Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
4. dubna 2022 v 11:30
Čas čtení 7:06
Radim Šlechta

Foo Fighters: Bojovníci se ztrátou, kteří vystoupili ze stínu své minulosti

Foo Fighters: Bojovníci se ztrátou, kteří vystoupili ze stínu své minulosti
Zdroj: TASR/AP/Leo Correa, File
HUDBA FOO FIGHTERS
Uložit Uložené

Foo Fighters jako by na sobě měli nějakou kletbu. Pokaždé, když fungují dlouho stabilně, vstoupí jim do cesty ztráta, hádky nebo vyčerpání. Přesto ale nadále bojují, a proto je svět miluje.

„Jsem to my – já, Taylor, Pat, Chris a Nate,“ uzavírá mírně pateticky Dave Grohl dokument Back and Forth o kapele Foo Fighters. Snímek pochází už z roku 2011 a ve světle několika posledních let – včetně toho letošního – už Grohlův citát tak úplně neplatí. Foo Fighters se před pár lety rozšířili o plnohodnotného člena Remiho Jaffeeho a v březnu roku 2022 přišli o ikonického bubeníka Taylora Hawkinse. Jeho smrt jako by členům připomněla, jak dlouho už kapela dokázala fungovat stabilně, beze změn a v klidu. A zpěváku Daveovi rozpálila staré jizvy ztráty, kterou mu do kůže vkreslila kariéra v Niravaně.

Foo Fighters patří k opravdu výrazným rockovým kapelám současnosti. Existuje jen málo lidí, kteří by od nich aspoň jednu písničku neznali, byť jako soundtrack ze svatby Moniky a Chandlera, seriálu Californication, Flashe nebo reality show Love Island. Skupinu okolo Grohla jde těžko nemít rád. Kdo by taky měl potřebu nesnášet umělce, kteří dávají svým fanouškům pivo, když jim dojde, a koncert odehrají i se zlomenou nohou (kterou si zlomili na tom stejném koncertu). Existuje navíc jen málo interpretů, co by dokázali překročit stín legendy, která stála na jejich počátku.

Smells Like Teen Drummer

„Pamatuju si, když mě Kurt zavolal, že mají v Nirvaně nového bubeníka, ať se na něj jdu podívat,“ popisoval ve výše zmíněném dokumentu producent Butch Vig, který se stojí za nejslavnější deskou Nirvany Nevermind a několika deskami Foo Fighters. „Přišel jsem za nimi do zkušebny a za bicími seděl zvláštní vyhublý týpek. ,Čau kámo, jsem Dave, jak se vede, je hustý, že jsi tady,' řekl mi tehdy,“ popisoval své první setkání s Davem Grohlem. „Pak začali hrát Smells Like Teen Spirit a Dave na začátku zahrál ohromující přechod na bicí. Věděl jsem, že se jedná o někoho výjimečného,“ vzpomíná. 

Blíže pravdě nemohl být. Dave se jako bubeník svými ikonickými groovy podílel na zvuku kapely zásadním způsobem a lze si jen těžko představit, jak by oblíbené písničky grungeové legendy zněly, kdyby tehdy za bicími onen „zvláštní vyhublý týpek“ neseděl. Seattleské trio s Davem za bicími bylo stále úspěšnější a brzy nastal čas rozšířit se o dalšího člena. A tak se k vteřiny před smrtí k Nirvaně přidal kytarista Pat Smear, který tehdy fungoval jako člen punkových The Germs. S Davem, Kurtem a Kristem odehrál akustický koncert MTV Unplugged, objevil se na stejnojmenném albu a později i na několika dalších koncertech.

Jeho kariéra v kapele začala v roce 1993, tedy jen pár měsíců předtím, co si Kurt vzal život. Když se o jeho smrti v pouhých 27 letech kapela dozvěděla, znamenalo to zásadní zlom v jejich kariéře. Bylo jasné, že bez Kurta Nirvana fungovat nemůže. Ostatní muzikanti zmizeli z povědomí. Až do chvíle, kdy se na scéně objevila záhadná nová kapela s názvem, který vycházel z označení UFO z období druhé světové války. Foo Fighters.

Garáž a magnetofonové pásky

První deska Foo Fighters vznikla ještě předtím, než se kapela vůbec poprvé sešla. Dave Grohl ji nahrál sám na všechny nástroje. Své vlastní tracky psal již jako bubeník v Nirvaně, zpětně se ale v rozhovoru pro NME přiznal, že se styděl je ostatním členům představit. Od skládání tam byl přeci Kurt a Dave mu nechtěl fušovat do řemesla.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak si kapela vydobyla úspěch
  • Jak se do kapely dostal Taylor Hawkins
  • Co vedlo k jejich problémům a neshodám
  • Jak Hawkins v roce 2001 upadl do kómatu
  • Jaké změny a ztráty kapelu poznamenaly
  • Jak a kde vzniklo album Wasting Lights
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 112641 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse