Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
20. června 2022 18:00
Čas čtení 1:46
Vojtěch Vanda ČTK

Opozice chce omezit prodej nikotinových sáčků, regulaci chystá i ministerstvo

Opozice chce omezit prodej nikotinových sáčků, regulaci chystá i ministerstvo
Zdroj: Wiki Commons/Jakubdrastich2
NEWS HNUTÍ ANO SPD
Uložit Uložené

Opoziční poslanci i ministerstvo zdravotnictví si jsou vědomi, že se nikotinové sáčky staly návykovými i pro mladistvé. Kvůli ochraně jejich zdraví chystají omezení prodeje.

Opoziční poslanci navrhli omezení prodeje nikotinových sáčků tak, aby si je nemohly volně kupovat děti. Jedna z novel zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek také reguluje užívání těchto sáčků, jako je tomu u elektronických cigaret. Předlohy dostane před projednáváním v zákonodárných sborech k posouzení vláda. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK uvedlo, že připravuje vlastní regulaci.

Doporučeno
Stanislav Polčák pozastavil své členství v hnutí STAN Stanislav Polčák pozastavil své členství v hnutí STAN 20. června 2022 14:48

„Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo problémů spojených se situací kolem nikotinových sáčků, zejména zvyšujícímu se užívání těchto výrobků dětmi a mládeží. Aktuálně pracuje na novelizaci zákona a na vyhlášce,“ sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ve vyhlášce, která je prováděcím předpisem zákonu o potravinách, chce úřad stanovit požadavky na označování a vzhled sáčku nebo jeho zakázané prvky.

Na prodej nikotinových sáčků se v současnosti nevztahují na rozdíl od prodeje například tabákových výrobků a elektronických cigaret žádná pravidla. Zda je součástí připravované regulace i omezení prodeje mladistvým, mluvčí ministerstva neuvedl.

„I vzhledem k výraznému rozšíření příchutí u těchto výrobků, atraktivních zejména pro dětskou populaci, využívají výrobci aktuální nevyhovující právní úpravu a cílí na jednu z nejzranitelnějších skupin populace, na děti," stojí ve zdůvodnění novely skupiny poslanců ANO v čele s Markem Novákem.

Nikotinový sáček jako nebezpečná chemická směs

Obdobně argumentují autoři druhé z předloh, jež zavádí širší regulaci, Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO). V důvodové zprávě poukazují na to, že na nikotinový sáček je možné pohlížet jako na nebezpečnou chemickou směs, jelikož nikotin je závazně klasifikovaný jako nebezpečná látka. Nikotin patří k nejrozšířenějším návykovým látkám.

Předlohy by zakázaly prodej nikotinových sáčků lidem mladším 18 let, jako je tomu například u tabákových výrobků a elektronických cigaret. Omezení by platilo také pro automaty a pro e-shopy, jejich provozovatelé by museli předem hlásit systém ověřování věku ministerstvu zdravotnictví.

Doporučeno
Takto se česká sněmovna staví k ochraně LGBTQ lidí a rovných práv tři měsíce po bratislavské vraždě Takto se česká sněmovna staví k ochraně LGBTQ lidí a rovných práv tři měsíce po bratislavské vraždě 6. února 2023 6:00

Širší z novel by navíc zakázala lidem používat nikotinové sáčky například ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech, ve výstavních a koncertních síních a ve sportovních halách. Obce by dostaly pravomoc zakázat vyhláškou používání těchto sáčků mimo jiné v okolí škol.

Každý čtvrtý občan v Česku kouří

Problém s nikotinem má však celá populace. Jak jsme tě informovali, Národní výzkum užívání tabáku a alkoholu v ČR 2021 zjistil, že v populaci České republiky bylo celkem 24,4 % kuřáků tabákových výrobků starších 15 let, což je oproti roku 2020 mírný nárůst. Nejčastěji se stále kouřily klasické cigarety.

Výzkum se ale zaměřil i na další formy tabákových výrobků. Elektronické cigarety užívalo v roce 2021 7,4 % osob. Zahřívané tabákové výrobky 7 % dotázaných. Výzkum nevynechal ani nikotinové sáčky bez obsahu tabáku, ty nejvíce užívali lidé v nejmladší věkové skupině 15 až 24 let, konkrétně 6,6 %.

Domů
Sdílet
Diskuse