Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. srpna 2022 8:30
Čas čtení 3:23
Adéla Ježková

Kde se koupat: Jezero Most láká na čistou vodu, sportovní aktivity i atmosféru jako na dovolené u moře

Kde se koupat: Jezero Most láká na čistou vodu, sportovní aktivity i atmosféru jako na dovolené u moře
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
REFRESHER KAM NA VÝLET KAM NA VÝLET ÚSTECKÝ KRAJ KDE SE KOUPAT
Uložit Uložené

Pojď k vodě!

V sobotu má být sice trochu pod mrakem, příští týden ale budou teploty opět šplhat na tropických třicet stupňů. Místo na túru či hrad v rámci série Kam na výlet se proto vydáme k vodě. Refresher pro tebe totiž připravil speciální letní edici článků, ve kterých se dozvíš tipy na skvělé koupání (především) v přírodních vodách. Tak se namaž opalovacím krémem, obleč plavky a jdeme se koupat!

Dnes ti přinášíme tip na poměrně novou vodní plochu, jezero Most bylo totiž veřejnosti zpřístupněno v roce 2020 po dlouhých šesti letech napouštění bývalého hnědouhelného dolu. Jeho jméno má smutnou symboliku – vybráno bylo jako uctění památky královského města Most, které bylo kvůli těžbě zbouráno.

jezero most koupani voda
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková

Do Mostu se pohodlně dostaneš i veřejnou dopravou, pokud pojedeš z Prahy, autobusem tu budeš za necelou hodinu a půl. Přímo k vodě z města jezdí autobusová linka č. 16. Autem pak z hlavního města přímo na bezplatném parkovišti před jezerem zaparkuješ po hodině a čtvrt. Z Ústí sem dorazíš autem za čtyřicet minut a z Karlových Varů za hodinu. Z druhého konce republiky, například z Brna, se ti sem pouze na koupačku asi jet úplně nevyplatí – v autě bys totiž strávil*a tři hodiny tam a tři zpátky.

Zatopené historické město 

Jezero se nachází přímo pod kopcem Hněvín na místě starého města Most, které bylo zbořeno v 70. letech 20. století, aby na místě mohl vzniknout hnědouhelný důl Ležáky fungující do 90. let. Ačkoli se to dnes zdá mnohým neuvěřitelné, Most patřil k těm nejkrásnějším městům u nás. Jeho historické centrum bylo srovnatelné s tím pražským. To ale tehdejší československá vláda nevzala v potaz, a v roce 1965 tak začala demolice starého Mostu a všech jeho historických památek – včetně více než dvaceti významných gotických objektů. A to i přesto, že víc jich na tak malém prostoru bylo jedině v Praze. 

jezero most koupani voda
Zdroj: REFRESHER/Adéla Ježková
Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
 • Přístup k benefitům
 • Méně reklam
 • 150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
 • Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
  Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
  Domů
  Sdílet
  Diskuse