Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. června 2022 v 17:07
Čas čtení 0:48
Ilona Hobzová

Revoluční změna: Evropská unie zavede jednotnou nabíječku pro veškerou osobní elektroniku

Revoluční změna: Evropská unie zavede jednotnou nabíječku pro veškerou osobní elektroniku
Zdroj: Unsplash/De an Sun/volně k užití
TECH EVROPSKÁ KOMISE EVROPSKÁ UNIE ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Změna vstoupí v platnost v rámci zákona v roce 2024.

Evropská komise a Evropský parlament se v úterý dohodly na zavedení jednotného nabíjecího zařízení typu USB-C pro mobily a další elektroniku. Změna nastane v rámci zákona, který od podzimu 2024 udělí výrobcům spotřební elektroniky povinnost používat standardizovaný konektor USB-C.

Doporučeno
Aktivistka Klára Bělíčková: Byla jsem dítě, které vyrostlo na stromě. S klimatickou krizí se budím i usínám Aktivistka Klára Bělíčková: Byla jsem dítě, které vyrostlo na stromě. S klimatickou krizí se budím i usínám 6. června 2022 v 13:00

Cíl: Méně elektronického odpadu

Zákazníkům tak nově bude stačit jediný nabíjecí kabel pro všechna malá a středně velká přenosná elektronická zařízení, tedy chytré telefony, tablety, čtečky, sluchátka, konzole, reproduktory a fotoaparáty prodávané v zemích EU. 

Stávajících zařízení se plánovaná úprava nijak nedotkne. Zákazníci dostanou přesné informace o tom, zda jsou jejich stávající nabíječky kompatibilní. Nově budou mít také na výběr to, zda si chtějí přístroj koupit s adaptérem v balení, či bez něj. Lhůtu celých čtyřiceti měsíců dostanou výrobci notebooků, aby prodávaná zařízení jednotnému konektoru přizpůsobili. 

Evropská unie si od kroku slibuje především udržitelnější situaci s elektronickými zařízeními a snížení produkovaného elektroodpadu. Vyřazené a nepoužívané nabíječky totiž představují přibližně 11 000 tun elektronického odpadu ročně. Používání jednotné nabíječky by mělo ušetřit až 250 milionů eur ročně. Přesně tuto částku lidé za nákup zbytečných nabíječek zaplatí. 

Anketa:
Líbí se ti rozhodnutí EU o jednotném nabíjecím zařízení?
Ano
Ne
Ano
69 %
Ne
31 %
Domů
Sdílet
Diskuse