Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
I feel the need, the need for speed!
Tom Cruise oslavil 3. července své 60. narozeniny. Hollywoodští herci v tomto věku už obvykle hrají v dramatech, respektive za sebe nechají zaskakovat kaskadéry. Tom Cruise v tomto věku skáče na motorce z útesu a létá v helikoptérách v kaskadérských kouscích, které by většina lidí považovala za sebevražedné.
Cruise během natáčení svých filmů několikrát riskoval život a nevyhnul se ani zraněním. Známý je však nejen díky bohaté filmové kariéře a oslavným ódám od svých kolegů na to, jaký je perfekcionista a neuvěřitelně soustředěný pracant, ale také pro své kontroverzní výroky a chování. Cruise je totiž členem scientologické církve, jejíž představitele obvinili různí lidé a organizace ze zločinů.
V tomto článku ti představíme život věčně usměvavého a milovaného herce, za kterým se skrývají deprimující tajemství a kontroverzní myšlenky. Pokud máš rád naše profily herců a jiných slavných osobností, podpoř nás a staň se členem klubu Refresher+, díky čemuž budeme moci jít ještě více do hloubky.
Před 20 lety poskytl Tom Cruise rozhovor magazínu Parade, ve kterém mluvil i o svém dospívání. Měl tři mladší sestry, o které se starala zejména jeho matka. Jeho otec nedokázal rodinu zajistit, a když se naštval nebo mu něco nevyšlo, odnesli to lidé kolem.
„Můj otec byl ten typ osoby, které když něco nevyšlo, kopl do tebe. Šikanoval ostatní a byl zbabělec.“
Ve zmíněném rozhovoru pro magazín Parade herec prozradil i to, že byl šikanovaný kvůli své dyslexii. Lépe se údajně naučil číst až v dospělosti, a to díky scientologům. Odborníci na dyslexii však Cruisova tvrzení považují za nesmysl. Odborník na dyslexii o tom řekl: „Nevím o žádném výzkumu, který by podporoval učení scientologické církve jako účinnou formu zásahu proti dyslexii.“
Kromě dyslexie si Cruise stále dobírali jako nováčka, protože se s rodinou často stěhovali a on měnil školy. Cruisova rodina navíc nebyla bohatá, a tak nosil obnošené oblečení.
Pracovat začal už v osmi letech, kdy například sekal trávníky. Podstatná část z jeho výdělku skončila v kasách kin. Cruise miloval filmy už v útlém věku a láska k nim ho drží celý život. Nakonec, jak sám prozradil, hercem chtěl být už od svých čtyř let.
Je o něm známo, že je velkým milovníkem kinematografie s širokými znalostmi o Hollywoodu a legendárních filmech. Cruise se v mládí hlásil i do katolické školy, ale později odešel, protože se údajně nedokázal řídit omezeními takového života. Jeden z Cruisových kámošů však tvrdil, že je vyhodili, protože kradli alkohol. Sám Cruise řekl, že nikdy nechtěl být knězem.
Když bylo Tomovi 12 let, jeho matka se odstěhovala od otce, vzala s sebou děti a požádala o rozvod. Cruise se s otcem odmítal setkávat a znovu spolu hovořili až těsně před otcovou smrtí v roce 1984, kdy byla Cruisova hollywoodská kariéra v plném proudu.
Vztah Toma s otcem poznamenal také jeho herecký výkon ve snímku Magnolia. Ve filmu se postava, kterou ztvárňuje, smíří se svým otcem až u jeho smrtelné postele. Něco podobného se stalo i samotnému Tomu Cruisovi, který svého otce viděl po deseti letech právě tehdy, když umíral. Cruise za tuto roli nominovali i na Oscara, nakonec ho však nezískal.
Cruise začal kolem scientologie kroužit v 80. letech a údajně se k této kontroverzní církvi přidal během manželství se svou první ženou Mimi Rogers, se kterou byl ženatý v letech 1987–1990. Scientologové věří, že lidé jsou spirituální bytosti, které ovládají svůj vlastní osud. Diagnózy psychiatrů vnímají jako omyl, s čímž se Cruise ztotožňuje.
Potvrdil to i v rozhovoru z roku 2005, kdy promoval sci-fi snímek War of the Worlds od režiséra Stevena Spielberga. Nevěřil a nerespektoval psychiatry ještě předtím, než se stal scientologem. Otevřeně řekl, že by psychiatrii zakázal.
Tom se ke scientologii otevřeně hlásí už dlouho a hájil ji i v rozhovoru s Peterem Overtonem, ve kterém tvrdil, že lidé mají o scientologii mylné představy a prý to není žádný kult. V obou zmiňovaných rozhovorech je vidět, že jakmile přijde řeč na scientologii, Tom zvážní a je mnohem zanícenější a také pasivně agresivnější než u jiných témat.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Co je scientologie a jak ovlivnila Cruisův život a vztahy s rodinou.
Jak se Cruise hádal s moderátory, kteří se opovážili kritizovat scientologii.
Které filmy jsou jeho nejlepší a jak revolučně natáčel Top Gun: Maverick.
Kterou jednoduchou scénu musel natáčet 95krát.
Který film natáčel neuvěřitelných 15 měsíců, což je zároveň světový rekord.
Jaký má v Hollywoodu vliv a zda dokáže přesvědčit studia o natáčení filmů a svých požadavcích.
Co udělal s bezpečnostním analytikem a s pojišťovnou, kteří mu odmítali povolit natočení šílené akční scény v Mission: Impossible.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
– Kontroverzní církev, jejímiž členy jsou i známé osobnosti. – Členem se stáváš poté, co projdeš „školením“ a církev finančně podpoříš. – Je velmi těžké církev opustit a i lidé, kterým se to podařilo, o ní mluví jen velmi neochotně. – Ve Francii a v Řecku je například její činnost oficiálně zakázána. – Více prozradila bývalá členka, která tvrdí, že je to jen bezedná studna, do které členové házejí své peníze. Tvrdí i to, že organizace svým členům vymývá mozky a každý, kdo ji kritizuje, se stává jejím nepřítelem. – Více se dozvíš v dokumentu Going Clear: Scientology and the Prison of Belief.
Scientologové nejsou jen nějakou náboženskou skupinou s pochybnými názory. Dokážou být i nebezpeční a velmi nepříjemní. Když o nich reportér John Richardson v roce 1993 dělal článek pro magazín Premiere, členové scientologické církve to zjistili do tří dnů a následně se neznámí lidé začali Richardsonových sousedů ptát na život jeho rodiny, tajnosti, spekulace, a Richardsonově ženě dokonce někdo volal, aby zjistil, jaký mají sexuální život.
Scientologie je nesmírně kontroverzní. Samotná církev se zapletla do řady soudních jednání, když ji žalovali mnozí lidé i organizace. Některé ženy církev žalovaly dokonce za únosy, znásilnění a podvody. Více se o kontroverzi spojené se scientologií dočteš zde.
Anketa:
Věděl jsi o tom, že Tom Cruise podporuje scientologickou církev?
Ano, věděl jsem o tom a vadí mi to.
Ano, věděl jsem o tom, ale moc mi to nevadí.
Ne, nevěděl jsem o tom a ani mě to netrápí.
Ne, nevěděl jsem o tom, a změnil jsem na něj proto názor.
Ano, věděl jsem o tom a vadí mi to.
50 %
Ano, věděl jsem o tom, ale moc mi to nevadí.
20 %
Ne, nevěděl jsem o tom a ani mě to netrápí.
10 %
Ne, nevěděl jsem o tom, a změnil jsem na něj proto názor.
20 %
Tom Cruise se v minulosti snadno nechal ovládnout svým zápalem pro tato témata, což často vyústilo až do vášnivých debat s moderátory.
Vcelku legendární je i jeho působení v pořadu Oprah Winfrey, kde se choval jako blázen a úplně se přestal ovládat. Takového Toma Cruise nikdo nikdy předtím a asi ani potom nezažil.
Cruise si však v posledních letech už dává během rozhovorů pozor a spolu s moderátory se vyhýbají tématu scientologie. Výsledkem jsou zábavné a vtipné rozhovory, jako například ve videu níže z roku 2017.
Scientologie byla nakonec jedním z důvodů, proč se s Cruisem rozvedla také jeho druhá manželka – herečka Katie Holmes. Chtěla totiž ochránit své dítě před scientologií. Tom Cruise si cení svého soukromí a o svém osobním životě vypráví jen výjimečně. Jednou zchladil moderátora, který se ho ptal na jeho vztah s herečkou Nicole Kidman, s níž má Cruise dvě děti. Moderátorovi řekl, že překročil hranici a měl by přestat.
