„V neposlední řadě i ketogenní dieta může mít svá rizika. Při nevhodném složení přijatých tuků může např. vést ke zhoršení lipidového spektra (např. LDL ,zlého' cholesterolu) a tím i k vyššímu riziku srdečních onemocnění. Někteří lidé také mohou mít problém s dlouhodobou udržitelností této diety a může dojít k jojo efektu po tom, co ketogenní dietu přestanou dodržovat. Ketogenní dieta také nemusí být vhodná pro určité typy sportů, kdy vám potom může chybět energie na tuto fyzickou aktivitu,“ dodává s tím, že keto dieta se některým lidem vyloženě nedoporučuje.
Fitnesska Lucie Cahová ti doporučí spalovač THERMX 2.0
Lucie jako by tušila, že se dostane do našeho výběru a fotku se spalovačem THERMX 2.0 z Instagramu smazala. Na Facebooku ji však stále má a my jsme se odborníka zeptali, zda spalovače fungují, případně na jaké bázi a jestli opravdu udělají práci za nás?
„Ani ten nejdražší spalovač tuku vám nebude fungovat na hubnutí, pokud nebudete v kalorickém deficitu, nebo jinak řečeno, pokud váš výdej energie nebude vyšší než její příjem. Nejdůležitější pro redukci hmotnosti je tedy strava, nicméně vhodné spalovače v podobě doplňků stravy nás mohou na trénink např. povzbudit či o pár procent opravdu zvýšit spalování tuku. Určitě od nich ale zázraky nečekejte,“ uvedl Miloslav Šindelář.
„Různé spalovače tuku ale nemusí být vhodné úplně pro každého. Díky vysokým dávkám stimulačních látek si musí dát pozor hlavně lidé se srdečními problémy. Dejte si také pozor na doporučení od influencerů, kteří se často snaží prodat jejich produkty za každou cenu. To je třeba příklad i zmíněné fitness influencerky Lucie Cahové, která propagovala v minulosti tzv. ,kávu na hubnutí' s obsahem zdraví nebezpečných a dopingových látek. O této kauze jsme již v minulosti informovali spotřebitele prostřednictvím našich článků,“ varoval i před zázračnou kávou na hubnutí.
Blanka Pilátová propaguje probiotika od Activie
Blanka se na svém Instagramu zaměřuje na udržitelnost a ekologii, čemuž samozřejmě fandíme, ale mezi jejími příspěvky se sem tam ukáže i nějaká placená spolupráce a nás zaujala především ta se společností Activia. Mladá studentka svým followerům předkládala fakta o probiotikách a my jsme si je ověřili. Co probiotika zajišťují? A opravdu je našemu tělu musíme dodávat?
„Probiotika patří mezi živé mikroorganismy, které mohou poskytovat některé benefity při jejich konzumaci a můžeme je přijímat ve formě potravin nebo doplňků stravy. Ve vědecké literatuře existují některé studie, které prokázaly jejich benefity – např. v oblasti zdraví našeho trávicího systému, podpory imunity, redukci cholesterolu, prevence respiračních infekcí nebo dokonce ve zlepšení nálady a příznaků deprese. Nicméně k definitivnímu potvrzení jejich účinků je potřeba stále více studií,“ řekl nutriční terapeut.
„Na druhou stranu fermentované potraviny včetně mléčných produktů prokazatelně patří mezi zdravé složky našeho jídelníčku. Není tedy obecně důvod se jim vyhýbat – obsah probiotik s potenciálně pozitivními účinky na náš organismus jsou už potom jen třešničkou na dortu,“ doplnil.
Nela Slováková slibuje omlazení a silnější imunitu pomocí anti-aging kolagenu No.1 od BodyBe
Nela Slováková na svém Instagramu hojně propaguje anti-aging kolagen No.1 od BodyBe, který prý blahodárně působí na nehty, vlasy a pleť. Výrobek by měl mimo jiné podporovat imunitní systém, na což jsme se zeptali nutričního terapeuta Miloslava Šindeláře. Jsou kolageny účinné? Jak podporují imunitní systém?
„Najít elixír mládí je snem téměř každé ženy a výrobci doplňků stravy toho samozřejmě často zneužívají. I zřejmě proto se v dnešní době na Instagramu a jiných sociálních sítích roztrhl pytel s různými kolagenovými suplementy,“ řekl v úvodu.
„Pokud se podíváme do odborné literatury, zjistíme, že v oblasti vědeckých studií kolagenu je to v podstatě divoký západ. I když některé studie přišly s pozitivními účinky hydrolyzovaného kolagenu např. ve smyslu lepší hydratace a elasticity pleti, je těžké z těchto studií vyvozovat nějaké definitivní závěry. Je to z toho důvodu, že naprostá většina těchto studií byla sponzorována výrobci těchto suplementů a také zde často bývá problém s méně kvalitním designem těchto studií. Další věc je ta, že kolagen přijímáme i v běžné stravě (vývar z kostí, kuřecí maso, ryby atd). a dokážeme si ho navíc v našem organismu syntetizovat. V neposlední řadě je zde také háček v tom, že kolagen v našem trávicím traktu rozštěpíme pomocí enzymů na jednotlivé aminokyseliny a krátké peptidy – není tedy zaručeno, že se dostatek stavebních látek dostane do cílových tkání (např. do kůže) a nebude využito jiným způsobem,“ pokračoval v hodnocení kolagenových doplňků stravy.
„Je však pravdou, že kolagen patří mezi velmi bezpečné suplementy. Můžete jeho účinky tedy vyzkoušet, ale nikdy nezapomínejte na to, že pevná a pestrá strava je základ a správný jídelníček, dostatek spánku, sportovní aktivita nebo redukce stresu může prospět vaší pleti i bez kolagenových suplementů. Od kolagenu tedy nečekejte žádné zázraky a např. zmiňovaný pozitivní vliv na imunitní systém není nijak prokázaný,“ doplnil Šindelář, podle kterého kolagen patří mezi bezpečné suplementy.
Nikola Říhová také sází na kolagen. Ten její navíc podporuje hojení ran a opalování
Také influencerka Nikola Říhová propaguje kolagen. Ten její je však od značky Inca Collagen a kromě blahodárných účinků na klouby a imunitu by ti měl zajistit i rychlejší hojení ran a výraznější opálení. Je vůbec možné, aby se kolagen postaral o rychlejší hojení ran?
„Možné to je, protože kolagen je základní stavební jednotkou pojivové tkáně a účastní se i procesu hojení ran. Některé menší studie opravdu poukázaly na jeho benefity v oblasti hojení ran (např. u popálenin), nicméně zase zde narážíme na kvalitu těchto studií, kdy závěry jsou pouze předběžné a je třeba více kvalitních studií na toto téma,“ potvrdil její tvrzení Miloslav Šindelář.
„Dle mého názoru bude kolagen pravděpodobně více fungovat u lidí, kteří nepřijímají dostatek bílkovin ve stravě či u pacientů s významným porušením kožního krytu (typicky popáleniny), kde budou nároky na příjem kolagenu vysoce zvýšené. Naopak u lidí s dostatečným příjmem bílkovin a vyváženým jídelníčkem zřejmě kolagen bude v těchto oblastech fungovat méně či vůbec,“ dodal.
Eliška Bučková si vyváženou stravu zajišťuje pomocí MANA drinků
Česká Miss 2008 Eliška Bučková v minulosti přiznala, že bojovala s anorexií. Dnes už je však prý v pořádku a hubenou figuru si udržuje nejen díky cvičení, ale také pomocí MANA drinků, které ji zajišťují vyváženou stravu. Jsou MANA drinky dobrou volbou, když chceme zhubnout? Co vlastně obsahují? Jsou zdravé?
„Neexistuje jediný ideální postup, jak zhubnout, který by byl vhodný úplně pro každého. Obecně ale platí, že tekuté náhražky stravy nás toho moc nenaučí o výživě. MANA konkrétně obsahuje zdroje bílkovin, sacharidů i tuků v určitém poměru a dalších látek jako jsou esenciální mastné kyseliny, vitaminy i minerální látky. Problémem je, že stále jde o vysoce zpracovaný produkt, jejichž příjem bychom měli omezit, pokud je naším cílem hubnutí. Dalším problémem s těmito tekutými náhražkami stravy je fakt, že každý z nás jsme jiný a každý máme individuální nutriční požadavky, což tyto produkty s unifikovaným složením bohužel nerespektují,“ nedoporučuje MANA drinky nutriční terapeut.
„Co mi osobně na těchto tekutých náhražkách stravy nejvíce vadí, je jejich agresivní marketing, který tyto produkty propaguje jako nutričně dokonalé produkty, které nám dodají vše, co naše tělo potřebuje, což může být vzdáleně pravda pouze tabulkově, ale reálně žádný takový produkt pevnou, pestrou a vyváženou stravu nahradit nemůže. Rozumné použití těchto produktů (např. ke svačině) nebo jako občasná náhrada nějakého jídla, pokud nestíháme, je jistě v pořádku, nicméně kompletní přechod na tekutou stravu na úkor pevné stravy bych určitě nikomu nedoporučil,“ řekl.
Beauty by Katty propaguje DLAB ploché břicho
Beauty by Katty sice začalo jako beauty influencerka, ale v posledních letech se nebrání ani jiným spolupracím. Na Instagramu propaguje produkt DLAB ploché břicho, pomocí kterého bys měl bez práce dosáhnout břicha bez tuku. Opravdu existuje něco, co nám bez cvičení a úpravy jídelníčku zaručí ploché břicho?
„Pokud by něco takového existovalo, neměli bychom v dnešním světě problém s epidemií obezity a dalších metabolických onemocnění s tím spojených. Bohužel (nebo naštěstí?) žádný takový zázračný produkt neexistuje. Co nám ploché břicho opravdu zaručí, je právě cvičení a především úprava jídelníčku (kalorický deficit). Musíme si ale uvědomit, že hubnutí je běh na dlouhou trať a je nutné vytrvat – nadbytečné kilogramy také obvykle nabíráme několik měsíců nebo let. Je také dobré si uvědomit a smířit se s faktem, že naše břicho se naprosto fyziologicky v průběhu dne lehce zvětšuje tím, jak přijímáme potravu,“ pobavil produkt Miloslava Šindeláře.