Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Se třemi výživovými odborníky jsme si popovídali o energy drincích a o tom, proč je riziková jejich častá a nadměrná konzumace.
Obezita, zubní eroze, změny srdečního rytmu, úzkosti, problémy se spánkem. To jsou některé z komplikací, které může způsobit nepřiměřená konzumace energy drinků. Ty sice patří zejména u mladých lidí mezi poměrně oblíbené nápoje, nicméně nutriční odborníci, které redakce Refresheru oslovila, se jasně shodují, že jejich nadměrné pití může potenciálně vést k vážným zdravotním problémům. To platí především u dětí a teenagerů, komplikace však mohou způsobit i dospělému člověku.
Refresher ti přináší články ze světa zdravého životního stylu, společně s odborníky vyvracíme nejrůznější mýty a radíme, jak můžeš v rámci stravování zvýšit kvalitu svého života. Pokud chceš tento obsah podpořit a získat přístup k řadě ověřených rad a tipů, přidej se do našeho Refresher+ klubu.
Co o energy drincích říkají odborníci?
„Energy drinky a jejich škodlivost či prospěšnost jsou častým tématem mnohých odborných článků. Přesto, že se většina odborníků se shodne, že jsou obzvláště pro teenagery a děti škodlivé, jejich popularita nabývá na síle. Většinou je důvodem konzumace ,energeťáků' módní trend, reklama nebo to, že teenageři chtějí být ,cool',“ řekla redakci nutriční poradkyně Barbora Bürgerová z Výživového institutu.
S tím se shodují i slova dietoložky a výživové terapeutky Dagmar Muškové, zakladatelky projektu Příběh kalorie. „Konzumace energetických drinků a jejich vliv na zdraví je v oblasti životního stylu poslední dobou velice diskutovaným tématem vzhledem k jejich potenciálním zdravotním rizikům a především čím dál nižšímu věku konzumentů,“ říká.
Redakce oslovila i Miloslava Šindeláře z Institutu Moderní Výživy, který zdůrazňuje, že potenciální zdravotní rizika spojená s pitím energetických nápojů závisí především na tom, jak často a jaké množství energetických nápojů člověk konzumuje. Kromě možných problémů, například se srdcem, však mohou energy drinky způsobit i problémy psychické. Pokud navíc člověk zároveň pije alkohol, komplikace se tím mohou jen znásobit. Může za to složení energy drinků, které bývají bohaté na cukry, kofein či taurin.
„Negativní účinky jsou nejčastěji spojovány s vysokým obsahem stimulačních látek a jejich kombinací, a samozřejmě také s vysokým množstvím jednoduchých sacharidů (cukrů). Energy drinky mohou potenciálně zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci, podporovat stres a úzkosti, zvyšovat riziko metabolických komplikací nebo obezity, negativně působit na vznik zubního kazu a případně mohou narušit i náš spánek. Negativní účinky jsou navíc velmi zvýrazněny současnou konzumací alkoholu. V posledních letech je také velkým problémem konzumace energy drinků u dětí a mladistvých, kde negativní účinky mohou být ještě vyšší díky jejich nižší hmotnosti,“ varuje výživový odborník Miloslav Šindelář.
Oslovení specialisté: Miloslav Šindelář (Institut Moderní Výživy): Certifikovaný poradce pro výživu, absolvent oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, je autorem odborných knih a své bohaté zkušenosti předává i na přednáškách.
Barbora Bürgerová (Výživový institut): Akreditovaná výživová poradkyně se specializací na poradenství v oblasti sportovní výživy dětí i dospělých, hubnutí, koučinku, věnuje se i přednáškové činnosti.
Dagmar Mušková (Příběh kalorie): Absolventka Lékařské fakulty v Brně v oborech Nutriční terapeut (Bc.) a Nutriční specialista (Mgr.), zaměřuje se na poradenství v oblasti redukčních programů, výživy u dětí, dospělých i sportovců
Nutriční terapeutka Dagmar Mušková v souvislosti s energy drinky poukázala například také na riziko cukrovky. „Energetické nápoje, jako i mnohé jiné potraviny a nápoje, obsahují velké množství cukru, např. glukózy nebo fruktózy, které jsou sice pro organismus preferovanými zdroji energie, ale příjem jejich velkého množství je spojován se vznikem cukrovky 2. typu, což dokládají provedené odborné studie,“ uvedla Mušková.
Pozitiva vs. negativa
Přestože výrobci na obalech malým písmenem doporučují energy drinky pít s rozumem a nemíchat je s alkoholem, o těchto a dalších rizicích, na které odborníci poukazují, se na plechovce nedočteš. Výrobci energy drinků se totiž snaží zákazníky ke koupi zpravidla přesvědčit pozitivními přínosy daného nápoje, a přestože, je pravdou, že do jisté míry mohou mít energetické nápoje v některých případech na konzumenta i pozitivní vliv, člověk by si měl být vědom i rizika, aby případným problémům předešel.
Mezi pozitivy energetických nápojů podle odbornice Dagmar Muškové může být například přítomnost některých vitamínů (např. B2, B5, B6), různých rostlinných výtažků a podpora koncentrace. Studie z roku 2010 například popsala pozitivní účinky energy drinků Red Bull na řidiče, kterým tyto nápoje pomáhají se zvládáním únavy za volantem.
Jak ovšem nutriční terapeutka Dagmar Mušková upozornila, to, zda je energetický nápoj přínosný nebo naopak škodlivý, záleží nejen na vypitém množství, ale i na zdravotním stavu konzumenta. Sama by konzumaci energy drinků nedoporučila, což platí zejména pro děti a mladistvé, ale například i pro kojící ženy. „Zároveň bych chtěla apelovat na rodiče, aby u svých dětí konzumaci energy drinků primárně nepodporovali,“ říká Mušková.
To, že dílčí pozitiva lze u energy drinků najít, nezpochybňuje ani odbornice Barbora Bürgerová z Výživového institutu, jak ale jedním dechem upozorňuje, možná rizika u energy drinků pořád převažují nad pozitivy. „V některých energy drincích lze najít i aminokyseliny, vitamíny a minerální látky. Všechny tyto látky lze doplnit z přírodních zdrojů, proto se domnívám se, že negativa spojená s pitím energetických nápojů převyšují přidanou hodnotu v podobě vitamínů či minerálů,“ říká.
Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy možné přínosy energy drinků vidí v oblasti podpory fyzického a psychického výkonu, to právě díky vysokému obsahu stimulačních látek (zejména kofeinu) v nápojích. K tomu se ale zároveň pojí opět varování, které by si měli vzít k srdci především sportovci. „I zde platí, že energetické nápoje mohou býti dobrým sluhou, ale zlým pánem. Osobně bych doporučil pro podporu výkonu u sportovců spíše suplementaci jednotlivých látek (např. kofeinu) bez zbytečně vysokého množství jednoduchých sacharidů,“ vysvětluje Šindelář.
Před užíváním energetických nápojů při sportu varovala i odbornice Barbora Bürgerová z Výživového institutu. Podle jejích slov by konzumace energy drinků mohla být pro mladé sportovce dokonce život ohrožující.
„Energy drink působí v těle jako nepřirozený stimulant a umožní mladému sportovci podat výkon, který může být za hranicí jeho možností. Taurin i kofein zvyšují srdeční puls a krevní tlak, mohou vyvolat srdeční arytmii či náhlou srdeční zástavu. Srdce je dutý sval a jeho přetěžování může způsobit nenávratné poškození. Mladým sportovcům jsou doporučovány sportovní prohlídky, včetně zátěžového vyšetření srdce.
Toto odborné vyšetření není hrazeno zdravotní pojišťovnou a většině sportovních klubů stačí potvrzení o způsobilosti ke sportovní činnosti, kterou vystaví pediatr. Bez podrobného vyšetření se nemusí projevit skrytá srdeční vada a přílišná sportovní zátěž spojená se zvýšenou stimulací může vést ke kolapsu a v krajním případě i k úmrtí,“ říká Bürgerová.
Jak se všichni oslovení výživoví odborníci shodují, hlavním problémem u energy drinků je především vysoký obsah kofeinu, taurinu, cukrů či umělých sladidel. Riziko zdravotních problémů roste s jejich nadměrnou konzumací, ne každý konzument však třeba dokáže tuto hranici odhadnout. Miloslav Šindelář proto radí, při jakém množství by si lidé měli dávat pozor.
„Typický energy drink (500 ml) obsahuje přibližně 150 mg kofeinu a 55 gramů cukru. Co se týče kofeinu, tak se doporučuje jednorázově nepřesahovat dávku 200 mg a celková dávka kofeinu by neměla za den překročit 400 mg. Je však důležité zmínit, že kofein na každého z nás působí trochu odlišně – tzn. je nutné sledovat reakce vlastního těla na kofein a uzpůsobit tomu dávku,“ radí odborník z Institutu Moderní Výživy.
