Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. dubna 2022 11:30
Čas čtení 7:06
Radim Šlechta

Foo Fighters: Bojovníci se ztrátou, kteří vystoupili ze stínu své minulosti

Foo Fighters: Bojovníci se ztrátou, kteří vystoupili ze stínu své minulosti
Zdroj: TASR/AP/Leo Correa, File
HUDBA FOO FIGHTERS
Uložit Uložené

Foo Fighters jako by na sobě měli nějakou kletbu. Pokaždé, když fungují dlouho stabilně, vstoupí jim do cesty ztráta, hádky nebo vyčerpání. Přesto ale nadále bojují, a proto je svět miluje.

„Jsem to my – já, Taylor, Pat, Chris a Nate,“ uzavírá mírně pateticky Dave Grohl dokument Back and Forth o kapele Foo Fighters. Snímek pochází už z roku 2011 a ve světle několika posledních let – včetně toho letošního – už Grohlův citát tak úplně neplatí. Foo Fighters se před pár lety rozšířili o plnohodnotného člena Remiho Jaffeeho a v březnu roku 2022 přišli o ikonického bubeníka Taylora Hawkinse. Jeho smrt jako by členům připomněla, jak dlouho už kapela dokázala fungovat stabilně, beze změn a v klidu. A zpěváku Daveovi rozpálila staré jizvy ztráty, kterou mu do kůže vkreslila kariéra v Niravaně.

Foo Fighters patří k opravdu výrazným rockovým kapelám současnosti. Existuje jen málo lidí, kteří by od nich aspoň jednu písničku neznali, byť jako soundtrack ze svatby Moniky a Chandlera, seriálu Californication, Flashe nebo reality show Love Island. Skupinu okolo Grohla jde těžko nemít rád. Kdo by taky měl potřebu nesnášet umělce, kteří dávají svým fanouškům pivo, když jim dojde, a koncert odehrají i se zlomenou nohou (kterou si zlomili na tom stejném koncertu). Existuje navíc jen málo interpretů, co by dokázali překročit stín legendy, která stála na jejich počátku.

Smells Like Teen Drummer

„Pamatuju si, když mě Kurt zavolal, že mají v Nirvaně nového bubeníka, ať se na něj jdu podívat,“ popisoval ve výše zmíněném dokumentu producent Butch Vig, který se stojí za nejslavnější deskou Nirvany Nevermind a několika deskami Foo Fighters. „Přišel jsem za nimi do zkušebny a za bicími seděl zvláštní vyhublý týpek. ,Čau kámo, jsem Dave, jak se vede, je hustý, že jsi tady,' řekl mi tehdy,“ popisoval své první setkání s Davem Grohlem. „Pak začali hrát Smells Like Teen Spirit a Dave na začátku zahrál ohromující přechod na bicí. Věděl jsem, že se jedná o někoho výjimečného,“ vzpomíná. 

Blíže pravdě nemohl být. Dave se jako bubeník svými ikonickými groovy podílel na zvuku kapely zásadním způsobem a lze si jen těžko představit, jak by oblíbené písničky grungeové legendy zněly, kdyby tehdy za bicími onen „zvláštní vyhublý týpek“ neseděl. Seattleské trio s Davem za bicími bylo stále úspěšnější a brzy nastal čas rozšířit se o dalšího člena. A tak se k vteřiny před smrtí k Nirvaně přidal kytarista Pat Smear, který tehdy fungoval jako člen punkových The Germs. S Davem, Kurtem a Kristem odehrál akustický koncert MTV Unplugged, objevil se na stejnojmenném albu a později i na několika dalších koncertech.

Jeho kariéra v kapele začala v roce 1993, tedy jen pár měsíců předtím, co si Kurt vzal život. Když se o jeho smrti v pouhých 27 letech kapela dozvěděla, znamenalo to zásadní zlom v jejich kariéře. Bylo jasné, že bez Kurta Nirvana fungovat nemůže. Ostatní muzikanti zmizeli z povědomí. Až do chvíle, kdy se na scéně objevila záhadná nová kapela s názvem, který vycházel z označení UFO z období druhé světové války. Foo Fighters.

Garáž a magnetofonové pásky

První deska Foo Fighters vznikla ještě předtím, než se kapela vůbec poprvé sešla. Dave Grohl ji nahrál sám na všechny nástroje. Své vlastní tracky psal již jako bubeník v Nirvaně, zpětně se ale v rozhovoru pro NME přiznal, že se styděl je ostatním členům představit. Od skládání tam byl přeci Kurt a Dave mu nechtěl fušovat do řemesla.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 112641 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak si kapela vydobyla úspěch
  • Jak se do kapely dostal Taylor Hawkins
  • Co vedlo k jejich problémům a neshodám
  • Jak Hawkins v roce 2001 upadl do kómatu
  • Jaké změny a ztráty kapelu poznamenaly
  • Jak a kde vzniklo album Wasting Lights
Domů
Sdílet
Diskuse