Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. dubna 2022 19:00
Čas čtení 1:10
Vojtěch Vanda

Kyjiv vyšetřuje 7600 válečných zločinů

Kyjiv vyšetřuje 7600 válečných zločinů
Zdroj: TASR/AP
NEWS INVAZE NA UKRAJINĚ RUSKO UKRAJINA VÁLKA NA UKRAJINĚ VELKÁ BRITÁNIE
Uložit Uložené

Ukrajina vyšetřuje 7600 válečných zločinů, z nichž podezřívá na 500 osob. S vyšetřováním jí pomůže Velká Británie.

Ukrajinská strana registruje na 7600 válečných zločinů, z nichž podezřívá minimálně 500 osob, informuje BBC. S jejich vyšetřováním by proto měla pomoc Velká Británie, která Kyjivu nabídla pomoc. Do země pošle své experty, kteří pomohou sbírat potřebné důkazy k potrestání prokázaných zločinů.

Doporučeno
Ruský propagandista Solovjov: Česko dodávalo zbraně nacistům, ve stejném duchu pokračuje na Ukrajině Ruský propagandista Solovjov: Česko dodávalo zbraně nacistům, ve stejném duchu pokračuje na Ukrajině 29. dubna 2022 15:08

Na Ukrajině již zuří válka 65 dní. Během nich se obráncům povedlo zarazit útok ze severu vedený z Běloruska, který byl mířen na Kyjiv a jeho obsazené. Ruští vojáci se posléze přeskupili na východě Ukrajiny jak v separatistických republikách, tak na získaném území během počátečního útoku a odtud započali druhou, jednotnější ofenzivu, kterou podporovala ofenziva z jihu. To se stalo před 11 dny.

Mezitím se Ukrajinci snaží jak na bývalých i současných frontách, tak na osvobozených území zjistit, co všechno dokázala za necelý měsíc napáchat ruská agrese. Dle posledních zpráv BBC Kyjev vyšetřuje 7600 válečných zločinů, z nichž podezřívá 500 osob. Ministryně zahraničí Velké Británie Liz Truss uvedla, že Spojené království poskytne svůj tým expertů k vyšetřování.

„Vysíláme na Ukrajinu tým odborníků na válečné zločiny, aby s nimi spolupracovali a shromáždili důkazy o ruských zvěrstvech včetně znásilnění a sexuálního násilí. Odhalíme pravdu a poženeme Putina k odpovědnosti,“ uvedla Truss z jednání v mezinárodním trestním tribunálu v Haagu, kde se setkala s místopředsedou nizozemské vlády Wopkem Hoekstrou a šéfem soudu Piotrem Hofmanskim.

Británie předpokládá, že jí vyslaný tým dorazí na začátku května do Polska. Zde se setkají s dalšími mezinárodními partnery, neziskovými organizacemi, uprchlíky a zástupci ukrajinské vlády, kde budou diskutovat o tom, jak nejefektivněji pomoci.

Domů
Sdílet
Diskuse