Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 5. 7. 2022 svátek má Cyril, Metoděj

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zdraví - Strava

Energy drinky mohou být i život ohrožující. Nutriční odborníci vysvětlují, proč je jejich časté pití nebezpečné

Se třemi výživovými odborníky jsme si popovídali o energy drincích a o tom, proč je riziková jejich častá a nadměrná konzumace.

Ondřej Jarůšek
18. březen 2022, 13:00 Čas čtení: 11:59
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Energy drinky mohou být i život ohrožující. Nutriční odborníci vysvětlují, proč je jejich časté pití nebezpečné
Zdroj: Unsplash/thom masat/volně k užití (ilustrační foto)
Zdraví - Strava
0
Ondřej Jarůšek
18. březen 2022, 13:00
Čas čtení: 11:59

Energy drinky mohou být i život ohrožující. Nutriční odborníci vysvětlují, proč je jejich časté pití nebezpečné

Se třemi výživovými odborníky jsme si popovídali o energy drincích a o tom, proč je riziková jejich častá a nadměrná konzumace.

Ondřej Jarůšek
18. březen 2022, 13:00
Čas čtení: 11:59
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Energy drinky mohou být i život ohrožující. Nutriční odborníci vysvětlují, proč je jejich časté pití nebezpečné
Zdroj: Unsplash/thom masat/volně k užití (ilustrační foto)
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Obezita, zubní eroze, změny srdečního rytmu, úzkosti, problémy se spánkem. To jsou některé z komplikací, které může způsobit nepřiměřená konzumace energy drinků. Ty sice patří zejména u mladých lidí mezi poměrně oblíbené nápoje, nicméně nutriční odborníci, které redakce Refresheru oslovila, se jasně shodují, že jejich nadměrné pití může potenciálně vést k vážným zdravotním problémům. To platí především u dětí a teenagerů, komplikace však mohou způsobit i dospělému člověku.

 

Refresher ti přináší články ze světa zdravého životního stylu, společně s odborníky vyvracíme nejrůznější mýty a radíme, jak můžeš v rámci stravování zvýšit kvalitu svého života. Pokud chceš tento obsah podpořit a získat přístup k řadě ověřených rad a tipů, přidej se do našeho Refresher+ klubu.

Co o energy drincích říkají odborníci? 

„Energy drinky a jejich škodlivost či prospěšnost jsou častým tématem mnohých odborných článků. Přesto, že se většina odborníků se shodne, že jsou obzvláště pro teenagery a děti škodlivé, jejich popularita nabývá na síle. Většinou je důvodem konzumace ,energeťáků' módní trend, reklama nebo to, že teenageři chtějí být ,cool',“ řekla redakci nutriční poradkyně Barbora Bürgerová z Výživového institutu.

 

S tím se shodují i slova dietoložky a výživové terapeutky Dagmar Muškové, zakladatelky projektu Příběh kalorie. „Konzumace energetických drinků a jejich vliv na zdraví je v oblasti životního stylu poslední dobou velice diskutovaným tématem vzhledem k jejich potenciálním zdravotním rizikům a především čím dál nižšímu věku konzumentů,“ říká.

 

Zdroj: REFRESHER/Ondřej Jarůšek

 

Redakce oslovila i Miloslava Šindeláře z Institutu Moderní Výživy, který zdůrazňuje, že potenciální zdravotní rizika spojená s pitím energetických nápojů závisí především na tom, jak často a jaké množství energetických nápojů člověk konzumuje. Kromě možných problémů, například se srdcem, však mohou energy drinky způsobit i problémy psychické. Pokud navíc člověk zároveň pije alkohol, komplikace se tím mohou jen znásobit. Může za to složení energy drinků, které bývají bohaté na cukry, kofein či taurin.

 

„Negativní účinky jsou nejčastěji spojovány s vysokým obsahem stimulačních látek a jejich kombinací, a samozřejmě také s vysokým množstvím jednoduchých sacharidů (cukrů). Energy drinky mohou potenciálně zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci, podporovat stres a úzkosti, zvyšovat riziko metabolických komplikací nebo obezity, negativně působit na vznik zubního kazu a případně mohou narušit i náš spánek. Negativní účinky jsou navíc velmi zvýrazněny současnou konzumací alkoholu. V posledních letech je také velkým problémem konzumace energy drinků u dětí a mladistvých, kde negativní účinky mohou být ještě vyšší díky jejich nižší hmotnosti,“ varuje výživový odborník Miloslav Šindelář.

Oslovení specialisté:
Miloslav Šindelář (Institut Moderní Výživy): Certifikovaný poradce pro výživu, absolvent oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, je autorem odborných knih a své bohaté zkušenosti předává i na přednáškách.

