Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
8. května 2022 12:03
Čas čtení 2:48
Vojtěch Vanda

Den vítězství: Česko si připomíná 77. výročí konce druhé světové války, politici zmiňují Ukrajinu

Den vítězství: Česko si připomíná 77. výročí konce druhé světové války, politici zmiňují Ukrajinu
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
NEWS MARKÉTA PEKAROVÁ ADAMOVÁ MILOŠ ZEMAN PETR FIALA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Pietní akce, které se momentálně odehrávají po celé České republice, připomínají 77. výročí ukončení dosud nejkrvavějšího konfliktu v historii.

Česká republika si připomíná 77. výročí ukončení druhé světové války, které se pojí s pietními akcemi na celém jejím území. Dopoledne proběhl tradiční pietní akt na Vítkově, kterého se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Co se pražských akcí týče, premiér Petr Fiala (ODS), zástupci parlamentu a další uctí ve 14:00 památku obětí na Olšanských hřbitovech.

Doporučeno
FOTO: Nácvik přehlídky ruské armády v Moskvě FOTO: Nácvik přehlídky ruské armády v Moskvě 7. května 2022 17:09

Pietní akt u Národního památníku na Vítkově začal již v 10:30 a zúčastnil se ho jak prezident, tak i premiér Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Odpoledne, ve 14:00, navštíví zástupci Parlamentu, armády, Prahy a Československé obce legionářské památku padlých ukrajinských vojáků Rudé armády a oběti Pražského povstání na Olšanských hřbitovech. Podle informací ČT24 se aktu zúčastní i Ukrajinky, které opustily Ukrajinu kvůli invazi Ruska a v Praze našly dočasné přístřeší.

Co se předsedkyně sněmovny týče, ta se v pátek zúčastnila dnes končící přehlídky vojenských historických vozidel Slavnosti svobody v Plzni. „Bylo mi ctí dnes osobně mluvit s těmi, díky kterým byla Plzeň a západní Čechy před 77 lety osvobozeny,“ napsala na Twitter. 

„Například s americkým veteránem, kterému v roce 1945 bylo pouhých 20 let. Dnes je mu 97 a přesto neváhá přiletět a připomenout si konec druhé světové války,“ dodala v příspěvku s fotkou.

Pieta ve stínu konfliktu na Ukrajině

Během neděle se začaly objevovat vyjádření českých politiků, kteří si připomněli slavné výročí. „Bohužel si toto výročí připomínáme v době, kdy Evropa po dlouhé době zase zažívá válku a velký konflikt. Měli bychom si zároveň uvědomit, že až zítra budou po Rudém náměstí pochodovat ti tehdejší osvoboditelé, tak teď se z nich stali agresoři,“ uvedl například ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Vím, že je to těžké pro nás všechny,“ obrátil se na občany Rakušan. „Pomáháme dlouho a pomáháme velmi a za to všem děkuju. Vím, že se to prvotní nadšení trochu vytrácí. Ale prosím, mysleme na to, že je to stále válka,“ uvedl ke konfliktu rozpoutaným Ruskou federací na Ukrajině s tím, že doufá, že Ukrajina zvítězí a že se válka do Evropy už nevrátí.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Ve stejném duchu se nesla i vzpomínka premiéra Petra Fialy (ODS). „Dnes slavíme konec 2. světové války v Evropě. Vážím si všech bojovníků, kteří pomohli náš národ osvobodit od nacistických okupantů. Jejich hrdinství a památku je potřeba si připomínat,“ napsal. 

„Není to ale obyčejná oslava. Probíhající válka na Ukrajině nám připomíná, že svoboda a mír nejsou samozřejmostí. Kromě obětí 2. světové války musíme myslet také na oběti války, která právě probíhá na Ukrajině,“ připomněl.

Stejnou myšlenku držel i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Pád třetí říše stál lidstvo na šedesát milionů zmařených životů, ale někteří se bohužel z tehdejších útrap nepoučili,“ zmínil.

„Sedmdesát sedm let poté zažíváme největší ozbrojený konflikt v Evropě od května 1945. Agresi, která je motivována touhou po nadvládě nad druhými a honbou za domnělou velikostí a nadřazeností. Letošní oslavy jsou tak trpkou připomínkou toho, že každá válka stojí životy obyčejných lidí,“ uvedl.

Domů
Sdílet
Diskuse