Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. května 2022 15:40
Čas čtení 1:03
Ilona Hobzová

Důchody se mimořádně zvednou, kvůli prudkému zdražování už podruhé. Senioři si polepší o sedm set korun

Důchody se mimořádně zvednou, kvůli prudkému zdražování už podruhé. Senioři si polepší o sedm set korun
Zdroj: Stockvault/volně k užití
NEWS MARIAN JUREČKA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Ministr práce a sociálních věcí to oznámil na Twitteru.

Kvůli vysoké inflaci se od září letošního roku opět mimořádně zvednou důchody. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se tak mělo stát v září. Důchodci si průměrně polepší o zhruba 700 korun. Jurečka to uvedl na Twitteru. 

Doporučeno
Inflace v Česku je nejvyšší za téměř 30 let. Zdražily potraviny, náklady na bydlení i dopravu Inflace v Česku je nejvyšší za téměř 30 let. Zdražily potraviny, náklady na bydlení i dopravu 10. května 2022 10:46

Prudké zdražování

Na vině je podle Mariana Jurečky vysoká inflace a s ní spojené prudké zdražování cen. „Růst cen za období únor až duben dosáhl 5,2 % a o toto procento budou zvýšeny procentní výměry důchodů,“ uvedl ministr. Starobní důchodci dostanou navíc v průměru sedm set korun, pro státní rozpočet půjde o náklad osmi miliard.

Kvůli zdražování jde letos už o druhou mimořádnou valorizaci důchodů. Díky červnové mimořádné valorizaci, kterou Jurečka oznámil v únoru, si důchodci polepší o tisíc korun. Jedno zvýšení proběhlo už v lednu při běžné valorizaci. Důchody se tak budou zvedat potřetí. „Celkově letos bude zvýšení důchodů v průměru o 2500 Kč,“ doplnil Jurečka. Tři letošní valorizace by tak měly stát 57 miliard korun.

Důchod se ze zákona zvyšuje o inflaci, tedy o procentuální růst spotřebitelských cen (zboží a služeb) v konkrétním období, plus o polovinu růstu reálných mezd. 

Růst spotřebitelských cen se určuje jednak pro domácnosti celkem, jednak pro domácnosti důchodců (předpoklad je, že potřeby mohou být odlišné). Pro zvyšování důchodu je brán ten růst, který je z uvedených typů vyšší.
Domů
Sdílet
Diskuse