Barbora Bürgerová (Výživový institut): Akreditovaná výživová poradkyně se specializací na poradenství v oblasti sportovní výživy dětí i dospělých, hubnutí, koučinku, věnuje se i přednáškové činnosti. 

Dagmar Mušková (Příběh kalorie): Absolventka Lékařské fakulty v Brně v oborech Nutriční terapeut (Bc.) a Nutriční specialista (Mgr.), zaměřuje se na poradenství v oblasti redukčních programů, výživy u dětí, dospělých i sportovců

 

Nutriční terapeutka Dagmar Mušková v souvislosti s energy drinky poukázala například také na riziko cukrovky. „Energetické nápoje, jako i mnohé jiné potraviny a nápoje, obsahují velké množství cukru, např. glukózy nebo fruktózy, které jsou sice pro organismus preferovanými zdroji energie, ale příjem jejich velkého množství je spojován se vznikem cukrovky 2. typu, což dokládají provedené odborné studie,“ uvedla Mušková.

 

Zdroj: Unsplash/Danny Howe/volně k užití (ilustrační foto)

Pozitiva vs. negativa 

Přestože výrobci na obalech malým písmenem doporučují energy drinky pít s rozumem a nemíchat je s alkoholem, o těchto a dalších rizicích, na které odborníci poukazují, se na plechovce nedočteš. Výrobci energy drinků se totiž snaží zákazníky ke koupi zpravidla přesvědčit pozitivními přínosy daného nápoje, a přestože, je pravdou, že do jisté míry mohou mít energetické nápoje v některých případech na konzumenta i pozitivní vliv, člověk by si měl být vědom i rizika, aby případným problémům předešel.

Mezi pozitivy energetických nápojů podle odbornice Dagmar Muškové může být například přítomnost některých vitamínů (např. B2, B5, B6), různých rostlinných výtažků a podpora koncentrace. Studie z roku 2010 například popsala pozitivní účinky energy drinků Red Bull na řidiče, kterým tyto nápoje pomáhají se zvládáním únavy za volantem.

 

Jak ovšem nutriční terapeutka Dagmar Mušková upozornila, to, zda je energetický nápoj přínosný nebo naopak škodlivý, záleží nejen na vypitém množství, ale i na zdravotním stavu konzumenta. Sama by konzumaci energy drinků nedoporučila, což platí zejména pro děti a mladistvé, ale například i pro kojící ženy. „Zároveň bych chtěla apelovat na rodiče, aby u svých dětí konzumaci energy drinků primárně nepodporovali,“ říká Mušková.

 

Zdroj: Unsplash/Tyler Nix/volně k užití (ilustrační foto)

 

To, že dílčí pozitiva lze u energy drinků najít, nezpochybňuje ani odbornice Barbora Bürgerová z Výživového institutu, jak ale jedním dechem upozorňuje, možná rizika u energy drinků pořád převažují nad pozitivy. „V některých energy drincích lze najít i aminokyseliny, vitamíny a minerální látky. Všechny tyto látky lze doplnit z přírodních zdrojů, proto se domnívám se, že negativa spojená s pitím energetických nápojů převyšují přidanou hodnotu v podobě vitamínů či minerálů,“ říká.

 

Miloslav Šindelář z Institutu Moderní Výživy možné přínosy energy drinků vidí v oblasti podpory fyzického a psychického výkonu, to právě díky vysokému obsahu stimulačních látek (zejména kofeinu) v nápojích. K tomu se ale zároveň pojí opět varování, které by si měli vzít k srdci především sportovci. „I zde platí, že energetické nápoje mohou býti dobrým sluhou, ale zlým pánem. Osobně bych doporučil pro podporu výkonu u sportovců spíše suplementaci jednotlivých látek (např. kofeinu) bez zbytečně vysokého množství jednoduchých sacharidů,“ vysvětluje Šindelář.

 

Před užíváním energetických nápojů při sportu varovala i odbornice Barbora Bürgerová z Výživového institutu. Podle jejích slov by konzumace energy drinků mohla být pro mladé sportovce dokonce život ohrožující.

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 111452 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč podle odbornice mohou energy drinky být pro sportovce život ohrožující
  • Proč může být u dětí riziková i jediná plechovka
  • Kolik cukrů a kofeinu se v nejznámějších energy drincích nachází
  • Zda se podle odborníků dá určit, který energy drink je nejrizikovější
  • Na co by sis ve složení měl dávat pozor
  • Zda jsou rizikové i energy drinky bez cukru
  • Zda se dá na energy drincích vypěstovat závislost
  • Co radí odborníci těm, kteří hledají přísun energie

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: nih.gov, nih.gov, nih.gov, ahajournals.orgNáhledový obrázek: REFRESHER/Ondřej Jarůšek
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zdraví
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít