Profil americké političky a diplomatky českého původu.
23. března 2022 obletěla svět zpráva o úmrtí Madeleine Albright. Historicky první žena v úřadu ministryně zahraničí Spojených států amerických a velvyslankyně USA při Organizaci spojených národů se výrazně zasadila vstup Česka do Severoatlantické aliance. Přečti si o životě jedné z nejvýznamnějších politických postav s českými kořeny.
O židovském původu roky nevěděla
Madeleine Albright se narodila 15. května 1937 na pražském Smíchově jako Marie Jana Körbelová. Její otec Josef Korbel byl československým diplomatem. Když jí byly dva roky, musela spolu s rodinou kvůli Hitlerově okupaci uprchnout do Londýna. Myslela si, že tak učinili z politických důvodů. Později se ukázalo, že za to mohl rasový původ. Že je Židovkou, se ale Madeleine Albright dozvěděla až o mnoho let později. Proč jí rodiče původ zatajili a vychovávali ji jako katoličku, nevěděla. Tuto skutečnost zjistila až po jejich smrti.
Po válce se rodina do Československa vrátila, ne však na dlouho. Kvůli komunistickému převratu v roce 1948 musela emigrovat znovu, tentokrát do Spojených států, konkrétně do Colorada. Tehdy se z Marie stala Madeleine. V roce 1957 se stala americkou občankou.
V roce 1959 absolvovala Wellesley College, kde také získala stipendium pro studium politologie. Ještě toho roku se provdala za Josepha Medilla Pattersona Albrighta, novináře z Chicaga. Měli spolu tři dcery, dvojčata Anne Korbel Albright a Alice Patterson Albright a Katherine Medill Albright. Manželství skončilo v roce 1982.
Začátky politické kariéry
Důležitou postavou byl pro Albright v začátcích její politické kariéry Zbigniew Brzezinski. Nejprve byl jejím konzultantem, když se připravovala na doktorát. Získala ho v roce 1976 na Kolumbijské univerzitě. V té době také pracovala jako asistentka pro Edmunda Muskieho, demokratického senátora za stát Maine. Když v roce 1978 zvítězil v prezidentské volbě Jimmy Carter, členem jeho administrativy v Bílém domě se stal právě Brzezinski. Ten se rozhodl Albright vzít s sebou. Působila mimo jiné v Národní bezpečnostní radě.