Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tom Cruise bojuje se studii, aby natočil co nejlepší možný film.
Tom Cruise je akční megahvězda, a jak sám řekl, natočením některých kaskadérských kousků pro filmovou sérii Mission: Impossible si splnil své dětské sny. Jedním z jeho snů bylo skočit na motorce z velké rampy a následně přistát na zemi s otevřeným padákem. To se mu také splnilo, jenže zdroje magazínu Varietytvrdí, že takové kaskadérské kousky výrazně navýšily rozpočet na natočení filmu.
Producentská hollywoodská studia Paramount Pictures a Skydance Media musela za natočení zatím posledního dílu série z roku 2018 Mission: Impossible – Fallout zaplatit 190 milionů dolarů (plus drahou reklamní kampaň a další skryté náklady).
Extrémně předražené natáčení filmu Mission: Impossible 7
Natáčení nového pokračování Mission: Impossible 7 zatím stojí 290 milionů dolarů, přičemž stále není hotovo, takže se tato částka zřejmě ještě navýší. Jedná se o číslo po daňových úlevách, které filmové produkce dostávají od různých zemí. Města a země je udělují hollywoodským studiím, pokud v nich natáčejí filmy a vytvářejí tam pracovní místa. Proč je ale natáčení tak předražené?
Jedním z faktorů je snaha Toma Cruise natočit stále šílenější a bláznivější akční scény se skutečnými výbuchy a kaskadérskými kousky. Bylo by levnějšíudělat je přes počítačové triky, ale Tom Cruise miluje adrenalin a své filmy chce točit poctivě, takže co se dá, natočí se štábem na skutečné kamery.
Náklady zvýšilo i to, že natáčení sedmé části mělo začít ve stejný den, kdy v severní Itálii v únoru 2020 začala přísná karanténa. Celý štáb se musel ze severních Benátek přesunout do jižnějšího Říma. Tam ale produkci čekaly ty samé problémy, takže natáčení znovu odložili a tvůrci museli vymyslet úplně jiné scény a najít zemi, ve které film natočí.
Pandemie způsobila obrovské problémy a zvýšení nákladů. Studia musela například platit za ubytování štábu a herců a čekala, co bude dál.
Problematickébyly také dodávky materiálu k vytvoření kulis a natáčecích placů. Export ze zemí se kvůli pandemii zkomplikoval a ceny vzrostly natolik, že i koupě řeziva byla najednou velkým problémem. Navíc se Tom Cruise i režisér Christopher McQuarrie údajněnakazili koronavirem a režiséra prý museli hospitalizovat.
Pojišťovna se snaží vycouvat z vyplacení zvýšení nákladů způsobených pandemií
Studia Paramount Pictures a Skydance Media doufala, že zvýšené náklady uhradí pojišťovny, jenže pandemie a virus byly tak specifické, že to pojišťovny odmítly.
Studio Paramount Pictures nakonec federální státní pojišťovnu v srpnu loňského roku zažalovalo. Soud zatím nijak nerozhodl, a tak pojišťovny studiím za náklady spojené s pandemií stále nic nezaplatily.
Premiéry sedmé a osmé části se mezitím několikrát přeložily. Současný čtvrtý odklad určil premiéry pro Mission: Impossible 7 na 14. července 2023 a pro osmou část na 28. června 2024. Podle informací portálu Varietyza to kromě pandemie může i fakt, že sedmička končí scénou, která děj posouvá do dalšího filmu.
Herec a producent Tom Cruise se údajně chce ujistit, že přechod mezi filmy bude plynulý, proto chtěl, aby byl snímek Mission: Impossible 8 hotov ještě před premiérou Mission: Impossible 7.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Která část Mission: Impossible má být pro Toma Cruise a Ethana Hunta poslední.
Proč se rozpočet filmu nafoukl o cca 100 milionů dolarů.
Jak se Cruise připravuje na natočení šílených akčních scén.
Jakou speciální výplatu má Tom Cruise.
Proč se Tomu Cruisovi nedá říct ne.
Proč jsou vztahy USA s Čínou kritické pro úspěch blockbusterů.
Jeden z hollywoodských zdrojů prozradil portálu Variety, že sedmý a osmý díl budou pro postavu Ethana Hunta poslední. To na tvůrce a zejména na herce Toma Cruise a režiséra Christophera McQuarrieho údajně vytváří obrovský tlak, aby sérii ukončili majestátně.
Natočit adrenalinové scény je však extrémně náročné, protože jim předcházejí dlouhé přípravy, zkoušky a bezpečnostní prověrky. I proto jsou velmi drahé. Série Mission: Impossible sice v kinech vydělává spoustu peněz (například poslední díl Fallout vydělal v kinech 791 milionů dolarů), ale studia Skydance Media a Paramount Pictures na nich údajně až tak moc nevydělávají.
Když z tržeb odečítají podíl provozovatelů kin a všechny ostatní náklady, musí další desítky milionů vyplatit hlavní hvězdě Tomu Cruisovi.
Speciální výplata pro Toma Cruise
Tom Cruise chce, aby mu studio Paramount zaplatilo ještě před příchodem filmu do kin, a zároveň dostává speciální bonusy, pokud se filmu v kinech podaří vydělat jistou sumu peněz. Varietytvrdí, že Tom Cruise za Mission: Impossible – Fallout vydělal 50 milionů dolarů.
The Hollywood Reporter informoval, že studio Paramount Pictures a herec Tom Cruise už mezi sebou komunikují i přes právníky — jednak kvůli nafouklým rozpočtům jeho filmů a jednak proto, že studio Paramount změnilo strategii vydávání svých filmů. Po pandemii se totiž změnil model kinodistribuce.
Před pandemií bylo běžné, že nové filmy běžely v kinech minimálně 90 dní před tím, než se dostaly na streamingové platformy, respektive do prodeje přes digitální a fyzické nosiče. Studio Paramount však toto období změnilo na 45 dní, po kterých se nové filmy dostanou na jejich streamovací službu Paramount+.
To se údajněnelíbilo Cruisovi, jehož bonusy se odrážejí právě od toho, kolik film vydělá v kinech. Cruise byl údajně nesmírně naštvaný. Nejenže to byl krátký čas, ale myslel si, že vyhlášení data premiéry kinofilmů na streamovacích platformách bude automaticky znamenat snížený zájem diváků o návštěvu kina.
Zdroje The Hollywood Reportertvrdí, že studio Paramount věřilo, že nové filmy Mission: Impossible mohou promítat na streamovací službě už po 45 dnech. Jenže ve smlouvě Toma Cruise údajně stojí, že jeho filmy musí vydávat stejným způsobem jako ty předchozí.
Podle The Hollywood Reporter se studio a herec dohodli na tom, že toto téma uzavřou až po dokončení filmu Mission: Impossible 7. Ale tento film stále není hotový, a to i přesto, že původně měl mít premiéru v kinech již v červenci 2021 Tom Cruise přitom se štábem už natáčí osmý díl.
Tom Cruise nafukuje rozpočty filmů Mission: Impossible a producenti a výkonní ředitelé Paramountu mu v tom podle zdrojů The Hollywood Reporternedokážou zabránit. Jeden z ředitelů studia řekl, že mohou jen doufat, že ovlivní názor Toma Cruise a režiséra Christophera McQuarrieho.
Pokud chce Tom Cruise natočit velkolepý akční film, tak si Tom Cruise natočí velkolepý akční film
Tom Cruise vysoké rozpočty svých filmů obhajuje tím, že série vydělává v kinech velké peníze (dosavadních šest filmů vydělalo jen v kinech 3,6 miliardy dolarů). Několik zdrojů z prostředí natáčení těchto filmů se shoduje na tom, že herec dává do těchto filmů naprosto všechno a udělá cokoliv pro to, aby byly perfektní.
Jeden z ředitelů studia Paramount vzpomíná v reportáži od The Hollywood Reporterna to, jak těžké je říci ne Tomu Cruisovi. „Je to dokonalý prodejce. Dokáže vám prodat nápad a myšlenku tak zaníceně, že nedokážete odmítnout.“ I proto studio Paramount odsouhlasilo Mission: Impossible 7 a 8, i když ještě nebyly hotové ani scénáře.
Jeden z ředitelů studia Paramount v reportáži vysvětluje, že pokud pro takové velké blockbustery nejsou hotové scénáře, neumějí vypočítat ani přibližný rozpočet, takže studio vůbec nevědělo, na kolik je natočení těchto snímků vyjde.
