Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
30. července 2022 8:30
Čas čtení 2:33
Ilona Hobzová

Obrazem: Saúdská Arábie plánuje supermoderní metropoli, naráží ale na odpor

Obrazem: Saúdská Arábie plánuje supermoderní metropoli, naráží ale na odpor
Zdroj: NEOM
ZAJÍMAVOSTI SAÚDSKÁ ARÁBIE ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Megalomanská vize saudskoarabského prince Muhammada bin Salmána má mnoho trhlin.

Království Saúdská Arábie pokračuje v plánu na vybudování regionu Neom v provincii Tabúk. Má zabírat přes dvacet šest tisíc kilometrů čtverečních a součástí má být kromě jiného také sto sedmdesát kilometrů dlouhé futuristické město The Line. Nebudou v něm jezdit auta a vše bude řídit umělá inteligence. Megalomanský plán, jehož cena se odhaduje na pět set miliard dolarů (v přepočtu dvanáct bilionů korun), má ale odpůrce z řad tamních obyvatel. Jednoho z nich dokonce saudskoarabské bezpečnostní složky zastřelily.

Civilizační revoluce, nebo zbytečně megalomanský projekt? 

Plán na pokrokové město Neom korunní princ Muhammad bin Salmán, který je zároveň v čele představenstva tohoto plánu, představil veřejnosti už v roce 2017. Nyní jsou na světě návrhy, jak by Neom měl vypadat. Oficiální webové stránky nešetří superlativy. Futuristické město The Line označují za „civilizační revoluci, která staví člověka na první místo a poskytuje bezprecedentní zážitek z městského života při zachování okolní přírody“.

Doporučeno
Strávil jsem den v Saúdské Arábii: za kapku alkoholu či kousek vepřového masa tam můžeš jít rovnou do vězení Strávil jsem den v Saúdské Arábii: za kapku alkoholu či kousek vepřového masa tam můžeš jít rovnou do vězení 24. října 2023 14:00

Podle návrhů bude město The Line zcela bez silnic, aut, a tím pádem také bez produkce škodlivých plynů. Vše bude fungovat na obnovitelné energii. Vzdálenost od jednoho konce města k druhému by měla činit sto sedmdesát kilometrů, obyvatelé by ji díky vysokorychlostní železnici měli překonat za dvacet minut.

Ukázka, jak by to v plánovaném městě Neom mělo vypadat.  Ukázka, jak by to v plánovaném městě Neom mělo vypadat.  Ukázka, jak by to v plánovaném městě Neom mělo vypadat.  Ukázka, jak by to v plánovaném městě Neom mělo vypadat.
Zobrazit galerii
(9)

Plánuje se také pěstování geneticky modifikovaných rostlin a výroba zeleného vodíku. The Line bude mít podle serveru Business Insider vlastní systém také pro vzdělávání – děti budou místo skutečných vyučujících učit jejich holografické projekce. K dispozici bude zábavní park s robotickými dinosaury. Nad celým Neomem bude v noci svítit obrovský umělý měsíc. Nebude chybět letiště, průmyslová zóna nebo horský resort. Vše má být řízeno nejmodernějšími technologiemi včetně taxislužby zařizované drony. 

Neom je součástí Vize 2030, což je ambiciózní plán, podle kterého by v saudskoarabské společnosti mělo dojít k revoluci ve směru snížení závislosti na ropě. „Nemůžeme ignorovat krizi v oblasti obyvatelnosti a životního prostředí, kterým čelí světová města. Neom je v čele těch projektů, které poskytují nová a nápaditá řešení takových problémů,“ uvedl Muhammad bin Salmán.

Smrt jednoho z protestujících

V roce 2020 se objevily zprávy, že kvůli výstavbě musel být odsunutý místní domorodý kmen Huwaitatů, který na území žil. Konkrétně se mělo jednat o dvacet tisíc těchto domorodců. „Neom je stavěn na naší krvi a našich kostech,“ citoval The Guardian Aliu Hayel Aboutiyah al-Huwaiti, aktivistku a členku kmene, která žije v Londýně.

Doporučeno
Na legionellu zemřelo v Polsku již 16 lidí. Nemoc se vyskytuje v důležitém vojenském uzlu na hranicích s Ukrajinou Na legionellu zemřelo v Polsku již 16 lidí. Nemoc se vyskytuje v důležitém vojenském uzlu na hranicích s Ukrajinou 31. srpna 2023 10:52

Obyvatelé oblasti se vládě postavili na odpor a vyrazili protestovat přímo do ulic. Podle agentury Al Jazeera se do čela odpůrců postavil muž jménem Abdul Rahim al-Huwaiti. O protestech informoval i formou videí na YouTube. V nich zmínil, že obyvatelé nechtějí být vystěhováni, bojí se ale toho, co by jim mohly udělat bezpečnostní složky. 

„Zatím bylo zatčeno devět lidí z oblasti a já bych mohl být další. Nebo budu zabit. Jsem si jistý, že kdyby mě zabili, dali by kolem mého těla zbraně a tvrdili, že jsem terorista,“ řekl Abdul Rahim al-Huwaiti v jednom z videí. Podle saúdskoarabských aktivistů byl zastřelen poté, co natočil své poslední video, které dokumentovalo útok bezpečnostních sil na jeho pozemek. 

Otázka udržitelnosti a odchody pracovníků

Otazníky se rojí také okolo udržitelnosti, které město slibuje. Problémem může být například voda. Saudská Arábie polovinu vody vyrábí v odsolovacích zařízeních. Průmyslové odebírání soli z vody je poháněno fosilními palivy. Jde o nákladný proces, jehož vedlejším produktem jsou toxické chemikálie, které se vypouštějí zpět do moře. Neom chce vodu odsolovat jen pomocí obnovitelných zdrojů energie. Takový způsob se ale zatím nikdy nesetkal s úspěchem.

Ambiciózní plán, který mnozí označují za sci-fi, s sebou nese také finanční náročnost. Vše dohromady má stát neuvěřitelných 500 miliard dolarů (11,4 bilionu korun). Podle korunního prince by mělo být vše hotové v roce 2025, ve skutečnosti zatím stojí pouze letiště a pracuje se teprve na první rezidenční oblasti. Podle serveru Wall Street Journal se kromě zpoždění projekt potýká také s neustálými odchody pracovníků. Korunní princ Muhammad bin Salmán navíc stále přichází s dalšími megalomanskými požadavky, které práci ztěžují. 

Domů
Sdílet
Diskuse