Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. června 2022 13:00
Čas čtení 3:11
Adéla Ježková

Kam na výlet: V Krušných horách se s davy turistů mačkat nebudeš. Vyraz do Mikulášské štoly, která možná ukrývá jantarovou komnatu

Kam na výlet: V Krušných horách se s davy turistů mačkat nebudeš. Vyraz do Mikulášské štoly, která možná ukrývá jantarovou komnatu
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
REFRESHER KAM NA VÝLET KAM NA VÝLET ÚSTECKÝ KRAJ
Uložit Uložené

Vyraz s Refresherem na výlet!

Nevíš, kam vyrazit na výlet? V naší pravidelné sérii přinášíme každou sobotu tipy na skvělé výlety po České republice.

Dnes se vydáme do stále tak trochu opuštěného hornického regionu Erzgebirge neboli Krušnohoří, konkrétně do jeho východní části. Místní pláně tu nejsou plné megalomanských horských hotelů, wellness či restaurací. Nepotkáš tu davy turistů jako v Krkonoších. Pasou se tu ovce, krávy, v dáli jsou vidět srnky. Včely bzučí a sem tam slyšíš šepot patronky místní krajiny Marcebily. Jo, v Krušných není vůbec krušně.

Mikulášská štola.
Mikulášská štola. Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

Nečeká nás výšlap ani rozhledna, ani hrad. Navštívíme podzemí. Proč se totiž s přicházejícími letními teplotami trochu neschladit? Nebude to ale ledajaké podzemí, nýbrž největší a nejznámější štola v Krušných horách – Mikulášská štola. Najdeš ji přímo u hranic s Německem, v horském městě Hora Svaté Kateřiny v okrese Most v Ústeckém kraji. Kvůli umístění štoly se sem nejsnáze dostaneš autem, přičemž parkovat lze na přilehlém parkovišti. Můžeš ale využít i veřejnou dopravu, každé dvě hodiny sem jezdí autobus z Litvínova.

Štola je otevřena vždy v pátek od 11 do 16 hodin, o víkendu pak od 9 do 17 hodin. Prohlídka v jiné dny je možná po telefonické domluvě. Dospělí mají vstupné za 50 Kč, děti do 18 let pak za symbolickou dvacku. Za výklad, kterého se ti dostane od bývalého důlního záchranáře Jaroslava Richtera, jenž štolou nyní provádí, je to opravdu směšný peníz.

Doporučeno
Kam na výlet: Umělecká galerie v zatopených žulových lomech připomíná historii udavačství Kam na výlet: Umělecká galerie v zatopených žulových lomech připomíná historii udavačství 23. dubna 2022 8:30

Na návštěvu zvol spíše pevnou obuv a teplejší oblečení, pod zemí je poměrně chladno – a mokro. Před tím, než vlezeme do štoly, nám pan Richter nasadí bezpečnostní helmu a do ruky dá baterku. Pravděpodobně k tomu připojí vtipnou historku, jak se někdo minulý týden bouchnul o strop štoly do hlavy a sednul si z toho na zadek. Pak už se můžeme vydat prozkoumávat prastaré cesty, kterými prošly tisíce horníků. 

„Největší a nejznámější štola“ bohužel není příliš dobře značena, většina turistů ji tak proto přehlédne, což je obrovská škoda. Návštěvou tak alespoň trochu přispějeme k tomu, aby se tu turismus začal rozvíjet ve vyšší míře. Místo je ale i přesto magické, ukryté uprostřed zelených kopců vypadá tak trochu jako z Hobitína.

Mikulášská štola.
Mikulášská štola. Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

Protiletecký kryt a možná i jantarová komnata

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 115955 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse