Dlouho se diskutovalo o tom, že hmyz nemůže cítit bolest, jelikož není dostatečně vyvinutý. Nová studie ale zavedený pohled narušuje.
Hmyz s velkou pravděpodobností může cítit bolest. Uvádí to vědci v odborném článku publikovaném v časopise Proceedings of the Royal Society B. Dle dřívějších výzkumů se uvažovalo tak, že hmyz bolest cítit nemůže, jelikož je jako organismus příliš jednoduchý. Nový přístup k problematice však naznačuje, že by to mohlo být jinak.
Vědci Matilda Gibbons, Lars Chittka a Sajedeh Sarlak se ve své studii opírají o skutečnost, že i hmyz, stejně jako ostatní zvířata, nějakým způsobem reaguje na bolest. Vnímání rozdělili na dvě části: první, tedy fyzické reakce na událost, označované jako nocicepce, a samotnou bolest, která toto zranění provází. Vědci již věděli, že hmyz v případě zranění na situaci fyzicky reaguje, nicméně nebylo jasné, zda u toho také něco cítí.
Podle nové studie existuje něco jako „modulace nocicepce“ jak u savců, tak i u hmyzu. Pokud vezmeme jako příklad zranění člověka při autonehodě, kdy se dokáže například i s hlubokým řezným zraněním dostat z auta a bolest necítí, jeho tělo tak reaguje s cílem přežít a nahromaděný adrenalin spolu s dalšími látkami funguje jako „blokátor bolesti“. Mozek při takové situaci produkuje látky, které mají stejný vliv na tělo jako opiáty.
U hmyzu, zdá se, to funguje podobně. Hmyz dle vědců dokáže podobně modulovat tzv. nocifenzivní chování, chybí mu však receptory, které například savci mají a které zaručují, že v podobných situacích bolest necítíme. Proto se uvažuje o jiném systému. Každopádně pokud má hmyz podobný systém, vědci naznačují, že jej bude mít z nějakého důvodu – mírnění bolesti.
Pokud by se tato hypotéza potvrdila, vyvstává otázka, jaké jsou etické důsledky tohoto zjištění. K tomu je ale potřeba získat jasně hmatatelné důkazy, které přinesou až další výsledky bádání.
– 10 nejlepších filmů Toma Cruise
– Nové filmy - Recenze, aktuálni informace.
– Co dělat v Praze? Tipy, seznam míst.