Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Na dnešním výletě navštívíme opravdu malebné město Lipnice nad Sázavou v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina, které ze všech stran objímají lesy a na vrcholu se tyčí hrad. Ten ale není naším hlavním cílem – my se totiž vydáme prozkoumat přírodní uměleckou galerii všech donašečů.
Lipnice nad Sázavou se nachází přímo uprostřed mezi Brnem a Prahou – autem z Prahy budeš v cíli zhruba za hodinu a čtvrt, z Brna za hodinu a 18 minut. Z obou směrů nicméně pojedeš po nechvalně známé D1, tak raději počítej i s případným zpožděním. Zaparkovat lze přímo pod hradem u amfiteátru na velké parkovací ploše. Přímými spoji veřejné dopravy se do města dostaneš například ze Světlé nad Sázavou či Havlíčkova Brodu.
Na dnešní výlet si vyhraď alespoň dvě hodiny. Čeká nás okruh dlouhý zhruba 4,5 kilometru, nejprve půjdeme kousek městem kolem silnice, takřka ihned se ale dostaneme do přírody. Nejedná se o žádnou náročnou trasu, hravě ji zvládnou i děti (a lenoši). Místní louky, klid a jarní počasí doslova vybízí si jen tak lehnout do trávy, zavřít oči, nic neslyšet, ani neříkat. Jak příznačné, že jsme zrovna na výletě k památníku „špiclování“.
Našim cílem je totiž Národní památník odposlechu, který metaforicky znázorňuje způsoby získávání informací od lidí za minulého režimu. Do stěn tří zatopených žulových lomů jsou vytesány obří části těla – (Bretschneidrovo) ucho, (Zlaté) oči a Ústa (pravdy).
I stěny mají uši
Jako první navštívíme třímetrové Bretschneidrovo ucho, které získalo své jméno podle tajného policisty z románu Dobrý voják Švejk Jaroslava Haška. Není to žádná náhoda, spisovatel totiž v Lipnici nad Sázavou bydlel – nejprve asi rok v hospodě U České koruny, kterou nyní vlastní jeho vnuk, a následně si pořídil poměrně drahý domek přímo pod hradem.
Obrovský ušní boltec má symbolizovat špiclování, které se objevuje napříč českými dějinami. Za reliéfem stojí skupina mladých kameníků pod vedením sochaře Radomíra Dvořáka – jejich jediným investorem byl podle lidových povídaček místní hajný, který sochařům daroval lahev alkoholu. „Ouško“ vznikalo tři měsíce a slavnostně bylo odhaleno v červnu roku 2005.
„Bretschneidrovo ucho není pouhým názvem, je to dogma, kterým končí veškeré pochybnosti, mudrlantství a škarohlídství. A jestli má snad někdo dojem, že celá tahle záležitost je jen fór, tak slavnostně prohlašujeme, že je, ale že jej myslíme smrtelně vážně, neboť něco jiného je vtipy vyprávět a něco jiného je tesat do žuly,“napsal k dílu Dvořák.
Ústa udavače
Nad uchem, v lomu číslo 2, jsou umístěny Ústa pravdy, kam se dostaneme neznačenou zkratkou. Vznikala na přelomu jara a léta 2006 a mají je kromě Dvořáka na svědomí sochaři Michal Bílý, Lukáš Honzl, Tomáš Hrabě, Radka Nádvorníková, Adam Votřel a Martin Žádní.
Názvem i námětem se sochaři volně inspirovali mramorovou maskou Bocca della Verità, která se nachází u kostela Santa Maria in Cosmedin v Římě. Podle legendy ukousne ruku každému lháři, který do úst vloží ruku. Ústa pravdy u Lipnice nad Sázavou nicméně oplývají zcela odlišnou atmosférou, než s jakou se člověk setká v rušném Římě.
Návštěvník se ocitá hluboko v lese, kam příliš slunečních paprsků nepronikne. Voda poklidně stojí a odráží všechny pravdy, ale i všechny lži. Ústa nic neříkají, ale přesto říkají vše.
Zlatý voči vidí všechno
No, dost bylo poetična. Po žluté turistické trase se dostaneme k posledním dílu triptychu – „Zlatejm vočím“, které byly slavnostně odhaleny v září roku 2007, a došlo tak završení Národního památníku odposlechu.
Triptych je dílo skládající se ze tří relativně samostatných, ale tematicky souvisejících částí.
„Na počátku bylo slovo, vlastně UCHO, pro které slovo bylo vyřčeno. Scházela však ÚSTA, nenechavá až nevymáchaná, aby bylo co odposlouchávat nebo vyslyšet. A aby to mělo patřičnou efektivitu, muselo se jednat o ústa pravdomluvná. Uplynul rok a z pootevřených ÚST zvolna vytéká tenký pramínek. Živá voda nebo jedovatá slina? Skončila další zima. Co zbývá? Do třetice dobrého i zlého: Vševidoucí OČI našly své místo je jím žulová stěna střelnice nedaleko od lomu, kterému se říká Brejle. Náhoda?“ ptá se v básni sochař Dvořák.
A má pravdu, Zlatý voči jsou doopravdy vševidoucí. Tak pozor, nenechávej tady žádné odpadky a místo nenič. Zlatý voči tě vidí.
Stezka kolem zatopených žulových lomů má zvláštní, těžko popsatelnou, atmosféru. Místo zkrátka musíš navštívit a přesvědčit se! Magičnosti lesů a lomů v Lipnici si všimli i filmaři, reliéfy se objevily například v české fantasy pohádce Princezna zakletá v čase z roku 2020.
Po brouzdání přírodou si pak můžeš skočit na hrad, případně se jít najíst „ke Švejkům“ do restaurace u České koruny, kde mimochodem nalezneš sádrový odlitek Bretschneidrova ucha. Zpátky k amfiteátru dojdeš po zelené turistické značce.
Doufáme, že se ti dnešní výlet líbil a na viděnou příště!