Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
15. července 2022 7:00
Čas čtení 5:25
Tereza Patočková

Kdo byla nejlepší kamarádka Anne Frank a co ve filmu od Netflixu chybí

Kdo byla nejlepší kamarádka Anne Frank a co ve filmu od Netflixu chybí
Zdroj: Netflix
FILMY A SERIÁLY NETFLIX
Uložit Uložené

Netflix na začátku roku vydal film o nejlepší kamarádce Anne Frank Hanneli Goslar. Dle kritiků je však neautentický a postrádá hloubku potřebnou k převyprávění tak silného příběhu. Podívali jsme se na to, co film neukázal.

Netflix nedávno přidal do svého výběru pro české publikum film z válečného období s názvem My Best Friend Anne Frank. Snímek pojednává o osudu často opomíjené dívky Hanneli Goslar, jež hrála v životě i deníku Anne Frank důležitou roli. Film z dílny Netflixu si dal za cíl udělat z Hanneli hlavní postavu a ukázat divákovi život a válku z její perspektivy. Z perspektivy nejlepší kamarádky Anne Frank. 


Snímek, který má být dle skutečných událostí, zobrazuje Hannah Goslar a Annu Frank, jejíž deník byl po válce zveřejněn a stal se jednou z nejznámějších knih na celém světě. Obě dívky jsou nejlepší přítelkyně. Film se snaží zachytit dětskou perspektivu a ukázat, jak se dívky snaží vesele bavit navzdory tomu, že je už i Amsterdam, do něhož jejich rodiny utekly před Hitlerem z Německa, okupován nacisty.


Snaží se jít po reálných událostech, a tak vidíme, že když se Anne s rodinou ukryje, Hannah si myslí, že emigrovali do Švýcarska. Snímek také zprostředkovává pohled do tábora, kam se Hanneli se svou tříletou sestrou dostane. V táboře potom zaslechne hvízdání, které si s Anne vymyslely, když ještě byly na svobodě. Hanneli na nic nečeká a rozhodne se házet přes plot Anne jídlo, protože si uvědomuje, že lidé na druhé straně plotu se mají mnohem hůř než ona. 


I přesto, že klíčové momenty, které ve filmu vidíme, se – jak víme z vyprávění Hanneli Goslar, která válku přežila – skutečně staly, film přes kritiky příliš neprošel. Nicolas Rapold z New York Times jej například zkritizoval jako neautentický a plochý. Vadil mu Hannelin naivní pohled na její přátelství s Annou a také to, že některá tvrdá fakta o jejich vztahu film zamlčel nebo podivně zlehčoval. Ke stejnému názoru se přiklonil také Decider, který stejně jako Rapold označil film za divně sterilní a neschopný jít do hloubky potřebné pro zprostředkování tak důležitého příběhu.


Co tedy ve filmu chybělo a jaký byl skutečný a filmaři neočištěný příběh Hanneli Goslar a Anne Frank? 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Anne Frank House (@annefrankhouse_official)

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
  Měj aktivní roční předplatné REFRESHER+ a získej lístek na festival dle vlastního výběru.Zapoj se do slosování
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse