V pořadu Old Enough na Netflixu vystupují děti ve věku od dvou let, které samy cestují MHD, obíhají úřady či nakupují potraviny. Názory odborníků na pořad se různí.
V novém seriálu Netflixu s názvem Old Enough (v české verzi Už jsme velký!) se děti od dvou let věnují „dospěláckým“ úkolům – například nakupování potravin, cestování veřejnou dopravou nebo chůzi na vzdálenost až jedné míle z domu a zpět. Kamery sledují dítě zpovzdálí, zatímco plní pochůzky a úkoly zadané rodiči a tvůrci pořadu, píše server Insider.
Old Enough je založen na velmi populárním japonském pořadu Hajimete no Otsukai (Moje první pochůzka). Jedná se o zábavný dokumentární pořad, v němž jsou batolata posílána do světa zcela sama, aby šla nakupovat nebo se pohybovala v městské hromadné dopravě. V Japonsku pořad znají již 30 let, přičemž každý rok se vysílají dvě tříhodinové epizody. Jedná se o skutečný fenomén, když se vysílá, naladí si jej podle The Guardian až pětina všech japonských diváků.
Délka jednotlivých epizod se odvíjí od náročnosti úkolů, například první epizoda, kde dvouleté dítě samo nakupuje potraviny, trvá sedm minut. Desátá epizoda, kdy tříletá holčička nese oběd do práce svému otci, trvá šestnáct minut.
Všechny trasy pochůzek, na kterých se děti pohybují, kontrolují rodiče a produkční, aby zjistili, zda se na nich nenachází nebezpečné cesty nebo podezřelé osoby. Kameramanům a bezpečnostnímu týmu jsou přiděleny úkryty, aby je děti nepoznaly, a všichni sousedé jsou o úkolu informováni, aby se nelekli a nezavolali policii, až uvidí čtyřleté dítě bezcílně bloudit ulicemi.
Děti byly pro natáčení vybrány po náročném výběrovém řízení. Netflix streamuje seriál letos poprvé, ale obsah byl natočen již v roce 2013.
Odborníci na rodičovství mají na pořad odlišné názory. „Je příjemné zapnout televizi a vidět pořad, kde děti běhají po úřadech a jsou šťastné a úspěšné. Není to jen další sezóna seriálu ,Zákon a pořádek', kde je unesou, když jsou venku,“ řekla pro Insider Lenore Skenazy, prezidentka neziskové organizace Let Grow, která prosazuje nezávislost dětí. Rodiče v Japonsku jsou podle ní uvolněnější než rodiče v USA.
Naopak autorka knih o výchově dětí Tanith Carey, uvedla že má k pořadu výhrady: „Obecně podporuji myšlenku, aby se děti učily, že se o sebe mají postarat samy. Když se děti cítí sebejistě, buduje to jejich sebevědomí. Ale – a to je velmi velké ,ale' – úkoly, které po nich dospělí chtějí, musí být přiměřené jejich vývoji.“
– Jak se vyvíjely hranice Ruska? Video ukazuje, jak se země v průběhu času změnila, a kdo se vystřídal u moci
– Česká firma prodává erotické pomůcky ze skla a kamene do celého světa. Yoni vajíčka dělat nechceme, věříme vědě, říká majitelka
– 10 nejlepších filmů podle knižní předlohy