comebacku porazil po 10 kolech Luise Santanu a další výhry na sebe nenechaly dlouho čekat.
V roce 1993 se stal znovu šampionem, když v jedenáctém kole knockoutoval Dana Sherryho o uvolněný pás middleweight divize.
Památnými se staly také jeho bitvy s rivalem Robertem Duranem, kterého v titulových zápasech o opasek v super middleweight divizi organizace IBC v obou případech porazil.
Boji však předcházely výhrůžky zejména ze strany Durana. Ten totiž podle BBC mimo jiné prohlašoval, že Pazovi „zlomí krk“.
Samotný Vinny Paz se nechal slyšet, že dříve k Robertovi Duranovi vzhlížel, ale za tato a další útočná slova jej začal nenávidět. V ringu mu to proto chtěl vrátit všechno i s úroky. „Bylo mu už 43 let, ale mlátil tvrdě jako nikdo jiný. Cítil jsem se, jako by mě drtily demoliční koule,“ řekl Vinny Paz o síle svého soupeře. V prvním i odvetném vzájemném zápase však Paz i přesto zvítězil po dvanácti kolech jednohlasně na body.
Velkolepé vítězství však vystřídala tvrdá porážka. Tu mu v roce 1995 uštědřil legendární Roy Jones Jr., mnohonásobný šampion a jeden z nejlepších boxerů všech dob. Vinny Paz šel v šestém kole třikrát k zemi a zápas byl ukončen.
V následujícím roce se však Vinny Paz vrátil do vítězného sedla, když v bitvě o uvolněný pás v super middleweight divizi organizace WBU knockoutoval Danu Rosenblatta.
Koncem 90. let a začátkem nového tisíciletí zažil Vinny Paz v ringu jak úspěchy, tak i pády. Bolestivou byla zejména prohra s Ericem Lucasem, který Vinnyho Paze v roce 2002 obral o titul šampiona organizace WBC. Po dvouleté pauze, roce 2004, pak Vinny Paz ve svých necelých 40 letech nastoupil do svého posledního zápasu, ve kterém svého soupeře Tockera Pudwilla porazil po deseti kolech na body.
Bylo to tečka za mimořádně divokou a úspěšnou kariérou. Celkově nastoupil Vinny Paz do 60 zápasů, z nichž 50 vyhrál a připsal si úctyhodných 30 knockoutů. Během své éry se stal držitelem pěti světových titulů.
Gamblerství, striptérky a pornoherečky
Ale stejně tak, jak řádil v ringu, dokázal řádit i mimo něj. Neskrývavě totiž přiznal, že propadl gamblerství a v kasinech prohrál více než 10 milionů dolarů. Slavný boxer se kvůli své závislosti dostal do dluhů a musel podstoupit léčbu.
Podle stanice ESPN přišel také asi o milion dolarů při obchodování na akciovém trhu. Za jediný večer byl navíc údajně schopný v kasinu utratit i 100 tisíc dolarů. V roce 2007 Vinny Paz vyhlásil bankrot.
Ze špatné finanční situace mu pomohli ven nejen přátelé, ale mimo jiné i natáčení filmu Bleed For This (Krev šampiona), který popisuje boxerův život. Zaměřuje se především na boxerův návrat do ringu po jeho téměř fatální autonehodě a následnou léčbu. Ve filmu si boxera zahrál herec Miles Teller.
K divokému životnímu stylu Vinnyho Paze kromě utrácení peněz v kasinech patřily i ženy. „Byl jsem rozhodně lepší ve svádění žen než v gamblerství, o tom není pochyb,“ vtipkoval. „Nemám ponětí, kolik jich bylo. Ale tipoval bych to na tisíc žen,“dodal. „Polovina z nich byly striptérky, playmates a pornoherečky,“ říká.
Boxer se domnívá, že chvílemi myslel víc na sex než na svou kariéru, což jej v konečném důsledku mohlo stát právě i jeden z titulů. „Vzal jsem na svůj zápas tři pornoherečky zároveň, což asi nebyl dobrý nápad,“řekl. Jednou z pornohereček, se kterou se stýkal, byla i slavná hvězda z filmů pro dospělé Jenna Jameson. Ta je někdy označována za královnu pornografie.
Na své přešlapy se ale boxer zpětně dívá s nadhledem a ničeho nelituje. Pády totiž k životu patří a Vinny Paz nejednou dokázal, že se dokáže postavit i po těch nejtvrdších. Byl boxerem, který bojoval v ringu stejně jako žil mimo něj – divoce. To ostatně i sám přiznává.
„Byl jsem hrozně divoký. Boxoval jsem jako zběsilý a bylo mi jedno, jestli budu krvácet. Chtěl jsem prostě jen vyhrávat,“ prohlásil. I díky tomu se stal legendou a do historie vstoupil jako boxer, který překonal vše, co mu osud hodil do cesty, jen aby se stal ještě silnějším. V roce 2019 jej prezident UFC Dana White uvedl do nevadské boxerské síně slávy.