Podobné množství zmiňuje i Dagmar Mušková, která zároveň zdůrazňuje rizikovost u dětí či těhotných žen. „Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) je bezpečná dávka pro ženy, které jsou těhotné, dána v podobě 200 mg/den (zhruba 2 espresa). U zdravého člověka bych doporučovala držet se pod hladinou 400 mg kofeinu za den. Přibližně 90 % dospělých uvádí pravidelné užívání kofeinu s průměrným denním příjmem ~227 mg. U dětí kolem 10-12 let by hladina neměla být rozhodně vyšší než 3 mg/kg tělesné hmotnosti za den,“ řekla nám.
Šindelář současně varuje také před vysokým příjmem kalorií, což platí dvojnásob pro ty, kteří nemají dostatek fyzické aktivity. Právě kombinace nedostatku pohybu a nezdravou životosprávou, kam patří i nadměrná konzumace energy drinků, vede kdalším zdravotním komplikacím.
„Některé studie poukázaly na rizika pití slazených nápojů, které ve spojitosti s nízkou fyzickou aktivitou mohou zvyšovat riziko obezity, diabetu a metabolického syndromu. Z tohoto důvodu by tedy náš příjem přidaných cukrů měl být co nejnižší. Některé oficiální organizace doporučují držet příjem kalorií z přidaných cukrů do 10 % z celkového příjmu energie. Díky vysokému obsahu cukrů v energetických nápojích tedy není vhodná jejich pravidelná konzumace,“ dodává Šindelář.
Rozdíly mezi značkami jsou hlavně v ceně
Ačkoliv zákazník může v supermarketech narazit na poměrně širokou škálu různých značek energy drinků, ve své podstatě se od sebe tolik, kromě ceny, neliší. Valná většina z nich má podobné složení a určit, který energetický nápoj je potenciálně „škodlivější“ než ostatní, proto podle odborníků s určitostí nejde.
Pokud tě ale zajímá, co konkrétně bys měl ve složení energy drinků sledovat, Miloslav Šindelář má další doporučení. „Jejich složení je víceméně velmi podobné, takže i rizika budou prakticky shodná. Dával bych si pozor především na vysoké množství stimulantů a jednoduchých sacharidů,“ uvedl.
S tím, že prakticky všechny energetické nápoje jsou víceméně podobné, souhlasí i odbornice Barbora Bürgerová z Výživového institutu. Ta zároveň zdůraznila, že u dětí může být riziková i jediná plechovka, rodiče by se proto měli mít na pozoru a svým dětem nekupovat žádný z energy drinků.
„Energy drinky se od sebe svým složením moc neliší, většina z nich obsahuje vysoké množství cukru, kofeinu, taurinu, umělých aromat a barviv, která mohou způsobovat hyperaktivitu, další nezdravou složkou jsou konzervanty. Pokud dětem rodiče nedovolují pít espreso několikrát denně a zajídat jej tabulkou čokolády, neměli by svým dětem povolovat ani pití energetických nápojů. Jedna plechovka může totiž obsahovat až 200 mg kofeinu a 6-10 kostek cukru. Nápoje bez cukru zase obsahují nezdravá umělá sladila, například Aspartam. Rizikové množství pro děti může být tedy i jedna plechovka energetického nápoje,“ říká.
Ačkoliv jsou podle Bürgerové energy drinků z velké většiny podobné, menší rozdíly lze najít právě v množství taurinu, kofeinu, cukru či dalších nezdravých látek. Jakožto výživová odbornice je, dle svých slov, odpůrkyní všech nápojů tohoto typu. To právě kvůli převládajícím rizikům, které se s energy drinky pojí.
Hrozí i závislost na energy drincích
Nejsou to ale jen fyzické problémy, co mohou energetické nápoje způsobit. Příliš častá a nadměrná konzumace energy drinků může totiž vést taky k vytvoření si jistého druhu závislosti. „Je to z důvodu vysokého množství kofeinu a jednoduchých sacharidů,“ vysvětluje Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy.
Závislost je tedy jedním z dalších rizik, které by pravidelní konzumenti energetických nápojů měli mít na paměti. Na tom, že se člověk může stát na energy drincích svým způsobem závislý, se shodli všichni oslovení odborníci.