To, jak těžké je říci ne Tomu Cruisovi, zjistili i zástupci města Londýn. Cruise si od nich údajně zajistil výjimku z pravidla čtrnáctidenní karantény po vstupu do země, a tak štáb mohl natáčet film hned po příjezdu. Cruise údajně telefonoval i s norským ministrem kultury, aby štáb dostal povolení přijet do země a natočit tam film během pandemie. Norsko mu vyhovělo a štáb se opět vyhnul 10denní karanténě.
Tom Cruise údajnězaplatil 600 tisíc eur (téměř 15 milionů korun) z vlastní kapsy a pronajal dvě velké lodě, na kterých bydlel celý štáb. Chtěl tak předejít tomu, aby se natáčení zase odložilo, a tohle byl nejlepší způsob, jak izolovat celý štáb během pandemie. I navzdory takovým věcem se natáčení filmu zastavilo celkem sedmkrát.
Virální se stala nahrávka, na které je slyšet rozzlobeného Toma Cruise, jak křičí na členy štábu, kteří ignorovali pandemická opatření. Vyhrožoval jim, že je vyhodí, pokud se to stane ještě jednou. I přes drsný způsob komunikace ho za to chválila široká veřejnost včetně herce George Clooneyho, protože prioritně se staral o bezpečnost svých kolegů.
„V Hollywoodu znovu povolili natáčet, protože v nás věří a věří v to, co děláme. Po nocích telefonuji se studii, pojišťovnami, producenty, kteří nás uvádějí jako příklad. Vytváříme tak tisíce pracovních příležitostí, vy zk**vysynové! Už nikdy nechci nic takového vidět, nikdy!“ křičel na nahrávce Cruise.
Rozpočet sedmého dílu nafouklo i natáčení s reálnou ponorkou. Akční scéna se měla odehrát v osmé části, ale režisér Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise se údajně z ničeho nic rozhodli, že bude už v sedmičce. Na scéně ale začali pracovat až poté, co filmaři tuto část dokončili. To dále navýšilo náklady.
Veterán studia Paramount Pictures, který pracoval na množství filmů s Tomem Cruisem, se při otázce o tom, jak se novému vedení studia bude dařit přesvědčovat Toma Cruise o rozpočtu jeho filmů, jen pousmál:
„Takhle to chodí. Tom řekne, co chce, a potom představitelé studia řeknou, co chtějí oni. Potom Tom dostane to, o co žádal.“
Natočení sedmé části stojí již téměř 300 milionů dolarů, přičemž tato částka se závratně navýší po započtení nákladů na reklamu a dalších nákladů na distribuci filmu a bonusů hercům a tvůrcům (náklady na propagování filmu se mohou vyšplhat až na úroveň 100 až 200 milionů dolarů).
Vzhledem k tomu musí být Mission: Impossible 7 velký kinohit. Jenže od začátku pandemie se spoustu peněz v kinech podařilo vydělat jen několika filmům. Nad hranici půl miliardy dolarů se dostaly jen blockbustery jako Spider-Man.
Pro hollywoodské filmy je nesmírně důležitý také trh v Číně. Například snímek Mission: Impossible – Fallout tam v kinech vydělal v roce 2018 přes 180 milionů dolarů. Od té doby se ovšem vztahy USA a Číny zhoršily, což se negativně odráží i na tom, kolik amerických filmů dovolí čínská vláda promítat v čínských kinech, přičemž zřejmě zkrátí i čas jejich promítání.
Tom Cruise a studio Paramount potřebují, aby diváci zašli do kina. Jsou jedněmi z posledních, kteří natáčejí poctivé akční scény, ve kterých jde na place o hodně. Jak tvůrci těchto filmů říkají: „Riskujeme životy, abychom lidem přinesli v kinech exkluzivní zábavu.“
V recenzi na Mission: Impossible – Fallout jsme několikrát vyzdvihli, jak skvěle působí tyto akční scény. Divák je intenzivněji vtažen do děje a z plátna vyzařuje mnohem větší napětí, když si uvědomí, že nešlo o počítačové triky, ale o reálné seskoky z letadel, během kterých byli herci a štáb v ohrožení zdraví a životů.