Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
5. května 2022 9:48
Čas čtení 1:56
Ilona Hobzová

Podíl osob užívajících drogy v Česku není vysoký, ale pomalu narůstá. Výjimkou nejsou ani nezletilí

Podíl osob užívajících drogy v Česku není vysoký, ale pomalu narůstá. Výjimkou nejsou ani nezletilí
Zdroj: Unsplash / @kiffen
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V Česku mezi lety 2016 až 2020 mírně vzrostl počet lidí, kteří užívali nelegální drogy. Po konopných látkách byla druhou nejčastěji užitou nelegální drogou extáze, třetí skončily halucinogenní houby. Zkušenost s drogami přiznávají v Česku i mladiství. Alespoň jednu zkušenost s užitím nelegálních drog v životě uvedlo 29,3 % dotázaných šestnáctiletých. Vyplývá to z magazínu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zkušenosti s konopím má pětina dospělé populace

V rámci výzkumu byla sledována zkušenost s hlavními typy drog ve třech časových horizontech: jako zkušenost celoživotní, zkušenost v posledním roce a v posledním měsíci.

Co se týče celoživotních zkušeností, tak konopné látky v životě vyzkoušelo celkem 23,8 % dotázaných– 31,8 % mužů a 16,2 % žen starších patnácti let. Druhou nejčastěji užitou látkou byla extáze (7,0 % respondentů), halucinogenní houby vyzkoušelo 5,9 % dotázaných, pervitin 2,7 %, LSD a kokain  2,1 %. Kromě toho mají lidé zkušenosti s užitím poppers (1,8 %), s novými syntetickými drogami (1,2 %) a s rostlinnými drogami (2,9 %). Injekčně užilo drogy někdy v životě 1,0 % respondentů.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

V horizontu posledních dvanácti měsíců byl výskyt užívání nelegálních drog v obecné populaci relativně nízký, pokud nepočítáme konopné látky. Ty za poslední rok užilo 8,6 % dotázaných. Častěji to byli muži a respondenti ve věkových skupinách 15–24 a 25–34 let. 

Jak jsou na tom nezletilí?

29,3 % šestnáctiletých respondentů uvedlo alespoň jednu zkušenost s užitím nelegálních drog. Nejčastěji se opět jednalo o konopné látky (marihuana nebo hašiš), ty okusilo 28,4 % z nich. „Jako jednorázový experiment svou zkušenost s konopnými látkami označilo 10,6 % studentů, třikrát nebo častěji už tyto látky užilo 17,8 %. Od roku 2007 dochází v populaci šestnáctiletých k postupnému poklesu užívání konopných látek,“ tvrdí výzkum. 

Nejméně zkušeností s konopím v této věkové kategorii uvedli žáci 9. ročníků základních škol, naopak nejvíce studenti 1. ročníků odborných učilišť (42,3 %). Co se týče jiných nelegálních drog u šestnáctiletých, druhou nejčastější byla extáze (3,6 %), následovalo LSD spolu s jinými halucinogeny (3,5 %) a halucinogenní houby (2,5 %). 

Z kategorie tvrdých drog se výzkum zaměřil na pervitin, který někdy v životě vyzkoušelo  1,5 % šestnáctiletých, u kokainu to bylo 1,6 %. Heroin pak nevyzkoušelo ani procento dotázaných. 

V roce 2019 bylo podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky zjištěno 84 přímých drogových úmrtí (89 v roce 2018), tj. smrtelných předávkování nelegálními drogami, těkavými látkami a psychoaktivními léky, a to jak předávkování sebevražedná, tak náhodná či bez zjištěného úmyslu. 133 úmrtí bylo zjištěno pod vlivem drog. g z jiných příčin než předávkování, z toho nejvíce v důsledku nemoci, nehod a sebevražd. Z nelegálních drog byl nejvyšší počet případů pod vlivem jiných psychoaktivních látek (27), opiátů (24) a benzodiazepinů (23).
Na problematiku drogové závislosti se v Česku specializuje od roku 1990 nezisková organizace Sananim. Lidem ohroženým drogami a jejich blízkým poskytuje pomoc v síti programů a služeb, které tvoří komplexní systém prevence, péče, léčby a resocializace. V případě problémů je nejjednodušší kontaktovat poradenskou linku Sananimu, která funguje od pondělí do pátku. Dá se také přijít osobně do Kontaktního centra. Sananim provozuje i online drogovou poradnu a spoustu dalších forem pomoci.
Domů
Sdílet
Diskuse