„Na první pohled je to pro náš mozek energie zdarma a krátkodobě se můžeme cítit dobře. Náš mozek to vyhodnotí jako odměnu, začne produkovat dopamin a bude se dožadovat další dávky,“ dodává k závislosti na energy drincích Barbora Bürgerová z Výživového institutu.
Před závislostí na energy drincích varovala také Dagmar Mušková, která se při své práci pomáhá mimo jiné i dětem. Ty podle odbornice energy drinky pijí často proto, aby lépe zapadly mezi kamarády.
„Díky opakovanému působení kombinace cukrů a kofeinu se u mladých konzumentů lze sledovat zvýšenou oblibu nápojů s přidaným cukrem a kofeinem, která se může v hraničních případech stát jakousi závislostí na sladké. Toto tvrzení dokládají mnohé případy dětské nadváhy a obezity z mé odborné praxe v dietologické poradně. Konzumace energy drinků je u dle některých dětských klientů slov prostě ,IN' a stává se často sociálním statusem mezi vrstevníky,“ vysvětlila Mušková.
Pokud si dítě tyto nezdravé návyky vypěstuje, problémy si může přenést i do pozdějšího věku. „Dětství a fáze dospívání lze obecně považovat z tohoto pohledu za kritické období pro zavedení chybných stravovacích návyků, chuťových preferencí a vzorců. Pokud kofein zvyšuje preference sladkých jídel a nápojů, může to přispět k nadměrnému příjmu energie jedince a tím zvýšenému riziku zmiňované nadváhy či obezity v dospělosti,“ doplnila nutriční terapeutka.
Rizika, která platí u dospělých, jsou tedy u dětí znásobena. Ostatně i výrobci na plechovkách zpravidla (velmi malým písmem) uvádí, že děti, těhotné či kojící ženy by tyto nápoje konzumovat neměly. „Děti jsou oproti dospělým citlivější na účinky kofeinu a riziko případné dehydratace způsobenou především konzumací energy drinků během sportovních a jiných fyzicky náročných aktivit je u nich vyšší,“ dodává dále Mušková s odkazem na studii provedenou v roce 2012.
Hodnoty známých energy drinků bez cukru na 100 ml
Energy drink
Energetická hodnota
Sacharidy (z toho cukry)
Kofein
Taurin
Vitamíny
Monster Ultra Fiesta Mango (bez cukru)
11 kJ / 3 kcal
1,3 g (0 g)
30 mg / 100 ml
~ 400 mg / 100 ml
B3 (8,5 mg) B5 (4,2 mg) B6 (0,8 mg) B12 (2,5 µg)
Red Bull (bez cukru)
13 kJ / 3 kcal
0 g (0 g)
32 mg / 100 ml
~ 400 mg / 100 ml
B3 (8 mg) B5 (2 mg) B6 (2 mg) B12 (2 µg)
Big Shock Tropic Cool (bez cukru)
13 kj / 3 kcal
0 g (0 g)
29 mg / 100 ml
~ 400 mg / 100 ml
B3 (2,4 mg) B6 (0,21 mg) B12 (0,375 µg)
Tiger Zero (bez cukru)
9 kJ / 2 kcal
0 g (0 g)
32 mg / 100 ml
~ 400 mg / 100 ml
B3 (7 mg) B5 (2 mb) B6 (0,7 mg) B12 (0,5 µg)
Jak jsou na tom energy drinky bez cukru?
Jak všichni oslovení odborníci na výživu opakovaně zdůraznili, jedním z hlavních problémů u energetických nápojů je jejich velké množství cukrů. Řada značek však oproti tradičním energy drinkům nabízí i varianty, které jsou, jak výrobci píší na plechovkách, „bez cukru“ a „bez kalorií“. Nutriční poradci zmiňují, že tento typ energetických nápojů bývá obvykle slazen umělými sladidly, a jak podotýká Miloslav Šindelář, v porovnání s běžnou variantou energy drinků s velký množstvím cukru se pro konzumenta jedná o něco méně rizikovou volbu.
„Ukazuje se, že prakticky všechna schválená umělá sladidla jsou bezpečná při dodržení přijatelných denních dávek (ADI). Z tohoto důvodu občasná konzumace energy drinků bez cukru může být u dospělých obecně vhodnější v porovnání se slazenými variantami s nadbytkem cukrů,“ míní Šindelář. Stále ale platí, že by nemělo docházet k časté a nadměrné konzumaci.
Barbora Bürgerová z Výživového institutu připomíná, že i u energy drinků bez cukru rizika existují, a proto není podle ní možné říci, že by byly bezpečné. „Je třeba si uvědomit, že tyto nápoje obvykle nemají dodávat energii díky kalorické hodnotě živin, které obsahují, ale díky kombinovanému účinku kofeinu, taurinu, karnitinu, vitaminů a dalších rostlinných složek. I u variant ,bez cukru´ stále platí, že je potřeba je konzumovat s opatrností a nesou obdobná rizika jako i jiné druhy energetických nápojů. Nenarazila jsem na žádnou odbornou studii, která by konstatovala, že by varianta energy drinků ,bez cukru´ byla zdravější nebo méně škodlivá než jiné varianty,“ sdělila.
Jakou alternativu odborníci doporučují?
Energetické drinky představují snadný a rychlý přísun energie, což je jeden z hlavních důvodů, proč lidé tyto nápoje vyhledávají. Jak ale bylo popsáno, pojít se s tím celá řada rizik, ať už fyzických nebo psychických. Odborníků jsme se proto zeptali, jakou zdravější alternativu by doporučili člověku, který rychlý přísun energie vyhledává.
„Určitě bych doporučil spíše kvalitní kávu nebo čaj, které mají spoustu prokázaných zdravotních benefitů. V případě sportovního výkonu potom můžeme sáhnout po suplementech s obsahem kofeinu,“ říká Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy. I v takovém případě ovšem platí, že by se nic nemělo přehánět.
„Je nutné si uvědomit, že rychlý přísun energie obvykle bývá vykoupen pozdější únavou. Se stimulanty je tedy nutné pracovat obezřetně a nepřehánět to s jejich konzumací. I když krátkodobě mohou podpořit fyzický nebo psychický výkon, při jejich nadměrné konzumaci narušují např. náš spánek,“ doplnil Šindelář.
Ve zcela ideálním případě je podle Barbory Bürgerové z Výživového institutu mít nastavený jídelníček tak, aby se člověk nedostával do situace, kdy rychlý přísun energie potřebuje. „Náš mozek je velmi citlivý na pokles glukózy. Ke snížení hladiny glukózy dochází právě po konzumaci vysokých dávek cukru, ať v podobě nápojů nebo pochutin. Pokud mám dlouhodobě správně zvolený jídelníček a dostatečně regeneruji, nemělo by docházet k situacím, kdy potřebuji okamžitý přísun energie,“ uvedla.
Nicméně pokud se v takové situaci, kdy potřebujeme rychle „dobít baterky“, přece jen ocitneme, vhodný zdroj energie se podle Bürgerové odvíjet i od toho, jakou činnost zrovna vykonáváme. Žádné univerzální doporučení, které by platilo na každého, v tomto případě zřejmě není.
„Nejsem si jista, zda existuje obecná rada, protože pokud se bude jednat o sportovce, který potřebuje dostatek energie ke sportovnímu výkonu, bylo by mé doporučení určitě komplexnější z hlediska nastavení jídla k tréninkovým jednotkám. Pokud má někdo spíše mentální krátkodobou zátěž v podobě zkouškového období, volila bych více bílkovin a např. Omega 3 mastné kyseliny. U dospělých nevidím problém ani v konzumaci kvalitního espressa, nejlépe bez cukru,“ dodala odbornice.
Důraz na kvalitní jídelníček klade i nutriční terapeutka Dagmar Mušková, podle které je vyvážená strava tím nejlepším zdrojem energie. „Klientům své poradny doporučuji mít v první řadě dlouhodobě vyvážený jídelníček s dostatečným příjmem kvalitních makroživin, který nám při jeho správném sestavení a dodržování zajistí dostatek energie v průběhu celého dne a nemusíme tak do svého jídelníčku zařazovat komplementy pro rychlý přísun energie,“ uvedla.
Zároveň si je ale vědoma toho, že trochu „hřešit“ je pro spoustu lidí běžné. Zásadním pravidlem zůstává, abychom se situací, kde se ocitáme bez energie, naučili předcházet. „Ruku na srdce, kdo z nás si do svého denního režimu žádný zdroj kofeinu nezařadí? Důležité je však nepřehánět to s konzumovaným množstvím,“ uzavírá Mušková.
Odbornice za závěr podotýká, že pokud člověk žije zdravě, tedy pokud dodržuje zásady zdravého stravování, snaží se žít aktivně, přiměřeně se hýbe a sportuje, neměl by ve svém běžném dni potřebovat žádný rychlý přísun energie.