Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Radim Šlechta
23. července 2022 17:28
Čas čtení 0:52

Meteorologové vyhlásili na Moravě smogovou situaci. Poprvé od roku 2019

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Meteorologové vyhlásili na Moravě smogovou situaci. Poprvé od roku 2019
Zdroj: TASR/CSIRO

Doporučují nezdržovat se venku a vyhnout se přehnané fyzické zátěži.

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil smogovou situaci kvůli vysoké koncentraci troposférického ozónu. Situace se týká Moravskoslezského kraje. Pokles pod prahovou hodnotu 180 mikrogramů/m3 dnes meteorologové nepředpokládají.

Smogová situace představuje stav mimořádně znečištěného ovzduší. Pro většinu obyvatel však není situace nebezpečná, avšak není ani zdraví prospěšná. Mezi citlivé skupiny patří děti, těhotné ženy, senioři, lidé s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí a oběhovým ústrojím nebo lidé se sníženou imunitou.

Zvýšené koncentrace přízemního ozonu mohou podle Českého hydrometeorologického ústavu způsobovat různá onemocnění dýchací soustavy, ale také bolesti hlavy. Zároveň mají silně dráždivé účinky například na oční spojivky.

„Může zde být zahrnut i speciální regulační řád zahrnující např. omezení provozu silničních motorových vozidel, které se uplatní v případě, že to v dané situaci má smysl,“píší meteorologové.

„Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starším lidem a malým dětem,“ doporučují meteorologové.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Smogovou situaci budou zároveň nadále sledovat a každou hodinu doplňovat průměrné koncentrace měřených škodlivin. Naposledy meteorologové vyhlásili smogovou situaci v červenci roku 2019. Tehdy rovněž kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu.

Domů
Sdílet
Diskuse