Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. května 2022 16:30
Čas čtení 5:21
Tereza Šnajdrová

Nejlepší alba týdne: Generaci Z osloví Alfie Templeman a Ed Sheeran. Díky legendám Def Leppard nezůstanou ochuzeni ani hardrockeři

Nejlepší alba týdne: Generaci Z osloví Alfie Templeman a Ed Sheeran. Díky legendám Def Leppard nezůstanou ochuzeni ani hardrockeři
Zdroj: Getty Images/Jeff Spicer
HUDBA NEJLEPŠÍ ALBA TÝDNE
Uložit Uložené

Přinášíme ti výběr nejlepších desek týdne.

Stejně jako každý týden, i tento pátek ti přinášíme náš tradiční výběr nejlepších desek, které vyšly v uplynulých sedmi dnech. I tentokrát rozhodně bylo z čeho vybírat a potěšeni budou jak fanoušci popu, tak příznivci klasického rocku či britské arogance.

S novými alby se dnes o slovo hlásí mladý talentovaný umělec Alfie Templeman, hardrockové legendy Def Leppard nebo britský muzikant a někdejší frontman kapely Oasis Liam Gallagher. Fanoušky popu a textů o lásce pak zcela jistě potěší i novinky z dílny Eda Sheerana a kanadské písničkářky Tate McRae.

Doporučeno
Hudební festivaly 2022: V létě do Česka přijedou Green Day, Twenty One Pilots nebo Skepta Hudební festivaly 2022: V létě do Česka přijedou Green Day, Twenty One Pilots nebo Skepta 28. dubna 2022 21:32

Alfie Templeman – Mellow Moon

Své první studiové album Mellow Moon tento týden vydává mladý talentovaný umělec Alfie Templeman. Teprve devatenáctiletý Brit se o hudbu začal zajímat už v útlém věku. Vyrůstal v rodině muzikantů a sám říká, že právě otcova sbírka kytar jej „vtáhla do světa hudby“. Poté, co Alfie vydal své první EP Like an Animal, jeho fanouškovská základna začala růst a mladík se v pouhých 16 letech rozhodl opustit střední školu a začal se naplno věnovat hudbě.
 
V roce 2019 však jeho plány zmařily vážné zdravotní komplikace, kvůli kterým musel být Alfie hospitalizován v nemocnici, kde mu lékaři diagnostikovali dětskou intersticiální plicní nemoc. To zpěváka změnilo. Uvědomil si, že život je krátký, a pokud chce něco změnit, musí s tím začít hned. O rok později se proto začal zasazovat o rovná práva pro LGBTQ+ komunitu, zákaz konverzní terapie a veřejně promlouvá i o svých depresích a úzkostech.
 
S jeho hudbou se nyní ztotožňují teenageři z celého světa a song Happines In Liquid Form se dokonce stal virálním na TikToku. Povede se Alfiemu na tento úspěch navázat s novinkou Mellow Moon? Najdeš na ní 14 písní o celkové délce 45 minut a hned na první poslech je zřejmé, že tahle deska bude slavit úspěch. Je hravá, neotřelá, kombinuje pop a indie a najdeš na ní spoustu milostných či roztomilých textů. Pokud bychom měli z novinky vypíchnout jenom tři skladby, určitě by to byly Broken, 3D Feelings nebo Colour Me Blue. S těmi prostě nešlápneš vedle.

Def Leppard – Diamond Star Halos

Na své si tento týden přijdou i fanoušci hardrocku. Britská kapela Def Leppard vydává dvanácté studiové album Diamond Star Halos, pomocí kterého se snaží ukázat, že rozhodně nepatří do starého železa.
 
Def Leppard patří mezi legendy. Na hudební scéně jsou již od roku 1977, avšak během 45 let museli řešit hned několik personálních změn. Jejich původní kytarista Pete Willis musel být nahrazen kvůli problémům s alkoholem, bubeník Rick Allen přišel během autonehody o paži a ani nový kytarista Steve Clark se nevyhnul nepřízni osudu. V roce 1991 zemřel na předávkování, což poznamenalo celou kapelu, která se s jeho ztrátou nedokázala vyrovnat.
 
S novým albem přichází Def Leppard po sedmi letech a jak se zdá, vrací se ke kořenům. Diamond Star Halos obsahuje 15 skladeb, jejichž poslech ti zabere něco málo přes hodinu. Britští hardrockeři již dlouho nezněli tak nabuzeně a čerstvě, jako na této novince, na které se mísí glam rock, monstrózní kytarové riffy a najdeš na ní i špetku country. Take What You Want je úderná, Kick zní jako by kapela posluchače vrátila zpět do 70. let a Gimme A Kiss tě překvapí – v dobrém slova smyslu.
 
„Copak to nevidíš? Tam, kde bývalo moje srdce, je díra. Osvoboď mě, od teď až na věky. Vezme si mě ďábel, ale ty za to nemůžeš,“ zpívá v emotivní písni From Here To Eternity frontman kapely Joe Elliott.

Liam Gallagher – C’MON YOU KNOW

Liam Gallagher se proslavil v 90. letech jako frontman legendární kapely Oasis, ve které působil se svým bratrem Noelem. Bratrské neshody však v roce 2009 vyústily v její rozpad, a ačkoli se Liam v následujících letech pokoušel o úspěch se skupinou Beady Eye, nakonec usoudil, že se raději bude věnovat sólo dráze. V roce 2017 vydal úspěšné album As You Were, na které o dva roky později navázal s deskou Why Me? Why Not. Nyní se po třech letech opět hlásí o slovo a rozhodně má co říct.
 
Na C’MON YOU KNOW najdeš 14 skladeb, jejichž poslech ti zabere 52 minut a už v únoru tohoto roku Liam novinku komentoval slovy: „S albem jsem docela spokojený.“ C’MON YOU KNOW je bezstarostná, lehce arogantní jako zpěvák sám a zároveň velmi zajímavá a experimentální. Ne nadarmo ji světoví hudební kritici označují za Liamovo nejlepší dílo od rozpadu Oasis a my s nimi souhlasíme.
 
Akustické kytary, falzety, ale také tradiční rockové prvky, pulzující bubny a gospelový sbor. Tohle všechno najdeš na uvolněné desce, která tě utvrdí v tom, že i po letech vyprodává Liam Gallagher stadiony po celém světě oprávněně. „Řekni mi, co miluješ? Nechal by ses tím zabít? S hlavou plnou snů, příběhy života napsané smutkem. Čím výš jdeme, tím déle můžeme létat. Nikdy jsem nevěděl, co chceš, tak jsem ti dal všechno,“ zpívá Liam v emotivní písni Everything’s Electric. Ta tě okouzlí, stejně jako třeba skladby Better Days, The Joker nebo C’mon You Know.

Domů
Sdílet
Diskuse