Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. června 2022 v 12:09
Čas čtení 1:00
Radim Šlechta

Kočky nepoužívají šantu jen jako drogu. Vědci odhalili další benefity

Kočky nepoužívají šantu jen jako drogu. Vědci odhalili další benefity
Zdroj: Unsplash/Hang Niu
NEWS ZPRÁVY ZE SVĚTA ZVÍŘATA
Uložit Uložené

Šanta má relaxační účinky i na větší šelmy, jako jsou jaguáři nebo rysové. Zároveň působí jako repelent, a to i pro lidi.

Kočky, které používají šantu kočičí, ji využívají hned dvěma způsoby. Podle posledních zjištění poskytuje rostlina, které se někdy přezdívá také kočičí kokain, kočkám euforické stavy a zároveň je účinně chrání před bodavým hmyzem nebo parazity. Studii publikoval žurnál iScience.

Šanta kočičí navozuje šelmám euforický stav v podstatě hned, co se jí jejich tlapky dotknou. Zajímavé je, že se tento stav netýká jen malých domácích mazlíčků, ale také divokých šelem. Masao Miyazaki, který vedl výzkum účinků této drogy na kočičí organismus, uvedl, že účinky šanty se projevily také u jaguárů nebo rysů. Ti se přibližně na patnáct minut stali hravějšími a mazlivějšími.

Doporučeno
Nekupujte si buldoka. Veterináři vyzývají k úpravě plemene Nekupujte si buldoka. Veterináři vyzývají k úpravě plemene 16. června 2022 v 10:16

Za euforické stavy u šelem může podle Miyazakiho látka nepetalakton, která se uvolňuje ze žlázek na listech šanty kočičí. Tato látka aktivuje v mozku šelem euforické stavy. Vědci tyto účinky zkoumali pomocí měření endorfinů v krvi koček před a po použití této rostliny.

Účinný přírodní repelent

Navození euforického stavu ale možná není původním přínosem, pro který kočky začaly šantu využívat. Podle vědce totiž rostlina pomáhá odrazovat bodavý hmyz a parazity. Line se z ní štiplavý zápach, který je pro kočky velmi lákavý, ale pro hmyz odpuzující. Když na sebe kočky zápach přenesou, dostane se jim jisté formy přírodního repelentu.

Takový repelent by navíc měl fungovat i u lidí. Když si prý vědec potřel nepatalaktonem ruku a strčil ji do boxu s komáry, ani jeden jej na potřených místech nepoštípal. 

Podobné účinky by přitom podle vědců mohly mít také listy popínavé rostliny z Asie aktinidie stříbrné. Ta by podle vědců mohla být ještě silnější.

Domů
Sdílet
Diskuse