Opoziční poslanci i ministerstvo zdravotnictví si jsou vědomi, že se nikotinové sáčky staly návykovými i pro mladistvé. Kvůli ochraně jejich zdraví chystají omezení prodeje.
Opoziční poslanci navrhli omezení prodeje nikotinových sáčků tak, aby si je nemohly volně kupovat děti. Jedna z novel zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek také reguluje užívání těchto sáčků, jako je tomu u elektronických cigaret. Předlohy dostane před projednáváním v zákonodárných sborech k posouzení vláda. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK uvedlo, že připravuje vlastní regulaci.
„Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo problémů spojených se situací kolem nikotinových sáčků, zejména zvyšujícímu se užívání těchto výrobků dětmi a mládeží. Aktuálně pracuje na novelizaci zákona a na vyhlášce,“ sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ve vyhlášce, která je prováděcím předpisem zákonu o potravinách, chce úřad stanovit požadavky na označování a vzhled sáčku nebo jeho zakázané prvky.
Na prodej nikotinových sáčků se v současnosti nevztahují na rozdíl od prodeje například tabákových výrobků a elektronických cigaret žádná pravidla. Zda je součástí připravované regulace i omezení prodeje mladistvým, mluvčí ministerstva neuvedl.
„I vzhledem k výraznému rozšíření příchutí u těchto výrobků, atraktivních zejména pro dětskou populaci, využívají výrobci aktuální nevyhovující právní úpravu a cílí na jednu z nejzranitelnějších skupin populace, na děti," stojí ve zdůvodnění novely skupiny poslanců ANO v čele s Markem Novákem.
Nikotinový sáček jako nebezpečná chemická směs
Obdobně argumentují autoři druhé z předloh, jež zavádí širší regulaci, Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO). V důvodové zprávě poukazují na to, že na nikotinový sáček je možné pohlížet jako na nebezpečnou chemickou směs, jelikož nikotin je závazně klasifikovaný jako nebezpečná látka. Nikotin patří k nejrozšířenějším návykovým látkám.
Předlohy by zakázaly prodej nikotinových sáčků lidem mladším 18 let, jako je tomu například u tabákových výrobků a elektronických cigaret. Omezení by platilo také pro automaty a pro e-shopy, jejich provozovatelé by museli předem hlásit systém ověřování věku ministerstvu zdravotnictví.
Širší z novel by navíc zakázala lidem používat nikotinové sáčky například ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech, ve výstavních a koncertních síních a ve sportovních halách. Obce by dostaly pravomoc zakázat vyhláškou používání těchto sáčků mimo jiné v okolí škol.
Každý čtvrtý občan v Česku kouří
Problém s nikotinem má však celá populace. Jak jsme tě informovali, Národní výzkum užívání tabáku a alkoholu v ČR 2021 zjistil, že v populaci České republiky bylo celkem 24,4 % kuřáků tabákových výrobků starších 15 let, což je oproti roku 2020 mírný nárůst. Nejčastěji se stále kouřily klasické cigarety.
Výzkum se ale zaměřil i na další formy tabákových výrobků. Elektronické cigarety užívalo v roce 2021 7,4 % osob. Zahřívané tabákové výrobky 7 % dotázaných. Výzkum nevynechal ani nikotinové sáčky bez obsahu tabáku, ty nejvíce užívali lidé v nejmladší věkové skupině 15 až 24 let, konkrétně 6,6 %.