Byla by obrovská chyba a škoda dívat se na Cruise a jeho život jen očima člověka kritizujícího scientologii. Cruisův odkaz je mnohem silnější než členství a bránění této církve. Je to jedna z největších hollywoodských hvězd, poslední klasický akční hrdina a obrovský znalec kinematografie.
S profesionálním herectvím začínal v 80. letech. Jeho prvními filmy byly Taps a Endless Love z roku 1981. V roce 1983 se zaskvěl v romantické komedii Risky Business a dalších průměrných snímcích. Následně hrál v Outsiderech od režiséra Francise Forda Coppoly (Godfather) a Legendě od Ridleyho Scotta (Alien, Gladiátor).
Improvizoval celý svůj tanec ze snímku Risky Business.
Zlom v jeho kariéře přišel až v roce 1986, kdy do kin přišel akční blockbuster Top Gun režírovaný Tonym Scottem. Cruise se okamžitě stal hollywoodskou hvězdou. Top Gun se stal nejvýdělečnějším filmem roku, kdy celosvětově vydělal 357 milionů dolarů, což je po započtení inflace více než 950 milionů dolarů.
Následovalo povedené drama Color of the Money, které bylo pro Cruise školou herectví a filmografie. V tomto filmu si jej pod křídla vzal legendární herec Paul Newman, přičemž jej režíroval Martin Scorsese (Goodfellas). Byl to právě Newman, který mu dal jednu ze svých „top“ lekcí.
Cruise nezastavoval a upsal se projektu s dalším velkým režisérem. S Oliverem Stonem (Wall Street, Četa) natočil válečné drama Narozen 4. července, za které získal i nominaci na Oscara a Zlatý glóbus.
Na tyto ceny byl nominován i za herecké výkony v dramatech Jerry Maguire a Magnolia, ale podobně jako u Narozen 4. července, i za tyto dva filmy nakonec vyhrál „jen“ Zlaté glóby. Na svého prvního Oscara tedy stále čeká.
V roce 1988 natočil i nezapomenutelného Rain Mana, v němž divákům naplno ukázal své herecké umění, a to pod drobnohledem režiséra Barryho Levinsona, který jen rok předtím v kinech představil válečné drama Good Morning, Vietnam.
V roce 1994 premiérovalo i romantické drama Interview s upírem, ve kterém si zahrál po boku Brada Pitta, Kirsten Dunst či Antonia Banderase. Šlo o další úspěšný film v Cruisově repertoáru.
Cruise se během 80. a začátkem 90. let stal hercem, jehož účast na plakátu znamenala zvýšený zájem diváků. Občas nevadilo ani to, když měly dané filmy slabší recenze. To ovšem nebyl případ akčního hitu z roku 1996, který i sám produkoval, což ve své kariéře dělal vůbec poprvé. Film s názvem Mission: Impossible režírovala další hollywoodská legenda – Brian De Palma (Scarface, Untouchables).
Snímek vydělal v kinech po celém světě více než půl miliardy dolarů a kritici jej chválili zejména za využití praktických efektů a skutečné akce. V té době byly totiž moderní velké blockbustery s řadou počítačových triků jako Jurský park či Independence Day.
Cruise velmi rád pracoval s ověřenými a dnes již legendárními režiséry. Mezi nimi byli i Cameron Crowe (filmy Jerry Maguire nebo Vanilla Sky), Rob Reiner (Pár správných chlapů), Ron Howard (Far and Away), Stanley Kubrick (Eyes Wide Shut), Michael Mann (Collateral, kde Cruise skvěle zahrál záporáka) nebo Paul Thomas Anderson (Magnolia). Od roku 1994 až do roku 2007 nehrál ve špatném či průměrném filmu.
1994 – Interview s upírem (režie: Neil Jordan)
1996 – Jerry Maguire (režie: Cameron Crowe) 1996 – Mission: Impossible (režie: Brian De Palma)
1999 – Eyes Wide Shut – Spalující touha (režie: Stanley Kubrick) 1999 – Magnolia (režie: Paul Thomas Anderson)
2000 – Mission: Impossible II (režie: John Woo)
2001 – Vanilkové nebe (režie: Cameron Crowe)
2002 – Minority Report (režie: Steven Spielberg)
2003 – Poslední samuraj (režie: Edward Zwick)
2004 – Collateral (režie: Michael Mann)
2005 – Válka světů (režie: Steven Spielberg)
2006 – Mission: Impossible III (režie: J. J. Abrams)
Významné pro něj bylo drama Eyes Wide Shut, jelikož šlo o poslední film hollywoodské režisérské legendy Stanleyho Kubricka, který zemřel čtyři měsíce před premiérou. Kubrick byl známý svým perfekcionismem hraničícím až s nezdravými nároky na filmový štáb.
Vzpomínají na to jak tvůrci Eyes Wide Shut, tak i filmu The Shining. Kubrick přepisoval scénář přímo během natáčení, které se pořádně natáhlo, a nakonec trvalo neuvěřitelných 15 měsíců (původně jej měli natočit za šest).
Film dodnes drží rekord za nejdéle soustavně natáčený film v historii. Tom Cruise v něm hrál se svou tehdejší manželkou Nicole Kidman, a tak během 15 měsíců nemohli pracovat na ničem jiném. Cruise a Kidman si v době natáčení údajně sáhli na dno.
Kubrick i v tomto případě požadoval od svých herců, aby jednotlivé scény opakovali nesčetně mnohokrát. Cruise podle reportáže magazínu Vanity Fair natočil obyčejnou scénu, jak prochází skrz dveře, neuvěřitelných 95krát.
Tom Cruise i nadále pracoval výhradně s hollywoodskou špičkou. Měl na to nárok. Byl obrovská hvězda, skvělý herec a pomáhal také s produkováním snímků, které díky své nekompromisní pracovní etice dokázal povznést o několik úrovní. V roce 2007 hrál v dramatu Hrdinové a zbabělci, což bylo první menší zklamání po 13 letech, během kterých měl Cruise v kinech jen vynikající filmy.
V roce 2008 účinkoval ve skvělé komedii Tropická bouře, kde podal nedoceněný herecký výkon coby věčně problémový a nepříjemný hollywoodský producent. Role mu nesmírně sedla a vzniklo díky ní mnoho meme obrázků a gifů. Cruise zde potvrdil svůj speciální komediální talent a skvělé komediální načasování při hláškování, které využívá do dnešního dne i v blockbusterech jako Mission: Impossible či Top Gun: Maverick.
Cruisova kariéra neutichla ani ve 21. století a v jeho druhé dekádě. Filmy jako Minority Report, Poslední samuraj, Valkýra či Válka světů jsou nezapomenutelné kousky filmografie nejen tohoto herce, ale kinematografie jako takové. Nemluvě o sérii Mission: Impossible, která definovala jeho kariéru a akční žánr jako takový.
Během posledních deseti let se herec soustředil právě na ni s občasnou pauzou na natočení jiných projektů. Z nich nejvíce vyčnívají Jack Reacher, sci-fi Oblivion s režisérem Josephem Kosinským, se kterým natočil i nový Top Gun: Maverick, a v neposlední řadě sci-fi Edge of Tomorrow.
Od premiéry tohoto filmu v roce 2014 občas uslyšíme zprávy o případném pokračování, ale to je stále v nedohlednu, protože si herci Emily Blunt, Tom Cruise a režisér Doug Liman nedokážou sladit kalendář, aby měli na natočení akčního sci-fi čas.
Tom Cruise také ve své čtvrté dekádě v Hollywoodu plní titulky filmových magazínů a je jednou z největších hollywoodských hvězd. Za posledních deset let nenatočil kromě Mumie žádný špatný film a většinou jsou premiéry jeho filmů velké hollywoodské kino události.
Svědčí o tom také jeho poslední dva filmy. V roce 2018 vyšel v kinech Mission: Impossible – Fallout, který celosvětově vydělal 791 milionů dolarů a stal se nejúspěšnějším filmem v Cruisově kariéře. Tento rekord překonal akční blockbuster Top Gun: Maverick.
Už po prvním měsíci se dostal přes miliardové tržby v kinech. Hollywoodská hvězda tak zažila svůj největší úspěch na přelomu šedesátky a po 40leté kariéře. Takové něco je unikátní a popravdě, nikdo asi nic podobného nedokázal.
Jedním z důvodů, proč se to Cruisovi podařilo, je fakt, že nikdy nepolevil. Na každém natáčení jede podle členů štábu na více než sto procent a neustále všechny tlačí k tomu, aby se o to pokusili i oni. Dalším důvodem je to, že pokračování Top Gun byl ochoten natočit jen v případě, když si všichni herci sednou do kokpitů stíhaček a tvůrci budou natáčet jejich autentické krčení tváří v důsledku velkého přetížení (často až 9–10 G).
Natáčení snímku bylo nebezpečné, revoluční a fyzicky náročné. Herci ztvárňující piloty museli projít náročným tréninkem, který sestavil právě Cruise. Všichni včetně Cruise skutečně létali ve stíhačkách, ale pilotovat je nemohli, protože to armáda USA civilistům nikdy nedovolila.
Tom Cruise je jedním z mála hollywoodských herců, kteří natáčejí akční a kaskadérské kousky bez kaskadérů. Občas se přitom už i zranil, jako například tehdy, když natáčel Mission: Impossible – Fallout. Skákal mezi budovami a při doskoku si zlomil kotník.
Studio muselo přerušit natáčení na několik týdnů, dokud se Cruise nevyléčil, což je stálo miliony dolarů. Ptáš se, jak mu bezpečnostní analytici a pojišťovny dovolí neustále dělat tyto šílené kousky, když pro to riskují své kariéry a desítky milionů dolarů?
Částečně na to odpověděl herec Matt Damon, kterého se moderátor talkshow Conan O'Brien zeptal na to, jak přistupuje k akčním scénám v porovnání s Tomem Cruisem. Damon vzpomínal na to, jak mu jednou Cruise zaníceně vysvětloval, jak se mu podařilo natočit scénu, o které snil 15 let (akční sekvence z Mission: Impossible – Ghost Protocol na nejvyšší budově na světě – Burdž Chalífa v Dubaji).
Když detailně představil scénu bezpečnostnímu analytikovi, ten Cruise „zrušil“, že to je příliš nebezpečné a nemůže to natočit. Cruisova reakce: „Našel jsem si jiného bezpečnostního analytika.“
Co se však děje, když Cruisovi odmítne dovolit natočit nějakou scénu samotná pojišťovna, která za film ručí desítkami až stovkami milionů dolarů? Cruise kontrakt s ní jednoduše zruší a nařídí studiu, aby našlo jinou pojišťovnu, což se stalo i během natáčení Mission: Impossible – Ghost Protocol, když šplhal po Burdž Chalífa.
Tom Cruise během natáčení svých akčních filmů už nejednou riskoval život. Takto mu například k 60. narozeninám blahopřál scénárista a režisér Christopher McQuarrie, který s Cruisem natáčí Mission: Impossible – Dead Reckoning 1 a 2. Ani jeden z nich ještě nedokončili, i když už extrémně překročili hranice svých rozpočtů, zčásti i pro perfekcionismus Cruise.
Jeden z ředitelů studia Paramount vzpomíná v reportáži od The Hollywood Reporter na to, jak těžké je říci Tomu Cruisovi ne: „Je to dokonalý prodavač. Dokáže vám prodat nápad a myšlenku tak zaníceně, že nedokážete odmítnout.“ I proto studio Paramount odsouhlasilo Mission: Impossible 7 a 8, i když ještě nebyly hotové ani scénáře.
Veterán studia Paramount Pictures, který pracoval na spoustě filmů s Tomem Cruisem, se při otázce k tomu, jak se novému vedení studia bude dařit přesvědčovat Toma Cruise o rozpočtu svých filmů, jen pousmál:
„Chodí to takto: Tom řekne, co chce, a pak představitelé studia řeknou, co chtějí oni. Potom Tom dostane to, o co žádal.“
Svědčí o tom i zkušenost režiséra Josepha Kosinského, který Cruisovi navrhoval, že chce natočit Top Gun. Cruise neměl zájem, ale po půlhodině s režisérem chytil telefon, zavolal šéfům ve studiu Paramount a oznámil jim, že jdou dělat další Top Gun. Takový vliv má Cruise v Hollywoodu.
Natáčení filmů ovlivnila také pandemie, kterou Cruise bral velmi vážně. Virální se stala nahrávka, na které je slyšet rozzlobeného Toma Cruise, jak křičí na členy štábu, kteří ignorovali pandemická opatření během natáčení nového Mission: Impossible. I přes drsný způsob komunikace ho za to chválila široká veřejnost včetně herce George Clooneyho, protože se prioritně staral o bezpečnost svých kolegů.
„V Hollywoodu znovu povolili natáčet, protože v nás věří a věří v to, co děláme. Po nocích telefonuji se studii, s pojišťovnami, s producenty, kteří nás uvádějí jako příklad. Vytváříme tak tisíce pracovních příležitostí, vy zk**vysynové! Už nikdy nechci nic takového vidět, nikdy!“ křičel na nahrávce Tom Cruise.
Série Mission: Impossible je pro něj srdeční záležitostí. Právě v ní dělá jeden šílený kaskadérský kousek za druhým a doslova si plní své sny z dětství. Když byl malý, snil totiž o tom, že bude skákat na motorkách a dělat podobně šílené věci.
Už v první části musel unikat před přívalem vody z akvária, které mu vybuchlo za zády. Nešlo ovšem o jednoduchý trik. Koordinátor kaskadérských kousků na place totiž nevěděl, kdy přesně zmáčkne rozbušku. Když se ho Cruise zeptal, kdy má utíkat, řekl, že si není jistý a má se rozběhnout hned, jak uslyší výbuch.
Sérii Mission: Impossible se snažil posouvat stále novým směrem. Zvolil k tomu zajímavý způsob, kdy každou část režíroval jiný režisér. Jedničku natočil Brian De Palma (Scarface), dvojku John Woo (Hard Boiled), trojku J. J. Abrams (byl to jeho celovečerní režisérský debut a nesmírně se povedl), čtyřku Brad Bird (natočil Ratatouille či Železného obra, ale toto byl jeho první hraný celovečerní film) a pětku Christopher McQuarrie, kterého si Cruise vyhlédl po jejich předchozím projektu Jack Reacher. McQuarrie předtím natočil jen jeden film, a tak šlo o dalšího „neověřeného“ filmmakera.
M: I – Rogue Nation však byl úžasný akční film a Cruise si s McQuarriem užil spolupráci natolik, že se Chris stal prvním režisérem, který natočil dva filmy ze série. Ten druhý, M: I – Fallout, se stal snad nejlepší částí celé série a režíruje i další dvě (a zřejmě poslední) části série s názvem Mission: Impossible – Dead Reckoning Part 1 a Part 2.
McQuarrie a Cruise mají úžasný vztah. Nakonec McQuarrie „nakopl“ Cruisovu kariéru, když s ním spolupracoval na scénářích filmů Valkýra, Edge of Tomorrow a také Jack Reacher. Společně v sérii Mission: Impossible posouvají hranice akčního žánru a McQuarrie pomáhal i se scénářem a s příběhem v Top Gun: Maverick.
V rámci řady Mission: Impossible se Cruise pustil do natáčení spousty bláznivých a propracovaných akčních sekvencí. Stojí si za tím, že Mission: Impossible – Fallout je největší akční film natáčený přímo na lokacích a se skutečnými kaskadérskými kousky.
Po traileru na Mission: Impossible – Dead Reckoning Part 1 však máme dojem, že novinka Fallout překoná. Cruise už v této sérii natočil velké množství akčních kousků, na které se blíže a detailněji podíváme v samostatném článku.
Co čeká Toma Cruise v budoucnosti? Víme jen o tom, že se chystá natočit akční film ve vesmíru. Neumíme si představit, o čem bude, jak ho natočí a jak bude vypadat, ale už teď si Cruise může být jistý, že si na to zajdeme do kin.
Cruise je uznávaný hollywoodský herec a producent, kterému vděčíme za mnohé filmové klenoty. Neustále posouvá hranice akčního žánru a je posledním akčním hrdinou, který nespoléhá na počítačové triky a riskuje život, aby divákům přinesl něco strhujícího, neočekávaného a drásajícího nervy.
Několik zajímavostí na závěr:
Zachránil značku brýlí Ray-Ban. V roce 1981 prodali jen 18 tisíc kusů, ale poté, co je Cruise nosil v Top Gun, Rain Manovi a v Risky Business se jim tržby zvedly o 40 procent.
Při natáčení Posledního samuraje téměř zemřel. Herec Hirojuki Sanada se po něm údajně ohnal skutečným mečem a Cruisův kůň se měl včas svalit na zem. Neudělal tak, a Sanada nakonec zastavil meč centimetr od Cruisova hrdla.
Zaplatil účet v nemocnici ve výši 7 tisíc dolarů za brazilskou herečku, protože neměla pojištění a on viděl, jak ji srazili. Jednoho dne se svými členy ochranky odehnal i zloděje.
Z první velké výplaty zaplatil sestře vysokou školu a druhé koupil auto.
Cruise odmítal natočit M: I 3 s někým jiným než J. J. Abramsem. Dokonce proto muselo studio Paramount odsunout datum premiéry a počkat, až bude mít Abrams čas.
Za celou svoji kariéru natočil jen tři filmové série (Mission: Impossible, Top Gun: Maverick a Jack Reacher).